Philips Radio 1 TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Abonneert U op dit blad. Texelsohe Berichten Voor M. VONK - Den Burg Gemengd Nieuws Woensdag 9 Oct. 1935 Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm AKKER.CACHETS LOONBIJSLAGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de regeling voor be vordering van het opnemen van arbei ders in landbouwbedrijven, door het ge ven van bijslagen van Overheidswege, voor deze gemeente ook kan worden toe gepast voor de bloembollenbedrijven. De bedrijfshoofden, die voor het eerste tijdvak, eindigende 31 December 1935 tot de regeling wenschen toe te treden, be- hooren ten spoedigste hun aanvragen in te dienen. Formulieren daarvoor zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat het de bedoeling is, den bijslag enkel toe te kennen in de loonen, besteed voor extra werkzaamheden. Texel, 8 October 1935. Burgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. De Secretaris, JONKER. GIFTEN VOOR DE ZIEKENAUTO. H B., Eierland fl. Z. B. B. H. H. Het Volksonderwijs Tooneel-ensem- ble heeft in studie genomen het tooneel- stuk „Z.B.B.H.H." De opvoering zal vermoedelijk in Dec. plaats hebben. KOMMER KLEYN KOMT. De eerste Nutsavond in dit seizoen is bepaald op Vrijdag 18 Oct. Het zal een intieme kunstavond zijn onder leiding van Kommer Kleyn, de bekende radio-mede werker. Nadere biezonderheden volgen. VERVOLGONDERWIJS. Ter bespreking van het vervolgonder wijs, dat bij voldoende deelname in die school voor Chr. V.O. gegeven wordt, zal Vrijdagavond om zeven uur een ver gadering worden belegd. DE VIJFTIGSTE Maandag was het feest in de Waal- derstraat. In de Nutsbewaarschool stap te de vijftigste leerling binnen. Geen wonder, dat de juffrouw de vlag liet uit steken, de Idas versierde en de koekjes trommel bij de kleintjes liet rondgaan. Nu wij dit schrijven, zijn er reeds 51 leerlingen. Ons volgend nr. zal een kaart van Abessinië bevatten ter grootte van een ladzij van onze courant. I'ORTNIEUWS Zondag speelde V.N. 2 haar eerste competitiewedstrijd tegen SVC. Zij trad met een 60 overwinning uit het strijd perk. V.N. telde een invaller. Reeds di rect na de aanval zette Bertus met suc ces eien anval op en reeds na 2 min. was de stand 10. Toen werd een poosje geleidelijk op en neer gespeeld met V. iets in de meerderheid. Na plm. 20 min. spelen was het weer Bertus die de kort vond: 20. Na vakverwisseling bleek V. nog steeds de sterkste. Algauw was door een paar mooie schoten van Simon de stand 40. Kort daarop vond Mar de korf: 50. Terwijl voor de rust tamelijk forsch gespeeld werd, was het spel daarna veel kalmer. Nu kwam SVC even opzetten, maar door ongelukkig doe len kon zij de korf niet vinden. Freek maakte nog een punt voor V.N., zoodat de scheidsrechter het einde floot met een 60 overwinning voor V.N. Scheidsrech ter Beumkes leidde verdienstelijk. N. V. JUBILEUM-PROGRAMMA. Veertig jaar is het thans ^geleden, dat de Fransche uitvinder Louis Lumière in een klein cafétje aan de Boulevard des Capucines het Parijsche publiek verbaasd deed staan, met zijn bewegende beelden. Dit feit wordt a.s. week alom in den lande feestelijk gevierd. Lumière zal in Frankrijk op grootsche wijze worden ge huldigd. Ook bij zijn bezoek aan ons land op 14 Oct. zal het hem aan hulde betoon niet ontbreken. Overal in het land stellen de bioscoop directies hun beste krachten in het werk Ook Texels Bioscoop Theater blijft niet achter. Van Vrijdag tot en met Maandag draait een jubileum-programma dat er wezen mag. Niet minder dan vier ■vrerren van groot tormaat treden im het hoofdnummer op, terwijl mede de film van de plechtige uitvaart van Konin gin Astrid tot een der belangrijkste dee- len van het programma behoort. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Voor haar wordt een speciaal kinderprogramma sa mengesteld. Nadere biezonderheden volgen TELEFOONNET. Deze week is van liet postkantoor uit in de richting van het Schildereind een nieuwe telefoonkabel gelegd. Deze ka bel bevat 30 dubbele draden en dient om te voorzien in de behoefte, welke bij verdere uitbreiding van het locaal telefoonnet zal ontstaan. Tevens zal in deze kabel liet bovengron Jsch telefoonnet dat zich nog aan het Schildereind be vindt, worden opgenomen. Het vojgend jaar zal het bovengrondsch net aan de Wilhelminalaan „aan de schoot der aarde worden toevertrouwd", hetgeen 't dorps- schoon ook weer ten goede zal komen DE LICHTKRANT. Het was een teleurstelling voor ons en de groote menigte belangstellenden, dat Zondagavond onze Lichtkrant niet ver schijnen kon. De Nova Rotor is, zooals gemeld, een gansch nieuwe uitvinding, die naar het schijnt, de kinderziekte nog niet geheel te boven is. Een deskundige' heeft de patiënt evenwel, met medewerking dier Philipsfabrieken, weer op krachten ge bracht en zoo vertrouwen we, dat ze van heden af weer geregeld kan draaien. Om misverstand te voorkomen, deeten we nog even mee, dat alleen Tex. Crt.- adverteerders en onze drukwerkafnemers tegen geringe vergoed ing van de Licht krant gebruik kunnen maken. Uit de dagbladen van Zondag: Bij liet Nationaal Crisiscomité kwa men reeds 45000 oplossingen van de ra- diopuzzle „Wiens hoed is dat"? bin nen. De termijn sluit 16 October. De drie De Havillands-vliegtuigen zuilen 8 Oct. van Bandoeng naar N.- Guinea vertrekken. Bij Ommen verdronk een zoontje van K. toen hij met zijn fiets te water reed. Twee personen kwamen hem in een bootje te hulp. Het vaartuigje sloeg ech ter om, met het gevolg, dat een van hen, de timmermansknecht Blekkenhorst ook verdronk. De dagbladen schrijven over de vrees voor Duitschland, welke Europa beheerscht. Duitschland, dat zich meer en meer bewapent, is thans de onbereken bare factor in Europa. Het heet, dat Mus solini zich deze vrees ten nutte maakt en koelbloedig de oorlog met Abessinië begonnen is, zeker van zijn succes. Te Amsterdam heeft de politie de Jö-j. J. van D., een uerncht inbreker, ge dood. Hij was „bezig" in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en werd in de Mar- nixstraat, toen hij zich bij arrestatie ver zette, gedood. Met ingang van 7 Oct. is de heffing van varkensvleesch van zes op negen ct. per Kg. gebracht. De daglooner J. Noorland erfde van zijn patroon, de landbouwer Ter Louw, twee boerderijen, eenige huizen, 55 H.A. land en effecten en hypotheek - brieven, samen ter waarde van een half millioen. De familie van Ter Louw be strijdt de geldigheid van het testamen^, maar Noorland heeft zich van de hulp van een advocaat verzekerd om zijn recht te verkrijgen. Italiaansche vliegtuigen strooiden «■oud Adoea dat zij thans veroverd heb ben pamfletten met het opschrift: „Aanvaardt de Italiaansche vriendschap ot sterft". Voetbal. De wedstrijd Wales-Schot- land, Zaterdag te Cardiff gespeeld, en door 40.000 personen bijgewoond, ein digde met 11. Havas meldt uit Rome, dat Graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, bij het bombardement met vliegtuigen van Aaoei door kogels van bet afweergeschut werd gewond. Italië bereidt een luchtaanval op Ad dis Abeba voor. De Negus blijft nog in zijn paleis in de hoofdstad. Italië heeft op zijn weg naar Adoea met groote moeilijkheden te kampen gehad. Het le ger vorderde maar 9 K.M. per dag. De weg ging over oneffen terrein langs sma le muilezel- en kameelpaden, terwijl de Abessinische zonnehitte ondragelijk was. Moeizaam schreden de zwaarbelaste sol daten voort. Bovendien moesten groote kudden vee worden meegevoerd voor de proviandeering. Washington. Plm. 1.7 millioen in de Vereen. Staten woonachtige Italianen hebben zich als vrijwilliger voor OUDESCHILD. ONTWIKKELINGSAVONDEN. Het is reeds voor de derde maal, dat gedurende de wintermaanden in het Eigen Gebouw ontwikkelingscursussen worden gehouden, welke door modem georganiseerden, Vara- en S.D.A.P.-le den en andere serieuze belangstellenden kunnen worden gevolgd. Het aantal deelnemers bereikte de eerste twee jaar de 40; de meesten woon den trouw iedere avond bij, onder wie 20 uit de Cocksdorp en Eierland. Een vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water Wijze van innemen i Ongeëvenaard tegen Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Vrouwenpijn, Gevatte Kou, enz. NederlandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont de dienst in O.-Afrika aangemeld. Genève. De Comm. van Dertien heeft in haar rapport de houding en de poli tiek van Italië afgekeurd. (Wat bereikt ze daarmee?) Abessinië. Groote voor raden Engelsehe en Belgische wapenen zijn te Harrar aangekomen en onder de soldaten verdeeld. Uit de dagbladen van Maandag: De Rotterdam, van de Holl. Ame- rika-lijn, bij Jamaica vastgeloopen, is vlot gebracht. Te Den Haag beeft de 22-jarige sla gersknecht, P. de R., Maandagmorgen zijn vroegere meisje, de 22-j. dienstbode H. v.d. K. op de Juliana yan Stolberg- laan met een slagersmes in die borst ge stoken. Het meisje overleed. De dader toont groot berouw. Te Kampen werd ingebroken iu het station. Uit de brandkast, die vakkundig werd geopend, is f1200 gestolen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Den Haag. De wettelijke regeling betreffende uitverkoopen ein opruimingen in het winkelbedrijf gaat 15 Oct. in. Duitschland. Aan het Zondag op de Bi'tckeberg gehouden Oogstfeest nam ruim een millioen personen deel. Tevens werd er een militaire paradie gehouden, waaraan o.m. 100 vliegtuigen en 120 tanks deelnamen. Hitier hield een rede, waarin hij zijn vreedzame bedoelingen kenbaar maakte. Italië heeft Zondagavond Adoea veroverd. Rome viert feest, daar hiermee de nederlaag van 1896 werd gewroken. In 1896 streden bij Adoea 9000 solda ten en 761 officieren; het aantal gedoode Italianen bedroeg 3000). De Vereen, staten hebben de uitvoer van wapens naar Italië en Abess. stopgezet; een tegen slag voor Italië, dat zjjn vliegtuigmotoren en onderdeden meest uit Amerika be trok. Van de Volkenbond is zeer „voorzichtig" optreden te verwachten in verband met de groote beteekenis van zijn besluiten in deze tijd. Aan militaire sancties valt niet te denken, hoogstens aan finamc. en economische maatregelen als weigering van credieten en uitvoer verboden. Italiaansche vliegtuigen ver spreidden boven Abess nië pamfletten, luidende:'Wie Italië aanrandt, wordt ver nietigd. Keizer Haile Selassi is een in dringer. Hij ontroofde de kroon aan de afstammelingen van Keizer Mënelik. De verovering van Adoea kostte buitengewone Inspanning. Toch wordt het nog maar kinderspel genoemd, verge leken bij de moeilijkheden, welke nog overwonnen moeten worden. De Abessij- nen lokken de vijand bij herhaling in 'n hinderlaag en maken dan zelfs met hun primitieve wapens nog heel wat slacht offers. De Negus heeft de bevolking van Addis Abeba opgedragen voor e'gen veiligheid loopgraven aan te leggen op de bij de stad gelegen heuvels, waarheen zich bij het aanbreken van de dag dui zenden bewoners, vergezeld van hun huis dieren hebben begeven. Alle maatregelen voor spoedige ontruiming zijn getroffen, 9 KOOKT ELECTR1SCH. 911! 9 Niet duurder dan op andere wijze 9 O Behandeld werden o.a. Hoe de krant ontstaat, Boekbespreking (2 avonden); Het kind en de Alcohol, Menschen 'u de Ijstijd, De invloed van het wapenka op oorlog en vrede. De aarde als h> lichaam, De geschiedenis der vakt ging, Hoe worden we geregeerd, maatschappelijk bevrijding der vrouv Kerk en de Vredesbeweging, enz. Een avond met Ir. Vos over het van de arbeid van S.D.A.P. en N. was ook voor niet-cursisten toegank en trok veel publiek. Tenslotte kwan nog een praat- en vraag-avond en gezellige avond, waarop de gehouden i sussen werden besproken. Alzoo een variéerd programma. Aangemoedigd door dit succes laat n ditmaal twee sprekers van buiten koine. De cursussenreeks wordt geopend dc~* Ds. Faber, die zal spreken over religie socialisme. Deze avond kan door iea worden bijgewoond. Voorts staan op h program cursussen over Imperialisme Een causerie over het werk van Heye mans, De Volkenbond, 't Communistisch manifest, De beteekenis van de tachtig jarige oorlog als grondslag van ons na tionaal bestaan, Socialistische levenshou ding (spr. waarschijnlijk Mw. Ribbiir Pelletier), Hoe worden we geregeerd Het ontstaan van de Bijbel, Het levei van Troelstra, Het menschelijk lichaai en een Praat- en Vraag-avond. U zie' afwisseling genoeg. De avonuen met sprekers van buiten zijn in verband met de financiën voor ieder toegankelijk. De onderwerpen wonden door be voegde sprekers op duidelijke wijze uit eengezet. Er is bovendien een bedrag bij elkaar gebracht, waarvoor een p"*o- jectielantaarn zal worden aangeschaft, zoodat vele lezingen met lichtbeelden kun nen worden toegelicht. daar een bombardement wondt ver wacht. Een beslissende strijd wordt verwacht bij Jijiga, SO K.M. ten O. van Harrar. 50.000 van de wildste en dap-' perste krijgers van de Negus zijn daar heen op weg, terwijl zich daar reeds 100.000 Abessiniërs in loopgraven ver schanst hebben. Italië heeft thans 25 oorlogsschepen in de Roode Zee, w.o. vier duikbooten. New-York. De beurs seint: Toene mende vraag naai- „oorlogswaarden" in verband met oorlog in Afrika. Koper- aandeelen vooral zeer gezocht. Te Li verpool steeg de prijs voor Amerik. ka toen met 10 pet. bij begin Sept. verge leken. Men weet n.I. dat katoen als oor logsmateriaal een belangrijke rol speelt (springstoffen, uniformen, hospitalen.) Uit de dagbladen van Dinsdag: Den Haag. De collecte voor h Haagsche Crisiscomité bracht 123000 c Het aantal gevers was 7000 grooter, l totale som kleiner. Te Slochtenen werd een 16-j. jon gen door een wiek van de molen van Postuma, waar hij werkte, gedood. Rotterdam. Als gevolg van de vraag naar kolenschepen Ioopen de Rijnvradi- ten op. Gevolg van de oorlogstoestand in Afrika. De Volkenbondsraad nam met alg. stemmen het rapport aan, waarin Italië van overtreding van het Volkenbondsver drag wordt beschuldigd. Woensdag wordt uitgemaakt, welke maatregelen tegen Ita lië genomen zullen worden. Italië maakte voor de verovering van Adoea vnl. van kleurlingen, Askari's, gebruik. Veel Abessiniërs trokken na verovering van Adoea naar het Italiaansche consu laat. Ze boden kippen en kannen geiten melk aan ten tee ken van hun onderwer ping. Italië heeft nu veroverd: Adigrat, Adoea, Aksoem en Gerlogoebi. Rome: De troepentransporten naar O.Afrika gaan in versneld tempo door. Italië denkt nog niet aan verlaten van de Vol kenbond en zegt economische maatre gelen van andere landen met kalmte te zullen dragen. Bij militaire sancties echter b.v. blokkade stelt het zich voor oorlog in Europa niet aansprakelijk. De Nejgus deelt mee, dat zijn troe pen de Italianen bij Adoea in gevechten van man tegen man met speren, dolken en pistolen tegemoetg ngen en daarbij veel slachtoffers maakten. Hij ontzegde de Italiaansche gezant het verder verblijf in zijn land en heeft zijn gezant te Rome gelast terug te keeren. In de dagbladen van heden kunnen belangrijke berichten - omtrent de troepenbeweging van de ne gus en de oprukkende vijand- verwacht worden Het Suez-kanaal zal niet w den afgesloten, de rechten zullen i worden verhoogd. Eenige Abessijnsc legioenen des doods zijn onder Ras Sey- oem als aanvoerder de Italiaansche kolo nie Eritrea binnengedrongen. Adi Kaie zou zelfs veroverd zijn. In Addis Abeba vreest men, dat Italië de terugtocht van dit leger zal afsnijden.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6