lexel I - Alkmaar U.D.i. Gemengd Nieuws ADVERTENTIËN speelt 15 November Heden Zaterdag voor 5 cent. M. S. LANGEVELD. Uilllllüll MARKTBERICHTEN S.Vr Texel Zondagmiddag 2,15 VOOR R.K. WERKLOOZEN. We vestigen de aandacht op de in dit nummer aangekondigde cursussen voor jeugdige r.k. werkloozen. DE KAART VAN ABESSINIE. We hopen, dat de kaart van Abessinie, in dit nummer afgedrukt, heel spoedig kan worden weggeborgen. Maar zoo lang de menschunoeerende strijd daar nog voortduurt, zult u haar zeker zoo nu en dan willen raadplegen. Bewaart haar dus goed. Het moge zijn, herhalen we, voor slechts korte duur. ZANGKLAS - VOLKSONDERWIJS. De Volksonderwijs-zangklasse, welke onder leiding van mevr. J. RoomWil- keshuis haar lessen weer heeft hervat en thans plm. 70 leerlingen telt, zal in Dec. in Pen's Zaal een uitvoering geven. Onder meer is in studie genomen een tooneelstukje met zang, getiteld Hans en de Kabouters, van Jans Bakker. De tweede uitvoering zal vermoedelijk in Maart plaatsvinden. DE LICHTKRANT. De Nova Rotor draait en de Lichtkrant verschijnt: iedere avond om 9 uur, steeds met het laatste nieuws, de laatste fo to's uit de dagbladpers en andere perio dieken en de laatste advertenties, ook in de fraaiste kleuren. Doo"r nauwe samen werking o.a. met de bulletindienst van 't Handelsblad staat iedere avond de Nova Rotor in het centrum van veler belang stelling. Geen wonder, dat steeds meer adverteerders ons om een plaatsje ver zoeken, waaraan we steeds, voor zoover mogelijk, voldoen. Tijdig aanvragen is vereischt. Voor inzending van aetueele toto's houden wij ons steeds aanbevolen. Adverteerders gelieven bij voorkeur illu straties in kleuren met tekst in te zenden. DE WAAL. ZENDELING G. MAAN. Men verzoekt ons nog mee te deden, dat de avond, waarop zendeling G. Maan hier in de N.H. kerk spreekt Maandag a.s. door muziek zal worden opgeluisterd. VOOR DE JEUGD. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 7. Met B van papier, met D van stof, met H niet in het midden, met Sn in het water. 8. Welke visch heeft de kop het dichtst bij dë staart? 9. Een mond zonder tanden en toch zonder gebrek. Hoe kan dat? Nu alle negen oplossingen vóór Don derdag inzenden. Doet je best. Schrijft netjes en vooral met inkt. Naam, voor naam, leeftijd en adres vooral opgeven. Ik heb al drie mooie boeken voor jullie uitgezocht. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. (Vervolg: Dagbladnieuws v. Woensdag) Er wordt de laatste weken ondanks scherpe controle druk gesmokkeld over de Holl.-Belg. grens, vooal suiker en margarine. Alleen te Chaam reeds werd de laatste maanden 1500—1600 Kg. mar garine aangehaald. Te Krabbedijke heeft het hoofd der o.l. school M.N. de gemeente plotse ling verlaten, vermoedelijk in verband met een groot kastekort bij de Prov. Zeeuw- sche Groene Kruisvereen., waarvan hij bestuurslid was. Te Bunschoten hebben inbrekers ver geefs gepoogd de brandkast van zuivel fabriek Neerlandia met behulp van een dynamietpatroon te openen. In de kast bevond zich f120000. Van de daders ont breekt elk spoor. Den Haag. De Koningin schonk f1000 voor het Ned. Roode Kruis voor event. Nederl. ambulance naar Abessi nie. Utrecht. De Ned. Spoorwegen nemen proeven met nieuwe gestroomlijnde elec- trische treinen, snelheid 160 K.M. Te Nijmegen is de revue-artist Bu- ziau ter gelegenheid van zijn 40-jarig tooneeljubileum o.a. door de burgemees ter gehuldigd. Zuilen. De 24-j. kantoorbediende, die door roekeloos rijden met een auto een zijner vrienden doodde, kreeg zes we ken; tevens een jaar geen rijbewijs. Amsterdam. Op 24 October zal de Kweekschool voor de Zeevaart alhier 150 jaar bestaan, welk feit 26 Oct. feestelijk wordt herdacht. Abessiniërs trachtten bij Om Ager een inval in Erytrea te doen (zie de kaart). Deskundigen van de Negus zien maar één kans om van het goed toegeruste Italië te winnen, n.l. door langzaamaan de aanvalskracht van de vij and te verlammen; ,,geen felle tegen stand" is voorloopig het parool. Ital. vliegtuigen bestookten Sasa Baneh, z. o. van Harrar. Engeland heeft op Malta drie ItaL spionnen gearresteerd. Egypte. De re geering gaf 200.000 pond crediet voor aankoop oorlogstuig. Zuid-Afrika zal, als de Volkenbond tot sancties tegen Italië besluit, het contract inzake vleeschleve- ring laten vervallen. De uitvoer van de Volkenbondslauden naar Italië be draagt 70 pet. Een invoerverbod zou Italië dus zwaar treffen. Weet u, dat Abessinie zoo groot is als Duitschland en Frankrijk samen? Dienstplichtige Itali anen mogen hun land niet verlaten. Engeland. Prinses Ingeborg van Bentheim -Steinfurt, verwant aan nage noeg alle negeerende vorstenhuizen is gehuwd met de handelsreiziger Aug. Sol ken. Zij deed daarbij afstand .van al haar koninklijke rechten, evenals haar vader deed, die 29 jaar geleden met de dochter van een Duitsche landbouwer huwde en daarbij afstand deed van een jaarl. in komen van twee millioen en al zijn ko ninklijke rechten. Telegraaf. België heeft een begrootingstekort van 900 millioen fr., waarvan 700 mil lioen kan worden gedekt door het bedrag, dat na de devaluatie vrij kwam door herwaardeering van de goudvoorraad. Te Moskou vonden bij instorting van een in aanbouw zijnd huis op een der boulevards 16 personen de dood. In Japan kwamen twee militaire vliegers om bij een botsing tusschen hun. vliegtuigen boven zee. Uit de dagbladen van Donderdag: - De Ned. regeering heeft thans de bevoegdheid uitvoerverboden uit te vaar digen ter bevordering van de intern, sa menwerking in het belang van de vrede of ter bescherming van de levensbelan gen van het Rijk in tijden van buitenge wone spanning. Schiphol. K.L.M.-piloot Duimelaar herdacht Woensdag te Rangoon het feit, dat hij voor 12y2 jaar in dienst trad van de K.L.M. Hij heeft 10200 vlieguren en maakte 16 retourvluchten naar indië. Bij Beilen werden twee arbeiders ernstig gewond door liet wiel van een stroo-pers, dat in stukken vloog. In verband met het dreigend beu- zinetekort in eigen land, heeft de Ned. regeering de benzme-uitvoer verboden. E>e Eerste Kamer verwierp met 32-8 stemmen het wetsvoorstel tot invoering M.-Europ. tijd. (tijdsverschil 40 mnt.) De Ned. Regeering deelt mee, dat vrees voor goederenschaarschte misplaatst is. Doe dus geen abnormale inkoopen. Ze werken prijsstijging in de hand en zijn volkomen overbodig. (Offic. bericht.) Het boek Ruboer van mevr. Szekely Lulofs wordt verfilmd. H.M. de Koning n schonk het Ned. Crisis Comité f 5000. - Uit Athene wordt gemeld, dat tal van Italianen wegens malar.a, gele koorts of dysentrie huiswaarts keeren. Capablanca heeft de a.s. winnaar van het schaaktournooi Euwe-AIjech n uit gedaagd voor een nieuwe strijd om het wereldkampioenschap. Memel. De verkiezingsuitslag luidt: Duitschers 24, Litauen vijf zetels. De drie De Havillaiidsvliegtuigen, op weg naar N. Guinea, werden door slecht weer te Koepang opgehouden. Keulen. De radiomast van Laingen- berg is door de storm omgevallen. Te Gibraltar zijn weer vier Eng. duikbooten aangekomen. - Engeland. Vijftig uiterst rechtschc conscrv. Lagerhui sleden hebben zich te gen sancties tegen Italië verklaard uit vrees voor een Europ. oorlog. De Volkenbond besloot, met de stemmen van Italië, Oostenrijk en Hon garije tegen, tot het nemen van sancties tegen Italië wegens overtreding van het Volkenbondsverdrag. Italië beweert ech ter uit wettige zelfverdediging gehandeld te hebben. Amerika. Het is vrij zeker, dat Hauptmann, de moordenaar van Lind bergh's baby nog voor Kerstmis ter dood wordt gebracht. Het Ital. blad Lavoro Fascista is van meening, dat ook economische sanc ties tot een verschrikkelijke oorlog in Europa kunnen leiden. Te Addis Abe ba is de telegraafdienst overbelast. De journalisten mogen maar 100 berichten, per dag seinen en moeten over de troe penbeweging zwijgen. Handelsblad.- Uit de dagbladen van Vrijdag: E>e stand in het schaaktournooi Euwe-Aljechin is thans: 13. Te Oss zijn al weer eenige perso nen gearresteerd. Weer veel misdrijven opgehelderd. Nieuwe arrestaties volgen nog. Maandag komen de eersten van een lange rij misdadigers voor de rechtbank. Op het Heegermeer is de 30-j. W. de Boer met zijn melkboot omgesla gen. De man verdronk; hij laat eenecht- genoote en eenige kinderen achter. Te Venlo is de 39-j. wegwerker T.Curver door een trein gedood. Hij laat 'n vrouw en drie kinderen achter. Te Boxtel is op het losterrein der spoorwegen een 4-j. kind gedood tusschen een stootblok en de buffers van een wagon, door kin deren in beweging gebracht. Bij Nig- tevecht reed de heer Oosterling uit Bloe- mendaal met vrouw, 2-j. zoontje en 10- j. dochtertje in zijn auto te water. Zijn vrouw en zijn dochtertje kwamen om. De Volkenbondscomm. voor de sancties besloot de wapen.nvoer in Abes- sinië toe te staan en die naar Italië te verbieden. Tegen staten, welke deze maat regelen tegenwerken, zullen eveneens sancties worden getroffen. Uit Brussel vernemen we, dat het Intern. Vakverbond besloot alle steun te verleenen aan maatregelen tegen Italië. Italië raakt in Ogaden met voor posten van Abess. slaags en maakt daar bij gebruik van gasbommen. Een Ital. vliegtuig werd bij Adoea neergeschoten; twee dooden (Italië ontkent). Te Ge- nève verklaarde de vertegenwoordiger v.d. negus zich bereid tot het sluiten van 'n, eervolle vrede. Een groot deel v. d. Eng. vloot is in de Middell. Zee voor de mond van het Suez-kanaal samenge bracht. Uit Addis Abeba wordt ge- meld, dat de Abess. in de nacht de Ital.. in het garnizoen bij Adoea in een felle strijd van man tegen man hebben over rompeld; zij zouden 25oo Ital. hebben gedood; men spreekt van een slachting. In Duitschland zijn sinds 1933 wel 5000 dagbladen opgeheven. Griekenland. Pres. Zaimis is afge treden. Ex-koning George, in Londen thans nog, komt weer op de troon. Oostenrijk. Vice-kanselier Prins Starhemberg eischt bewapening. Argentinië. Bij Naon werd een au tobus door een trein gegrepen. Tien doo den Vanavond verschijnen de nieuwste foto's van Abessinië in onze Lichtkrant. Gisteravond reeds gaven we een foto van de schade, te Valkenswaard door de cycloon van Donderdag aangericht. Bovendien tal van andere aetueele fo to's. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag 15 October 1935, des namiddags te 4 uur in de daarvoor bestemde zaai ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 11 October 1935. De Burgemeester van Texel, K. VLAMING, Loco-B. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Medodeelingen. 2. Omslag ambtenaren van den burger lijken stand. 3 Benoeming ambtenaren idem. 4. Wijzigmg verordening tot vierdee- ling werkzaamheden inzake iden burgerlijken stand. 5. Advies op voorstel Gedeputeerde Staten tot regeling der jaarwedden van de ambtenaar van den burger lijken Stand. 6. Verhuring van gemeentegrond. 7. Wijziging personeele belasting. 8. Goedkeuring rekening over 1934 van de vereenigmg tot verwerking vanuit nood geslachte en gestorven dieren. PREDIKBEURTEN. Zom-ag 13 Oct. 1935 HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser 7 uur Zend. G. Maan Jeugddienst Koorzang. Collecte voor de Zending. Voor GEMEENTE-AVONDEN (spre ker zendeling G. Maan) zie adver tentie in idit blad. Catechisaties beginnen in de week na 20 Oct. Aanmelding nieuwe leerlingen Dinsdag a.s. van 7-9 in de Kerkekamer. K< og vm 10 uur dhr G. Maan Oud-zendeling Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Den Hoorn vm 10 uur ds. Moen Oosterend vm 10 uur ds kok. Coll. v. noodl. kerken en personen Hervatting van de catechisaties Dinsdag nrn 7 8 v. meisjes boven 16 jaar 8-9 v jongens Woensdag 2-3 v. jongens en meisjes van 12-16 jaar de Cocksdo.-p, vm 10 uur ds. Salm 7 uur ds. Salm GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm 10 uur Cand. Berger mn 3 uur ds. v. d Leer Den Burg vm 10 uur os. v. d Leer nm 3 uur Cand. Berger gebouw Tex Fanfare GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds. Kok nm 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Maandag 14 Oct. De Cocksdorp, sav. 8 uur ledenavond. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A, Aanvoer op 8 Oct. 450 0 stuks 70 80 K.G f 4 90 a f 5,l( 65,66 4.80 4,9 63 64 4.80 49 60 62 4,60 48 58 59 4.50 4,7 56 57 4,30 4.5 53 55 4,00 4.3; 50 52 3,70 39 40 49 2,50 361 150000 eendeieren 2. a 2,4 oude kippen p. st I 0 30 a f 1,10 jonge hanen 0 50 a 1,9 Oude kippen per KG ,23 a 0,$ Jonge hanen per KG 0,48 a 0,5; Schager. 10 Cct. 2 paarden 100 a 2(X veulens a - 65 koeien (vette) 150 a 241 97 Gelde koeien mag. 80 a 13 25 kalfkoeien 140 a 171 412 vette schapen 16,— a 20,0 21 Nuchtere kalveren 6, a 12, 7 vette varkens per kg 0,50 a 0,51 magere varkens a - 91 biggen 11,00 a 18,0 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 60000 Prijzen kipeieren 4,40—5,00, kleine 3.4; 3,60. Eendeieren 2.50. October-paardenmarkt, Schagen 7 Oct. Op de heden gehouden Octoberpaarde markt waren in totaal 164 paarden veulens aangevoerd, waarvan de prijze als volgt: veulens f65145; l'/2-j. paar den 1140—240; 2> -j. paarden f160260 rijtuigpaarden f200350; werkpaarden 1 100 350; slachtpaarden f 80—200 en hit ten f60200. Handel goed. £3 BURGERLIJKE STAND DER fli GEMEENTE TEXEL van 9 tot en met 11 Oct 1935. GEBOREN: Anne, zv Reijer Schaap ei Martje de Waard. ONDERTROUWD: Maarten Jacob With en Neeltje Eelman. E32S GEVONDEN VOORWERPEN Hl □3 (Gedeponeerd ten Raadhuize) Een klein zwart jachthondje, een cape en een fietsplaatje. ONDERTROUWD: NEL EELMAN en M. J. WITTE. Flarkebuurt n.b. Oosterend De Cocksdorp. Texel, 11 Oct. 1935. Huwelijksvoltrekking 26 Oct. a.s. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van deelneming tijdens de verpleging en bij het overlijder en de teraardebestelling van onze ge liefde eclitgenoote en moeder ondervon den. In het biezonder danken wij Ds Scholten voor zijn woorden van troost to ons gesproken; h-eeren doktoren Boswijl en Hellema; de dragers en kleedopleg sters, die de overledene de laatste eei bewezen. P. M. KOORN. W. KOORN. Oudeschild, 11 October 1935. ten bate der Nutsbewaarschool. HOUDT DIE AVOND VRIJ. Entree 25 en 10 ct. Tribune 15 cent noteeren wij 4 of 5 pond zoete stoofappelen voor 25 cent 5 pond stoofperen voor 25 cent 2 pond bananen voor 25 cent Druiven 25 en 29 cent per kilo Die 50 een' besteedt een pond fijne handperen of 1 p. druive» Beleefd aanbevelend,

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6