Be van ouds beroemde en beproefde AkkeriKloosterbalsem fx m MKEUMOOSIEMMSEM De soldaten van de Negus. blijft ongeëvenaard: a Is wond-middel als jvrijf-middel, als huid "middel. het beproefde huismiddel t Men kan zich geen grooter tegenstel ling denken dan tusschen de Abessinische soldaten en hun uniformen, de groen- geel-roode kokarde op de muts en de krijgslieden uit het binnenland met hun nauwe witte broek, het nauwsluitende witte „schamma", de zwarte burnous en de krijgshaftig uitziende hoofdtooi van metaal ot van leeuwenmanen. Ze heb ben een groot aantal geweldige krom zwaarden en geweren. Ik heb echter meer malen opgemerkt, schrijft Kurt Lubinski in zijn interessante boek over Abessinië, dat de munitie, die vol trots in de volge propte patroongordel wordt meegedragen, niet altijd in de geweerloop paste ln dergelijke gevallen waren de patro nen slechts teekenen van geldelijke wel stand en krijgshaftigheid. Reeds sedert de 16e eeuw is het schiet wapen in Abessinië bekend; gedurende de succesvolle krijgstochten van de sul tan Mohammed Qrajn kwamen zij in zwang. Het geweer beteekent veel meer dan een verdedigingsmiddel alken. Het is het kenteeken van die vrije man. Het wordt zelts mee naar de kerk genomen. De Keizer draagt het aan de schouder als hij aan het hoofd van zijn vazallen, schrijdt. De ongeregelde troepen vor men zijn grootste en meest betrouwbare macht. In hun voorkomen gelijken ze op de lansknechten uit de middeleeuwen. Voor de eenvoudige man bestaat er niets aantrekkelijkers dan tot hun stand te be- hooren. Immers: naast die dadel genieten zij de moeste rechten; zij zijn het meest in aanzien in deze leenstaat. Ze staan in onmiddellijke dienst van een of an dere Ras, een hoofd van een gewest en leenman, die voor hun geldelijk en li chamelijk welzijn zorgt. Hij geeft hun gezinnen land om te bebouwen. Ze die nen hem, en daar hij de Negus dient, doen zij dit ook. Er zijn hertogen, die op deze wijze een toegewijd leger van 30.000 man ter beschikking hebben. Ik schat het totaal der troepen, dat door de land-i vorsten op de been gebracht kan wor den, op 800.000 man. Volgens de gewoonte in het land heb ben de meeste krijgers jongens in de leeftijd van 12 jaar bij zich, die hun ge weer nu en dan dragen en zich als hun leerlingen beschouwen. Deze knapen vor men een nieuw geslacht, dat, der traditie getrouw, een onderdeel van de ongere gelde troepen vormt. De mannen zijn van ouder op ouder beproefde krijgslie den. De nieuw aangeschafte strijdmidde len veroveren slechts langzaam het ver trouwen. Daarom is Moeloegieta nu nog minister van oorlog. Deze tnan van de oude generatie, die inplaats van zijn uni form veel liever de pompeuse keuwentooi van zijn vader zou dragen, is Haile Se lassi's hoofdofficier, die bet verband on derhoudt met de legers van diens leen- vorsten. De gardie van de keizer draagt als symbool van trouw aan die krijgers traditie op de muts van de uniform een breede rand van wapperende gek leeu wenharen. Dit is maar een klein gedeelte van het 170 pagina's en vele foto's tellende boek over Abessinië van Kurt Lubinski, die land en volk door eigen ervaring tijdens een langdurig verblijf heeft kenen ken nen. We bevelen liet onze lezers met nadruk aan. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Sept. 1935 Ingelegd f 12693.11 Terugbetaald 7418,31 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 5274,80 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12 JUBILEUM. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer H. Maas alhier gisteren voor 25 jaar als agent voor de Katholieke Illu stratie werd aangesteld, werd hem door de hoofdinspecteur van de N. V. Drukkerij Spaarnestad een jubileum-oor konde in lijst persoonlijk overhandigd. Een bewijs van waandeering, dat door de heer Maas natuurlijk op hooge prijs werd gesteld. UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. De Kamer van Koophandel te Alk maar vestigt er de aandacht op, dat de Wet, regelende de uitverkoopen en op ruimingen in het winkelbedrijf op 15 October in werking is getreden, zoodat dergelijke verkoopen zonder vergunning der Kamer niet meer mogen geschieden. De bij het in werking treden der Wet reeds aangevangen opruimingen en uit verkoopen dienen tevens door de Kamer te worden goedgekeurd. Bij het secreta riaat zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar een beknopte beschrijving van de voor naamste bepalingen der Wet en formulie ren voor het aanvragen eener vergunning. Snijwonden Rheumariok Spierpijn want dit is het bijzondere voordeel van Akker's Kloosterbalsem: een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won* dere uitwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaar 1 Doosje van 10 Gram 35 cent, Potten van25 Gram 62'/j cent, 50 Gram i. 1.04 en 100 Gram l 1.82. De groote potten zijn voordeeliger I Brandwonden Spil in den rug Wintervoeten GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. J.B., P.H.Polder f2.—. FEESTAVOND A.T.M.V. De Zaterdag in hotel Texel gehouden feestavond van bovengenoemde vereen, waarop o.m. de prijsuitdeeling van de volksspelen en de etalagewedstrijd plaats vond is uitstekend geslaagd. In zijn openingswoord heette de voorz. der A.T.M.V., de heer I. Vlessing, die aanwezigen er waren ongeveer 120 per sonen hartelijk welkom. Spr. bracht allen, die hun medewerking verleenden, tot het weslagen van de winkelweek, har telijk dank. Vooral aan de vereen., de teestcomm., ter verzorging der Volks spelen en de jury ter beoordeeling der etalages. De jury had een moeilijke taak, zei spr., maar is goed geslaagd. Spr. hoopte, dat allen zich ook volgende keer beschikbaar stellen. Hierna wenden de diverse prijzen uitge reikt. De heeren J. Kiljan en Joh. Moerbeek mochten voor de gymnastiekvereen. een lieriiineringsmedaille in ontvangst ne men. Bij de gehouden verlotingen viel een schilderij ten deel aan mej. Joh. Hin, Oudeschild; Jo Hillen won een taart; J. de Waal een bagagedrager met koffer voor fiets; J. Bruin een fruitmand. Te vens werd een tiental worsten verloot. Een geanimeerd bal, met muziek van een uitstekend orkest, vulde de avond. Te 1.15 kwam het einde. INTIEME KUNSTAVOND. Vrijdagavond voor Nuts-leden en voor wie alsnog willen toe treden, in Pen's Schouwburgzaal. Op verzoek laten we hier het volledig programma- voor bovengemelde avond vol gen. We geven bezoekers met nadruk in overweging dit stukje uit te knippen. (Niet straks, maar NU, want anders wordt het meest vergeten.) 1. Dolly's kleine rekeningen, blijspel lm 2 tafereelen, door Arthur Henry Jones. Personen: Dolly Treffer, Miep v.d. Berg; Harry, haar man, Kommer Kleyn; en Matt Baron, haar vader, Willem de Vries. Speelt ten huize van Harry Tref fer. Het eerste tafereel op Nieuwjaars avond, het tweede precies een jaar later. 2. Let, spel in 1 bedrijf, door Jack Lon don. Personen: Mrs. Setliff, Miep v.d. Berg; Hughie Luke, Kommer Klevn en De Butler, Willem de Vries. Bij Mrs. Setliff thuis. Pauze. 3. Het Drempeltje, Levenstragedie in 3 bedrijven, door Vale Robertson. Per sonen, Hij, Willem de Vries en Zij, Miep v.d. Berg. 4. Intermezzo, blijspel in 1 bedrijf, door J. B. Schuil. Personen: Dolf, Willem de Vries; Frans, Kommer Kleyn en Mary, Miep van den Berg. Speelt in de ka mer van Dolf en Frans. HET BUREAU VOOR KRAAMHULP. De Commissie voor Kinderhygiëne, wel bekend door de consultatiebureau's voor zuigelingen en kleuters welke door haar in de provincie Noord-Holland opge richt zijn, en nog steeds worden vermeer derd, houden zich eveneens bezig met de opleiding van leerling-bakers, ten einde de aanstaande moeders in de gelegenheid te stellen zich te verzekeren van weineg- kostbare en toch goede en gediplomeerde hulp, zoowel voor moeder en kind, als in de huishouding, gedurende de eerste veertien dagen na de bevalling, en zoo noodig langer. De Commissie heeft aan deze opleiding verbonden een bureau voor Kraamhulp, waaraan de bakers^, na afgelegd examen, verplicht zijn verbonden te blijven voorde tijd van minstens een jaar: zij krijgen zoodoende werk door middel van net bureau, en kunnen daaraan ook langer dan een jaar verbonden blijven, indien zij haar verplichtingen nakomen en in hun werk blijken te voldoen. Ook kunnen zich bij het bureau aansluiten alle bakers, die elders een wettig diploma verkregen hebbenmaar ook alleen in dit geval. Want het is de bedoeling van de Com missie moeder en kind te beschermen te gen alle juffrouwen, die zich baker, of kraamverzorgster, of -verpleegster noe men en die een getuigschrift bezitten van een ot andere „wilde" opleiding, die op die naam geen enkel recht heeft, en die aan de leerlingen, ina een cursus van zeer korte duur een z.g. diploma geeft, soms zelfs, zondei; dat de leerling ooit prac- tisch heeft gewerkt, d.w.z. zonder dat zij zich ooit heeft beziggehouden met de verzorging van moeder en kind, en haar wijsheid slechts heeft opgedaan uit schrif telijke lessen. Iedereen kan begrijpen, dat deze „bakers" gevaar op kunnen leveren. Het is dan ook zaak, dat iedere aanstaan de moeder, die de hulp inroept van een baker, er zich van overtuigt, dat deze in, het bezit is van een wettig diploma en het staatsinsigne draagt. Alleen dan be hoeft zij zich daarvan niet te overtujgen, wanneer zij de baker bespreekt door mid del van het bureau voor kraamhulp, daar voor dit bureau immers uitsluitend wette lijk gediplomeerde bakers optreden. On- dergeteekende, te wiens huize het bureau is gevestigd, is gaarne bereid inlichtin gen te verstrekken omtrent de overigens geri nge kosten, die voor de bemid deling verschuldigd zijn en de tarieven die, de draagkracht van het gezin in aan merking genomen, door de bakers ge vraagd mogen worden. A. TEN BRUGGENCATE, Provinc. kinderarts, Meerwijklaan 2, Bergen N.H. October 1935. Het is met volledige instemming, dat Tve deze waarschuwing tegen het euvel der „papieren bakers" (juffrouwen met 'alleen maar schriftelijke opleiding) on der de aandacht onzer lezers brengen. Red. WIJZIGING PERSONEELE BELASTING. De belasting op biljarten, auto's, enz. De afd. Texel van de Bond van Restau ranthouders, slijters, enz. wendde zich op nieuw tot de raad met het verzoek de personeele belasting, ingaande 1 Janu ari 1936 te verlagen tot één of tweeder den. Een dergelijke wijziging zou moeten zijn vastgesteld vóór 1 September 1935. De raad zou echter, aldus B.enW., adres santen tegemoet kunnen komen door de belasting op de biljarten te verlagen. Thans bedraagt dezief 20 in hoofdsom, met inbegrip van de 150 opcenten, alzoo 150. Wegens het verminderd caféebe- zoek, zouden BenW deze belasting willen halveeren. Voor de inkomsten der ge meente beteekent dit een verlaging van t400; er vallen n.I. 16 biljarten onder de belasting. In verband met de moeite, welke het heeft gekost om voor 1936 tot een slui tende ontwerp-begrooting te komen, heb ben BenW geaarzeld, of zij deze wijziging wel zouden voorstellen. In aanmerking nemende, dat de mindere opbrengst zou kunnen worden gecompenseerd, zoowel door de invoering van een zeer lage ver makelijkheidsbelasting als door een o.i. gemotiveerde wijziging van de personeele belasting naar de grondslag automobie len, zijn wij over de bezwaren heenge stapt. Voor een motorrijwiel met zijspanwa- gen en een tweepersoons luxe-auto be draagt de belasting in hoofdsom f 13, daarentegen voor een andere luxe-auto bij een waarde beneden f'2000 f3.50 voor elke heele som van 1100 met een mini mum van f8. Dit minimumbedrag ont brak in de wet, toen de raad destijds dia belastingbedragen door andere verving, bij welke gelegenheid de raad het in de wet genoemde bedrag van f8 voor een motorrijwiel met zijspanwagen en voor een 2-pers. luxe auto bracht van t8.— op 113. Aangezien vervolgen BenW be lastingverlaging in het algemeen niet mo gelijk is, is het rationeel, dat voor de luxe auto's, plaats biedende voor meer dan 2 personen, het wettelijk minimum wordt verhoogd van f8 tot f13. Met in begrip van de f 150 geheven wordende ge meentelijke opcenten komt dan het mini mum van t20 op f32.50. Voor luxe auto's, in gebruik voor bedrijf of beroep, wordt het verschil teruggebracht op de helft en voor autoverhuurders op een vierde gedeelte. Voor vrachtauto's is de belasting niet verschuldigd. De meerdere opbrengst, uit de voorgestelde verhoo ging van het omderwerpelijke minimum bedrag voortvloeiende, laat zich begroo- ten op f500. KANTONGERECHT ALKMAAR. EEN EILANDGENOOT IN DOODSGEVAAR. Men schrijft ons uit Alkmaar: Een arbeider uit Krommenie', Maarten N., die ook de kunst van chauffeeren verstaat, bevond zich op Zaterdag 24 Augustus met een door hem bestuurde auto op de Rijksstraatweg te Castricum en was toen voornemens ter hoogte van de nieuwe Bakkumer zeeweg de Rijks straatweg over te steken, juist toen een Alkmaarsche Bus was gepasseerd. Deze bus ontnam hem wel eenigermate het uitzicht op de Rijksweg, doch de man was onverstandig genoeg, niet af te wach ten, wat het komend verkeer zou kunnen brengen en reed door. Juist echter na derde de heer I. Vlessing, van Texel, met; een vaartje van plm. 70 K.M.. Hij liep gevaar op de auto met volle vaart in te rijden. Gelukkig verloor de heer Vlessing zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij wist door geweldig remmen, waardoor zijn wagen letterlijk opsprong, een cata strophe, een doodelijk ongeval zeker, te voorkomen. De heer N. stond nu terecht en erkende onvoorzichtig te zijn geweest. De heer Vlessing werd gefeliciteerd met de goede afloop. De Zondagsrijder werd veroordeeld tot slechts 15 gld. of 10 dagen, maar de amb tenaar, die f 35 boete of 20 dg. had ge- eischt, achtte het feit te ernstig en scheen voorloopig geen lust te hebben af stand te doen. Hij ging in hooger beroep. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- 0 sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt 0 in deze tijd groote voordee- 0 len. 0 Een volledig prospectus, 0 waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- 0 sche zeer verzorgEe courant 0 wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Q Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) O AMSTERDAM C. O Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2