Gemeentebegrooting 1936. toen wij eens een dronkeman^ die bij ons onder een brug wou slapen, nu niet direct door rede maar hardhandig moest verwij deren. Wanneer ik hem weer zien zal? Door zacht glooiend land, maar met een sterke tegenwind, kwam ik in Praag, de hoofdstad, aan, waar de prachtige bruggen over de Moldau mijn aandacht trokken. De stad ben ik 's avonds niet meer in geweest. Ik was te moe. Het weer werd er intusschen niet beter op. De nieuwe dag zat ik 14 uur op de fiets en toch vorderde ik nauwelijks 100 K.M. Wind en regen waren mijn grootste vij anden. Tegen de avond kwam ik bij het Saksisch Ertsgebergte aan, waar ik dwars doorheen moest. De wegen waren steil en zeer slecht; Ook de wind dwong mij alles te loopen. Ik wilde die avond de grens nog over, maar 3 K.M. daar voor wakkerde de wind tot een storm aan en Ibegon het zoo te regenen, dat ik mijn fiets draaide en mij door de storm gedre ven naar het dichtst bijzijnd Tsjechische dorp liet zeilen. De laatste K.M. moest ik nog loopen, want een spijker verhoogde de feestvreugde nog. Doornat en aardig verkleumd klopte ik in het dorpsloge ment aan, waar een lekker brandende heel ouderwetsche open haard mij echter weer spoedig opkikkerde. Ik mocht mijn band in de gelagkamer repareeren, waar na ik spoedig indutte. Vroeg passeerde ik de volgende dag de grens, waar de douane al heel gemak kelijk was. Misschien, omdat het zoo koud was, want het gebergte is 8—900 M. hoog. De wind was er niet minder op gewor den; mijn snelheid bedroeg nauwelijks 10 K.M. per uur, toen ik het zoo veels te rijk- weer binnen rolde. Tsj.-Slow. lag weer achter mij. Een vruchtbaar land met niet zoo heel veel ander natuurschoon dan uitgestrekte dennenbosschen. Ook moetik bekennen, dat ik nog nimmer zooveel on tevreden menschen heb ontmoet als in Tsj.-Sl. C)e politiek speelt hier 'n groote rol èn dat deze staat niet zoo groot blijft als zij thans is, staat voor mij muurvast. VOOR SCHAPENHOUDERS. Zijt gij reeds lid van de Vereeniging tot Bestrijding van ziekten onder het wol- vee? Contributie 1 cent per dier. Reeds werden plm. 5000 stuks opge geven. Aanmelden bijH. Frederiks, dieren arts, secr.-penningm. JUBILEUMFEEST G.V. TEXEL. De viering van het 12V2-jarig bestaan van Gymn. Vereen. Texel op Vrijdag j.l. in Eelman's Danssalon is een feest ge worden, dat klonk als een klok. De stem ming was onverbeterlijk en de leiding bij ide heer A. v.d. Meulen in goede handen. In zijn openingswoord heette de voorz., de heer J. Kiljan, de talrijke aanwezigen de zaal was flink bezet hartelijk welkom. Niet één Qymn. Vereen, op Texel, aldus spreker, heeft haar 121/2-1 jarig bestaan mogen vieren. Echter is dit genoegen onze Vereen, te beurt gevallen. Wel dreigde ze kort na de oprichting ten gronde te gaan, dank zij de uitstekende leiding van de heer Joh. Moerbeek, staat ze thans weer in volle bloei. Hierna werd op verzoek van spreker het Feestlied ingezet. Allen zongen mee, uit volle borst. Namens het bestuur van Texels Fan-» tarecorps, welk corps, de Gymn. vereen, bij vele gelegenheden zijn medewerking verleende, wenschte de lieer J. Schrama, voorz., de vereen, hartelijk geluk. Als blijk van goede harmonie tusschen beide ver een., mocht de heer J. Kiljan van de heer J. Schrama een bloemenmand in ont vangst nemen. Verder werd de leiding overgedragen aan de heer A. van der Meulen, oud werkend lid ider vereen., die niet vergeefs een beroep op aller medewerking dèed, want alles liep vlot en plezierig van stapel. Er werden heel wat tooneelstukjes en voordrachten ten beste gegeven. Mede werking verleenden o.a. de dames A. Jellema, Iet Ruijs, Rina Kuijper, Marrie Koorn, Marie en Cathr. Bruin, Annie Langeveld, Grietje Groendijk, Alie Boon, Trijntje Eelman, Mientje Nieboer, Et. Dros, Dip Plaatsman en Cor Keijser en de heeren Sies Bruin en Cor de Jong. Tot dekking der kosten werd o.m. een taart verloot; mej. Hinna Kikkert was de gelukkige. Ook moeten we vermelden, dat we ver rast werden door eenige keurige plasti sche standen, waarbij een schijnwerper van de T.E.M. voor een mooi effect zorgde. Dat er veel gedanst werd spreekt van zelf. Het was gezellig en de muziek uit stekend. Hartelijk bracht de heer Kiljan in zijn slotwoord dank aan allen, die hun mede werking verleenden, in het biezonder aan de heer A. v.d. Meulen. Met voldoening mag de vereen, op deze jubieum-fu.f terugzien. En nu metfrissche moed en volle kracht naar het 25-jarig bestaan. J. de W. Het aantal eigenlijke Tsjechen is maar klein in vergelijking met het aantal ge na turaliseerden. En deze laatsten z,ij n door hechte banden nog aan hun vroegere va derland gebonden en ondergraven deze nieuwgeschapen staat aan alle kanten. Overal heb ik dat duidelijk geconstateerd en ik verwonder er mij over dat het er nog steeds zoo rustig is. Chemnitz, in Saksen, was de eerste stad, welke ik in Duitschland weer aan deed. Het is een levendige industriestad. Toen weer verder, steeds maar worste lend met de wind. Ik schoot bijna niet op en erg beboscht is het hier niet. Dood moe was ik, toen ik in een klein hotel letje, waar „Juden kein Zutritt" hadden mijn Arische kop onder de dekens weg moffelde. Gedurende de heele reis was het weer zeer met ons geweest, maar nu? Het leek wel, of alles tegelijk kwam, want ook toen dit Arische bed verliet, hoonde ik een verdacht geluid op de ra men tikken. 50 K.M. heb ik toen met de trein, tot Eisenacht, in Thiiringen gere den. Toen ging mijn route weer meer naar het W. en was fietsen weer mogelijk. Eerst ben ik nog even in Eisenach ge^ bleven met zijn historische „Wartburg", bekend door Maarten Luther. Toen weer vender door het prachtige Thiiringsche landschap met zijn tientallen burchten en kasteelen, grootendeels schuilgaande in de boomen. Prachtig is Thiiringen, maar in de herfst is deze boschrijke streek, ongetwijfeld het schoonst met haar duizenden kleunen, en haar aardige, rustige dorpjes. Het weer knapte weer aardig op en vender ging het weer naar Kassei en Paderborn. Hier veranderde vrij plotseling het landschap De heuvels verdwenen en langs vlakke wegen snelde ik de lage landen tegemoet. 50 K.M. voor Munster bracht ik mijn laatste buiten- landsche nacht door. SIEM DE WAAL C.Hz. (Slot volgt.) RAS KASSA. Een der meest op de voorgrond tre dende aanvoerders van de Abess. troe pen aan het Noordelijk front. WEER THUIS. Na een reis van 11000 K.M. in 14 weken. Na een afwezigheid van ruim drie maanden, is Siem de Waal Zondag weer op Texel teruggekeerd. Het was een regenachtige dag, maar niettemin was een vrij talrijke menigte aan de haven om onze koene wereldreizi ger en Esperanto-propagandist te ver welkomen. De ontvangst was recht har telijk. Namens de Texelsche Esperantisten en andere belangstellenden sprak de heer M. J. Oele, voorz. der Texelsche Esp. Federatie, Siem toe, nadat deze eerstj gelegenheid had gekregen om de tiental len hem toegestoken handen te drukken. De heer Oele sprak met waardeering over de buitengewone prestatie, door Siem geleverd. Hij heeft niet alleen een Esperanto-monument op Texel gebouwd, zeide spr., maar ook in de harten van allen, die met je meeleefden en dankbaar zijn voor hetgeen je voor de propaganda van onze wereldtaal verrichtte. De be langstelling voor je reisverhalen in de Texelsche Courant was algemeen. Afzonderlijk richtte spr. zich tot de heer C. H. de Waal, die een gelukwensch wegens de behouden thuiskomst na een zoo moeitevolle reis van zijn zoon in ont vangst mocht nemen. Want, zoo zei de heer Oele: Dat is toch het meest be langrijk van alles, meer waard dan roem en eer: Siem is weer veilig en wel op Texel terug. Daar stemden allen natuurlijk volkomen mee in. Een driewerf hoera voor Siem en toen ging het huis-toe. Het was intus-i schen aardig begonnen te regenen, maar de belangstelling was, ook langs de weg,, niet gering en vooral in den Burg, waar menigeen de thuiskomst van Siem, die de Vesuvius beklom, Afrika bezocht, Spanje doorkruiste en wat niet al, af wachtte. Het was een „blijde incomste" SPORTNIEUWS. Vergezeld van een tiental supporters trok Texel 1 Zondag naar N.Niedorp om de club van die naam te bekampen. Na een lange reis arriveerden wij aaar om half twee. Het terrein was slecht door de regen, de scheidsrechter keurde het echter goed. Wanneer om 2 uur wordt afgetrapt onder leiding van scheidsrechter Metse laar, die goed voldeed, is spoedig te zien, dat hier de gelukkigste zal winnen. Het terrein is gauw in een modderpoel her schapen. Goed voetbal is hier onmogelijk, de spelers kunnen zich nauwelijks staande houden. N.Niedorp onderneemt de eerste aanval, maar het schieten is nog te onzui ver om succes te hebben. Het spel gaat gelijk op. Dan wordt Texel sterker en de voorhoede lost eenige goede schoten, maar de keeper is op zijn post. Na een halt uur lost Henk een keihard schot De keeper stompt naar de gladde bal, maar deze vliegt via zijn handen in het net. 10 voor T. N.N. komt dan verwoed opzetten, maar onze achterhoede, goed gesteund door de halflinie, weet stand te te houden. Dan krijgt onze midvoor de bal vrij. schiet in, de keeper is reeds ge passeerd, maar een back weet nog juist op de doellijn te redden. De spelers zien er nu uit als negers. De regen valt in stroomen, maar er wordt goed doorge werkt. T. onderneemt nog eenige aanval len, waaruit Henk nog eenmaal keihard tegen de paal schiet en dan is het rusten. Gelukkig hebben onze spelers reserve shirts meegenomen. Na de rust zet N. N. alles op alles. Onze achterhoede krijgt het nu zwaar te verantwoorden maar weet stand te houden. Het opdringen wordt N.N. echter noodlottig. Plet krijgt de bal op de linkervleugel vrij, passeert handig van Herwerden. Iedereen verwacht eén voorzet, ook de keeper, maar met zijn rechterbeen schiet hij onhoudbaar in 2—0. Een pracht doelpunt. Even later krijgt hij weer de bal vrij op de vleugel. Een, schitterende voorzet volgt maar onze mid voor kopt rakelings over. Een mooi staaltje voetbal. Dan komt N.N. in het laatste kwartier verwoed opzetten. We hebben nu niet veel meer in te brengen. Er wordt echter goed verdedigd. Wanneer de backs eens worden gepasseerd, is Du- kers op zijn post. Hij weet er eenige schoten schitterend uit te houden. Dan krijgt N.Niedorp een corner te nemen. Hoog komt de bal voor doel en de rechtsbuiten weet onhoudbaar te doelpun ten. 2—1. De spanning bereikt thans haar hoogtepunt maar onze verdediging houdt vol en dan komt het einde met ©en 2—1 overwinning. Hulde aan ons elftal, dat er 111 slaagde in zulk slecht weer en op zulk een slecht terrein de overwinning te be halen. Met recht kan gezegd worden, dat de overwinning uit de modder is gesleept. A.D. CORRESPONDENTIE. ABONNEE. Om de electr. tarieven van Texel met die van andere gemeenten te kunnen vergelijken, moet u meer weten: KWU-prijs, vastrecht en vooral ot de eventueele bedrijfswinst aan de gemeente ten goede komt of niet. Dit laatste imi mers spreekt by de bepaling van de be lasting een woordje mee. Red. Thuis wachtte hem 'n schat van bloe men en andere cadeau's, van de Esp. Fed. en van vrienden. Ook een fraaie foto op groot formaat, welke Siem's reismakker van Florence tot in Tsjecho-Slowakije Max Frey, voor hem li»t vervaardi gen; een foto van Siem en Max, die zoo veel lief en leed met elkaar deelden. Ge ziet het Siem niet aan, dat hij zoo'n reis van plm. 11000 K.M. achter de rug heeft. Integendeel. Hij is nog de frissche boy van vroeger, nog zeven pond zwaar der dan toen hij vertrok. Na Afrika zagen de beide reizigers er minder florissant uit, maar zoetjesaan haalden zij hun schade weer in. Aan rust en goede maal tijden lieten zij het niet ontbreken, als zij daartoe maar in de gelegenheid waren, terwijl een verfrisschend bad vrij wel dagelijks op het menu prijkte. Het waren deze goede zorgen, welke hun de vaak niet geringe moeilijkheden deden overwinnen. Bovendien was voor het rol lend en kampeer-materiaal behoorlijk ge zorgd. De Union-fiets heeft zich buiten gewoon gehouden; de Radiumbanden kun nen zelfs rnu, na zooveel K.M. oer-slechte wegen, nog een aardig eindje mee. Het zal vanavond interessant zijn te luisteren naar Siem's reisverhaal. Vooral, omdat hij ze zal toelichten met een paar films, o.a. van een stierengevecht, en een paar honderd door hemzelf vervaardigde toto's. We zullen er verder niets van ver klappen dan dit: Siem heeft, zooals u weet, Spanje be zocht, maar kwam er tot de merkwaardige ontdekking, dat niemand van wie hjj daar sprak ooit van Sinterklaas gehoord had. Slecht vooruitzicht voor 5 Dec. 1935? Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag Ze sluit als een bus, de gemeentebe grooting voor het komende jaar al thans wanneer de raad zich met het ont werp accoord verklaard. Ze sluit maar geloof, dat het heel wat moeite heeft gekost Het is 'n heele toer voor vele gemeentebesturen in cri sistijd het gemeenteschip drijvende te houden. Een gelukwensch is op zijn plaats, waar zonder drastische bezuiniging ot belangrijke belastingverhooging het doel kon worden bereikt. TEGENVALLERS. Bij het opmaken der begrooting voor 1936 moesten BenW vergeleken bij de begrooting 1935 en ongeacht een aantal wijzigingen van minder ingrijpende aard rekening houden met de volgende tegénvallers: Verlaging uitkeering uit het ge meentefonds rond f 3000. Vermeerdering van rente en af lossing v. geldleeniijgen 1000. Toeneming kosten v. verpleging arme krankzinnigen 1000. Vermeerdering voor steunverlee- ning B aan langdurig werk- loozen 350. Vermindering pacht kermisstand- plaatsen 500.— Vermindering pacht landerijen 350. Vermindering opbrengst schoolg. 600. Teruggave a.h. Rijk wegens over 1934 bij voorschot te veel ont vangen vergoeding voor het l.o. 1750.— Vermindering opbrengst perso neel© belasting 300. Vermind. opc. vermogensbel. 550. Vermind. opc. gem. fondsbel. 18100. Aankoop van een uurwerk in de toren te den Hoorn 600. Totaal f28100.— >'DEKKINGSMIDDELEN. Hiervoor stonden de volgende dek kingsmiddelen, deels door hoogere baten, deels door vermindering van uitgaven, ter beschikking. Grooter batig saldo dan waar mede de dienst voor 1935 aan ving 1450.— Lager raming wegens teruggave van belastingen 6000. Uitkeering Werkloosh. subs.f. 2100. Minder uitg. voor verkiezingen 700. Lager raming kosten reiniging 900. Minder kosten aanschaff. Leemudd. 400. Minder vergoeding biez. lag. ond. 400. Idem biez. vervolgonderwijs 250. Vermindering van 't aandeel der gemeente in de kosten van de werkverschaffing 4200. Totaal f16400. Zoodat een tekort bleef van f 11700. Bij het nagaan van de verschillende posten bleek het B en W. mogelijk nog zooveel te bezuinigen, dat nog een tekort te overbruggen jziel van rond f8650,— om tot een sluitende begrooting te ko men. Het gemeentebestuur heeft gemeend, hiertoe te moeten geraken door: De post straatverlichting te verla gen met 1900. Verhooging der raming van de uitkeering uit het wegenfonds met 2000.— Als netto-opbrengst van het in zaaien van dekvruchten van het vliegveld in Eierland te ramen 3000. Invoering van een wegengeld, verschuldigd voor niet-inwoners, die de gemeente bezoeken (reeds eerder door ons om schreven, evenals volgend punt. Red.) 1250.— Invoering van een vermakelijk heidsbelasting 500. T otaal f8650.— DEN HOORN. NIEUW TORENUURWERK. Op de ontwerpbegrooting 1936 trokken B.enW. voor een n:euw uurwerk voor de toren der N.H. Kerk alhier een bedrag van f600 uit. EIERLAND. CURSUSSEN Z.-EIERLAND. Hedenavond: Verzorging van Kamer planten, door Mevr. De Vries. Donder dagavond 31 Oct.: Aanvullingsonderwijs, door 'de heeren De Vries en Broere. Maandag 4 Nov. in de o.I. school te Zjjid-EierlandLandbouwcursus om 8 uui^ door de heer J. P. Rond (voor personen boven 21 jaar.) VLIEGVELD. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur het vliegveld op Vlijt ge deeltelijk a.s. voorjaar met dekvruchten in te zaaien. De netto-opbrengst van de oogst wordt, bij een normaal verloop, begroot op f 150 a f160 per H.A., de daarop vallende kosten op f50 a f60. Ge zien de oppervlakte van 30 H.A. wordt de zuivere opbrengst op f3000 geschat

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2