m Texelsche Berichten Sngezondfeii Wat we van wol willen weten Gemengd Nieuws -te.cv." HET NUT. Op de eerstvolgende Nutsavond, op nader te bepalen datum in Dec. in hotel Texel, vermoedelijk 17 Dec., zal hetwoord zijn aan dr. Van der Sleen, uit Haarlem een knappe bol, die een groot deel van de wereld per boot en tnein, auto ten. vliegtuig doorreisde en we weten het bij ervaring daarvan allergezelligst en boeiend kan vertellen. SIEM DE WAAL S REIS. Er was, behalve op het balcon, in Pen's Zaal geen plaatsje meer te bekomen, toen Siem de Waal C.Hz., die per rijwiel een tocht door elf landen van Europa en bo vendien door Tunis en Algerije maakte, daarover Woensdagavond sprak. Dat ver- woridende ons niet, want Siem kan gezel lig en geestig vertellen en deed op zijn lange, vaak moeitevolle, niet zelden ge vaarlijke, doch steeds interessante tocht zooveel ervaring op, dat wij bij voorbaat van een prettige en leerzame avond ver zekerd waren. De heer M. J. Oele leidde als voorz. van de Tex. Esperanto Federatie Siem1 de Waal met een hartelijk woordje in Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat Siem ons veel en velerlei wetenswaardigs op aangename wijze zou vertellen en in derdaad heeft de ondernemende wereld reiziger en Esperantopropagandist ons niet teleurgesteld. Nu wij reeds 25 brieven van zijn hand in ons blad hebben opgenomen, zouden we met een uitvoerig verslag van deze avond zeker in herhaling vervallen. We willen daarom volstaan met te vermelden, dat Siem op genoeglijke wijze van zijn heele reis iheert verteld, smakelijk, vaak geestig en boeiend. Hier en daar vulde hij zijn reisbrieven met vermakelijke en wetenswaardige biezonderheden aan en zoo hield hij ons bezig van half negen tot ruim elf uur, aan één stuk, zonder dat het hem merkbaar moeite kostte. En nóg was hij niet uitgepraat. Maar het was toen welletjes. Siem beeft ons opnieuw het bewijs geleverd, dat hij niet alleen over een bijna onbegrensd optimisme en een stalen uithoudingsvermogen en wils kracht beschikt, maar ook over een goede opmerkingsgave, want juist hierdoor was hetgeen hij ons, zander opsmuk of mooi doenerij, maar in alle eenvoud vertelde zoo prettig om aan te hooren. Na een korte pauze, tijdens welke prent briefkaarten werden verkocht met 'n foto van Siem en Max Frey, de Weensche stu dent, die hem het grootste deel van de reis vergezelde, en de reisroute, weinden eenige films uit het Filmarchief van de Texelsche Crt vertoond, o.m. betrekking hebbende op de groei van de Esp. bewe ging, de bouw en de onthulling van het Esp. monument, op een stierengevecht, Barcelona, de Pyreneeën, enz. Met elkaar weer een pracht-avond, vooral voor ons, Esperanto-propagandis- ten, die met voldoening en vreugde consta- teenen, dat de zaadjes, meer dan 10 jaar terug aan de Texelsche bodem toever trouwd, en latere door meerdere gevolgd, zoo volkomen tot hun recht kwamen. Wat voor reclame geldt op materieel gebied, geldt ook voor de propaganda op het geestelijke, met dit verschil even wel, dat alle ontwikkeling op geestelijk gebied langzaam gaat. Toch zijn we rijk tevreden. Ook de meest-verstokte tegen stander zal weldra zijn dwaling inzien. De taal maakt meer en meer opgang in alle kringen en vindt dagelijks meer propagan disten, ook in de groote pers. De we- kelijksche Esperanto-rubriek in de Haag- sche Post is daarvoor o.m. een bewijs. WAARSCHUWING. Aangezien de laatste tijd op Texel her haaldelijk gecollecteerd of met boekjes gecolporteerd wordt 'door lieden, die de opbrengst van hun collecte niet afstaan aan een te goeder naam en faam bekend staande instelling van zending of phi- lantropie, hebben de Texelsche predikan ten gemeend de medewerking van het publiek te moeten inroepen ter bestrijding van deze ongewenschte toestand. Jaar lijks worden op Texel groote bedragen, gegeven voor de „zending" of andere doeleinden, die nooit aan de zending of ander opbouwend werk ten goede komen. Men wordt daarom in zjyn eigen be lang en in het belang van de instellingen, die in orde zijn en uw steun noodig heb ben, dringend verzocht NIETS TE GE VEN aan of te koopen van hen, die zeg gen Protestantsche zaken te dienen en. niet in het bezit zijn van een AANBE VELING van een of meer van de Texel sche predikanten. U dankend voor uw medewerking, N. J. Van 't Hooft. A. A. v. d. Leer. G. Moen. J. Papineau Salm. G. Scholte. A. Vis. F. Visser, SIEM DE WAAL Naast de handel in ruwe wol komt er ook bewerkte wol aan de markt. Om een juist beeld te krijgen van de beteekenisi van dit half-product moet in het kort het proces, waaraan deze wol onderwor pen is geweest, worden weergegeven. De ruwe wol wordt voor de bewerking eerst gesorteerd naar fijnheid, waarbij alle gekleurde en sterk verontreinigde wol er tevens uitgaat. Vervolgens wordt de wol gewasschen. Daarnaast gaat men ook de wol kammen, waardoor de wol ontkruld wordt. De aldus gekamde wol gaat in die toestand naar de kamgarenspinnerijen. D, handel in dit halfproduct maakt een be langrijk deel van de wolhandel uit. Het groote verschil met de handel in ruwe wol is, dat, terwijl bij de laatste van ver vangbaarheid geen sprake kon zijn, de verschillen door de bewerking zoodanig zijn verminderd, dat het kamsel zich leent voor verhandeling op type of algemeen monster. Wel doen zich hierbij ook groote moeilijkheden voor om een geschikt type te vinden, omdat bijna van geen erikdi voldoende hoeveelheden aanwezig zijn, zoodat men ook levering van andere soor ten moet toelaten. Voor de handel in kamsel hebben zich ook termijnmarkten ontwikkeld, terwijl men in Le Havre ook voor wol een ter- mijnmarkt gekend heeft. Omdat het ar tikel er zich niet voor leent, heeft zij weinig beteekenis gehad. Ook de termijn- markten voor kamsel, die in Antwerpen en Roubaix zijn gevestigd, hebben tot voor kort slechts geringe omvang gehad, In de laatste tijd zijn de omzetten echter niet onbelangrijk. Hieraan werd in het afgeloopen jaar een termijnmarkt in New-York toege voegd. Dit feit is merkwaardig, omdat de voorgaande pogingen op dit gebied steeds zijn mislukt op grond van liet feit, dat men de noodzakelijkheid niet voldoende aanwezig achtte. Nu echter hoopt men, dat deze markt een groote omvang zal krijgen en zal kunnen dienen als verzekeringsmarkt voor alle groepen, die aan de wolhandel deel nemen, van de producent van ruwe wol tot de producent van wollen stoffen toe. Men hoopt aldus het risico, dat verbon den is aan het houden van voorraden, eenigszins te kunnen beperken. KOOKT ELECTR1SCH. GEEN STOF EN GEEN WALM O TER OVERDENKING. VAN EEN BURGEMEESTER Dezer dagen heeft de Burgemeester van Haarlem terechtgestaan wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Hij reed op de weg tusschen Haarlem en Amster dam, en veroorzaakte het ongeval, door dat hij veel te snel reed, geen signaal gaf en bovendien niet geheel rechts reed... Ettelijke jaren geleden heeft deze bur genader voor eenzelfde feit terechtge staan. Thans eischte het Openb. Ministerie 15000 boete op grond van de overweging, dat beklaagde te bejaard is, om hem een vrijheidsstraf op te leggen. Indien werkelijk uitgemaakt is, dat de dood van een medemensch aan zijn schuld te wijten is, aan zoo zware schuld, dat alleen beklaagde's hooge leeftijd hem voor hechtenis behoedt, dan moeten we hieruit de conclusie trekken, dat hech tenis toch eigenlijk had moeten worden opgelegd. E>e Haagsche Post concludeert, dat zoo iemand niet langer het ambt van burge meester mag bekleeden. We zijn het er volkomen mee eens. Zoo ooit, dan dient thans het gezagsapparaat te berusten in handen van personen, die prestige, d.i. zedelijk overwicht bezitten. Minder dan ooit mag het worden toevertrouwd aan lieden, die dat niet meer bezitten, door welke oorzaak ook. Den Haag. De zomierpostzegels brachten bruto boven de frankeerwaarde op: f87000 Den Haag. De regeering deelt mee niet voornemens te zijn de spelling-Mar chant te wijzigen. Zal ze haar nu ein delijkzelf eens gaan gebruiken? Red Te den Haag overleed, 77 jr. oud, prot. dr. R. Fruin, oud-alg. rijksarchiva ris en geschiedkundige van groote naam. Den Haag. De Eerste Kamer keurde het Sanctie-ontwerp z.h.st. goed. Amsterdam. Dinsdag werd aan het KI. Gartmanplantsoen de grootste bios coop van ons land, 1800 plaatsen, en met het grootste biosc. orgel van Europa, ge opend: het City-theater. In de Wieringermeer vond men vrij wel het heele geraamte van een walvisdh van 2000 jaar geleden; kaken 1.70 M. Te Nunen brandde boerderij Ver hees af, doordat een lichtkogel uit een militair oefenvliegtuig op het dak viel. Bij Heerenveen is de 24-j. boeren knecht J. Hoekstra, des avonds door een auto gedood. Zijn meisje, met wie hij wandelde, bleef ongedeerd. Op Terschelling spoelden twee lijken aan van leden van de bemanning van de bij De Cocksdorp gestrande Duitsche Else Kühlke. Te Hengelo werd hei 8-j. meisje van tam. Willemsen gedood, toen ze op eens de straat overstak. Bij Utrecht reed een auto te water. De eenige inzittende, een ongehuwd per soon uit Utrecht, kwam om. In Utrecht kwam S.D.A.P. en N.V.V. in congres bijeen. Hoofddoel was be spreking van het driejarenplan, dat 600 millioen vordert en 2Ó0.00Ü arbeiders in het productieproces zou kunnen opnemen Te Delft zal dit jaar voor werkloo- zenzorg f 143000 meer worden uitgegeven dan geraamd was. Laren geeft, indien de Jamboree, het Int. Padvinderskamp, in het Gooi gehou den wordt, f 1500 voor het garantiefonds. m - - ■®if& u ..z A s i DE STRIJD IN ABESSINIE. Een Abessijnsch soldaat steekt op de muur van een stadje aan het Noordelijk front, tusschen Adrigat en Makale, de witte vlag op, ten teeken, dat men zich. vrijwillig overgeeft. Zooals men weet, zal op last van de negus pas felle tegenstand geboden wor den, wanneer de Italianen het meest on toegankelijk terrein, meer in het binnen land gelegen, bereikt hebben. VOOR DE VROUW. GOEDKOOPE PATRONEN. A 118. Een aardig toiletje van soepele beige wollen stof. De rok krijgt in het midden van voren een ingezet plooistuk, terwijl de naad in het midden van ach teren aan de onderkant in een plooi- uitspringt. Van onderen een zoom van 4 cM. In het lijfje maakt men eerst de knoopsgaten, daarna stikt men de ver schillende deelen van het lijfje en ide mouwen volgens de aangegeven teekens in elkaar. Onderkant mouw wordt met 'n schuin biesje naar binnen afgewerkt. De aan het voorpand aangeknipte ceintuur- einden worden met een smal zoompje aan beide kanten afgewerkt en van achteren met knoop- en knoopsgat gesloten. Be- noodigde stof voor dit costuumpje, waar van patronen in 96 en 104 cM. boven wijdte verkrijgbaar zijn, 4 M. van 90 cM. breedte en verder 6 groote en 6 kleine roode knoopen. Vergeet bij het bestellen niet: A 118. U kunt patroon 118, uit het Nieuwe Mo deblad, bestellen bij Uitg. Mij. Neerlan- dia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Postzegels bijsluiten. Te Waddinxveen is een motorrijder op de onbewaakte overweg door een trein zwaar gewond. De man lette niet op. Apeldoorn. Voor het eerst sinds het overlijden van Prins Hendrik werd weer gejaagd bij het Loo en omgeving. Leiden. H. P. de H. (de naam moest voluit in de pers vermeld. Red.) kreeg drie maanden, omdat hij een hondje, waarvan hij zich wilde ontdoen, op de kop sloeg en vervolgens onder het ach terwiel legde van zijn auto, waarmee hij het stomme dier overreed. Het dier leeft nog, maar was acht dg. blind en werd deerlijk gekneusd. Duitschland. De Minister voor Ker kelijke aangelegenheden Kerrl, heeft Rijksbisschop MüIIer, hoewel voor het leven benoemd, verzocht heen te gaan. Hij acht het aftreden van deze z.i. impopulaire bisschop noodzakelijk voor het slagen van zijn pogingen om de kloof tusschen kerk en staat te overbruggen. De bisschop wei gert echter, daar hij meent nog het ver trouwen te genieten van de meerderheid van het evang. kerkvolk, van de Duitsche evang. bisschoppen en van Hitier. Duitschland. Ook de logger Ravens- berg uit Emden is op de Noordzee ver gaan. Van de 17 opvarenden slechts één gered. Engeland overweegt uitbreiding leer plicht tot het 15e jaar. Engeland. Te Sunderland, 200.000 inwoners tellende, deed zich het laatste jaar geen doodelijk auto-ongeval voor. Er wordt in die stad ook veel aan veilig- verkeer-propaganda gedaan. Abess. Volgens de Abess. generaal Nasiboe bedragen de verliezen der Abess. aan het Ogaden-fromt: zes dooden, drie gewonden. Abess. De weg Massaoea (Roode Zee)-Docamere werd geopend. Hij loopt over 100 K.M. over helsch terrein met temp, tot 140 gr. in de schaduw. Bij de aanleg kwamen 220 van de 10.000 blanke arbeiders om en 300 van de 30.000 kleur lingen. De weg loopt op van de zeespie gel tot 2400 M. .Engeland. Een duiker van het ber gingsvaartuig Orphir heeft 72 M. beneden het watervlak het wrak van de Lusitania aangetroffen. Engeland kam Italië's vredesvoor stellen niet aannemen. Te Rome slinkt de hoop op een spoedig einde van het con flict. Italië. Mussolini heeft zich kras over de sancties uitgelaten. Hij noemt ze „een krankzinnige misdaad",'die de wan orde en ellende nog zal doen toenemen. Z.-Afrika. De WOLverkoop is be- gonnen. Prijzen 10 pet. hooger dan vorig seizoen. Toekomst onzeker. Duitschland, Engeland en Frankrijk zijn in de markt, maar Italië moet als verloren worden be schouwd, terwijl dit land juist meer uit Z.Afrika betrok dan het er invoerde. In 1394 bedroeg de WOL-uitvoer naar Italië 900.000 dollar. Parijs. 4 Nov.: Aanvang Stavisky- prooes. Argentinië. Een griep-epidemie heeft in het N. 50 dooden geëischt. Vereen. Staten. In 1934 eischten auto-ongevallen hier 33980 dooden. Amerika. Door het buiten de oevers treden van de Aguan kwamen in Hondu ras 70 personen om. Schade aan de ba nanenplantages te Trujillo zes millioen dollar. Japan. Wolkbreuken zetten te Tokio 10.000 huizen onder water. Een brug stortte in en deed een trein in de rivier; storten. 11 dooden. Te Akita werden 300 huizen in asch gelegd. Te Foekoe-oka verloren 135 arbeiders bij een mijnont- ploffing het leven. Op Haïti kwamen 2000 personen door overstrooming om. Veel lijken sleur den de rivieren naar zee. A. W. Kok. (Slot). M •*- '0&4S&;

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2