Gemengd Nieuws MARKTBERICHTEN IN MEM0R1AM VADER DROS. God nam hem weg, Hem, die zoo talloos velen Ten zegen was en leidde tot 't Kruis. Zijn Heiland, D.e een plaats voor hem bereidde, Riep hem tot zich, in 't lieflijk Vaderhuis. Hij is niet meer, De vader onzer weezen, Die vader was als voor een eigen kroost. Een hart bezat, vol echte Christenliefde En meen'ge ziel zoo heerlijk heeft ver troost. Hij is niet meer, Zijn taak is hier ten einde, Die hij zoo trouw en liefdevol volbracht. Maar in de harten van ontelbaar velen Blijft voortbestaan dat beeld, zoo teer en zacht. HUIB FENIJN. C. DROS Pz. f In de leeftijd van 52 jaar is gistermor gen na een ziekte van eenige weken plot seling, tengevolge van een hartverlam ming, overleden, de heer C. Dros Pz., sinds Juni 1920 vader in het Alg. Wees- husi alhier. Een zware slag voor zijn echtgenoote in de eerste plaats, maar ook voor de pu pillen, aan zijn zorg toevertrouwd, voor de instelling in het algemeen, want even als zijn vrouw wijdde vader Dros zich met hart en ziel aan zijn taak; hij was eei» „weesvader" in de volle zin van het woord. Hij nam deel in het leed en in de vreugde van de kinderen, aan de bevor dering van wier welzijn hem alles gelegen was. Geen moeite was hem te groot, wan neer hei kon strekken tot meer levensge luk van zijn pupillen, met wie hij, ook jaren nadat zij het Weeshuis haddein ver laten, de banden van vaderlijke vriend schap zoo gaarne onderhield. De samenwerking met het Bestuur wps steeds van aangename aard. Immer waren de leden vol lot over de wijze, waarop het echtpaar Dros-Alkema zijn taak ver vulde. Er is nu rouw over het Weeshuis, ver slagenheid in wijde kring. Vader Dros laat veel vrienden achter, in wier hart hij zich een ruime plaats verwierf. Dit moge tot troost strekken van zijn naaste verwanten, van zijn zwaargetroffen echt genoote in het biezonder. De overledene ruste in vrede. LEERT ESPERANTO. Wie deze goede raad ter harte willen nemen, lezen de advertentie over cursussen in volgend nummer. Heden vangen in de Ulo ide door de heer Tiessen te geven teekenlessen aan FEESTAVOND. Op de feestavond van Vendo Nigro, 23 Nov. in Pen's Zaal, zal o.m. het klucht spel in 2 bedrijven „Henkie" van Jac Braun worden opgevoerd. KERKNIEUWS. Gistermddag werd de Z.Eerw. lieer Brinkman, kapelaan te Amsterdam, dooi de Deken van Schagen als pastoor in de r.k. parochie alhier geïnstalleerd. Het kerkgebouw was vrijwel geheel bezet. SPORTNIEUWS T.K.B. Door 't plotseling uitvallen van O.K.C. is er een kleine wijziging in de comp. wedstrijden voor morgen. Niet O.K.C. ontvangt H.K.C., maar Verdo Ni gro 2. Zoowel de wedstrijden te den Burg als te de Cocksdorp, worden om 10 uur gespeeld. LANDBOUW EN HANDEL. Het eerste nummer. Vandaag verschijnt te Haarlem oinder hoofdredactie van onze vroegere plaats genoot Dr. M.D.Dijt „Landbouw en Han del", weekblad voor boeren-, tuinders- en handelsstand. Het wil zich vnl. bezighou den met vraagstukken, welke op econ. en soc. gebied in verband staan met bodem productie en handel. We komen er op terug. WAARSCHUWING. Van politiewege meldt men o:ns: Tijdens de onlangs gehouden verkeers- weken is tegen de verkeersovertreders waarschuwend opgetreden Thans zal de motor- en rijwielwet in alle strengheid worden toegepast, niet alleen tegen auto mobilisten, maar ook tegen wielrijders en bestuurders van andere rij- of voer tuigen, als paard en wagens, handkarren e.d. Bij overtreding volgt onherroepelijk proces-verbaal. Vooral het richting-aange ven laat veel te wenschen over; ook wiel rijders en bestuurders van ain dene rij - of voertuigen moeten dit niet vergeten. Ook is het verboden een auto of ander voertuig in het donker onverlicht op de weg te laten staan. Tevens zal opgetreden worden tegen wielrijders, die verblindend licht voeren. E)e lantaarn moet iets voorover staan, zoodat de lichtbundel schuin naar bene den valt en geen gevaar voor verblinding van andere weggebruikers oplevert. Ieder zij op zijn hoede. ALG. TEX. MIDDENST. VEREEN. Uit de gisteravond in hotel Texel ge houden vergadering der A.T.M.V. deelen we het volgende mee: De vergadering werd door plm. 50 le den bijgewoond. De voorz., de heer 1. Vlessing, noemde deze opkomst zeer slecht, daar de vereen, wel 177 leden telt en in aanmerking genomen de ont zaglijke critiex, op de bestuursleden uit geoefend. Evenwel, vervolgde spr., de winkelweek slaagde en toonde, wat or ganisatie en reclame vermag. Ongetwij feld heeft van alle medewerkers de heer Prins de meeste dank verdiend. Het aantal nieuwe leden bedroeg 24. Op voorstel van het bestuur werd be sloten wegens de hooge kosten geen ge volg te geven aan de herhaalde uitnoodi- ging van de Kon. Ned. Midd. Bond om als lid toe te treden. Ballerowedstrijd: verkocht 59330 bon nen, opbrengst f 1186,00. f885,aan prijzen uitgedeeld, f278,54 onkosten. Ba tig saldo f23,06. Tot dekking der kos ten werden standplaatsen verhuurd voor kermisattracties, waarvan de opbrengst meer beliep dan de bijdragen op de lij sten van particulieren en neringdoenden. De verantwoording voor het verslag, dat de heer Prins over het ballerospel uitbracht, nam deze persoonlijk op zich. Op minderwaardige wijze, aldus de heer Prins, hebben enkele leden, met fana tieke waandenkbeelden behept, op het be stuur critiek uitgeoefend, vooral op de: heer Vlessing en mij. Idiote smoesjes, werden verzonnen om ons in een kwaad daglicht te stellen. Het waren enkele rad draaiers, die, door concurrentievrees ge dreven, de laster rondstrooiden en zich verlaagden tot kleinzielig gepeuter en beleedigend gedoe. Reden voor mij om uit het bestuur te treden. Ook de heer Vlessing wenschte niet langer bestuurslid te zijn. De heer Parlevliet adviseerde bei de heeren aan te blijven, daar anders, ook de heeren Boekei, Kikkert en hij zelf zouden moeten bedanken, maar de voorz. verlangde een vrije stemming. Eerst werd nog met alg. stemmen qp voorstel van het bestuur besloten fili aal Alb. Hein en depót Jamin niet als lid toe te laten. Deze bedrijven werden een bedreiging van de middenstand ge noemd. Ook filiaal De Eendracht zal daar om geschrabd worden. De heer Jac. Schrama verzocht de hee ren Prins en Vlessing te willen aanblij ven, daar toch niemand met critiek naar voren kwam. Dc heer Frank sprak im dezelfde geest. In antwoord op vragen, bij de rond vraag gesteld, deelde de voorz. mee, te zullen trachten de prijs van de T.E.S.O.- wermanskaarten, 12,50 p.w., verlaagd te krijgen. Ook zal gevraagd worden alsnog een late boot te doen varen; op wat fi- nanciecle bezwaren mag dit, vond men, niet afstuiten. Voorz. gaf zijn spijt te kennen over het feit dat de heer F.Zegel, bestuurslid van T.E.S.O., de bestuursverg. der A.T.M.V. nooit bijwoont en ook nu absent was. Ook werd van gedachten ge wisseld over verbetering weg naar De Mok en over de Hanze-afd., die voor de winkelweek met de alg. ver. geen con tact zocht. De besturen zullen hierover samen spreken. Een besluit inzake heffing weggeld ten laste van vreemdelingen werd aangehouden. Tem slofte kwam de bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren Vlessing met 29, ParLevliet met 29 Prins met 27, Kikkert met 31 en Boekei met 30 van de 36 stemmen. Allen na men hun benoeming aan, ook de heeren Vlessing en Prins, zij het na eenig be raad. (Daar de vergadering pas om 11,30 afgeloopen was, moeten we ons voor de ze morgen tot dit overzicht bepalen.) De Volksfeesten hier gaven een te kort van f 102,01, dat werd bijgepast, naar het bestuur ons meedeelt, door de heeren II.Vlessing, S.Prins, E.Boekel en H.Kik kert. DE COCKSDORP, NIEUWE REDDINGBOOT. Deze week arriveerde hier de nieuwe motorstrandreddingboot John Hodson. Ze wijkt in bouw en afmeting weinig af van de „Eierland". Wel heeft de motor een wat grootere capaciteit. De waterloozings- kleppen zijn miet, zooals bij de Eierland, in de bodem aangebracht doch in de zij wanden boven de waterlijn. Hierdoor wordt de snelheid gunstig beïnvloed. OPENING LEESZAAL. Woensdagavond had de opening plaats van de openbare leeszaal Ln een van de ongebruikte, op zeer gezellige wijze in gerichte schoollokalen. Een 20-tal perso nen deed van belangstelling blijken. De aanwezige lectuur vond gretig aftrek, ter wijl ook eenige dammers elkaar op vreedzame wijze bekampten. Om de ge zelligheid te verhoogen, werd gratis een kopje thee verstrekt. SPORTNIEUWS. Inplaats van een thuiswedstrijd krijgt SVC 2 morgen er een uit tegen Water vogels 3. Als met overleg gespeeld wordt, kan gewonnen worden. Vertrek bus 10.30 uur. Aanvang 12.30 uur. De adsp. spelen uit tegen Tex. Boys A. We rekenen er op, dat onze jongens hun overwinnïiigsreeks zullen voortzetten. Ver trek bus 11.30 uur. Aanvang 12.15 uur. SVC 2: P.BoonJz. P.Boon Mz. H.Stolk L.v.d.Kooij D.de Vries Jn.Vlaming A.v.'t Noordeinde M.Reuvers A.Stolk Jb. Eelman P. de Jong Res.: C.Boon Cz. Adsp.: A.Buis M.Zuidema G.Troost J.v.Hoorn Joh.de Graaf B.Nieboer G.BoonMz. C.Westdorp Jn.Beumkes Jb. Westdorp A.Kalis Res.: R.Wassenaar. Afbericht om gel dige redenen hedenavond voor 7 uur bij H. Stolk. 9 Gebruik geen beschadigde snoe- O ren, laat tijdig herstellen. OUDESCHILD. HAKA-COOPERATIE. Als filiaalhouders van het vandaag om 3 uur hier te openen Haka-filiaal zijn aangewezen de heer Jan de Geest, van Zeist en mej. Griet Wassenaar, Eierland. Volgens het Volksblad heeft men goede verwachtingen, dat het op Texel binnen afzienbare tijd niet bij een kruideniers winkel zal blijven. P.A.L.V.U. Zondag j.l. werd door PALVU op nieuw opgevoerd het dramatisch tooneel- stuk ,,'t Verleden spreekt". Ondanks het slechte weer was er vrij veel publiek, dat genoten heeft van het mooie spel, dat, zoo mogelijk nog beter was dan vorige maal. Na afloop weru nog geruime tijd gezellig gedanst onder leiding van de heeren Smidt en Boom. Het was een ge slaagde avond. WOODBROOKERS. Van 49 Nov. wordt te Bentveld im het tehuis van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers weer een internaat ge houden waaraan door 50 werklooze ar beiders wordt deelgenomen. Er worden diverse cursussen gehouden over allerlei onderwerpen; tevens hebben de internaten ten doel de kameraadschap en gemeen schapszin aan te kweeken en te bevor deren en de werkloozen op te beuren uit de toestand van diepe neerslachtigheid en moedeloosheid als gevolg van lang durige werkloosheid. De heer Jac. Bruin, voorz. der S.D.A. P.-afd., bezocht verleden jaar een inter naat en is thans aangezocht van 49 Nov. deel te nemen in de leiding. Bij Hoek van Holland werd op een onbewaakte overweg een vrachtauto door een trein gegrepen. Uitzicht niet te best. Twee personen in hoogstzorgwekkende toestand opgenomen. Groningen. De rechtbank besliste, dat ook overdag het witte spatbord ver plicht is. Den Bosch. Tegen de Ossche misda digers H. v.d. Putte, A. Hendriks en wiel renner Oeelen is 10 jaar gevorderd; tegen P. de Bie, die al 15 jaar kreeg wegen^ tnoord, 3 jaar. In totaal werd al 58 jaar en 6 mnd. uitgedeeld. Amsterdam. Tegen de ex-directeur M. van het Paleis van Volksvlijt werd o.a. wegens verduistering 3 jaar gevor derd, tegen ex-comm. P. 2 jaar. Italië treft allerlei maatregelen in verband met de a.s. sancties: in landen, die aan de sancties meedoen, zullen geen bestellingen worden gedaan; bezuiniging op staatsuitgaven, door Mussolini zelf te bepalen. Brood en meel wordt niet ge rantsoeneerd, omdat de graanoogst vol doende is om eigen behoeften te dekken. Turkije, Iran en Irak sloten een niet- aanvalsverdrag. Japan. Bij ontploffing in een ijsfa briek te Tatejama werden 21 arbeiders gedood. Zij werden aan stukken gereten. United Press. Batavia. De Oeverzwaluw moest we gens motorpech kort na vertrek vam Tjili- litan met post en negen passagiers'naar Bandoeng terugkeeren. Het toestel werd vervangen door de Nachtegaal. Amerika. Te New-York arresteerde de politie 27 geldschieters, die niet zel den meer dan 1000 pet. rente eischten. Amerika's grootste bommenwerper is kort na de start in Ohio neergestort] en vernield. Van de vijf personen vond er een de dood. Het toestel had 4 moi- toren en kon 9000 K.M. zonder tusschen- Ianding vliegen. China. Bij de ontploffing van een munitiedepot in de prov. Kansoe kwa men 2000 personen om. Zelfs op 500 M. afstand werden huizen vernield. Voor tienduizenden dakloozen liet de gouver neur een tempel ontruimen. De commu nisten worden de schuldigen genoemd. Illlllllllllllllllllllll ESPERANTO. II|||||!I||||||||||||||| Roland Dupuis spreekt morgenavond van 1111.30 uur via het radio-station Huizen over zijn geboortestad Rouen (Frankrijk.) Te Bergen, Noorwegen, kwam het Int. Spoorwegcongres bijeen. Diverse talen werden er gesproken. Toch wint ook in de kringen van spoorwegautoriteiten het Esperanto steeds meer veld. IKimilin VOOR DE JEUGD. UHUIUiS NIEUWE PRIJSRAADSELS. 7. Maak hiervan de naam van een dier: A A IE. 8. Een bewoner van ons land. Een ander hoofd en je krijgt een verscheurend dier. 9. Met K. niet begroeid, met Z een ver trek, met P van hout. Wie raadt het? Nu alle negen oplossingen vóór Don derdag inzenden. Leeftijd niet vergeten. Weer drie boeken als prijzen. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. PREDIKBEURTEN. Zaterdag 2 Nov. Burg, vm 12 uur ds Visser Huwelijksinzegening. Zoncag 3 Nov. 1935 HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser Hervormingsdienst. De Koog, 10 uur, ds. Van 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal. De Waal, 'sav. half 8 ds. v. 't Hooft. Maandcollecte. Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Lezing Salzburg met lichtbeelden Maan dagavond 8 uur. Entree 10 ct. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Moen. Maandcollecte. Oosterend, HALF ELF Zondagsschool. nam 3 uur ds. Moen. de Cocksdorp, vm 10 uur ds Salm Coll noodl kerken en personen. Zuid-Eierland nra 3 uur ds. Salm GEREFORMEERDE KERK. Dankuur voor het gewas. Oosterend vm 10 uur Cend. Berger. nm 3 uur ds. v. d. Leer. Den 3urg vm 10 uur ds. v. d. Leer. nm 3 uur Land. Berger, gebouw Tex Fanfare. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds. Kroon. nm 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm 10 ds. W Golterman van Makkum. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Woensdag 6 November. Den Hoorn, 's avonds half 8 Samenkomst-Jonge-leden. Donderdag 7 Nov. Oosterend, 'sav. half 8 Bijbellezing. ALKMAAR, 1 Nov. voertarwe 5,50-5,60 rogge 6,75; gerst 4,50- 5,25; haver 6,25- 6,90; paardenb. 5,60-5,80; bruine 13-16,50; witte 17-22; tuinb. 10-14; karwijzaad 20 20,50; bl. maanzaad 16,75; kl. gr. 8,50- 10; oude grauwe 23-31; vale 15-19. Coöp. Centr. Eierveiling Purraerer.d G.A. \anvoer op 29 Oct. 5C0U0 stuks 70,80 K.G f 5,40 a f 5,50 65;66 5,10 5,20 63/64 5,00 5,20 60 62 4,80 5,10 58 59 4,60 4,90 56 57 4.50 4.70 53 55 4,10 4,50 50 52 3.60 B 4,00 42/49 2,80 3 70 150000 eendeieren 1.80 a 2,20 oude kippen p. st f 0,35 f 1,15 jonge hanen 0.35 a 1,10 Oude kippen per KG n,28 a 0,40 Jonge hanen per KG 0,40 a 0,55 Schagen 31 Cct. 10 paarden 150 a 350 veulens a 72 koeien (vette) 140 a 200 271 Gelde koeien mag 90 a 120 6 kalfkoeien 130 a 185 320 vette schapen 15,— a 22,50 242 overhouders 9 a 14,00 45 Nuchtere kalveren 6, a 15,- 21 vette varkens per kg 0,38 a 0,42 magere varkens - a 58 biggen 10,00 a 13,00 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 25000 Prijzen kipeieren 5,10—5,40, kleine 2.60 3,40. Eendeieren 2.20 a 2,50. 13 GEMEENTE TEXEL. g van 30 Oct.tot en met 1 Nov. 1935. OVERLEDEN: Maaitje Hemelrijk, 52 jaeir geh. met Teunis Bakker. ■9 GEVONDEN VOORWERPEN 2 rijwielplaatjes. ADVERTENTIEN. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze innig geliefde pleegvader CORNELIS DROS Pz. L. Dros-Witte J. Lap-Toolens D. G. Toolens E. E. Dros-Witte M. J. Toolens M. Toolens Texel, 1 November '35.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6