„Vijf minuten voor de NOVA ROTOR". No. 4995 49ste Jaargang Zaterdag 9 Nov. 1935 Q EERSTE BLAD. Voor de Zondag. MISKENNING. Texelsche Berichten ABESSINIË. II S§ Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. ELSCHECOURANT Verstaan, begrepen te worden is een \an onze meest diepgaande geestelijke behoeften, van welker vervulling ons op- treoen en onze gemoedstoestand in hooge mate afhankelijk zijn. Zich bemind te gevoelen is zaligheid; maar, wanneer de nefde niet in de diepere grond van begrijpen is geworteld, kan ze niet an ders dan oppervlakkig zijn en bestaat er geen waarOorg, dat ze aan de wisseling eer tijden zal weerstand bieden. foch is begrepen te worden niet voor iedereen bereikoaar en de kans wordt kieiner naarmate men zich meer boven het a.geneeie peil der menschen verneft. Onbeg.epen te zijn, aithans door ln.n tijdgeaooten, is hec lot en het lijden der baauorekers; van hen die, hun tijd voor uit, reeds met hun verre inzienten en iuea.en in de toekomst leven. Onbegrepen zijn de groote eenzamen, die, uoienu, door een wereld van gedachten, geoie- den ontdekken, die nog n.miner werden betreden. Maar hoe dan voor ons, gewone ster velingen? Helaas, het niet begrepen wor den is ook «daar geen zeldzaamneid. Er zijn er betrekkelijk weinig, die voldoende toewijding en inzicht beziiten om een an der te doorgronden. Er zijn ouders, wier kinderen hun innerlijk vreemd zijn, echt- genooten, die geestelijk ver van elkander staan, ouden en jongen, die alle onder ling contact hebben verloren. Maar laat ons eerlijk zijn. Van veler kant bestaat ook een zich niet be grepen wanen, een hooghartig zich mis kend voelen, dat zijn oorsprong vindt in een te hooge dunk van zichzelf. Want wij willen wel begrepen worden in die zin, dat anderen op het goede, dat wij, nog geenszins bereikt hebben, vooruitloo- pen en onze nog wankele voornemens bij voorbaat erken neb; maar wij begee- ren niet dat ook de Lagere neigingen, waartegen wij strijd voeren, worden be grepen en doorzien. In dat geval moesten wij tot onszelf zeggen: voor u is genezing. Wat gij te doen hebt is dit: wend de blik af vam uw persoon en doe eens uw uiterste best om anderen te begrijpen. Laat uw hoog hartig standpunt varen en voel u één met uw omgeving. Houd u met de vraag bezig hoe ge anderen kunt geven wat ze noodig hebben. Stel meer belang ook in de dingen om u heen, wees in goede zin nieuwsgierig. Laten zij u de geheimen van hun samenstel openbaren, hun wording, hun groei. Dat alles zal u afleiden van het mokken over eigen miskend zijn. Gij zult de weg tot de harten vinden, men zal ook u beter begrijpen en er zal voor u niet langer eenzaamheid zijn. ZONDAG, 10 November 1935. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Alleen het minderwaardige wordt zel den miskend. Lessing MAANDAG. Niets valt moeilijker dan hem recht te doen wedervaren, die ons miskent. E b n e r Esschenbach. "DINSDAG. Te weinig erkenning is even schadelijk als te veel lof. WOENSDAG Bijna al het ernstige is moeilijk en al les is ernst. DONDERDAG 't Is naarstigheid, die vroege kennis gaart; ervaring is 't, die spade wijsheid baart. Staring. VRIIDAG. Een gemoed, dat zich van het goede bewust is, lacht om de leugens der faam. ZAIERDAO Geld maakt een mensch niet rijk, of 't hart moet tevens rijk zijn. De Texelsche Lichtkrant verschijnt iedere avond van 9— 10 uur. REDE KOOS VORRINK. Voor een geheel gevulde zaal hield de heer Koos Vorrink, voorz. der S.D.A.P., Dinsdagavond in hotel Texel een propa- ganda-rede, na door de heer W. Wasse naar bij afwezigheid van de heer J. Bruin, afd.-voorz. te zijn ingeleid. We geven hier de rede van de hoer Vorrink in het kort weer: Er is onrust in de wereld, omdat het met de maatschappelijke orde heelemaal mis is. Sinds 1929 neemt dé werkloosheid al maar toe en nu zijn er reeds 400.000 personen in ons land alleen, voor wie werk te vinden is; in de heele wereld zijn er wel 24 millioien. Mijnheer Mussert komt met deze geïmporteerde verkla ring van het ontstaan van de crisis: oor zaak is z.i. het demo-liberale stelsel, dat 52 politieke partijen aan de verkiezingen doet deelnemen. Een bakerpraatje, want vanwaar dan de 11 millioen werkloozen in Amerika met slechts 2 a 3 partijen? Neen, oorzaak is het kapitalistisch stelsel, volgens hetwelk men produceert om winst te maken en niet om in bestaande behoeften te voorzien. Door overproduc tie daalden de prijzen met als gevolg: slui ting van fabrieken, werkloosheid, da lende koopkracht, nog grooter overschot ten op de productiemarkt, nog lager prij zen, enz. Een nood.otiige cirkelgang, welke oorzaak is van de afgrijselijke chaos van thans. Ten hemel schreiend is o.a. het feit, dat met kostelijk graan locomotieven worden gestookt, terwijl duizenden hon ger lijden. Een rijke oogst blijkt eten vloek voor deze maatschappij. Productie beperking en loonsverlaging brengen ons al dichter naar de afgrond. Wij verzet ten ons tegen de aanpassingspolitiek van de regeering-Colijn, tenzij men wil aan passen bij de loonen in Denemarken en Zweden, waar socialisten regeeren. Daar wordt de koopkracht niet verlamd, om dat men niet tornt aan de loonen en werkloozenuitkeeringen. Het kan en moet dus in ons land anders. Wij pleiten voor uitvoering van ons Plan van de Arbeid, een grootsch en weldoorwrocht project voor openb. werken, dat 200.000 werk loozen in vier a vijf jaar arbeid ver schaft. Het moet gefinancierd worden uit de opgepotte kapitalen, nu renteloos weg geborgen, omdat er geen winst mee kan worden gemaakt. De regeering overweegt stichting van een instructiebank, hoewel dr. Colijn die een stroppenbank noemde, toen de soc. diem. Van den Tempel in 1930 daarvoor pleitte. Toen de roep ging om een „sterke man", werd eerst dr. Colijn als een bulhond op de „rooien" afgestuurd, later een klein keffertje. Ir. Mussert. Een politiek geweten heeft het Nederl. liberalisme niet. Beschamend ook is de leuze der I tal. fascisten: „De Duoe heeft altijd gelijk", als ware eenig mensch onfeilbaar, bovenmenschelijk. Ook Duitschland geeft zich aan deze diepe zelfvernedering prijs. Mussert werpt zich KARL MARX. Leefde van 18181883. Een Duitsch econoom en schrijver, in wiens sociale leer, het naar hem genoemde Marxisme, het hedendaagsche socialisme en commu nisme zijn oorsprong vindt. Hij werkte samen met de Duitsche socialist F. En gels (18201895) en richtte met hem in 1864 te Londen de Int Arb. Vereen., de eerste intern, bond van arbeiders op. Zijn hoofdwerk is „Das Kapital". op als „redder van liet verdoemde va derland", zegt genoeg te hebben van „Koning Kiezer". Wij echter willen onze vrijheid behouden, willen zelf denken, wenschen geen dictator. Het dcmocr. so cialisme is de Wegwijzer naar beter tijden. De verdwazing, van fascisme en dictatuur houdt oorlogsgevaar in. Gelukkig, dat de Volkenbond zoo actief bezig is om de wereld van de geesel va,n de oorlog t|e verlossen. Een moeilijke taak in oen we reld, waarin het wantrouwen zoo welig tiert. Het Vredesverdrag van Versailles, waarlegen we van het begin af protesteer den, was een der oorzaken van het aanl de macht komen van Hitier, die met zijn pan-Germadnsche oorlogswaanzin een bedreiging van de vrede vormt. Tot machtswaanziu gekomen ellendelingen zijn het, die de joden zoo beestachtig vervol gen, politieke tegenstanders pijnigen en opsluiten in concentratiekampen. Boeken van Hitier niet welgevallige schrijvers worden verbrand; onze oostelijke buren hebben nog maar één heiljg denkbeeld: bewapening. En Italië? De Duoe, die in eigen land de vrijheid heeft uitgebannen, vecht tegen de Negus, omdat hij - de slavernij in Abess. niet dulden kan. Daar om: gordt u aan tot de strijd tegen liet fascisme, tegen de bende, die ook Ne derland overbeerschen wil, de N.S.R., al is deze door liet Italiaansch avontuur wat in verdrukking gebracht. Wij willen be schermen en uithouwen, wat na jaren van soc. strijd verkregen is. Volg liet roode vaandel en help mee de wereld te red den uit de wreedheid van het kapitalisme opdat het -de zegeningen van het socia lisme deelachtig wordt. Van de gelegenheid tot debattoenein werd geen gebruik gemaakt waarop de heer W.Wassenaar de vergadering sloot met een woord van dank voor de enthou siaste rede. Onder het zingen van de In ternationale ging de vergadering uiteen. ABESSINIE. Een Abessinische vrouw met 'n merk waardige haardos. Permanent wave a la Abessinië. 's Lands wijs, 's Lands eer. OUDESCHILD, VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 21 Oct.: 1375 Kg. vrije garnalen; 782 Kg. vereen, garnalen; 824 Kg. vrije wul ken; 1636 Kg. vereen, wulken. 22 Oct.: 639 Kg. vrije garnalen; 1689 Kg. vereen, wulken; 632 Kg. vrije gar nalen. 23 Oct.: 1003 Kg. vrije garnalen; 384 Kg. vereen, garnalen; 1207 Kg. vereen, wulken; 726 Kg. vrije wulken. 24 Oct.: 372 vereen, wulken; 520 Kg. vereen, garnalen; 743 Kg. vrije garnalen; 189 Kg. vrije wulken. 25 Oct.: 764 Kg. vereen, wulken; 451 Kg. vrije wulken; 426 Kg. vrije garnalen; 338 Kg. vereen, garnalen. 26 Oct.: 806 Kg. vereen, wulken; 492 Kg. vrije wulken; 589 Kg. vrije garnalen; 556 Kg. vereen, garnalen. OOSTEREND BEDRIJFSONGEVAL. De heer P. van der Vis Az. had aan boord van de vischkotter het ongeluk met een vinger tusschen een staaldraad en de lier bekneld te raken. Een deel van de vinger werd afgeknepen. In het hospitaal te den Helder moest Van der V. zich onder behandeling stellen. net drukwerk. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. O Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. RAS KOEKSA. De Abessinische leceraanvoeder, die overliep naar de Italianen en Mussolini zijn diensten aanbood. Generaal De Bono belastte hem nu met het opperbevel over een groote legermacht, welke van het N. front uit zal o pc ree ren en allereerst Makate wil innemen. (Vervolg.) Bij het ontstaan van de geschetste laagte, zijn diepe scheuren in de boidem ontstaan, zoodat het grootste deel van het bergland bedekt is met reusachtige dikke lavalagen en naast graniet overal vulkanische gesteenten optreden. Het bergland ten westen van deze kloof heeft zijn oude ciiltuurmiddelpuntcn lig gen in het noordelijk deel. üni dit gebied te kunnen overzien, gaan we uit van het Tana Meer, waaruit de Blauwe Nijl ont springt. Ten N. en O. van dit meer ligt het landschap Amhara, welks dialect tot de Abessinische landstaal wend. Daar naast, ervan gescheiden door de Takaze, ligt het gebied Tigre, waarvan de oude hoofdstad Aksum al ver voor het begin van onze tijdrekening een belangrijk punt was. In dit landschap, even ten O. van Aksum, ligt ook Adoea, waar in 1896 de Italianen zulk 'n verpletterende neder laag leden, dat zij nu revanche willen nemen. Ten Z. van het Tana Meer binnen de groote boog van de Blauwe Nijl vinden we Godjam en ten Z. en O. van deze rivier het gebied Schoa, dat in de geJ schiedenis van Abessinië steeds een rol heeft gespeeld en waarin ook de tegen woordige hoofdstad Addis Abeba ligt. Het zuiden van het bergland, liet ge bied Kaffa, is eerst in onze tijd in het rijk opgenomen. Van de veroveringen van Menelik II naar het O. en Z.O. noemen we alleen de landschappen Harrar en Ogaden. Het tegenwoordige Abessinië omvat plm. 1.120.000 K.M.2 of plm. 34x Neder land, dus is het 2X zoo groot als Frank rijk en het telt 10 a 12 millioen inwo ners. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij O N.V. PROVINCIAAL BELANG. 9 Handelsinformatie- en Incas- 9 sobureau voor de Midden- O stand, opgericht 1864, biedt O in deze tijd groote voordee- O len. O Een volledig prospectus, 9 waaruit zulks duidelijk blijkt 9 met een ex. van de 14-daag- 9 sche zeer verzorgde courant 9 wordt op schriftelijke aan- 9 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, O Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. 9 VOOR ONZE DAMMERS. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. De stand in cijfers: zw. 10 sch. op 3, 5, 7, 9, 13, 14„ 17, 20, 24, 26; wit 9 sch. op 23, 25, 28, 31—35, 41. Wit speelt en wint. Wit wint door 35—30!, 30:8! 2318, 28:10, 25:3, 3:2. Een aardige meerslagbewerking van het bekende thema, dat men: "pot met dek sel" heeft gedoopt. De „deksel" van de slag 25:3, schijf 14, wordt n.l. even „op gelicht" (weg geslagen), waarna bedoelde slag plaats vindt en de „deksel" valt wederom dicht (er komt een zwart stuk op 14 terug). Over deze schijf dan maakt wit zijn naslag.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1