De Nieuwe Texelsche Courant No. 4996 49steJaargang Woensdag 13 Nov. 1935 Van p,veek tot week EERSTE BLAD. Texelsche Berichten Inhuldiging Mr. Kamp. Gemengd Nieuws PER V« ONS is sinds 1 Juli 1930 to dh blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse ars. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V> uur later.) 14 15 16 17 18 19 20 Nov 10.50 11.33 0,43 1,35 2,45 3.52 Rl|WIELEN en R1ITU1GEN 4 47 ZATERDAGAVOND. DE OORLOG IN ABESSINIE. Langzaam aan, om het lijntje niet te laten breken, dat is de leuze van de Ita- liaansche strategie in Abessinië. De Ita lianen erkennen het ronduit, dat het een van hun voornaamste zorgen is, zich niet aan een nederlaag bloot te stéllen. Dat wit men de openbare meening thuis voor al niet aandoen. Men zou kunnen wen- schen, dat zij de voorzichtigheid nog iets verder gedreven hadden, en het heele avontuur achterwege hadden gelaten. Daarvoor echter is het nu te laat. Stelsel* matig rukken zij op, met iedere stap vooruit het wegênstelsel in gelijke mate verlengende, en zorgvuldig voor zich uit tastende met hun luchtverkenning. De Abessiniërs beginnen nu de beteekenis van deze verkenners en van hun lucht* bommen te begrijpen, en talrijker worden de klachten van Italiaansche kant over de onzichtbaarheid van de vijand. Tegelijker tijd verneemt men reeds meer van besto king der verbindingslijnen, van doorslip pen door het Italiaansche front, en van transporten. De Abessiniër begint beter op dreef te raken. Maar met zijn bewa pening is het nog poovcr gesteld. Naar het heet, komen nu groote transporten uit Britsch- en Fransch-Somalieland het gebied van de Negus binnen. Het geld is er blijkbaar voor. De Negus zelf en tal van zijn groote en kleine hoofden heb ben hun particulier vermogen voor 7s lands wapenvoorziening ter beschikking gesteld. DE SANCTIES TEGEN ITALIË. Intusschen is te Genève de groote be slissing gevallen. Op 18 November zullen de sancties in werking treden, waaraan nu allen, die te Genève het optreden van Italië hebben veroordeeld, zullen deel nemen. De financieele sancties zijn reeds van kracht geworden, maar deze hebben geen groote beteekenis meer, daar Italië ook zonder de toepassing van financieele sancties, geenerlei crediet meer kon ver krijgen. Wat geschied is, moet voor alle kenners van Genève aan het ongelooflijke grenzen. Het leek reeds veel, dat de Raad van de Volkenbond eenstemmig bleek in de veroordeeling van Italië. Nog verrassender was, dat de Assemblee, de drie bekende en verklaarbare uitzonderin gen daargelaten, eenzelfde eenstemmig heid aan de dag legde. Alle aanwezigen waren verbaasd, toen, na de verklarin gen van Oostenrijk en Hongarije, geen delegatie nog het woord verlangde om te protesteeren. Maar men wist het: De moeilijkheden zouden eerst komen, als men de consequenties moest gaan trek ken uit dit theoretisch oordeel en men belangen zou moeten offeren op het al taar van de solidariteit voor de vrede. Ook dit is weer boven verwachting ge gaan. Er bestaat dan toch een Volken bond, en niet enkel een club van staats* lieden voor het regelen van niet al te gewichtige dingen. Men spot in Italië volstrekt niet meer met de besluiten van Genève. Het is vol komen verklaarbaar, als men te Rome heeft geloofd, dat een dergelijke beslist heid van houding van de Volkenbond niet te venvachten was. Zooals gezegd, ook Genève zelf ziet zijn stoutste ver^ wachtingen overtroffen. In de plaats van de vroegere geringschatting, is nu in Italië ziedende verontwaardiging geko men. De stemming van Tiet volk wordt opgezweept tegen „de vijand", cLw.z. legen de, sancties uitschrijvende, staten. Buitenlandsche waren zal men, ter bespa ring van buitenlandsch geld, zooveel mo gelijk vermijden, maar, tot straf, vooral waren uit de landen, die aan de sancties deelnemen. Buiterilandsche boeken en kranten, buitenlandsche films, geneesmid delen, enz. zal men, zoover 't gaat, bulten de grenzen houden, enz. De openbare meening is uitermate geprikkeld tegenover alles, wat Engelsch is. Maar ook tegen over Frankrijk begint zich de uitwerking te vertoonen van de teleurstelling, die Laval zijn Italiaansche vrienden heeft moeten bereiden. GEVAARLIJK SPEL. Onderwijl zijn toch de betrekkingen tusschen Rome en Londen officieel iets beter geworden. Mussolini heeft weder om Sir Eric Drummond, de Britsche ge zant, in een lang gehoor ontvangen. Men schijnt besloten te hebben, elkaar in de Middellandsche Zee wat minder wantrou wig te bejegenen, al zal dit ook geen ver andering brengen in de militaire maatre gelen. Italië is niet bereid, meer dan een enkele divisie uit Libië weg te nemen, cn Engeland ziet daarin geen aanleiding, zijn vloot voor Gibraltar en in de Egyptische wateren te verzwakken. Men moet ge duldig afwachten, waartoe Mussolini's desperate koppigheid Italië en Europa nog zal brengen. Weldra zal men in Italië merken, wat de sancties beteeke- nen, als het werk vermindert, door ge brek aan grondstoffen en het wegvallen van de buitenlandsche afzet, als de best- betalende toeristen wegblijven, buiten landsche schepen niet veel meer in Ita liaansche havens te zoeken hebben, als de levensmiddelen nog meer in prijs stijgen. Het is een gevaarlijk spel, dat de duoe speelt. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Intusschen bevindt Engeland zich reeds midden in zijn verkiezingsstrijd. Verkie zingen voor de gemeenteraden hebben het begin ervan gevormd. Het schijnt, dat de tegenwoordige regeering erin is geslaagd, een belangrijk gedeelte van het vertrou wen. dat zij in de loop der jaren ver* foren nad, door haar buitenlandsche poli tiek terug te winnen. HOE GRIEKENLAND STEMDE. Griekenland heeft besloten, terug te keeren tot de monarchie. De uitslag van het referendum is niet twijfelachtig ge weest: de aanhangers van koning George II bleken slechts eenige procen ten beneden het totaal der aan de stem bus verschenen kiezers te blijven. Maar de stemming vond plaats met ver-' schillend gekleurde briefjes, zoodat reeds van buiten aan het biljet, dat de kiezer in de bus stopte, te zien was, hoe zijn keuze was uitgevallen. Ook had men de bevolking ingeprent, dat de re geering met tegenstanders der monarchie niet zacht zou omspringen. Of koning George door de verkregen uitslag erg op zijn gemak is gebracht, mag zeker be twijfeld worden. Hij staat bekend als een voorzichtig en bedachtzaam man, voor stander van de constitutioneele regee- ringsvorm. Zijn beleid zal goed moeten maken wat bedorven werd door rijn weg bereider. minister-pres. Kondylis, die achtereenvolgens monarchist, fel republi kein en fanatiek monarchist was. (Haag- sche Post) In verband met de a.s. installatie van Mr. A. F. Kamp als Burgemeester onzer gemeente, werd Zaterdagavond op initia tief van het Bestuur der Alg. Oranje- Vereen. alhier een vergadering belegd in De Oranjeboom. Deze vergadering was toegankelijk voor iedereen en werd, be halve door eenige particulieren, bij gewoond door vertegenwoordigers van de Oranje-Vereen., Gymn. Vereen., Ge mengd Koor, R.K. Mannenkoor en Lan delijke Rijvereeniging. De leiding berustte bij de heer S. Prins, voorz. der Oranje-Vereen., die in bespre king bracht het voorstel om de nieuw benoemde buigemeester op de dag van zijn installatie een feestelijke ontvangst te bereiden, hetgeen aller instemming had. De meeste schoolhoofden hadden schrif telijk reeds verklaard, daarmee in te stem men. Behoudens wijziging is het programma .voor de ontvangst als volgt: Bij aankomst van Mr. Kamp te Oude- schild, zullen daar een of meer muziek corpsen, van Oosterend, Oost en(of) den Hoorn, staan opgesteld. Zij brengen o.a. het Wilhelmus ten gehoore. Mr. Kamp wordt afgehaald in een open landauer. Vermoedelijk zullen vertegen woordigers van het gemeentebestuur aan de haven ter begroeting aanwezig zijn-. Z. AFR1KAANSCHE WOL. Het „wolverslag" van het econ. comité Zuid-Afrika bevat belangwekkende rnede- deelingen over de wolindustrie. De daling van het aantal schapen van 1928 tot 1933 van ruim 500 tot nog geen 435 millioen is hoofdzakelijk een gevolg van de daling van het aantal in Zuid-Afrika, en in Rus land. In Z.-Afrika daalde het aantal van 41 tot 35 millioen; dit kan voornamelijk gesteld worden op rekening van de droogte in 1931. De woluitvoer is be* langrijk gedaald en wel van 253'/a mil lioen pond in 1928 tot 189.7 mill, in 1934. Tot ongeveer 1930 ging de helft van de uitvoer naar Engeland, voor een groot deel voor wederuitvoer. Wat Engeland voor eigen rekening koopt, is sedert 1928 echter ook aanzienlijk gedaald, n.I. van 51.7 tot 43.7 mill. pond. In het wolseizoen 1934-'35 was Duitschland de grootste af nemer met 66.2 mill. pond. Frankrijk tweede en Engeland derde met slechts 42.1 mill. pond. De uitvoer van wol uit Australië dat nog steeds meer dan Vi van het aantal wolschapen bezit naar Engeland, is in de laatste jaren gestegen. De prijsstijging die sedert 1932 is ingetreden, schrijft 't verslag hoofdzakelijk aan de vermindering van de productie van Zuid-Afrika toe. Op weg naar den "Burg zal de landauer worden voorafgegaan en gevolgd door een groep ruiters. Aan het Schildereind, waar een eere poort met het traditioneele „welkom" zal worden opgericht, wordt de Burgemeester opgewacht door Texels Fanfare. Bij monde van een lid van het Comité zal hem een bloemenhulde worden gébracht. Tevens zullen zich aan net Schildereind O.-Indië. Bali: Bij Tabanan zijn acht personen gestorven door het eien van vergiftige paddestoelen. Engeland zal zijn bewapeningsplan, financieren uit een leening van 200 mill- pond Sterling. Frankrijk. Louis Luinière, uitvinder der cinematografie, werd in een plechtige zitting in de Sorbónne gehuldigd. Voorz. was president Lebrun. Paraguay heeft de voorstellen van Bolivia voor de offic. vrede verworpen. Abess. De Negus deed per radio een beroep op Amerika oin deel te nemen aan de sancties tegen Italië. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll iimiiiiin zoo sprak.— iimmin llllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllilllllllllll BISSCHOP SANTINIE, Italië: Kalrnen vol vertrouwen, zonder jammeren en zon der voorbehoud zullen alle offers gebradit worden. Iedere levenswijze zal zijn, zooa1- het vaderland het in deze plechtige uren eischt en zooals God het eisclit, wiens zegen wij afsmeeken. DR. BENESJ, Minister van Buitenl. Zaken, Tsjecho-Sl.Door de wijziging van de Britsche buitenlandsche politiek is een beslissende wending gekomen in de internationale politiek, welke met hulp van Frankrijk tot een garantie yan de vrede in Europa kan leiden. opstellen de schoolkinderen uit de hoog ste klassen der lagere scholen van heel Texel, de leden van gymnastiek- en sportvereenigingen en van andere corpora ties, welke zich daarbij willen aansluiten. In optocht gaat men dan via Weverstraat Hoogerstraat, Warmocsstraat, Parkstraat naar het Raadhuis, waar met een mu ziek- cn zanghulde deze „joyeuse entree" een einde zal nemen. Door de schooljeugd zal een toepasse lijk lied worden ingestudeerd (tekst van Huib Venijn); vermoedelijk ook door Ge mengd Koor. De heer Joh. Kikkert ver klaarde zich bereid de leiding van de rui terstoet op zich te nemen. Het ligt in de bedoeling het dorp met vlaggen en groen een zooveel mogelijk feestelijk aanzien te geven. Naar het ver loop der besprekingen te oor,JeeLen is de medewerking algemeen. Ook ons komt het plan zeer sympathiek voor. We juichen het toe, mits men zich hoedt voor iedere overdrijving. Overdrij ving schaadt. De nieuwe burgemeester inhuldigen wil o.m. zeggen: Hem welwillend tegemoet treden en blijk van ons vertrouwen ge ven, in het besef, dat hij zich alle moeite zal geven om té beantwoorden aan de verwachtingen, welke men omtrent hem koestert. Daarom klinke allerwege de nieuwe burgemeester het „Welkom vneeipdeling" tegen. Dat Mr .Kamp zich hier spoedig „thuis" zal gevoelen, lijkt ons op grond van allerlei inlichtingen een geenszins gewaagde veronderstelling. [texelsche courant LICHT OP

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1