Brieven van Texelaars in den Vreemde. U.D.I.-AVOND. Batig saldo ruim f230. In aansluiting op ons kort verslag in vorig nr. geven we nog een beschouw wing over het „amusante spel in drie bedrijven", dat Vrijdag door U.D.I. werd opgevoerd. De avond had tweeerlei doel: le. De bezoekers eenige uren prettig bezig te houden, 2e. een zoo groot mo gelijk batig saldo te vormen ten voor- deele van de Nutsbewaarschool. De vraag, of beide doeleinden bereikt zijn, kan met een volmondig „ja" worden beantwoord. „Wat de professor overkwam" was een kluchtspel, dat dank zij het over het ge heel zeer goede spel der U.D.I.-dames en -hoeren volledig tot zijn recht kwam. De rollen zaten er goed in; de regie bleek bij mevr. Ten Hooi en de heer L Vlessing in goede handen te zijn; de gri meur had zich van zijn taak behoorlijk kweten, terwijl de aankleeding van het tooneel ook een factor van belang niets te wenschen overliet. De stoffeering was welwillend ver zorgd door de N.V. Ph. Vlessing. Wanneer we de klucht op de keeper be schouwen, zijn er wel eenige taferelen, die strijden met het gezond verstand, met de logica. Zoo b.v. de scène, waar in Oom Anton die men voor een ge vaarlijk krankzinnige houdt, juist uit een ziekenhuis ontvlucht in een wollen de ken gehuld, door de kamer kuiert. Alle dames des huizes zijn doodsbenauwd voor deze indringer. Maar wat doen ze? In- plaats van politie en dokter te waarschu wen, gaan ze de kamer binnen en vallen zij, doodelijk ontsteld en handenwringend, op de knieën, om de gevreesde gek om lijfsbehoud te smeeken. Dat was een pot sierlijke vertooning. De dames hadden na tuurlijk, zoodra zij de man zagen, met 'm gil de beenen moeten nemen. Maar zoo heeft de schrijver het blijkbaar niet gewild. Afgezien zoo'n enkel mal geval, was het een stuk, waarom je vaak smakelijk kon lachen. Én dat we het ook deden, is te danken aan de uitstekende vertolking van de hoofdrollen. In het kort verteld behelst de klucht het zonderling avontuur van prof. Elias Goodly (A. de Wilt), die door het bijwo nen met zijn a.s. schoonzoon Dick (J. Kohier) van een verboden bokswedstrijd in 'n .netelige positie verzeild raakt. Daar komt bij, dat hij toch al zucht onder de pantoffel van zijn vrouw. Deze (mevr. A. van der Meulen-FIens), is niet voor de poes en vooral niet nu ze bezoek ver a wacht van Elias' broer, Anton, doctor in de letteren, schrijver en dichter (G. Bak- ker.) Groote verwarring echter sticht Jo nas, de colporteur, (S. de Waal Sz.), die, door de politie achtervolgd, binnendringt in de woning van Elias, waar hij na zich voldoende te hebben georiënteerd voorgeeft Anton Goodly te zijn. Het ligt voor de hand, dat deze persoonsver wisselingeen bij veel tooneelschrijvers geliefd thema; zie verslag tooneelavond Velo in dit nr. tot grappige situaties aanleiding geeft. Zoo meent b.v. Alvina, de zuster van mevr. Goodly (mw. Room- Wilkeshuis), eindelijk de held harer droo- men te kunnen begroeten, maar ze ver giste zich. Zoo meenden de dochters van Elias (mw. N. Bakker—Zuidewind en Janny Breen) hun dorst naar kennis te kunnen laven aan de rijke bron, welke zij in de doctor, oom Anton, schrijver en dichter, meenden te hebben ontdekt, maar de arme Jonas wist geen tittel of jota van wat zij hem vroegen, hoewel hij zich telkens te redden wist uit de moeilijkste situaties. Zelfs wist hij klaar te spe len, dat de politie-agent (T. Poort), die aanvankelijk beet meende te hebben, te leurgesteld, zijn biezen pakte. Maar een was er, die Jonas te glad af was. En dat was Cissy, Elias' pleegdochter (mej. Gr. Dijt). Zij had al gauw bemerkt, wat voor vleesch zij in de kuip had. Het gebruike lijke „happy end" ontbrak niet, maar we zullen niet alles verklappen, daar het best mogelijk is, dat U.d.I. dit stuk in dit seizoen nog eens ten tooneele brengt, het geen het succes in aanmerking ge nomen verklaarbaar is. Een enkel woord nog over de vertol king, die over het geheel in orde was. Mevr. Goodly en haar zuster werden volkomen juist uitgebeeld. De „prof" hadden we niet beter kunnen verlangen, ook oom Anton was geheel op dreef; Jo nas leefde van top tot teen en was juist de schelm, die hij wezen moest; de overige krachten gaven ons geen reden tot opmerkingen. Het spel liep vlot, ieder deed het zijne(hare). Ook de vervulling van de kleine rollen door mej. Annie Keij- ser (dienstbode) en heer T. Poort(poi litie-agent) was van die aard, dat ze tot een goed effect van het geheel bijdroeg. Met elkaar een genoeglijke avond met een voor de Nutsbewaarschool niet ge ring batig slot. U.D.I. beschikt over goede krachten. Het verdient o.i. aanbeveling ook eens een proef te nemen met de opvoering van een stuk, dat zwaarder eischen stelt, van een tooneelspel b.v. Bij zorgvuldige voor bereiding, als die, waardoor U.D.I. zich kenmerkt, moet dat succes hebben. Een gezellig bal onder leiding van de heer A. v.d. Meulen was het slot. Voor de gehouden verloting waren o.m. nog ontvangen een bagagedrager met koffertje van de heer E. Boekei en een mand met fruit van de heer M.S. Langeveld. DE MELKPRIJS. Van Maandag af is de melkprijs negen in plaats van tien cent per liter. R.K. VOLKSBOND. Vanavond wordt door de R.K. Volks bond in hotel De Zwaan een vergadering belegd. BURGEMEESTER KAMP. Een serenade in Middenmeer. We lezen in de Wieringer Courant van 15 Nov.: Woensdagavond bracht de Wie- ringermeerfanfare onder leiding van de heer Van der Grijn Mr. Kamp, die be schermheer is van het corps, in verband met diens benoeming als burgemeester te Texel, een serenade voor zijn woning. Een tweetal nummers werd ten gehoone gebracht, waarna de heer Meindertsmaals voorzitter der W.-Meerfanfare Mr. Kamp feliciteerde namens corps en directeur. Mr. Kamp dankte, mede namens zijn vrouw, voor de aardige attentie en bood het gezelschap in Hotel Smit een ver-> versching aan. EIERLAND. OVER OPVOEDING. Hedenavond en Woensdag 27 Novem ber spreekt mevr. De Vries over Opvoe- iding. Plaats en uur bekend. DE WAAL- KERKNIEUWS. Bij de hier gehouden stemming voor ouderling en diaken werden herkozen de heenen C. Dekker en P. Boon. Voor notabelen (aftredend P. J. Koo- ger en H. Raven) met algemeene stemmen P. J. Kooger. De heer Raven stelde zich niet meer beschikbaar. Hiervoor werd ge kozen de heer J. Kikkert Jz., Waalenburg. Allen namen hun benoeming aan. OOSTEREND. OUDERAVOND. De Zaterdag in de o.I. school alhien gehouden ouderavond \$erd door 33 per sonen bijgewoond. De bijeenkomst werd geopend door de heer Zuidema, hoofd der school, die allen verwelkomde en het vertrouwen uitsprak, dat de besprekin gen van aangename aard zouden zijn. Nu dat waren ze ook. We geven hier een samenvatting. Besloten werd met de leerlingen der hoogste klassen alleen deel te nemen aan de inhuldiging van de nieuwe 'Burgemeester. Met voldoening werd gesproken over de goede gang van zaken op de Oosterender bewaarschool en de gelegenheid om op het sportterrein alhier onder toezicht diverse spelen te beoefenen. Daar de penningmeester maar 111.65 in kas heeft, wordt besloten voor het St. Nic.-feest met een lijst rond te gaan. Besloten werd een adres aan de ge meenteraad te richten met het verzoek in. de behoefte aan een nieuwe school alhier zoo spoedig mogelijk te willen voorzien. Het gebouw voldoet immers niet meer aan de minimum-eischen, welke aan een school gesteld moeten worden. Het tocht in de lokalen, de portalen zijn te klein, er is geen speelterrein, enz. Bij de laatste stor men werden zelfs stutten noodzakelijk ge acht. Wij weten, dat de gemeente-finan- ciën in deze tijd heel zuinig moeten worden beheerd, maar de vergadering was van meening, dat een nieuwe o.I. school te Oosterend allerminst als luxe mag worden beschouwd. In de pauze werd van de gelegenheid om het teekenwerk, de handwerken, het schrijf-, taal- en rekenwerk in te zien druk gebruik gemaakt. Mej. Spaans, on derwijzeres, schonk thee, wat de vergade ring een gezellig karakter verleende. Naar aanleiding van een vraag, door mw. T. PlaatsmanKok bij de rondvraag gesteld, werd besloten, kinderen, die tus- schen schooltijd niet naar 'huis gaan, een beker warme melk te verstrekten. Aan het slot bracht de heer P. Koning, voorzitter der Oudercommissie, namens de ouders hartelijk dank aan het onder wijzend personeel voor de wijze waarop het zich van zijn taak kwijt. De vorderin gen der leerlingen bleken uitstekend, de verhouding tussdhen het personeel eener- zijds en ouders en leerlingen anderzijds liet niets te wenschen over. Hierna sloot de heer Zuidema deze prettige vergadering. Ieder ging voldaan naar huis. S. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 12 Nov.: 156 Kg. vereen, wulken; 105 Kg. vereen, garnalen; 40S Kg. vrije gar nalen. 13 Nov.: 217 Kg. vrije garnalen. 15 Nov.: 535 Kg. vrije garnalen; 69 Kg. vrije wulken; 275 Kg. vereen, wul ken; 89 Kg. vereen, garnalen. 16 Nov.: 158 Kg. vrije garnalen; 540 Kg. vrije wulken; 1417 Kg. vereen, wul ken; 176 Kg. veneen. garnalen. 18 Nov.: 690 Kg. vrije garnalen. Government African School WA A P.O. Mombasa, Kenya Colony, Br. Eng. Afrika. 1—11—1935. EEN NIEUW ARBEIDSVELD. Geachte Redactie. Zooals u boven ziet, is mijn adres veranderd. Het hing me al een tijdje boven 't hoofd, maar ik hoopte nog tegen alle hoop in. Het was een hard afscheid van m'n arme Giriamaatjes. 'k Had daar onge merkt veel dieper wortels geschoten da*, ik er mezelf van bewust was. Maar dat is wereld's verloop' „Wie hier beneden zoekt naar „een vaste woonstede", komt bedro gen uit. Mijn nieuwe standplaats is een verloo- pen regeeringsschool en voorloopig ben ik regeeringsbeambte, totdat de contrac ten van overname zijn geteekend en ik kan beginnen het zaakje te reorganisee- ren. De regeering hoopt, na vijftien jaar schatten gelds en energie te hebben ver-, speeld, dat liefde en opoffering mogen slagen, waar geld en vernuft blijkbaar te kort schoten. De heele omgeving uitsluitend Mohammedaansch is er tggen opgehitst en de zwarte oogen van de leerlingen flikkeren onheilspellend: 'k heb n.l. 't heele spul overgenomen, zoo als het reilde en zeildeDoch ik voeli me nog niet beelemaal op m'n gemak, en ik weet wel, waar ik liever zatMaar als de Generaal spreekt, dan gehoor zaamt de soldaat. „Zie, wat je ervan te recht brengt". Ik heb nog niet veel gezien en kan er dus nog niet veel van zeggen. Een heele hoop gebouwen, vooral een enorm Prin cipal's huis, van roode baksteenen met 'n pannen-dak, wat een uitzondering is in dit land van gegalvaniseerde dakplaten Dan een diepe welput met een hooge ijze ren windmolen er boven en een water toren met leidingen overal heen. Maar och, de heenen pensioinnairesNog dit jaar zijn er een zestig uitgeschopt voort wangedrag: één van de zeven zwarte meesters had de vlucht genomen voor zijin leerlingen, terwijl een voorganger nog niet zoo lang geleden vermoord was Doch genoeg voorloopig. Spoedig meer tenzij m'n volkje me ondertusschen daarheen heeft geholpen, waar ze me nu hartelijk heenwenschen. „Het kan vertee ren," zei Brederoo, en geduld overwint immers alles. PATER M. J. WITTE. SIEM EN ZIJN REIS. De belangstelling voor de lezing van Siem de Waal, Zaterdag I.I. in Het Eigen Gebouw te Oudeschild, was niet zoo groot als verwacht werd, wat zeer jammer was, want het is een zeer interessante avond geworden. Siem vertelde op vlotte en boeiende wijze over de ervaringen op zijn reis door Europa en N.-Afrika, voor een groot deel samen met zijn vriend" Max Fney afgelegd. Siem vond een zeer aan dachtig gehoor. Na afloop van zijn cau serie, die ruim 2 uur duurde, werd nog een aantal foto's vertoond met medewer king van de heer Usi. Hiervoor werd door de fam. Mulder welwillend een epidiascoop afgestaan. Wanneer men hoort en ziet, wat Siem. dank zij 'Esperanto heeft meegemaakt, twijfelen we er niet aan, of bet zal voor vele bezoekers een aansporing zijn ge weest, om ook met het leeren van deze mooie taal te beginnen. Er is geen bruik baarder middel om landen en volkeren te leeren kennen en waardeeren dan het Es peranto. ST. NIC.-FEEST. Vrijdag vergaderden de Transportar beidersbond onder leiding van de heer Jac. Bruin, voorz., ter bespreking van net te organiseeren St. Nicolaasfeest. Door de leden werd wekelijks een klein bedrag geofferd voor een cadeautje voor de kinderen der leden. Besloten werd thans het gezelschap van Lotte en Alex Wins voor hen te laten optreden. "Dit gezelschap heeft een goede naam, vooral om de vertooning van de poppenkast Het programma vermeldt ook goochelen, waarbij de kinderen zelf meedoet}, voor drachten en zang. Het zal een gezellige middag worden. De kosten zullen door de entreeprijs gedekt moeten worden. Besloten werd de toegang voor ieder open te stellen en de entree op f0.15 té bepalen, de gezinnen der leden vrij. 's Avonds zal hetzelfde gezelschap op treden voor de ouderen met voordrachten, tooneel, zang en dans. Er zal „voor elck wat wils" zijn. Het belooft een schitte rende avond te worden. Voor de liefheb bers is er een dansje na. Entree f0.35, .man en vrouw f0.50. Met de wensch, dat de Transportarbei- dersbond nog lang met genoegen op dit St. Nicolaasfeest terug moge zien, sloot de voorz. de vergadering. VOORDRACHTAVOND R.K. VOLKSBOND. De voordrachtavond in de R.K. Volks bond op Zondag j.l. is zeer goed ge slaagd. De zaal was geheel bezet, toen de heer P. Boom de aanwezigen een har telijk woord van welkom toesprak. Spr. riep de clementie in voor de medewerken den, die voor een deel voor 't eerst op de planken stonden, waarna de medewer kenden konden beginnen. Er waren tal- looze voordrachten, waarom smakelijk werd gelachen. De stemming was onver beterlijk. We zullen geen opsomming geren van de dertien nummers, welke het program ma bevatte. Voldoende zij te melden, dat o.m. medewerking werd verleend door de dames Corrie Bakker, N. de Graaf, Betsie Kees, Joh. Smit, Annie Zijm, Duw Smit, Duw Hin, Corrie Boom en de hee- ren P. Boom en Zonen, Adr. Kees, Wim Smit en Jan Bakker. Het zangnummer De laatste Groet werd gezongen door mej. Corrie Boom en Kees Smit, met piano- en vioolbegelei ding door gebr. Boom; het nummer 's Nachts na het bal werd door Kees Smit gezongen en door R. Boom op piano be geleid. Het was een echt gezellige avond. De heer Boom sprak nog een slotwoord, jvaarin hij spelers en publiek bedankte voor de medewerking en zijn voldoening uitsprak over het vlot en prettig verloop Met een dansje werd deze avond besloten. IJSCLUB. De vergadering van IJsclub Oudeschild werd door 15 personen bezocht, liet be stuur inbegrepen. Voorz. C. Dijker merkte in zijn openingswoord op, dat de IJsclub nu tien jaar bestaat, doch tot heden noch van het publiek, noch van de leden veel medewerking ontving. Hij hoopte, dat dit beter zou worden. Na lezing notulen door secr. Van der Meer, volgde verslag penningm.Contributie-ontvangst van 78 leden f39.opbrengst loten f 14, saldi v.j. f23.87. Totaal f 76.87. Uitgaven f67.—. In kas 9.87. De rekening werd goedgekeurd. Voor de jjsbaan wordt betaald f 10 wanneer het niet vriest en f25 biij (lrie dagen berijdbaar ijs. De heer J. Blom, zou de termijn op een week gesteld wil len zien. Er zal met de eigenaar over wor den gesproken. Er zijn pas 56 loten van de 200 ver-/ kocht. De heer A. Backer stelt voor er met St. Nicolaas ot een andere gelegen heid mee te laten werken of op provisie te laten verkoopen. Het bestuur zal dit overwegen. De heer J. de Vries vraagt, of er ook aan een reservebaan is gedacht. De heer Jn. Blom stelt voor het contract met de heer Timmer te bewaren, om zoo noodig ook over het Kanaal te kunnen beschik ken, waartoe wordt besloten. Voor verpachting tent zal opnieuw een oproep warden geplaatst. Vorig jaar was er één gegadigde. De aftredende bestuursleden C. Dijker en J. v.d. Meer stelden zich niet herkies baar. In hun plaats werden gekozen de heenen Jn. Burger en Jn. de Vries. Bij de rondvraag informeert de heer Jn. de Vries, of de Texelsche Bond nog be staat. Dit blijkt inderdaad zoo te zjjn. De leden der diverse ijsclubs betalen bij wed strijden van de Bond een zeer gering en tree, andere voordeelen hebben ze niet. Hierna volgt sluiting, waarop voorz. Dijker dank brengt voor het vertrouwen, dat de leden gedurende 10 jaar in hem hebben gesteld en het vertrouwen uit spreekt dat de nieuwe bestuursleden hun beste krachten voor de ijsclub zullen geven. KONING LEOPOLD. De Belgische Koning woonde te Brus sel de plechtigheden op de Wapenstil standsdag bij. m

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2