cffiova cfiotor St. Nicolaas-Puzzle Texels Bioscooptheater Gemengd Nieuws LUCHTVAART. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING, D. éen Hoorn f2. TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. In de op 19 Nov. j.I. gehouden bei stuursvergadering der Texelsche Zwem- vereen., werd het bestuur als volgt sa mengesteld: voorzitter: C. Bakker Bz. penningm.J. Blom; secretaris: J. Bruin; commissarissen G. J. Logman en Alb. Backer. De bespreking ging hoofdzakelijk over de badhokjes, welke op een nader bekend te maken plaats zullen worden opgetrok ken. Op de St. Nicolaasavonden zal, behoudens toestemming van B. en W., gecollecteerd worden om de onkosten te bestrijden, welke gemaakt worden voor het plaatsen van de badhokjes. We bei velen deze collecte gaarne bij u aan. 1 Aangifte als lid of donateur kan nu reeds geschieden, PLAATSELIJK CRISISCOMITÉ. Deze Week heeft het Plaatselijk Crisis- Comité zich met een circulaire van deze inhoud tot zijn contribuanten gewend: In de loop van de tijd zijin de bijdragen voor het plaatselijk crisiscomité gestadig geslonken. Het totaal bedrag, dat thans nog door de Texelsche bevolking geofferd wordt, is verminderd tot ongeveer f 50. per maand. In verband met de bijdrage, die tot dusverre door u wordt gestort, hebben wij ons verplicht geacht, u met het vorenstaande in kennis te stellen, opdat u hiermede bij de bepaling van het bedrag uwer eventueele verdere bijdragen rekening kunt houden. Het Comité heeft momenteel nog de beschikking over ropd 11900.—. SPORTNIEUWS. We hebben, voor wat de competitie be treft een algemeene rustdag. Dat er in de comp. stand 4e kl. KNVB. belangrijke wijziging' komt, gelooven we niet, DTS kan van Schagen winnen, terwijl N.Nie- dorp op eigen veld de punten wel zal in- casseeren. Dat BKC op bezoek bij Andijk zich uit het spoor zal laten lichten, wil er bij ons niet in. Wel houden wij hei er op aan, dat de sterksten in deze afd. het tusschen elkaar moeten uitmaken. In de NHVB, 2e kl. F. gaat het zeker spannen tusschen ZeemachtHelder 5. Z. zagen wie hier aan het werk en H. snoepte HRC 5 de punten af. Voor bei den is winnen de eenige voorwaarde om te kunnen meedingen naar de bovenste plaats. Dit geldt ook voor Oudesluis— M.L.D. Nu Oudeschild op visite gaat bij Schagen 2, zal wel uitkomen, of S. in de nieuwe formatie nog andere plannen koestert. In ieder geval heeft de groote overwinning van vorige week de tegen standers te verstaan gegeven, dat ze moe ten oppassen. Denken de spelers van alle elftallen er aan, dat alleen door ernstige training het beste resultaat bereikt kan worden Maandag allemaal present, 7 uur en 8.15. Om de Zondag te vullen wordt nog ge speeld vriendschappelijk Texel 3Tex. Boys 1, aanvang 2 uur. Texel 3 D.Geense C.Keijser H.Keijser LKnol S.du Porto S.Langeveld K. de Vries A.Pen K.du Porto Olieslager P.Keesom Ad9p. oefenen: heden 2.15 Verdo-veld, tot 16 jaar. D.D. Iedere avond vijf minuten voor de WIE IS DIT (No. 1.) Er volgen nóg drie foto's. Zendt uw antwoord (vier namen van filmsterren) niet later dan Maandag 2 Dec. aan: Di rectie Tex. Bioscoop, die eenige gratis abonnementen voor bioscoopvrienden in uitzicht stelt. Ill Kunstschilder tot zijn meisje: lij Binnen 't jaar ben ik beroemd, jjj Dan koop ik een auto, richt een Üi prachtige villa in en elke winter jjj gaan wij naar de Riviera. Üi Zij: Nu begrijp ik, waarom ze je Hl een veelbelovend talent noemen. De Texelsche Lichtkrant,. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Voor morgen om 2 uur de vastgestelde wedstrijd: SVC 1Held. Boys 2. Als een ieder zich geeft voor wat hij waard is, kan gewonnen worden. SVC 1W.Verseput M.Reuvers P.Boon Mz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven Abr.Stolk Jn.Eelman G.Bakker C.Zuidema Jb.Eelman Res.: Jo Lampers, J. Nieboer. Terreindienst: C.Zuidema, Abr.Stolk, Job. v.Hoom. B. EIERLAND. KERK EN VREDE. De afd. Texel belegt Dinsdag een ver gadering in het Gebouw v. Chr. Belangen te Z.-ELerland, waar ook niet-leden wel kom zijn. De agenda vermeldt o.m. een bespreking over „nationalisme", (zie adv.) OUDESCHILD VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 19 Nov.: 807 Kg. vrije garnalen; 1022 Kg. vrije wulken; 2596 Kg. vereen, wul ken. 20 Nov.: 227 Kg. vrije garnalen. 21 Nov.: 268 Kg. vrije garnalen; 87 Kg. vereen, wulken. SPORTNIEUWS. Morgen moet OKC op bezoek bij V.N. 2. Er moet door ons flink aangepakt wor den, willen we de puntjes mee naar Oude schild nemen. Laten we toonen, dat OKC er zijn kan. Dames Heeren Aanval: J. Hemelrijk Jd. P.Gieles T. Blom M. Koopman Midden: A. Standaart K. Gieles M. Bruin K. Roeper Verdediging: T. Hemelrijk. D. Backer J. Bruin N. N. D.B. TEGEN DE OORLOG. Naar aanleiding van ons verslag van de avond van Kerk en Vrede ontvingen we een uitvoerig schrijven van de heer Qh. C. Visman, te IJmuiden, waaraan we het vol gende ontieenen Uw verslag over de gruwelen van de oorlog voert mij in gedachten terug naar de dag van 1 Febr. 1917. In de vroege morgen begaf ik mij naar de haven, waar mijn werk mij wachtte. Het had de afge- loopen nacht zwaar gestormd uit het O.Z.O. en tel gevroren. Opeens komt het bericht, dat er een Duitsche torpedo jager, de V 69, naar IJmuiden wordt gesleept. Het was een der drie torpedo booten, welke maandenlang in de haven van Ostende ingesloten lagen. Eindelijk zouden zij de bange reis ondernemen, maar de Engelschen lagen op de loer. Twee van de drie wisten te ontsnappen, maar een en dat was de V 69 werd door de Engelschen ontdekt en met kogels doorzeefd. Daar werd de V 69 binnengesleept. De schoorsteenen zaten vol gaten. Op de z.g. bak van het voor schip was een zwaar kanon geplaatst, waarmede de bemanning getracht had zich de aanvallers van het lijf te houden. Een onmogelijke taak, want op dat kanon waren juist de meeste kogels van de vijand gericht. Toen de V. 69 binnen kwam, vertoonde het voorschip eenroode ijsklomp van wel een meter breed; roode ijspieken hingen er bij neer. Zeewaterwas gemengd mét bloed tot ijs geworden. Aan dek lagen tien lijken en zeven zwaar ge wonden. Welke pen zou in staat zijn de helsche nacht van storm en vorst en doodsgevaar, welke aan deze morgen voorat was gegaan te beschrijven? De V 69 werd gemeerd aan de steiger bij het Witte Kruisgebouw. Ik heb meege holpen eenige slachtoffers daar binnen te dragen. Mijn leven lang za7 die morgen mij bijblijven. Tenslotte laten we hier nog een drietal coupletten volgen van een rijm, dat de heer Visman destijds vervaardigde. Vloek de oorlog! Iedereen Moet van afschuw alle tijden, Staag getuigen van dat lijden Van die velen, die daar strijden, Vloek de oorlog! Iedereen! Vloek de oorlog! Menschenkind, Moest gij zóó uw jonge leven, Met uw jonge makkers geven, Om die bange nacht te sneven? Vloek de oorlog! Menschenkind! Vloek de oorlog! 't kerkhof spreekt Van de rust, èn van de vrede. Menschenkind! helpt allen mede! Wie zet hier de eerste schrede? Vloek de oorlog! 't kerkhof spreekt! CH. C. VISMAN. POSTDUIVENSPORT. HET UITERLIJK. Een goede postduif onderscheidt zich door haar absoluut evenredige bouw. Geen zware vogels met korte slagpennen, kleine kop en dikke hals, geen lange staart aan een schrale smalle duif. Het ideale is, een duif, welke in alles kracht en energie verraadt, maar zich kalm en rustig presenteert. Kop goed gebo gen, zonder onderbreking of diepte in de snavel overgaand, neus goed gewelfd aan snavelbasis, tusschen oogrand en mond hoek geen indeukimg. Kleine en gladde, even groote, aan beide zijden goed aan sluitende neusvleugels, helder wit en zoo goed gesloten, dat de neusgaten bedekt zijn. Met oog licht-oranje tot donkerrood; men treft ook heel veel postduiven met witte oogen aan, waaronder uitmuntende vliegers voor korte afstand zijn. Het oog is omsloten door een oog rand, overal even breed en grauwachtig van kleur. Forsche en breede vleugels, van breede vanen voorzien; de slagpennen vormen een rechte lijn als de vleugel uitgespreid is. De dekveeren lang, breed, dicht aan gesloten, terwijl deze de slagpennen zoo veel mogelijk bedekken en alzoo een krachtige steun verleen ten. Opgevouwen is de vleugel breed en rust hij op het uit einde van de staart. De houding is recht op; van boven gezien is de vogel een driehoek, met borst als basis. Een goede vlieger is nooit zwaar van vleesch of vet, doch hard en droog. De veeren voelen als fluweel aan, zijn met wit poeder be dekt en hebben een hooge glans. JEVEZET. RECENSIES. ZOO SPRAK.— DE AARTSBISSCHOP van Messina: Juist Messina, dat zoo dikwijls door aard bevingen werd geteisterd, en door de steun van de Paus weder opgebouwd kon worden, moet thans zijn schuld jegens het vaderland voldoen. HAILE SELASSIE, negus van Abess.: Elke poging tot onderhandelen over de vrede is nutteloos, zoolang er nog één Italiaan in Abessinië is. Ik ben de lan-< den, welke sancties toepassen, uiterst dankbaar, al zullen die sancties op het verloop van de oorlog geen beslissende invloed hebben. Wij zullen moeten vech ten om ons land te redden. PROF. PICHARD, professor in de eco nomie te Parijs: Nederland behoeft niet tot devaluatie zijn toevlucht te nemen om de schuldenlast van de staat en die der particulieren te verlichten, daar deze last niet ondragelijk is. Anderzijds neemt Ne derland wat betreft kostprijzen van land bouw en industrie een gunstige plaats in Europa in. Daarentegen zou de devalu atie de invoer van grondstoffen bemoei lijken en de prijzen daarvan doen stij gen, tenzij, hetgeen weinig waarschijn lijk is, een daling der wereldprijzen zou plaatsvinden. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Bggkhandel Parkstraat) E. Berghaus, Paradijsvlucht. Een luchtreis naar Java. Vertaler 'Hans Mar tin. Vol prachtige luchtopnamen. 252 blz. Geb. f2.90. Mr. P. Mijksenaar, Wij en de Mel- bourne-race. Veel foto's en kaartjes. 192 blz. Geb. f 1.90. Hertha von Gebhardt, Het kind van Zaal IV. Roman van twee moeders, 224 blz. Geb. f 1.90. Harry Martinson, Van de Stook plaat. Met veel illustraties. Over het le ven ter koopvaardij. 238 blz. Geb. f2.90. Dokter Tjebbo Franken, Tusschen leven en dood. Lief en leed uit een dokterspractijk. Met illustraties. 182 blz. Geb. f2.90. Luc Willink, De Blauwe Smaragd. „Een luchthartige roman". Met ill. 236 blz. Geb. f2.50. Jan Vriends, Met kijker, camera en loupe. Vreedzame strooptochten in de dieren- en plantenwereld Geb. f 3,90. Lisbeth Burger, Als de ooievaar komt. 40 jaar practijk als vroedvrouw. Een eenvoudig boek vol levenswijsheid. 206 blz. Geb. f2.50. A. Broekhuizen, Abessinië. Land, volk en geschiedenis. Veel foto's en kaartjes. 162 blz. Ing. 11.75. Mr. J. W. Woltman, Ritz-hotel. Oorspr. roman. 320 blz. Geb. f2.90. Ebba Pauli, De Kluizenaar. Uit het Zweedsch. 208 blz. Geb. f2.90. Emile Buysse, Vlamingen. 172 blz. Maxim Gorki, Drie menschen, 270 blz. Geb. f 1,50. A. den Doolaard, De Druivenpluk kers, 256 blz. Geb. f 1,50. Het is maar een greep. Onze voor raad is zeer groot. In de KARAVAAN-serie verscheen nog Aesculaap in China, geschreven door Al- bert Gervais, een Fransch medicus, die Oct. 1912 dienst nam op de vloot en in 1919 werd uitgezonden naar Szetsjwan, in China. Daar was hij zes jaar werkzaam aan het r.k. missie-hospitaal en profes sor aan de Chineesche school voor ge neeskunde. In 1925 keerde hij naar Frank rijk terug, waar hij o.m. "bovengemeld boek in het licht gaf. Het werd door N. Brunt Vertaald en door de fa. Bou cher, den Haag, in de bekende fraaie uit-» voering uitgegeven. 314 blz. fl.90. Gervais kent West-China en de Chi- neezen uit eigen aanschouwing en vertelt daarvan op onopgesmukte wijze. Soms grenst zijn verhaal, hier en daar tragi komisch, aan het ongelooflijke, maar in zijn voorwoord verzekert hij met nadruk dat zijn relaas geen verdichtsel is, maar integendeel pij nljj k juist. Daarom mopen wij zooveel waaide hechten aan dit boek, dat we gaarne aanbevelen. We hoorenen lezen zooveel van het onmetelijke China, zijn bandieten, zijn afgrijselijke ranjpen, zijn beklagenswaardige bevolking, enz. Wie dit boek gelezen heeft, zal veel be grijpen van wat hem nu nog volkomen1 duister is. Als eerste vrouw in ons land be haalde mevr. C. van Alphen op Waal haven het brevet blindvliegen. Rusland. Vermist wordt een post vliegtuig met vier personen van de lijn TasjkentFergana. De groote Fokker F 36 zal waarschijn-t lijk tusschen Jan.Maart naar Indië vlie gen. Een militair vliegtuig van Soesterberg moest bij de Bilt wegens motordefect in een aardappelveld neerstrijken. Toestel bijna geheel vernield, doordat het tegen boomen botste. Inzittenden ongedeerd. Uit de dagbladen van Woensdag: (Vervolg.) Vaticaanstad. Z.H. de Paus belegt 16 Dec. een Geheim Consistorie en zal dan een rede houden, welke met span ning wordt verwacht. Abess. Generaal De Bono zegt vast gesteld te hebben, dat de vijand bij Goen- dien 100 dooden achterliet. In Egypte gaat de Nationalistische Wafd-partij fel tegen Engeland te keer. De manoeuvres der Engelsche vloot voor Alexandrië worden een beleediging van de nationale gevoelens genoemd. Vereen. Staten. Minister Roper kon digde de bouw aan van 900 koopvaardij schepen met een tonnage van zes millioen. Uit de dagbladen van Donderdag: Den Haag. De Tweede Kamer nam z.h.st het wetsontwerp tot beperking van de cumulatie aan. Dordrecht. Woensdag is de laatste bak beton voor de onderbouw van de Moerdijkbrug gestort. Amsterdam. Vier personen, werk- loozen, bewoners van een woonschuit in het Oostzanergat, werden gearresteerd, verdacht van het neerhalen van een haken- kruisvlag aan boord van een Duitsch vrachtschip. Abess. Aan het front bij Makale is de Ital. kapitein Rinaldi gesneuveld. Abess. Aan het antwoord van Abess. op de protest-nota van Italië tegen dei sancties ontieenen we: Italië beweert in Abess. een cultureele taak te vervullen, maar gaat het vreedzame ongewapende volk met vliegtuigen te lijf en vermoordt in onbeschermde streken vrouwen en kin deren. We zullen tot onze dood tegen de Italiaansche overheersching vechten. Engeland. Te Londen overleed, 75 jaar oud, groot-admiraal Jellicoe, in de wereldoorlog opperbevelhebber ter zee. Engeland. De vergadering van ker ken in Eng. protesteert tegen de joden vervolging in Duitschland. Engeland. De mijnwerkers spraken zich voor 93 pet. voor staking uit be houdens inwilliging van hun eisch tot loonsverhooging. Rusland. Onlangs lieten bij manoeu vres te Kief binnen 40 mnt. 5700 soldaten zich met valschermen uit vliegtuigen neer; zoo deelt de Minister van oorlog mee. Duitschland. Tegen de bisschop van Meissen werd wegens overtreding devie- zenverordening vijf jaar geëischt, hoewel geen enkel feit, hem ten laste gelegd, vast staat. Tel. Egypte. De Ned. torpedoboot Kor- tenaer, op weg naar O.Indië, is te Suez in botsing gekomen met een trawler van de Egypt, regeering. De torpedoboot moet aan de boeg van drie nieuwe pla ten worden voorzien. De trawler werd zinkende op -het strand gezet; drie op varenden ernstig gewond.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6