Spelling-Chaos. J TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop MOEDERS. GEVEN Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Koopt bij hen, die adverteeren Zaterdag 30 Nov. 1935 □□□cnnacr □□□□□□□□oo Bevelhebber aan 't Ogadenfront. door DR. J. LUN1NG PRAK. Helaas, de somberste verwachtingen zijn in vervulling gegaan. De tweespalt, die verwarring en de oneenigheid regeeren oppermachtig in de tuin van onze letteren. Door te knallen met de examenzweep wist de afgetreden Minister Marchant de school te overrompelen en in theorie heerscht daar nu de eenheid der nieuwe schrijfwijze. Elk ouder kan echter con- stateenen, dat deze illusie elk uur bij elk' kind door de feiten wordt gelogenstraft. Niet alleen wordt het opzèttelijk onder wijs nog voor een groot deel uit oude boekjes gegeven, maar de onopzettelijke taalvorming door het thuis lezen vindt vrijwel uitsluitend in de gebruikelijke spelling plaats. Dat het meer intelligente deel der jeugd de eerste twintig jaren de spelling De Vries en Te Winkel zou vergeten of verleeren, behoeft in geen enkel geval gevreesd. Zelfs voor de scho lier zijn er dus twee spellingen gekomen, zooals voor- ons allen. De groote winst van correctheid in de spelling is een begoocheling gebleken. Het is amusant te zien hoe al de groove woorden over zuiverder Nederlandsch en over spellen zonder fouten zijn inge- schrompeld tot het constateeren van het simpele, nooit bestreden feit, dat de kin deren de nieuwe spelwijze best kunnen* leeren. Natuurlijk kan ieder die ¥mensch" schrijft ook best „mens" schrijven. Enkele bladen hebben het „Mar- chantsch" aanvaard, radioblad en film ten deele. Daartegenover mag met voldoening ge constateerd worden, dat de overgroot© meerderheid van het denkend deel der natie zich niets wijs heeft laten maken. Bij een drietal enquêtes sprak 80 pet. der stemmers zich uit tegen het Mar- chantsch. De pers wist van geen wijken, op 'de droevige gesignaleerde uitzonderin gen na. De bloem onzer letteren bestreed fel de taaiverminking en gaat voort met onze litteratuur te verrijken met boeken in de oude spelling. In ambtelijke krin gen bleek overal de voorkeur voor de gebruikelijke spelling. In de handelswereld is men ten deele de spelling Marchant gaan toepassen Als resultaat krioelen de advertenties nu van spelfouten. Maar gelukkig gaan da gelijks meer zaken weer overstag. E>e lijst der bekeerden is al indrukwekkend. POSTDUIVENSPORT. HET ORIËNTEERINGSVERMOGEN. Het oriënteeringsvermogen van de Postduif, het wonderbare instinct om van korte en verre afstanden de weg naar het hok terug te vinden is nog steeds een diep geheim. Gevoeligheid voor de damp kring. groot verstand en het scherpe oog geven de duif groote krachtige wapens op haar vlucht. Van nature kan zij de weg naar huis vinden, maar stelselmatige af richting van jongs af is beslist noodig. Een oude duif, welke nooit werd afge richt, zat, wanneer zij eens 250 K.M. van het hok wordt losgelaten, zelden haar hok terugvinden. Een goed afgerichte duif zal men tijdens de vluchten nooit op twee richtingen zetteiu, b.v. eerst Zui delijk, later Oostelijk. De kans op ver lies is dan groot. Men kan echter wel eerst Bordeaux nemen en later africhting uit O-richting beginnen met groote af standen, b.v. 50 150 350 K.M. enz. Tijdens de vlucht kunnen snelheden be reikt worden van 11001400 M. per mi nuut, op korte afstanden bij gunstig weer tot 1600 M. Op heel groote afstanden gaan deze afstanden terug tot 900—700 en zelfs 500 M. per minuut. De duiven zijn niet altijd in staat te reizen, b.v. wanneer ze pas gelegd heb ben ot tegen leggen aan zijn en wanneer ze slagpen of staartpen verliezen door de rui. Zijn ze daarbij nog in hals en kop aan de rui, dan is het zeer gewaagd, om deze duiven aan een vlucht te doen deelnemen. Het is taak en de kunst der liefhebbers hun dieren zoo te leeren kennen, dat zij in staat zijn al het mov gelijke er uit te halen. JEVEZET. IRSbS VAN ZON EN MAAN. ©|jjfg MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 1 Dec. 11,41 21,44 7.44 15,51 M 2 12, - 23,06 7,45 15,51 D 3 n 12,17 7,47 15,50 W 4 12,34 0.28 7,48 15 50 D 5 12,52 1.51 7,49 15,50 V. 6 13 12 3 16 7,51 15,49 Z. 7 13,38 4.42 7.52 15,49 Dinsdag 3 Dec. Eerste kwartier. ZAKENNIEUWS. De fa. I. Moerbeek verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de adver-» tentie, waarin wordt meegedeeld, wan neer St. Nicolaas in het dorp komt en langs welke route hij zich met zijn auto naar de winkel in de Parkstraat zal be-i geven. Wat hij daar komt doen, vertelt dezelfde adv. Het zal de Sint en zijn) zwarte trawant aan belangstelling zeker niet ontbreken. SPORTNIEUWS. Texel 1: J.Dukers Jo Ran G.Witvliet H.Neijens J.Gieles A.Huizinga H.Ran N.deGraaf Th.Lap M. Vlaming P. Neijens Texel 2.D.Visser D.Keijser "C.Dros I.Boon M.Koorn J.Molenaar Spronk P.Kikkert J.Bruin A.Verseput P. Bruin MEVR. DE WED. F. BAKELS- BREUGEMAN. f Met leedwezen geven we kennis van het overlijden van mevr. BakelsBreugeman, de echtgenoote van wijlen Ds. Bakels,die als Doopsgezind predikant en school opziener in onze gemeente in de jarenj van 18701889 werkzaam was; de fa milie woonde achtereenvolgens te Den Hoorn, De Waal en Den Burg. 22 Sept. 1889 nam Ds. Bakels afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Koog-aan- de-Zaan. Bij die gelegenheid bleek, hoe talrijk en hecht de banden van vriend schap en genegenheid waien, welke in gezetenen met de familie Bakels hadden aangeknoopt. Ook na het overlijden van Ds. Bakels, onderhield mevr. Bakels tot kort voor haar verscheiden nog een har telijke correspondentie met Texelaars uit de jaren 18701889, welke jaren zoo als ons dezer dagen uit een particulier schrijven bleek tot „de gelukkigste van haar leven" hebben behoord. Mevr. de wed. BakelsBreugeman be reikte de hooge leeftijd van 93 jaar. Al len, die haar gekend hebben, zullen haarj met liefde gedenken, gelijk zij het Texel deed, waarvan zij noode scheidde. Zij ruste in vrede. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. n Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk biijkt O met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, O Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. Uit de dagbladen van Dinsdag: Den Haag. Dr. Colijn, Minister van Koloniën, blijft in verband met de huidige intern, toestand, die nauw con tact tusschen moederland en koloniën eischt, voorloopig nog het Dep. van Defensie beheeren. Den Haag. De prijsvraag van de Propag. Comm. voor Ned. Fabricaat le verde 2500 slagzinnen op. Bekroond werd deze: Koopt Nederlandsche waar; dan helpen we elkaar. Eindhoven. De 20-j. H. Hendricks, die uit baldadigheid te Oldenbroek stee- nen en een paar groote sleutels op de rails had gelegd, waardoor een trein had kunnen ontsporen, hoorde zes maanden tegen zich eisohen. Duitschland stelde een jeugddienst plicht in voor jongens en meisjes van, 10 jaar. Deze dienst gaat vooraf aan de arbeidsdienst en de militaire dienst. Italië maakt zich zeer bezorgd over een petroleum-uitvoerverbod van Ame rika, daar het de oorlog dan spoedig zal moeten eindigen. Abess. De 38-j. ex-keizer van Abess., Lidzj Jassoe, 20 jaar geleden onttroond en sindsdien in gevangenschap levend te Harrar, is aldaar door a'geheele ver lamming overleden. Brazilië. In het N., o.a. te Natal en Pernambuco verwekten communisten, vol gens Reuter, een opstand. Een deel van; het 29e bataljon jagers sloeg aan het buiten. De Grat Zeppelin kon pas te P. landen, toen de opstandelingen verdreven waren. China. De regeering van Nanking besloot zich krachtig tegen de beweging voor zelfbestuur in N.-China, op aan stoken van Japan, te verzetten. EB Wie op dankbaarheid rekent, is Eg EB een koopman, geen weldoener. Efi OUDESCHILD. PLAN VAN DE ARBEID. Zondag zijn een 17-tal Texelaars door Mod. Landarb. Bond, Bouwvakarbeiders Bond, S.D.A.P., Arb. Sportbond, Vara en Soc. Dem. Vrouwenclub afgevaardigd naar de vergadering te den Helder, waar gesproken werd over het Plan van de Arbeid. Er waren plm. 300 bestuursleden uit de kop van N. Holl. voor wie de heer Mr. Dr. G. v. d. Bergh een inleiding hield. Spr. stelde tegenover de negatieve re- geeringspolitiek, welke terug wil naar lager levenspeil, de positieve Plan-polS- tiek, welke z.i. door koopkrachtverhooging welvaart brengt. Spr. toonde aan, dat het volkomen verantwoord is, dat in deze tijd groote werken worden uitgevoerd. Immers: voert men deze werken uit in crisistijd, dan is het loon lager, liet ma teriaal goedkooper en de rente van liet geld minder hoog. Moet het geld voor groote werken geleend worden, dan hoeft de rente en aflossing van het geleende bedrag voor werken in de goede tijd uit gevoerd, voor een groot deel plaats in crisistijd, terwijl het geld, tijdens de cri sis geleend, grootendeels in de goede tijd kan worden afgelost. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verlaógdo prijzam f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Wanneer tegenstanders zeggen, dat het niet verantwoord is om 3 iaar lang f200 millioen per jaar te leenen, luidt de we dervraag: Is het verantwoord, dat 'fa van de Nederl. bevolking door de rest moet worden onderhouden. Het Plan geeft ©enerzijds de stoot om de machine weer op gang te brengen, anderzijds geeft het maatregelen tegen een volgende crisis. De heer Noordhof, hoofdbest. N.V.V., zette de actie voor het Plan uiteen. Het doet ons aldus dhr Noordhof bie- zonder goed, dat veel iiitellectucele.il met de meeste nauwkeurigheid kennis nemen van het Plan. Ook is het een verrassend teeken. jlat van de zijde van de knapste economen de minste critiek komt. Voor de Texelsche bestuursleden was het een mooie en leerzame vergadering. OOSTEREND KERKNIEUWS. Tot ouderling in de Ge ret. Kerk H.V. werd gekozen de heer Jac. Mechielsen, Z.- Eierl. (Ons was meegedeeld A. Mechiel sen. Red.) Uit de dagbladen van Woensdag: Den Haag. De regeering meent, dat reddingmaatschappijen niet van doode- hand-belasting vrijgesteld kunnen worden. Wolvega. De jonge Wardenier, be kend door zijn z.g. brandstoflooze mo tor, werd gearresteerd wegens diefstal te Zwolle, van twee auto's, resp. ten na- deele van een dominé en een pastoor. Te Nijmegen is een 5-j. jongetje gedood door een autobus, toen hij uit week voor het steigerend paard van St. Nicolaas. Nijmegen. Ook mej. Phaff is over leden, zoodat bet auto-ongeval bij Gef- fen drie dooden heeft geëischt. Het vierde slachtoffer is er nog slecht aan toe. Bij Neder-Weert is een 19-j. jongen gearresteerd en zijn auto in beslag geno men. Hij wou 2000 boekjes cigaretten- papier smokkelen en een douane-ambte naar overrijden. Brunssum. Raadslid Borger werd wegens houtleverantie aan de gemeente geschorst. Te Oldemarkt ging hoeve wed. A. Meinen met 30 koeien en 3 paarden in vlammen op. Daar de slangen defect wa ren, stond brandweer machteloos. Engeland. In Londensche kringen vreest men, dat Laval tegen een petro- leum-embargo gekant is en dat Pres. Roo sevelt zich hierdoor van steun zal ont houden. Engeland. Te Glasgow hebben die renbeschermers (wat zegt u? Red.) een aantal jachthonden vergiftigd om een vos senjacht te voorkomen. Oostenrijk. De Nederl. schrijver A. den Doolaard werd uit het land gezet we gens artikelen in de Arbeiders-pers, waar in hij fel critiek leverde op Oostenrijk. Den D. had o.m. een artikel geschreven onder de titel „Fascisme is niet alleen! moord, maar ook diefstal". Den D. is oud-medewerker Alg. Handelsblad. Zij maken u het kiezen van ©en Sint; Nicolaascadeau gemakkelijk. Bovendien zorgen zij voor: keus, kwaliteit en daar aan evenredige prijsen wel om de voor de hand liggende reden, dat anders hun ad vertentie wel tijdelijk maar geen blijvend resultaat oplevert. En om uitbreiding van cliëntèle is het onze adverteerders juist begonnen. Moeder, ziet: uw kindje lacht. Veilig aan uw hart geborgen. 't Voelt zich veilig, want het weet: Moeder zal wel voor mij zorgen, jyioeder weet het maar alleen, Wat haar kindje zal behagen. Eu zij wordt het nimmer moe, Kindje blijde rond te dragen. Moeder doet in kindjes schoen, Als een moeder iets verschuilen. Maar ze geeft niet gaarne iets, Waar ze later om zou huilen. Moeder zal geen oorlogstuig Aan haar kind als speelgoed geven. Moeder bidt toch of de Heer Het wil sparen in het leven. Moeders, waakt! Dat niet uw kind Later zeggen moet in schande: „Moeder jjaf mij reeds als kim), 't Moordtuig spelende in handen". Ml MB DE RIJMELAAR Vreugde van het geven. Het gaat bij het geven altijd om de ander, om zijn vreugde; het gaat bij liet geven eigenlijk om het ontvangen. Het gaat bij een ge ver nog altijd om de eigenschappen van de oude, heilige Nicolaas, om de sober heid, de ernst, de waakzaamheid en de vrijgevigheid. Geven en ontvangenzóó innig zijn beide met elkaar verbonden, dat in de diepte van ons gevoelen, de vreugde van het ontvangen de vreugde van het geven zal bepalen. Frankrijk. Dinsdag heeft Laval voor de radio zijn beleid verdedigd. Hij ver bond het lot van de franc aan dat van zijn kabinet en zeide in de buitenl. poli tiek zoowel met Engeland als met Ital. vriendschap te wensche(n. Italië. De besprekingen Mussolini Drummond (Eng.) zouden van grooter beteekenis zijn dan vroeger. Vrees voor sanctie-uitbreiding neemt toe. Abess. me'dt, dat Italië Gorohai en Gerlogoebi heeft moeten ontruimen en is teruggetrokken naar Wal Wal. Abess. Italië zou zijn actie voortzet ten in de richting van liet Sana-meer, dal in de Britsche belangen-zóne ligt. Aan het Ogadenfront zou Italië, vol gens bericht uit Addis Abeba verloren hebben, wat het in 55 dg. won. Anelé hebben de Ital. zoo haastig moeten ver laten, dat de Abess. daar vrachtauto's met gedoode Ital. vonden, meldt Generaal Nasiboe. WMm. ...mmHI GENERAAL NASIBOE,

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5