Aan de toelichting bij het Zaterdag vastgestelde uitbreidingsplan voor De Koog ontleenen we het volgende: Het eigenlijke dorp strekt zich uit langs de verharde weg van Den Burg, die langs de duinvoet naar het Noorden afbuigt. De geestgronden, waarop het gebouwd is, liggen in het dorp op 2.203.00 M. N.A.P. Het terrein valt naar het oosten tot 1—2.50 M. langs het Mienterglop. Sprengen loopen van de duinvoet naar het oosten. De gronden vallen binnen de begrenzing van het Waterschap „De Der tig Gemeenschappelijke Polders". Zij zijn ui gebruik voor weide en daarnaas't voor bloembollen (narcissen) en voor een klein gedeelte akkerbouwbedrijf. De duinen zijn bij het dorp het smalst en circa 450 M. breed. De toppen zijn boven de 20 M. hoog; de hoogste, het Kaapduin, reikt tot boven 26 M. De 200—250 M. breede strook voor duinen is een aanwas van de laatste tien tallen jaren. Volgens berekeningen van de dirigeerende ingenieur van Üe Rijks waterstaat is vooreerst geen wijziging in iïe toestand te verwachten; een Begin van afslag moet wonden tegemoet gezien na 30 jaar. De duinen zijn Staatsbezit en in beheer bij het Staatsboschbeheer, de zeereep ech ter bij de Rijkswaterstaat. De duinhelling ten noorden en ten westen van liet dorp is ter breedte van ruim 100 tot ruim 200 M. beboscht. Ten zuidoosten van het dorp zijn nog twee Staatsboschcomplexen van plm. 19 en 6 H.A. In 1896 weid de bosch wachter ij Wes- termient gesticht, in 1910 de boschwach- terij De Koog. De bosschen ten noorden van het dorp dateeren van 1908, 1914 en 1915; de bosschen ten zuidoosten van het dorp van 1908 en 1909 en die om de boschwachterswoning van 1917, 1918 en 1919. De bebossching naar het zuiden tegen het duin dateert van 1924, 1925, 1926 en 1931. Om beide boschwachterijen te verbin den werd voor eenige jaren langs de voet der duinen de Minister-Ruijswêg aange legd. (Wordt vervolgd.) We mochten van de heer Burgemees ter van Vlieland, F. C. Rab, dato 3 Dec. een schrijven ontvangen, waarin hij onze jiandacht vestigt op een paar artikelen over Bijenteelt op Vlieland in de N.Harl. Crt. Hij noodigt ons uit, daaraan ook op Texel bekendheid te geven, aan welk verzoek we gaarne voldoen. Beginnen we met te vermelden, dat in 1931 op Vlieland een Vereen, tot Be vordering der Bijenteelt werd opgericht. Als bestuursleden fungeenen thans de heeren G. Dekker, voorz.I. Bloem, secr. J. Wels, pennimgm. en N. W. Duinker, A. C. Kooyman en C. Cupido Sr., comm. Aan het verslag van de pas in Vlie lands Badhotel gehouden (aarveigadering .ontleenen we, dat de jonge vereen nogal met moeilijkheden te kampen had, maar dat de bedrijfsuitkomsten niet onbevredi gend waren. Opdat de bijen over meer gelegenheid om honing te verzamelen zouden beschikken, werd aanbevolen in de moestuinen koolstronken te laten door groeien. Dan is er bloeiend koolzaad in het vroege voorjaar. Tevens werd be sloten bij wijze van proef enkele bijen kasten in de a.s. zomer in de Kroonspol- ders te plaatsen, waar dan overvloed van bloemen is. V De wijze, waarop de Vlielandsche bijen teelt begonnen is, kan origineel worden genoemd, schrijft De Meza in De Prac- tische Imker. Ze kan ter navolging wor den aanbevolen: Er was sedert de mobilisatietijd wel niet veel, maar toch iets veranderd. Bij verschillende huizen waren wat meer en grootere tuintjes aangelegd en vooral vruchtboomen waren en worden de laat ste laren meer en» meer aangeplant. Maar ide oogsten van deze truitcultuur waren steeds zeer en zeer poover. De heer G. Dekker, rijksveldwachter, meende, dat gebrek aan bijen hiervan wel mede de oorzaak zou kunnen zijn en besprak dit met het hoofd der schooh de heer L.v die deze meening onderstreepte. Bijen aan schaffen voor eigen rekening was èn voor de veldwachter en voor de onder wijzer eenigszins bezwaarlijk, omdat voor beiden overplaatsing mogelijk was en de bijen dan niet meegenomen konden wor den. Nu werd het gemeenschapsgevoel der eilandbewoners opgeroepen. Een vergade ring werd uitgeschreven, waarin plannen werden ontvouwd voor het oprichten van een bijenstaijd, waarvan het nut het ge- heele eiland ten goede zou komen, waar om ook de lasten zooveel mogelijk door de gemeenschap moesten worden gedra gen. Aldus werd besloten aandeelen a f 1 te verkoopen. Hiervan werden er 200 ge plaatst, uitmakende het maatschappelijk kapitaal. (Wordt vervolgd.) A 130. Modieuze mantel met moderne mouwlijn. Patronen verkrijgbaar voor 25 ct. voor bovenwijdte 92 en 100 cM. Noo- dig 2.80 M. stof van 1.40 M. breed. 3 M. voering van 90 cM. breed. A 132. Aardige avondjapon in tuniek model. Patronen a 25 ct. Voor boven wijdte 84 en 92 cM. Noodig 5.50 At. stof van 90 cM. breed. 1.20 M. voering van 70 cM. breed. Deze modellen zijn ontleend aan het Nieuwe Modeblad, het meest gelezen da mestijdschrift in Nederland. Geknipte pa tronen verkrijgbaar na inzending van slechts 25 ct. aan postzegels bij de Uit gevers-Mij. Neerlandia, Kromme Nieuwe Gracht 6466, Utrecht. Smyrna-werk kan men solider maken door het, als het klaar is, aan de achter kant te bestrijken met een dun laagje goede lijm. Rustig laten opdrogen en daarna van een voering voorzien. Vlekken in pluche tafelkleed? Voor zichtig bewerken met een zacht doekje, gedrenkt in verwarmde alcohol. De vlekken niet uitwringen en vooral niet te veel vloeistof gebruiken. Van buiten naar binnen werken. Mochten er nog sporen achterblijven, dan zal citroensap de rest wel wegnemen. Een lezeres schrijft: Mijn jurk van ve lours chiffon is als ik er maar vijf mi nuten mee gezeten heb, van achter heele- maal geplet. Is daar iets tegen te doen? Antwoord: We weten het niet. Het is een leelijke kwaal van die stof. Wie weet er wat tegen? .(Niet op gaan zitten. De Zetter.) Een vuile kleerborstel? In een kom met lauw zeepsop en een klein scheutje am moniak de vuile borstel vlug heen en weer schudden, echter zoo, dat alleen de haren vochtig worden, daar het hout of wat het anders moge zijn, niet altijd te gen de inwerking van zeep en ammoniak bestand is. De borstel, als het vuil er uit is, onder de kraan houden, flink uit slaan om het overtollige vocht te ver wijderen en rechtop (dus niet op de ha ren) te drogen zetten. Volgens juist verschenen statistieken had den in 1934 1347 uitzendingen van radio redevoeringen in Esperanto, 375 uitzen dingen van Esp. cursussen plaats, totaal dus 1722 van 75 zendstations in 15 lan den. Gedurende de laatste 10 jaar waren er in totaal 20521 Esp. radio-uitzendingen De bekende Fabriek van Maggi's Voe dingsmiddelen te Amsterdam gebruikt voor haar correspondentie met het bui tenland geregeld Esperanto. Op het 15e Int. Congres van Industri- eele Scheikunde te Brussel, in Sept. 1935, werd een motie aangenomen ten gunste van Esperanto. Er werd besloten een „Commissie voor een genormaliseerde intern, hulptaal" in te stellen. Na de electrotechnici hebben dus ook de Scheikundigen de noodzaak ingezien van het gebruik van Esp. voor hun weten schappelijke arbeid. Voor het Intern. Esperanto Congres in 1936 in Weenen te houden, meldden zich reeds 293 personen aan. MINISTER GELISSEN: De overheid heelt cm taak üe economische welvaart te bevorderen, haar roeping is een hoo- gere dan die van de „état-gendarme", omdat een hoog sociaal niveau op de duur ondenkbaar is in een economisch moeras. DE LA ROCQUE. De leider van de Fransche Organisatie Croix-de-Feu (vuurkruis) geheeten, die de laatste tijd vaak van zich doet spreken. Te Haarlem slaagde een gearresteer de strooper er in zich los te rukken en spoorloos te verdwijnen. De man heeft eenvoudig oudergewoonte het hazen-pad gekozen. Te Amsterdam zijn uit een Iocaliteit 48 eiken tafelpooten ontvreemd, door iemand die voorwendde een meubelzaak te drijven. Vermoedelijk moest de zaak nog op pooten worden gezet. Buiksloot. In een advertentie lezen we, dat iemand uit de hand te koop aan biedt een partij paardenmest. Als de rede van onze premier in de Kamer onlangs op de gramofoon was op genomen, had dit in groote kringen zeker aanleiding gegeven tot reusachtige be langstelling voorColijnsplaat. Amerika. Wat zou Columbus wel zeggen", vraagt een schrijver, „als hii onze geweldige oceaan-booten kon zien?" Waarschijnlijk zou hij zeggen, dat zijn diensten overbodig waren. Abessinië. Fitaurari Hapte Mikaelen Ligaba Hapte Mikael zijn de namen van twee ministers van de Negus. Ten on rechte zou men hieruit afleiden, dat in Abessinië nog menscheneters voorkomen. In Britsch-Indië is zekere Kuda Bux voor de leden van het Instituut voor psychisch onderzoek barrevoets over roodgloeiende kolen gewandeld. Wij ge- Iooven niet, dat hij de zaak lang op dezelfde voet zal kunnen voortzetten. ZELDZAAM DIPLOMMAT. Een staatsman met zoo'n naam Werd zelden nog geboren: Laval blijft omgekeerd Precies zooals van voren. ZACHTE WINTER. De schaatsenfabrikant kijkt kwaad, De kolenbaas weet haast geen raad; Ik heb mijn ijzers ingevet, En lig metvoorjaarsgriep in bed. 0 Koop geen electrische apparaten 0 0 0 0 die radio-storingen veroorzaken. 0 0 0 ♦0O©0©«-®«»® 100 liefhebbers, 100 methoden van voe deren, wat de een goed noemt, noemt een ander slecht. Het beste is 2 maal per dag in kweek-, reis- en ruitijd en eenmaal per dag voor de wintermaanden. Hoofdvoedsel dikke korte gerst, tarwe, erwten, duiven- boonen en, als versnapering, wat kleine zaden tijdens de rui. Bij koud weer wat meer rnais, anders meer boonen en vooral nooit meer dan de dieren snel opeten. Zoo veel mogelijk voeren op dezelfde tijd. Geen volle bakken op 't hok het lekkerste wordt er eerst uitgenomen en van de rest wordt veel vermorst, waardoor veel onge dierte wordt gelokt. Soberheid en regelmaat zijn de belangrijkste factoren. Een half ons per dag is voldoende. Zorg, dat er geklopte steen, oesterschelpen of eierschalen steeds in een bakje aanwezig zijn. Het zijn „de tanden der duiven". Voor een goede spijs vertering mogen ze niet ontbreken. Vooral veel groen voer, sla, andijvie en koolbladen, het geheele jaar door, is uitstekend. Een duif drinkt onmiddellijk na 't eten. Zorg dus steeds met het voeren voor helder frisch drinkwater, dat niet te 'koud is. Tijdens de vorst kan men direct na het drinken de drinkbakken wegnemen om be vriezen te voorkomen, tusschentijds hebben ze er toch geen behoefte aan. Even noodzakelijk als drinkwater is het badwater. De duiven zijn dol op baden als het goed weer is. Geef ze een flinke bak, 10—15 cM. diep is voldoende, maar altijd vóór de middag, want de dieren hebben geruime tijd noodig om op te drogen. JEVEZET. RADIO Turkije. Men zal die sterkte van Radio Istanboel tot 150 K.W. opvoeren. IJsland. De zender te Reykjavik wordt sterker, n.l. 100 K.W. Tsjecho-Slawakije heft een radio belasting. Engeland. De inkomsten voor de staat uit de vergunningen voor radio-toe stellen. bedroegen ruim zeven millioen. pond sterling. Engeland. Morgen wordt te Dublin de voetbalmatch lersdhe VrijstaatNe derland gespeeld. De Avro zal tie wed strijd „verslaan". Noorwegen. Voor de nationale om roep zou in het noorden een rapportage van het rendierenleven worden gegeven. De verslaggever had zich met zijn micro foon verdekt opgesteld in de nabijheid van een troep van wel 1000 en meer ren dieren. Opeens zette deze zich in bewe ging met het gevolg, dat de reporter op het kantje af ontkwam aan het gevaar van door hun hoeven verpletterd te wor den. Het zou struisvogelpolitiek zijn te be weren, dat de baantjes maar voor het grijpen liggen. We leven nu fenmaal in een moeilijke tijd en voor velen vereischt het héél wat krachtsinspanning om op de been te blij ven. Doch evenmin is het noodig, om iedere persoonlijke mislukking op reke- nnig van de crisis te schuiven óf, erger nog, bij de pakken neer te zitten^ omdat er toch geen vooruitzichten zijn. Het leven blijft voortgaan en voor dit in gang houden, is menscheliike arbeids kracht noodig. De strijd om het bestaan, wordt zwaarder, datstaat zoo vast als een paal boven water, doch in de geschie denis zijn tallooze voorbeelden aan te wijzen, waarbij slechts de aanwezigheid van een krachtige en getrainde reserve tenslotte de overwinning mogelijk maakte. Het keerpunt kan ieder oogenblik be reikt worden en dan zullen de hulptroe pen van het heden de overwinnaars der toekomst zijn. Hebt gij in tijden van de pressie moedeloos het hoofd laten han gen of in plaats daarvan met een niet te blusschen enthousiasme uw kennis op peil gehouden, uw capaciteiten vergroot? Ziet, hierin ligt nu de groote kern van het mislukken van de een en het slagen van de ander. Zelfs nu bemerken wij dit dagelijks, want ook tegenwoordig malaise ten spijt trachten optimis me en energie op te bouwen wat pessi misme en slapheid dreigden te verwoes ten. Bij de laatste re-organisatie van het Eng. Kabinet werd Lord Halifax als Mi-» nister van Oorlog opgevolgd door Duff Cooper. DE KOOG. UITBREIDINGSPLAN. OVER BIJENTEELT. BIJENTEELT OP VLIELAND. VOOR DE VROUW. GOEDKOOPE PATRONEN. 00 NUTTIGE WENKEN. 0® 00 ESPERANTO. mm m ZOO SPRAK I'HH EEN LACH EN EEN TRAAN. O O O O— O POSTDUIVENSPORT. VOEDERING EN VERZORGING. 0® 0 0 0 *0 OM VOORUIT TE KOMEN GEEN VOORUITZICHT? DUFF COOPER.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2