V r TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Abonneert U op dit blad. Texelsche Berichten Sint Nicolaas op Texel BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Zaterdag 7 Dec 1935 TER OVERDENKING VERZOENING. In fel bewogen lijden, wanneer de hartstochten zoo gemakkelijk worden op gezweept en licht naar alle kanten uit- slaan heeft de verzoeningsgedachte dub bele waarde. Een verzoenend, kalmeerend woord, dat werkt als olie op de golven, wordt echter slechts zelden vernamen. Waarom? Omdat er zoo weinig men- schen verzoeningsgezind zijp? Ot omdat de meesten onverschillig voorbijgaan het geen hun naar zij, meenen niet aangaat, daar zij buiten de partijen staan en wil len blijven. Of misschien, omdat z^-bang zijn dat de verzoeningsgedachte zal af stuiten op de onwil van elk dier partijen, die in hem of haar, die het verzoenend, woord sprak, een tegenstander van haar belangen en strevingen ziet? Hoe vaak beleven we liet in kleine kring niet, dat een poging -tot verzoening door een derde wordt verij deld, om Jat men meent, dat strjjd dient uitgevochten en dat vredestichter zou gelijkstaan met bemoeizucht. Intusschen zijn er gelukkig nog, die zonder bijbedoelingen, alleen omdat hun hart het hun ingeeft, omdat zij bewogen wonden door naastenliefde en door ge voel van rechtvaardigheid, tot vrede manen. UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het door den Raad dier gemeente op 30 November 1935 vastgestelde plan van uitbreiding van de Koog binnen de ge meente Texel in uitvoerige kaarten uitge werkt met ide gelijktijdig vastgestelde be bouwingsvoorschriften, waarin de be stemming, in het genoemde plan van uit breiding in onderdeelen bepaald, nader wondt omschreven, ter gemeente-secre tarie van 7 Deoember 1935 af gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt. Binnen zes weken na afloop van den termijn van tervisieligging kunnen de be langhebbenden, die zich met bezwaren tot den Raad hebben gewend, bij Gedepu teerde Staten bezwaren tegen het plan indienen. Texel, 6 December 1935. Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. ELCK WAT WILS. HOEFIJZERS. Hoefijzers brengen geluk. Hoe komt men aan dit bijgeloof? In de middel eeuwen gebeurde het dikwijls, dat bij feestelijke gelegenheden vorstelijke en adelijke heeren hun paarden met gouden "hoefijzers lieten "beslaan. Deze weffien gewoonlijk echter zoo slecht onder de pooten der dieren bevestigd, dat zij on derweg gemakkelijk konden losraken. Hetgeen dan ook bij herhaling ge schiedde. De gelukkige vinders mochten dan dat was nu eenmaal een ge woonte geworden de kostbare hoef ijzers behouden, zonder dat de recht matige eigenaars er nog eenig recht op konden doen gelden. Ën men beweert thans, dat op deze wijze het bekende bij geloof, als zou een op straat gevonden hoefijzer de voorbode van een naderend geluk zijn, in de wereld gekomen is. OUDE SPREEKWOORDEN in een nieuw pakje. Vele auto's zijn der voetgangers dood. Aan de vruchten kent men de groenten- man. Voorzichtigheid is de moeder van het moderne verkeer. ie*»® VAN ZON EN MAAN. Sllliü MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 8 Dec. 14,11 6,06 7.53 15,48 M 9 14,56 7,23 7,54 15,48 D. 10 15,53 8,29 7,55 15,48 WH 17,01 9,20 7,56 15 48 D. 12 18,14 9.57 7,57 15,48 V. 13 19.29 10 24 7,58 15,47 Z. 14 20,42 10,45 7,59 15,47 Dinsdag 10 Dec. Volle maan. EEN ONDERHOUD MET DE SINT. Het spreekt vanzelf, dat St. Nioedaas Texel niet vergeten heeft. Woensdag reeds zette hij hier voet aan wal, verge* ze ld van zijn onafscheidelijke Piet na tuurlijk. Het ging als een loopend vuurtje: „Sinterklaas is er!" en toen hij, zooals was aangekondigd, zich 's mid dags naar de fa. I. Moerbeek zou bege ven, om aan „zoete kinderen", die hem kwamen opzoeken, geschenkjes uit te rei ken, was het een geloop en gedrang van belang. Ja we houden van onze tra- ditioneele Kindervriend, jong en oud. Want is het niet, of we in de stralende kindergezichtjes onze eigen jeugJ weer spiegeld zien en wie denkt niet met vreugd aan de jaren, dat hem „de jon- genskiel nog om de schouders gleed"? Gok al blijft ge voor crisiswee ge spaard en vlot uw werk naar behporen aan die zorgelooze jaren van „toen" mceten voor de meesten onzer aangename herinneringen verbonden blijven. Vandaag is St. Nicolaas afgereisd. Met de eerste boot zou hij Texel verlaten. Gisteravond hebben we afscheid geno men en hadden we met Zijn Hoogwaar-1 dige Excellentie een onderhond, waarbij ons opviel, dat hij eeni ge vermoeiende dagen achter de rug heeft. Dit is, de uitge strektheid van Texel in aanmerking geno men, wel verklaarbaar. Het gesprek liep eerst over Je treurige economische toe stand, waarin zich de wereld bevindt; over de moeilijkheden bij het doen van; inkoopen door cci'itingcnteering, clearing en meer van dat fraais. Daarenboven zijn de geldmiddelen van St. Nicolaas minder ruim; zelfs zoo, lat niet aan allen een bezoek kon worden gebracht. De meeste verlanglijstjes bleken zijn begrooting voor dit jaar verre te overschrijden. Gelukkig kon eenig geld worden gereserveerd voor de meeste scholen, ook bewaarscholen, in onze gemeente, zoodat op deze wijze toch aan de meeste kinderen een prettig feest kon worden bereid. Het is ons een ge* noegen namens de Sint hartelijk dank te mogen brengen aan allen, die daarbij van hun genegenheid deden blijken. De biezondere toewijding, vooral door het onderwijzend personeel aan de dag gelegd om het feest voor de Sint zoowiel als voor het jonge volkje aan de ver wachtingen te doen beantwoorden, was ook St. Nicolaas niet ontgaan en gaf hem reden tot diepe dankbaarheid. Uitvoerig en met, we zouden haast zeggen jeugdig enthousiasme wijdde de Sint uit over zijn bezoeken aan de ge zinnen thuis en aan de kinderen op de scholen. We zouden een krant kunnen vullen met zijn relaas over spelletjes en versjes zonder tal, over briefjes en plech-' tige beloften, over wat niet al. Het was. een feest bijkans als alle jaren, in zoo verre, dat niet de grootte en de veeU beid der geschenken de stemming, de vreugd bepaalden maar het feit alleen, dat St. Nicolaas in persoon verschenen was en „wat voor hen had meegebracht", En wat St. Nicolaas doet, is wèl gedaan. We moesten afscheid nemen en deden dat met de wensch, dat St. Nicolaas weer behouden in Madrid zou arriveerern en tegen 5 Dec. a.s. weer tijd en lust zou, mogen vinden om de groote reis naar Texel te ondernemen. Hij moge voor Spaansche griep en crisis-greep gespaard blijven. Dat is de wensch van uw liefhebbende Texeüngen. ALLERLEI. Het gewicht van de Picollo, tentoonge steld in de etalage van Banketbakkerij' Kikkert, bedroeg 23 pond en werd ge-' raden door Jantje Boswijk. Het op St. Nic.-dag in de o.I. school verlote dekservet viel op no. 184. liiiiimiiiiiiiiiiiun Medcdeelingcn van Texels Bioscoop-Theater imiiummiiimimimmiiiminmiiir „KOM JE OOK BIJ DE MARINE" is de nieuwe Warner Bros film, waarin wij een James Cagney vertolking zien, die geheel afwijkt van zijn vorige creaties. Het is een film, waarvan het gegeven tot een cocktail van romantiek, geestigheid cn sensatie is samengesteld en welke door Pat O'Brien, James Cagnev, Gloria Stu art, Frank Mc Hugh en Dorothy Tree, benevens met medewerking van de ge- heele Amerikaansche zee- en luchtmacht, wordt opgediend. De film laat ons kennis maken met Chesty O'Conner (James Cag ney). Hij verricht werkzaamheden als bouwvak-arbeider aan -de wal, is anti-mf- litairist, en bespot Bift Martin (Pat O" Brien) in zijn functie van onder-officier aan boord van een marine-schip, als hij met zijn mannen voorbij marcheert. Dit voorval geeft aanleiding tot strubbelin gen, waarvan de film een amusant, maar ook een sensationeel beeld laat zien. RINI OTTE. Over deze vertolkster van de hoofd» rol in de hier opgenomeji film Jonge Harten lezen we in het maandblad Film liga: De eerste Hollandsche jouge-vrouwen- figuur op het witte doek, die waarljjk be lofte schijnt in te houden, zag ik (Mr. Henrik Scholte) in de nog' niet definitief gemonteerde versie van Jonge Harten, waarin Ch. H. van der Linden en H. Josephson buiten de wegen der industrie omwandelden en zoo terechtkwamen in de prachtige in-Hollandsche zuiver aan gehouden sfeer van het Noordzeestrand en de duinen en de weiden op Texel. In* deze film, klein van omvang, maar groot in teekening van eenvoudige menschen tegen een natuurlijke achtergrond van ons land op zijn schoonst zag ik voor het eerst de jonge Nederlandsche film actrice in de prachtige figuur van een on bekende, Rim 'Otte, als het zonnige meisje, zuiver van spel, argeloos en daar om van blijvender ontroering dan 't meer geroutineerde spel van haar grootere zus ters. SINTERKLAAS-MASKERADE. Het al-oude feest van Sunderklaas op de avond van 5 Dec. is hier weer als van ouds gevierd, ja zelfs was het drukker op straat van gemaskerden en kijkers dan menig jaar tevoren, terwijl ook in de danszalen heel wat feestelingen bijeen kwamen. Na de kleine Sunderklaasjes in de voor-avond, kwamen de ouderen cn om streeks half negen bereikte de drukte haar hoogtepunt. We willen trachten een overzicht te geven, maar kunnen niet vol ledig zijn. De Ossche misdadigheid had een groep geïnspireerd tot een voorstel ling, bestaande uit een dievemvagen, met kippengaas bespannen en gevuld met Ie grootste boosdoeners uit het beruchtste stadje van ons land: Bijs de Sijp, Toon de Soep en hoe de leden van dit illuster' gezelschap meer mochten heeten. De wa gen werd vooratgegaan door een „mare chaussee te paard". Dan was er de beul, in fel-rood gewaad, parodie op het ge ruchtmakende tooneelstuk.. dat te Am sterdam werd opgevoerd; de Negus,wiens tong dubbel sloeg bij zijn Amharisch taaltje cn wiens eerwaardig hoofd door een onvervalscht Hollandsch strooien dakje tegen „de felle stralen dier tropi sche zon" bescherming zocht. De Nova Rotor, de Texelsche Lichtkrant, was ook zoowaar present, al was hij van andere constructie. Er was heel wat werk aan geweest. Een electro-motor zorgde voor de voortbeweging van de rol, waarop' berichten en adv. aan den volke werden getoond. Ons bericht over de inhuldiging van Mr. A. F. Kamp als burgemeester schijnt onjuist te zijm geweest, want het was déze avond, dat Z.Edelachtbare zijn feestelijke intocht deed., omstuwd door een belangstellende menigte en vereerd met bloemen en groen. Er werd propa ganda gemaakt voor het Dorus Rijkers- fonds met muziek en zang (op rijm van Huib Fenijn) waarbij een origincele red dingboot algemeen de aandacht trok en uitnoodigde tot steun van het Fonds; voor de Texelsche Zwcinvereeniging, voor het Plan van de Arbeid; voor de „Band van alleenstaande vroedvrouwen", waar bij een statige ooievaar de ronde deedj voor de sport, door middel van elf wak kere groen-zwarte adspirantjes; er werd lec'ame gemaakt voor zeker thee- en chocolade merk. Er waren cr meer, veel meer: piuda-chineezen, die Esperanto spraken; postboden, matrozen, vischven- ters, een straatveger, zigeuners en nog tal van fraai uitgedoschte dames (of heeren), een boschfee met kabouters, een duhbel- quartet, symbolen van liefde en haat, oor log en vrede, enz. Helaas waren er oolc onfrissche en aanstoot gevende gestal-i ten. Het verdient zeker afkeuring de spot te drijven met geestelijk abnormalen en lichamelijk gebrekkigen. Laat dat toch. Het ontsiert ons aardige feest en getuigt niet van goede smaak, nog minder van. gezond verstand en medegevoel. Er is warempel keus genoeg. Hiermede willen we ons verslag beslui ten. Met belangstelling zien we de avond van Ouwe Sunderklaas tegemoet. DEN HOORN. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer K. Stoep- ker, slaagde bij het Maandag cn Dinsdag te Den Haag gehouden examen voor Eerste Stuurman Groote Stoomvaart. OUDESCHILD. KERKHOFKWESTIE. Dinsdag kwam in het Eigen Gebouw alhier een aantal personen bijeen, dat zich door de Ned. Herv. kerk ontrecht voelde en middelen wilde beramen, om hier tegen in te gaan. De lieer Jac.Bruin heette de aanwezigen welkom De kwestie van een eigen kerkhof brengt, volgens spreker, nog te veel moeilijkheden met zich. Het was z.i. het beste, alleen over fondsvorming te spreken. De heer A. Boon zeide: We moeten tegenover het georganiseerd optreden van de kerk, die ons het historisch recht op het kerkhof heeft afgenomen, eveneens een georg. groep stellen, die kan optreden als dit bij een droevige gebeurtenis noodig is. We moeten een band trachten te scheppen tus- schcn alle ontrechten zonder kosten. We zouden b.v. een contributie van 10 ct. per gezin kunnen heffen en verder kunnen trachten voor de leden steeds gratis dra gers te krijgen. De opgebrachte contri butie zou het eigendom van de leden moe ten blijven en zoo een fondsje moetent vormen, dat bij overlijden kan worden uit betaald. De heer T. Dogger vond dit een goede oplossing. De toestand, zooals die hier bestaat, is middeleeuwsch, zei hij. We moeten ons verzetten en begrafenis te den Burg doen plaatshebben. Ieder kerk hof moet onderhouden worden, doch dan in de kosten bij dragen op een zakelijke grondslag, niet volgens een regeling van grove willekeur.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5