Voor een nieuw raadhuis. Dwars door Abessinië. Gemengd Nieuws De heer Bruin merkte op met het kerk bestuur te hebben gesproken, doch dit zeide niet anders te kunnen en te willen. Nu reeds een begrafenis te den Burg heeft plaats gehad, begrijpt het echter dat het hek van de dam is. Velen blijft ook geen andere keus dan naar den Burg te gaan, daar de kosten hier veel te hoog zijn, terwijl sommigen, al wilden zij betalen, hier zelfs niet begraven mogen worden, omdat ze, hoewel Ned.' Hervv geen ker kelijke belasting betalen. Eenige aanwezigen somden staaltjes op van onrechtmatige aanslagen in de kerke lijke belasting, wat de reden was van veler uittreden. De heer Abr. Boon bracht nog in het midden: We moeten vooropstellen, dat we geen strijd tegen de kerk voeren. "We willen alleen strijden voor ons historisch verworven recht. De heer Dogger be treurde het, dat Oudeschilders gedwon gen worden zich te den Burg te doen be graven, doch concludeerde, dat niet an ders gehandeld kan worden. Besloten werd de contributie op 10 cent j>er gez.in per week te stelten; de gestorte gelden blijven het persoonlijk eigendom. Tot voorloopige bestuursleden werden be noemd de heeren Abr. Boon, Jac. Bruin en L. Schagen. Eind December zal op nieuw vergaderd worden, teneinde een definitief en volledig bestuur te benoe men en de statuten vast te stellen. Een van de bepalingen zal zijn, dat ieder, die als lid toetreedt, zich met begrafenis te den Burg accoord verklaart. De heer Dogger zal het gemeentebe stuur hiervan op de hoogte brengen. De heer Bruin verzocht ieder, die voor de veneeniging sympathie gevoelt, op te wekken, zich zoo spoedig mogelijk bij een ider bestuursleden aan te melden, waarna de vergadering met een woord van dank werd gesloten. IN MEMORIAM. (Ingezonden.) „De Dageraad" gaat van ons henen, Lazen we in „Texels Courant". Wat een geschied'nis is verbonden Aan deze ouwe, trouwe klant. Voor ruim vijf-en-twintig jaren, Deed zij haar glorieuz' entree, Hobbelde zij op de baren, Heen en weer, laings Texels ree. Groot hielp zij de T.E.S.O. maken, 't Blijve immer zoo bestaan. Nieuwe booten (zoo zijn zaken) Als de oude zijn vergaan. OUDESCHILDER. Dec. 1935. DEN BURG. S.O.S. Voor de Wijkverpleging op de bres. Het gaat met de financiën van Tex. Alg. Wijkverpleging minder gunstig dan noodzakelijk is. Niet alleen blijft de con tributieopbrengst pirn, f 100 beneden de raming, maar ook zal f 100 minder sub sidie van het Rijk worden ontvangen. Vermindering van de toch al laag ge raamde uitgaven staat hier niet tegenover, zooaat een tekort voor de deur staat, wanneer geen uitredding komt. Naar we vernemen zal op 12 Dec. voor deze nut tige Texelsche instelling te den Burg een collecte warden gehouden. Mogen we ook een beroep doen op medewerking, op de andere dorpen Ge steunt daarmee het werk der Wijkverpleging, welke zooveel leed verzacht; zooveel zorgen wegneemt; zoo trouw, ijverig en met toewijding haar plicht doet. Ook voor U. Zijt ge ge zond? Schenk een bijdrage uit pure dank baarheid. UITSLAG VERKOOPING. Dinsdag werd door notaris Mulder pu bliek verkocht een tweetal peroeelen land, Neeltje van Keeren en Koeienweid, beide m de Mars, groot resp. 0.96.80 en 0.61.60 H.A., eigendom van W. Kooijjz. Kooper: S.C.Eelman q.q., samen voor 11510. Het huis met erf in de Weverstraat,, van dezelfde eigenaar, werd opgehouden. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Een enkel persoonlijk woord vooraf. Sunterklaasavondj avond van verrassin gen. Dit was zeer zeker van toepassing op ondergeteekende. Reeds in de namiddag ontvingen we heerlijke appelen, niet lang daarna een fruitmand, spoedig gevolgd door een andere, een boek en meer. Alle maal bewijzen van vriendschap en pogin gen tot bevordering van mijn herstel. Ik ben daar zeer dankbaar voor en zeg S.V.. Texel, Volk son denvijs en particulieren hartelijk dank. Tegen 9 uur werd gebeld en stond het heele Ad9p. Elftal met Gom W., de te genwoordige leider, aan het hoofd, opge steld. Wederom werd mij gezondheid ge bracht in de vorm van een fruitmand. Zooveel bewijzen van vriendschap doen me werkelijk goed. Allemaal bedankt. Ik hoop weer spoedig in uw midden met de zelfde toewijding mijn werk te mogen doen. Voor morgen alleen de wedstrijd Texel ATex. Boys A. Doet je best, jongens. Blijft allen in training. Daar hangt veel van af. KORFBAL. Morgen speelt Verdo N. tegen Elto te Den Helder. Vertrek bqpt 11 uur. V.N. 2 speelt tegen. Zwaluw. Aanvang 2 uur. Zie twaalftallen aan ons Bureau in de fotokast. (Opgaaf te Iaat ontvangen. Red.) PATER WITTE-FONDS. Voor het Pater-Witte-Fonds, waarover in de vorige twee nummers van ons blad een artikeltje verscheen, mochten we een bij drage ontvangen van Mei. C.V.. Driehuis-Velsen f2.50. Wie volgt? BEDRIJFSONGEVAL. De metselaar J.Buijs had deze week 't ongeluk tijdens een karwij bij C.Z. Een dracht bij een sprong van de eene ladder op een andere met zijn ring te blijven haken, waardoor hij een lid van zijn rech- terringvinger moest missen. INHULDIGING MR. A. F. KAMP. - Men schrijft ons: In de Woensdag 1.1. gehouden verga dering van de commissie ter inhuldiging van de nieuwe burgemeester werd het vol gende programma vastgesteld. Texels Fanfare zal bij aankomst te Oudeschild spelen, waarna de inmiddels opgestelde ruiterstoet de burgemeester zal begeleiden naar het raadhuis, waar de ofiicieele installatie plaats heeft. Om half een staan de deelnemende schoolkinderen en vereenigingen op de Groeneplaats voor hotel De Lindeboom opgesteld, waar de burgemeester de zang en muziekhulde in ontvangst neemt, na vooraf te zijn toegesproken door de heer W. H. Lap, eene-voorz. der commissie. Na afloop van Muziek- en zanghulde heeft het défilé plaats, waarna de stoet, begeleid door diverse muziekkorpsen,, een optocht maakt door den Burg. De deelnemende ruiters worden ver zocht om half tien op de Groeneplaats aanwezig te willen zijn, terwijl zoowel de kinderen als deelnemende vereenigin gen worden verzocht om kwart over twaalf aanwezig te zijn voor de opsteU ling. De vereenigingen gelieven zich naar haar vereenigingslokaal te begeven om vandaar naar de Groeneplaats te gaan, zulks ter voorkoming van verwarring. De volgende vereenigingen doen aan de inhuldiging mee: Tex. Fanfare, den Burg. D. E. K., den Hoorn. Excelsior, Oosterend. Muziekvereen. V.I.O.S., Oost. Gemengd Koor, den Burg. Hervormd Kerkkoor, den Burg. R.K. Mannenkoor, den Burg. Gem. Zangveneen. Oosterend. G\mn. Vereen, den Buyg. Vèimoeóelijk zullen alle schoolkinderen van het geheele eiland aanwezig z;ijn. Naar we vernemen zullen door Poly goon, Haarlem, qpnaman van de inhuldi ging worden gemaakt. VOOR TEXELS FILMARCHIEF Voor Texels Filmarchief zullen, als 't weer wat gunstig is, opnamen worden vervaardigd. RECEPTIE. Na afloop van het défilé op Woens dag 11 December a.s., dus vanaf onge-* veer 1 uur nam., zal tot des nam. 2 uur, gelegenheid bestaan ten gemeentehuize met de nieuwbenoemde burgemeester, Mr. Kamp en met mevr. Kamp persoonlijk kennis te maken. Naar we vernemen zal in de Raad van Dinsdag a.s. besloten worden tot aan koop van het huis van mej. J.C.Eelman, Groeneplaats, hoek Vischmarkt, met het doel daar zoodra de financieele om standigheden der gemeente het toelaten een nieuw aan de eischen des tijds be antwoordend raadhuis te doen optrekken. Een daad van wijs beleid. We veronder stellen, dat eenmaal het tegenwoordige raadhuis baan zal maken voor een ver bindingsweg Parkstraat-Binnenburg, waar mee het verkeer in hooge mate zou zijn gediend; verbreeding van de Parkstraat ter hoogte van de woning van mej. de Wed. Buisman mogelijk door 'n hoek „af te snijden" van het Alg. Weeshuis zal dan niet lang op zich mogen laten wachten. Mej. Eelman is bereid onder nader omschreven voorwaarden haar woon- en winkelhuis, groot 158 c.A., aan de ge meente over te dragen, mits deze haar levenslang zeshonderd gulden per jaar uitkeert. De eigenaresse is thans 59 jaar. Tegenover die f600,is een huurop brengst te stellen van f400 f 500, per jaar, welke som het gemeentebestuur reeds geboden is. De eerste tien laar zal van bouw van een nieuw gemeente huis wel niets komen. Wordt tof de bouw overgegaan, dan zal de hoek Groene plaats Vischmarkt mooi verruimd kun nen worden. We voegen hieraan nog toe de op merking, dat het raadsbesluit pas van kracht wordt, indien Ged. Staten daaraan hun goedkeuring hechten. T.E.M. -TARIEVEN. De Raadscommissie, belast geweest met het onderzoek van Gemeentebegrooting 1936, richtte tot B. en W. het verzoek zoo mogelijk over te gaan tot verlaging van de T.E.M.-tarieven over de heele linie. INKOMSTENBELASTING. We herinneren er aan, dat de inkom stenbelasting 19351936, biljetten geda teerd Sept. 1935, thans voor de helft be taald hadden moeten zijn. Donderdag gaan de aanmaningen rond. Dus DORUS RIJKERSFONDS. Behoudens goedkeuring door B. en W. zal Maandag voor het Dorus Rijkers- tonds worden gecollecteerd te De Waal, Oosterend en Oudeschild. Wanneer ieder geeft, die wat te missen heeft, is succes verzekerd. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Door de C.H. Raadsfractie wordt voor gesteld de post Vermakelijkheidsbelas ting op Begrooting 1936, thans f500, te verhoogen en wel te ramen op een bedrag, groot minstens 15 pet. van de bruto-opbrengst der vermakelijkheid. De fractie hoopt daardoor het aantal opoen- ten op de gemeentefondsbelasting en (of) personeele belasting te kunnen verminde ren. Ze acht het noodzakelijk, dat zeker pet. geheven wordt van de „overdaad in «e vorm van vermakelijkheid". Aan verlaging van de post van f2000, eerst als opbrengst Vermakelijkheids1 belasting geraamd, tot f500,mag h.i. niet gedacht worden. SCHOOLNIEUWS. Mej. Koopman, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, die Dinsdag in het hu welijk treedt, zal eervol ontslag beko men. Behoudens gunstige beslissing door ide raad zal haar plaats op school worden ingenomen door de heer L. Broere, thans onderwijzer aan de o.l. school te Zuid- Eierland. Maandagmiddag zal mej. Koopman een zanghulde worden gebracht door een aan tal leerlingen van de school, die onder, leiding van mevr. Room-Wilkeshuis een toepasselijk lied hebben ingestudeerd (tekst van mevr. Room-Wilkeshuis). Mej. Koopman zou in Juni a.s. 15 jaar bij het onderwijs zijn. De school verliest in haar een uitstekende kracht. ZAKENNIEUWS. De door Magazijn J.P.Stam uitgeloof de cassette werd gewonnen door me(. Keijser-Langeveld, Ongeren (6.23), het schilderij door mej. A.Huisman-de Jong Koogerstraat (6,20) en de 12 vlekvrije lepels of vorken door D.Eelman (6,27). Juiste tijd was 6.22.37. Het kamerornament, uitgeloofd door Electr.-radio-techn. Bureau A. de Wilt, werd gewonnen door W. Jonker Az., Koo gerstraat (snelheid van de locomotief was 2880 M. p.u.geraden werd 2900 M.) De cassette, uitgeloofd door Dros' Ma gazijn, werd gewonnen door mej. Bet sy Roeper Jd., Waalderstraat. Geraden werd 4-40-40; juiste tijd 4-42-45. Het cadeau, klok, barometer of doos zilveren lepeltjes, uitgeloofd door Hor logerie R. Bakker, Groeneplaats, werd ge wonnen door de heer Tinus Vlaming Cz. te Oosterend. Geraden werd 600:, juist aantal horlogeonderdeelen in het geëta leerde buisje was 602. DE KOOG. KOSTER N. H. KERK. Blijkens advertentie iin dit nummer wor den sollicitanten opgeroepen naar de be trekking van koster der N.H. Kerk alhier. EIERLAND. SCHOOLNIEUWS. De heer L. Broere, onderwijzer aan de o.l. school te Zuid-Eierland, heeft aan de raad om overplaatsing naar de o. I. school te den Burg verzócht. Dinsdag zal hierover worden beslist. OOSTEREND. JAC. DAALDER Dz. f In de leeftijd van 73 jaar is gistereni te Bergen (N.HoIl.) zacht en kalm over leden onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jac. Daalder, die meer dan 45 jaar als onderwijzer aan de o.l. school alhier verbonden was, tal van functies in het openbare leven, in de besturen van ver eenigingen en andere instellingen be kleedde en voor menigeen hier en elders een vraagbaak was. We herinneren aan vereenigingen als Nut en Genoegen, Visschersvereen., Tex. Belang, Begrafe nis- en Ziekenfonds en tal van andere! Vaak en met succes trad de heer Daal der op Nutsavonden als spreker op en steeds was hij een betrouwbare gids op excursies door de vrije natuur, waarbij hij blijk gat van groóte kennis op het gebied der natuurlijke historie. Kort na het eervol ontslag, hem als onderwijzer verleend, heeft hij Texel ver laten om zich te Bergen te vestigen, waar hij tot zijn overlijden woonde. De crematie heeft Maandag te Wester- veld plaats. Het goede, door de heer Daalder hier tot stand gebracht en nagelaten, zullep we met dankbaarheid gedenken. ZAKENNIEUWS. De speculaas, door bakker G.Bremer uitgeloofd, werd gewonnen door C. Drij ver Jz. (338); de boterletter door P. Brouwer Pz., (337); 3e prijs mej. Annie Dijker (342). Juist aantal pepermoppen was 338. De wollen deken, uitgeloofd door de manufacturenzaak, mej. Ma Bre mer, werd gewonnen door mej. S. Bremer. Geraden werd 10.15. Juiste tijd: 10,37. Met het Abessinische leger op weg van Addis Abeba naar Dessië. Moerassen, malaria-muskieten, bodem- looze ravijnen, woeste inboorlingen, doornstruiken en rottend water maakten de vijfde dag van onze rit in een over dekte vrachtwagen naar het front tot de gedenkwaardigste van ons heele verblijf van tien weken in Abessinië. Rijdend over de erbarmelijkste weg die denkbaar is, slaagden wij er 'toch in vijt en zeventig kilometer j>er dag af te leggen. We dach ten nat we iets wisten van transport-, moeilijkheden, maar net moeïtijkste moest nog komen. We leerden vandaag een nieuwe les. We braken heel vroeg in de morgen ons kamp op, dat we opgeslagen hadden in een bosch langs een betere rivier, ver lieten de twetterende apen en reden het leger van Aurares voorbij. We passeerden zijn manschappen op een smalle bergweg en we hadden gele genheid het Abessinische geduld te be wonderen, toen we de bepakte muildie ren en ezels voor onze wagen uit elkaar zagen stuiven en op de loop gaan, terwijl de pakken, geweren en uitrusting over de ijrond vlogen. De drijvers lachten slechts^ naalden hun schouders op en lieten ons,- die hun waarschijnlijk meer last bezorgd hadden dan de Italianen, ongemoeid voor bij gaan, Een ander avontuur wachtte ons toen we aan de voet van het gebergte op de reusachtige Chaffa-vlakte kwamen. Aan het einde van deze vlakte, die zich vijftig kilometer in de breedte en hondervijftig kilometer in de lengte uitstrekt, verrijzen de bergen w aarop ook Dissié genesteld is. Telkens opnieuw moesten we voor heele vluchten parelhoenders stilhouden. Deze vogels waren bijna niet van de weg te krijgen. In een boom, nóg geen tien, meter van de weg, telde ik er wel twintig. De takken bogen diep door o ider hun last. Elke tien of twintig meter fladderde een koppel patrijzen van vlak onder onze wielen uit. Ons middagkamp moesten we ideelen met twintig parelhoenders en een tiental patrijzen. Dessic was nog 50 K.M. ver, toen we het moeras bereikten. Een modderige stroom stinkend water liep over de weg, die aan weerskanten ingesloten werd door riet en varens van 7 M. hoog. Tenslotte vonden we een plaats om over te steken, maar het was net de verkeerde kant en we zonken tot over de assen; in ide vette stinkende modder. De achteras was heelemaal weggezakt. De zon was nog niet onder en wolken van damp stegen qp van het bruine wa ter. De muskieten zwermden al rond en onze jongens schudden angstig het hoofd en mompelden „Koorts. Onder veel ge hijg en transpireeren ontlaadden we de wagen en stapelden onze uitrusting in een hoop langs de modderweg op. We pro beerden van alles; we groeven, vijzelden, de wagen op, trokken, duwden, maar de wielen sloegen vruchteloos door de bruine modder rond. Van alle plaatsen was dit zeker de slechtste om te kampeeren, maar het zag er uit alsof we er voor de nacht vastzaten. (Wordt vervolgd.) Huizen. Toen .een begrafenisstoet op het kerkhof was aangekomen en de fa milie zich om het graf wilde scharen, is de 72-j. mej. Kos plotseling door hart verlamming overleden. Den Helder. Het Zweedsche s. s. Menja, met hout van Nijham op wegnaar Gravelines Fr., is onderweg in de nacht van de 3 4 December lek gewor den en bij de Noorderhaaks op de Panne- koek gestrand. Elf opvarenden bereikten per vlet het strand. De overige vier wer den door de Dorus Rijkers van boord ge haald. Voor de 10e maal in haar bestaan bereikte de N.Z.R.M. het getal van 100 geredden per jaar. Het schip is verloren. Een deel van de deklast werd overboord gezet. Amsterdam schrijft in 1936 voor de bouw van een nieuw stadhuis een prijs vraag uit onder Nederlandsche architecten. Rotterdam. De Ned. Ambulance voor Abess. zal 22 of 23 Dec. te Dzji- boeti aankomen. Bergen-op-Zoom. Oud-notaris P. al hier, die ten nadeele van zijn cliëntèle f 28.000 verduisterde^ kreeg zes mnd. ge vangenis met aftreic prevent, hechtenis. Hitier vernietigde het besluit, waar bij dr. Sahm, eerste burgemeester van Berlijn, uit de nat. soc. partij gestooten, werd.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6