TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Gemeenteraad van Texei Woensdag 11 Dec. 1935 VAN HET GOEDE PAD AFGEWEKEN. GRATIS HU1SHOUDONDERWIJS. koken, naaien, verzorging van zieken Men schrijft ons: Als de belanghebbenden zich aanmelden, zal in de Landbouwschool een cursus in de huishoudelijke vakken worden gegeven. Deze cursus is in de eerste plaats be doeld voor hen, die met weinig middelen het huishouden moeten voeren. Niet altijd wordt op de meest doelmatige wijze het schamele weekgeld besteed. Daarin verbetering te brengen beoogt deze cursus. Ook zal enige leiding bij het verstellen van kleren ot bij het vervaardigen van eenvoudige nieuwe kledingstukken hoogst nuttig zijn. De goede verzorging en voeding van zieken laat vaak veel te wensen over. Daarin verbetering te brengen beogen ook deze lessen. Het onderwijs zal hoogst nuttig zijn. El ders wordt het ten zeerste gewaardeerd. Te den Burg zal het eerst een proef worden genomen of het op Texel ook kan slagen, Natuurlijk kan dat. maar dan moeten ook alle vrouwen en meisjes voor wie deze lessen bedoeld zijn zich aanmelden en vooral niet uit valse schaamte wegblijven. Het is geen schande minder bedeeld te zijn met aardse goederen. Wel is het een schande niet te willen leren en zich niet te willen inspannen voor het welzijn van het gezin. Aanmelden kan men zich bij de heer H. Klimp, Koogerstr., den Burg. SIEM WEER OP REIS. Maandagavond heeft Siem op uitnoodi- ging van de Heldersche Esperanto Vereen. ^,Nova Sento" te den Helder gesproken over zijn groote reis door 14 landen en 2 were'ddeelen met Esperanto. Er was een flinke belangstelling. Voor ons Texelaars is het onnoodig te vertellen dat het een uitstekend geslaagde avond is geworden. We spraken nog eenige leden van de Hel- deisehe groep. Ze hebben geschaterd van het lachen. Het was jammer dat het bij zulke geslaagde avonden altijd zoo spoedig laat is. Meer dan voldaan ging men huis waarts, overtuigd dat Esperanto reeds nu een zeer belangrijke rol in het internatio nale leven vervult. Toen gistermorgen na aankomst van de eerste boot te den Helder de heer J. Gris- nicht met zijn tractor op de wal wilde rijden, geraakte het voorste gedeelte der tractor naast een der aanlegplanken. Ge lukkig bleef het gevaarte op zijn as hangen. Het kostte evenwel veel tijd en moeite om de tractor uit zijn benarde positie te be vrijden. Na drie kwartier had de tractor weer vaste grond onder de wielen. De boot ondervond een half uur vertraging. UITSLAG VERLOTING. Het dekservet, vervaardigd door Wiekje van Zoeten en verloot voor 'het School-i fonds o.I. school alhier, werd gewonnen door mej. "Nel Boekei. VOOR PATER WITTE. Men schrijft ons: Morgen, op Oude-Sinterklaas-avond, z^l in den Burg een orkest speten en zal ook gezongen worden onder leiding van een directeur, genaamd „die Blauwe jan". Het orkest, dat op zijn tournee over de geheele weneLd, óók in de negerstreek, bij Pater Witte heeft gespeeld, stelt zich nu ten doel, om voor deze moedige mis sionaris. ylie thans met zooveei 'moeifiik- heden tekampen heeft, een enkele cent bijeen te brengen. Ook de kleinste bijdrage is beslist wel kom. Het geld komt in gesloten bussen, die op het raadhuis worden geopend. Het gezelschap van „de Blauwe Jan" deelt verder nog mede, dat het op zijn reis van negermuziek weinig beters hoonde dan dat't trommelen op een apenhuid zou zijn. Het tegendeel is waar. De negers zijn zeer muzikaal. De leidende personen van het gezelschap zijn het met Pater Witte eens, dat het een prachtige vooruitgang zou zijn, als daar in O.-Afrika een klein orkest kon verschijnen (trompetten, flui ten, enz.) Het gezelschap beveelt de col lecte daarom in ieders welwillende aan dacht aan. KERKNIEUWS. Men schrijft ons: Het is het plan, op Woensdag 18 Dec. in de Herv. Kerk te den Burg weer een Adventsavond te houden. Medewerking verleenen dit jaar de heeren U. Bouwsma en J. Dekker (bugel en bariton) j. Visser, (orgel), mevr. Visser-Dewald (viool), het Herv. Kerkkoor en het Jongenskoortje. Ds. Visser zal een korte toespraak hou den en een verhaal vertellen. Deze Ad'-, ventsavond wil zijn een „Kerstfeest voor ouderen". (Zie Zaterdag adv.) SPORTNIEUWS J.l. Zondag ging de belangstelling van heel voetballievend Nederland uit naar de te Dublin gespeelde wedstrijd Ierland V rij staat—Nederland. Hoewel de heer Hollander, die huizen de menschen heeft 'doen genieten van z'n uitmuntend ooggetuige verslag, niet pes simistisch was en veel vertrouwen had in de vaste wil van ons elftal, om te winnen, waren er toch zeer veten, die zich niet zoo zeker voelden, daar het lersche elftal revanche wikte nemen voor de geleden nederlaag in 1934, terwijl dit 'elttal op eigen veld nog niet verloren had, boven dien waren ze extra getraind. Het Nea. elftal heeft niet door geluk gewonnen, maar door beter spel, en dat is de beste beoordeeling, welke werd be aamd door de lersche officials en ook door de bekende Dr. Bouwens, een voet balexpert bij uitnemendheid, die Holland zóó spetend, de sterkste amateursploeg van Europa noemde, terwijl de Ieren verklaarden, dat dit spel niet oinder deed voor het lersche professional voetbal. L. Halte stopte een penalty, hetgeen z'n nevenspeler zeer zeker tot grootere daden inspireerde. Bravo, Holland. Onze Adsp. speelden tegen Tex. Boys gelijk 11, zonder dat de tegenpartij be hoefde te doelpunten. Deze uitslag houdt de spanning er in. Het ergste is echter, dat ons elftal met 9 man moest speten, omdat enkele i.ongens z.g. niet mochten speten van vader of moeder en dan maar geen afbericht stuurden, terwijl een an der zegt „dan speel ik ook maar niet'V Dat dit gelijk staat met ongemanierd heid, weten ze zeer goed. Hiertegen zal dus worden gestraft. De 9 jongens een compliment Ze hebben zich goed gehou den; jammer, dat Jac. per ongeluk in eigen doel trapte. Maar er kan nog veel gebeuren, jongens. Blijft dus oefenen om de resteerende wedstrijd, misschien wel wedstrijden, tot een goad einde te bren gen. Op de 2e Kerstdag wordt de 4e beker ronde KNVB gespeeld! Alleen Alkmaar is er nog aan en moet dan naar Hengelo om tegen de eerste klasser „Tubantia" te speten. Dat is toch wel boffen. Als BKC gewonnen had, zou ze op bezoek gegaan zijn bij N.A.C. Op 12 Januari speelt te Parijs Frankrijk Nederland. Programma a.s. Zondag: KNVB 4 A. de laatste wedstrijd van de le helft, n.T. StrandvogelsDTS. NHVB 2 F.: Texel 2—MLD; Oudesluis Schagen 2; ZeemachtHRC 5; Helder 4 Helder 5. Vier zeer belangrijke wedstrijden. Adsp. tot 12 jaar: hedenavond trainen 7 uur. Adsp. ouder dan 12 jaar 8 uur. (Dit staat in verband met de Feest avond.) DE WAAL. UITSLAG INSCHRIJVING. Na gehouden inschrijving werd de boer derij „Ora et Labora" verhuurd aan de hoogste inschrijver, de heer M. Roeper te Bargen. DE MOK. LUCHTVAART. Het eerste Nederlandsche ka'apuIt-vlieg tuig is gistermorgen van Schellingwoude opgestegen voor een vlucht naar Warne- münde, om daar met de katapult-instal latie te worden afgeschoten. Deze instal latie wordt door de Haenkler-fabrieken te Warnemünde gebouwd. Wanneer het vliegtuig aan de verwachtingen voldoet, zulten de Haenklerfabrieken op de in aanbouw zijnde „De Ruijter" twee der gelijke installaties plaatsen. Het toestel wordt bestuurd door Off.-vlieger H. L. A. v. id. Kroef. Zitting van Dinsdag 10 Dec. 1935, aanvangende om tien uur; was aangekon digd tegen half 10. Voorzitter: de heer KI. Vlaming, loco burgemeester. Secr.de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig met kennisgeving: dhr Epe. Op de publieke tribune: Niemand. Voorz. opent de vergadering en stelt na lezing der notulen, waarna 15 mnt. verstrijkt, aan de orde 2. ingekomen stukken. Mededeelingen. Verslag opname van kas en boeken ten kantore van die gemeente-ontv. op 7 Dec. Alles was in orde. Voor kennisge ving aangenomen. 3. Benoeming onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. B. en W. dragen voor Mr. A. F. Kamp, die met alg. stemmen benoemd wordt. 4. Wijziging verordening tot verdee ling der werkzaamheden betreffende den burgerlijken stand. Geschiedt overeenkomstig punt 3. 5. Benoeming bestuursleden Algemeen Armbestuur. Vacature C. A. Kaczor. Voordracht: 1. C. A. Kaczor. 2. A. Blom Jz. Benoemd po. 1 met 11 van de 12 stemmen. Vacature C. Stoepker. Voordracht: 1. C. Stoepker. 2. P. Dros. Benoemd no. 1 met alg. stemmen. KOOKT ELECTRISC11 v Niet duurder dan op andere wijze Vacature mw. H. Rab-Akkcrman. Voor dracht: 1. Mw. H. Rab-Akkerman. 2. A Kikkert-v.d. Vis. Benoemd no. 1 met lü van de 12 stemmen. Dhr Dros spreekt woorden van waar- deering aan liet adres van het Alg. Arm bestuur. Het heeft, zegt hij, een heel moeilijke en niet altijd dankbare taak. terwijl de geringe vergoeding van de voorz., de lieer j. C. Visser f150 p. j. niet in verhouding staat tot hetgeen daarvoor moet worden verricht. Voorz. meent namens de heele raad te spreken, wanneer hij zegt, zich hij die woorden geheel aan te sluiten. De lieer Visser, zegt spr., moest eigenlijk tweemaal zoo veel ontvangen. 6. Idem regenten Algemeen Weeshuls. Met alg. stemmen worden herbenoemd de heeren M. Kuip en C. Keijser Hz.; met op een na alg. stemmen mw. H. Kooiman—Kuiper. Mede waren candid a at gesteld de heeren W. J. van Heerwaarden Cz. en J. O. Kooiman en nnv. A. H. Kooi manKievit. 7. Idem lid van ide schoolcommissie. Met alg. stemmen herbenoemd Ds. A. Vis. Alvorens tot punt acht over te gaan werd de vergadering voor een half uur geschorst. 8. Idem bestuursleden van de „Stich ting tot bevordering van jhet land en tuinbouiv-onderwijs in die ge meente Texel". Herbenoemd worden de heeren P. Bak- Az., A. Dros Dz., J. S. Dijt, S. J. Flens, M. j. Veegier, J. Kikkert Nz., H. Leber^ K. Vlaming en A. Vonk Cz. In de vaca ture M.W. de Graaf werd benoemd dhr C. Witte Pz., 't Noorden. In de plaats van dhr S. Keijser Jz. werd bij tweede vrije stemming dhr P. Dros benoemd met 7 van de 11 stemmen. 9. yVankoop ihuis en erf te den Burg. (Zie uitvoerig in vorig nr.) Dhr Parlevliet wil zich tegen aankoop niet verzetten, daar dit pand z.i. tamelijk veel waarde heeft voor de gemeente. Evenwel is spreker in het algemeen van niet strikt noodige verzwaring van het budget afkeerig. Dhr Dogger: Het pand is in de toekomst onmisbaar. Ove rigens zijn ook wij tegen verzwaring van lasten. Dhr Bruin ziet in de bouw een mooi werkobject, juist nu zoo noodig. Dhr Keijzer zou de vogel niet willen laten vliegen. Dhr Henkes juicht aan koop toe en zou wel meer van die pan den in handen van de gemeente wen- schen. Voorz. spreekt van „nu of nooit" en acht aankoop voor de toekomst van groot belang. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. 10. Verzoek van L. Broere om over plaatsing als onderwijzer van ide o.I. sdhool te Zuid-Eierland naar die te den Burg. (Zie ook vorïg nummer.) Dhr Dros betreurt het feit, dat dhr Broere Eierland gaat verlaten. Voorz.*" wijst er op, dat de positie voor dhr Broere in den Burg meer zekerheid heeft dan in Eierland. Hij wordt een goed onderwijzer genoemd. Dhr Leber sluit zich hierbij aan. B.enW. zulten de over plaatsing 1 Jan. doen plaats hebben. Fi- nancieele gevolgen, waarnaar dhr Van der Vis vraagt, heeft overplaatsing niet. Het is twaalf uur geworden. De verga dering gaat uiteen om tegen half 2 weer bijeen te komen. Dhr Epe is nu ook aanwezig. 11. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur en subsidieverleening voor 1936. De Commissie, met het onderzoek be last geweest, vraagt, waarom voor wijten de armenvader K. Brouwer nog pensioen premie moet worden betaald. BenW antwoorden, dat de inkoopsom in 40 jaarlijksche annuïteiten moet worden vol daan. De begrooting, met f 16000 subsidie, wordt goedgekeurd z.h.st 12. Vaststelling gemeentebagrootiing voor 1936. (Een eigenlijk overbodige opmerking van de verslaggever: De raadsvergadering duurde van v.m. 1012 en van n.m. 1.30 6 uur. Er is heel wat gesproken, ge praat. Het zal u duidelijk zijn, dat we uit de enorme hoeveelheid stof slechts een greep kunnen doen.) Dhr Parlevliet opent de alg. beschou wingen, met op te merken, dat het niet juist is, dat bij een vertegenwoordiging in cle raad van 1500 rechtsche en 2200 linksche kiezers Texel twee rechtsche weth. heeft. Tot onze vreugd, gaat hij verder, sluit de begrooting met slechts enkele kleine belastingverhoogingen. We begonnen met f17000 batig saldo en 13000 van het vliegveld en moeten dus f20000 overhouden om gelijk te blijven. Dat kan echter niet. We boeren achteruit en moeten de begrooting wat pessimis tisch bekijken. BenW specuteeren echter op ide toekomst, welke we hopen, dat voordeel bieden zal. Dhr Keijzer: Wat de wethouders betreft: niet de kiezers maar de raad benoemt de wethouders. Dhr Bruin "keurt 'de alom verKondigde aanpassing af. Ze wordt z.i. gebruikt als bliksemafleider in deze krankzinnige mij., waarin bij alle overvloed duizenden hon geren. Wij beseffen echter, zegt spr., de moeilijkheden van BenW. Zij Rebben liet weer ondanks alles, aardig voor elkaar. We willen hen zooveel mogelijk steunen en hopen op goede samenwerking. Dhr Leber ziet geen reden om tegenover deze begrooting pessimistischer te staan dan t.o. die van het vorig jaar. Met bezuini ging heeft men nu wel het laagtepunt bereikt. Sterke tegenkanting tegen de be grooting verwacht spr. niet. Vervolgens werd het rapport van de Commissie behandeld. De lezer neme hierbij het le blad van dit nummer. Reis- en verblijfkosten. Dhr Dros her haalt hetgeen in het rapport is gemeld. Dhr Dogger vindt liet niet erg, wamneer een raadslid wat van de verplaatsingskos ten overhoudt. Zoo vaak moet er .geld bij, wanneer hij voor het algemeen belang werkt. Dhr De Waard noemt ver mindering te krenterig om over te praten. Weth. Kager wijst op de arbeid, buiten de raad door de leden verricht; op hei) feit, dat weth. Vlaming, zoolang bij loco- burgem. is, steeds van zijn fiets gebruik maakt zonder iets te berekenen. Wanneer de weth. voor dienstreizen telkens een auto namen, zou dat de gemeente duur komen te staan. Dhr Parlevliet be toogt, idat de kosten niet booger zouden worden, wanneer de leden elders meteen auto naar de raad werden gebracht. Dhr De Waard noemt het geen voornaam punt. Waarom er niet drie eerder mee gekomen? Dhr Parlevliet antwoordt, dat hij er destijds in liet college over sprak, maar zich hij de meerderheid neer legde. Dhr Henkes wil aan de regeling niet tornen. Dhr Djos zegt vorig jaar reeds pp verlaging te hebben aaingédron gen. Dhr Dogger; Stemmen. Voorz.: Er wordt zwaar geboomd. Voor mij is autorijden een straf. De vergoeding is in 1934 van 10 op 7 ct. p. K.M. gebracht. Pijnlijk treft mij, dat over het hoofd wondt gezien, dat ik als loco-burgem. bijna drie mud. van mijn fiets gebruik ipaakte, buiten bezwaar van de kas, ter wijl ik toch een auto had kunnen nemen. Als loco-burg. verdiende ik de helft van het wetiig minimum burgem. salaris. Het voorstel va nBeiiW wondt z.h.st. aan genomen. Gem. Bel. wil geacht wonden tegengestemd te hebben. Dhr lie Lijgt betoogt nog, dat de buitenwereld niet de indruk mag krijgen, dat de verplaatsings kosten een cadeau voor de raadsleden is. Daarom is Gem. Bel. van meenii(g, dat niet meer dan de werkelijke kosten in re kening gebracht mogen wonden. Drinkwatervoorziening: De SDAP-frac- tie gaat met liet antwoord accoord. Wegengeld: Dhr Parlevliet: Wig vinden een heffing van 2>/i ct. p.p. gemotiveerd. Persoonlijk vind ik, dat TESO een daad van machtswellust pleegde. Door intrek king van het voorstel van BenW heeft het prestige t.o. TESO zwaar geleden. Handhaaf uw voorstel en geef van de tl250 opbrengst Den Hoorn een klok en hef met de rest de vermakelijkheids belasting op. Dhr De Waard onder streept, hetgeen de C.H.-fractie fn het rapport deed uitkomen. Dhr Bruin: Wij Zijn zoo nooiig voor ct. wegen- geld. Is het voor een sluitend maken der begrooting niet noodig? Des te be ter. Maar niet schromen, zoo noodig tot invoering over te jpian. Dhr Henkes wenscht op zekere aangelegenheid in openbare raad niet in te gaan. Dhr Van der Vis wil een matig wegengeld heffen en wei 'om de kosten van eenige noodzakelijke werken te bestrijden. Hii zou de opcenten op gemeentefondsbe lasting verlaagd willen zien ten koste van veimakelijkheidsbelasting en wegengeld. In stemming wordt gebracht het voor stel van Gemeentebelang tot heffing van 2.5 ct. p.p. wegengeld. Het wordt ver worpen met 93 stemmen. Voor: de heeren De Lugt, Parlevliet en Dros. Dhr Parlevliet: Ik hoop, dat het BenW lukken mag, de verhouding tot TESO wat inniger te maloen. Voorz.: Wij doen wat wij kunnen. Overigens ligt het aan TESO. Dhr Dogger: E>e liefde kan niet van een kant komen. JCadegeldAccoord. Fietspaden: Gem. Bel. raadt aan eens met de Dertig Polders te gaan praten. Voorz.: Niets tegen. Riolen: Gem. BeL raadt aan te Oude- schild spoed te maken. Al twee jaar zijn beloften gedaan. Dhr Bruin: Het groote plan is in vergevorderd stadium. Eenig uitstel is toe te stan. De raad gaat met advies BenW accoord. Torenuurwerk Den Hoorn: Dhr De Waard is sterk voor een nieuw, daar 't oude z.i. niet te repareeren is. Dhr Dogger vraagt wegens de crisis uitstel, trekt het nut van een torenklok in twijfel, temeer daar je z.l van de tijd vaak niet zeker bent. Dhr Van der Vis pleit voor een nieuw uurwerk. De voorz. geeft toe, dat Den Hoorn er recht op heeft. Indien salaris burgemeester, secr. en ontv. verlaagd wordt, zal er wellicht

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5