Volksonderwijs C. R. Keijser &Co. boerderij Uitvoering Kinderzang Noteering Gemengd Nieuws ADVERTENTiËN 1 pers. eiken ledikant Nu is het tijd om een fruittuin aan te leggen Koeienmeel 6,50 geld voor zijn, zegt hij. Besloten con form prae-advies. Reiniging: Accoord. Landbouwonderwijs: Dhr Parlevliet: In dien dhr Klimp 's avonds les zou geven, zou hij de f50 mogen houden. En de onderwijzers dan, die hetzelfde doen? Dhr K. heeft betrekkelijk weinig lesuren en een salaris als onze nieuwe burge meester. f50.— vergoeding is hier mis plaatst. Dhr De Waard: Volkomen iuist. Dhr Leber: Wii jachten ereerst ook zoo over. maar wat is de bedoeling van de avondlessen? Dhr Bruin: Uit benepenheid wil dhr Parlevliet er f 50 afsnorren. Hij roept de lage hartstoch ten wakker. Ikzelf moet van een minimum leven, maar misgun een ander zijn be hoorlijk inkomen niet. Voorz.: Geen hatelijkheden. Parlementair blijven. Dhr Parlevliet: Dat had p eerder moeten zeggen. Voorz.: Mün beleid is mijn zaak. Overigens: ook dhr K. krijgt zijn kortingen. Dhr Bruin: Wanneer dhr K. voor gratis lessen wordt gevraagd, is hij altijd bereid. Er wordt gestemd ovëi voorstel Gem. Bel.: Intrekking f50. Het wordt verworpen met 76. Vóór stem men de leden De Waard, Van der Vis, Parlevliet, Leber, Dros en De Lugt. Gem. Vroedvrouw: Dhr Parlevliet: Doel van onze vraag 'was te weten, of de til00 goed besteed worden. Worden ar men kosteloos geholpen? Voorz.: Ja, op briefje van net Armbestuur en andiers tegen een mimmumoedrag. "Dhr Parle vliet hoont, dat hiervan nota genomen wordt. Landarb. plaatsjes: Accoord. Autobus: Dhr De Lugt vraagt, of dhr Reuvers bereid is 1 Juli met een nieuwe bus te beginnen. Voorz.: Dit hangt van onze voorwaarden af. Dhr De Lugt en Dogger vragen, of BenW de dienst dan kunnen aanbesteden. Voorz. bevestigt, maar, zegt hij, er is ook een moreele kant. Dhr Dros en Parlevliet dringen op tijdig prae-advies aan.. Vermakelijkheidsbelasting: Dhr De Waard houdt een breedvoerig betoog, waaruit we slechts aanstippen: Wij be- betreuren het antwoord van BenW. Zij huldigen liet standpunt, dat zpolang arme drommels hun hooge pers. bel. en gem. .fonds bel. nog betalen, vermakelijkheden niet belast behoeven te wqrden. iVi<jet de gemeente bedrijven beschermen, die in de crisis zijn opgebouwd, speculeerend op de luxe uitgaven van het publiek? Het alg. belang gaat boven het particu liere, ook al meenen betrokkenen, dat bij 15 pet. heffing bijna niemand meer een vermakelijkheid zal bezoeken. Wij stellen voor de vermak, belasting op f2000 te ramen. Kan belasting verlaagd worden, dan komt de te hooge Gem. fondsbel. in aanmerking. De meening, dat het be zoeken van vermakelijkheden een levens behoefte is, noemen wij een idee fixe, een argument uit liet Rijk der Chicanes. Dhr Parlevliet: Met verbazing luis terde ik naai' uw radde voorlezen. U noemt het chicanes, wanneer we zaken van de ondergang willen redden. Als het moet alleen, zijn wij voor zoo'n belas ting. Ik kom wel eens in de bioscoop, maar werkloozen zie je er weinig. Met voorstel BenW kunnen wij accoord gaan. Dhr Leber: Wij ook. Dhr Bruin: Zoo noodig willen we tot 10 pet. gaan, maar een zaak in de grond boren willen wij niet. Dhr De Waard licht zijn standpunt nader toe. Dhr Van der Vis: Met de crisis-ellende alom vormen de vermakelijkheden een fel contrast. Neem het Eeuwfeest, de Winkelweek en andere. We willen de verkwisting en losbandig heid bestrijden en vermak, bel. heffen tot f2000 en zoo mogelijk opc. gem. fondsbel. verlagen en werken die wachten moesten, uitvoeren. Dhr Dogger: (doe lende op de lange betoogen, hier slechts aangestipt): Ik kan die feuilletons niet verwerken, maar dit weet ik: Zij willen de vermakelijkheden uitroeien, waarmee we nooit accoord gaan. Laat elk vrij, of men kerk, bioscoop of sport wil. Dhr De Waard: Wij mogen een hooger uitkeering van het Rijk voor de werkloo zen niet gebruiken om een vermak, bel. te vermijden. Wanneer dhr Parlevliet de bioscoop bezoekt, heeft die wel wat te missen. Dhr Parlevliet: U ook, want als ik in de krant van u lees: „Practijk hervat", denk ik: Dhr De Waard is met vacantie geweest. (Hilariteit). Dhr Van der Vis ontkent, dat zijn fractie de ver makelijkheden zou willen vermoorden. Er wordt gestemd over C.H.-voorstel: de post opvoeren tot f2000. (In le blad staat: 15 pet. bruto-entree'slater heeft de C.H.-fractie haar idee gewijzigd). Het wordt verworpen. Alleen de leden De Waard en Van der Vis stemmen voor. Jaarwedden Ambtenaren. Gezien de houding van de raad trekt Gem. Bel. zijn voorstellen tot verlaging, in, ook wat be treft f117 voor schoonmaak raadhuis. Tegen verhooging salaris 3e ambt. ter secretarie heeft Gem. Bel. geen bezwaar. Dhr Henkes stelt namens de SDAP voor 'diens salaris met f 150 te verhoo- gen. Dhr Parlevliet noemt dhr Jn.Blom een goed ambtenaar en stelt f75 verhoo ging voor. Het voorstel-Henkes wordt aangenomen. Tegen stemmen de leden Van 'der Vis, Parlevliet, Dros, De Lugt en Keijzer. Dhr Leber blijft bij ver laging post schoonmaak raadhuis met f117.Het voorstel wordt verwor pen. De leden Kager, Leber en Keijzer stemmen voor. Electr. licht: Dhr Parlevliet vraagt ta riefsverlaging over de heele linie, daar z.i. de huidige tarieven voor buitengewoon veel Texelaars een groot bezwaar ople veren. Dhr Leber: Niets nieuws. Dhr Dogger acht kans op verlaging ge ring. Hierna wordt de begrooting z.h.st. aan genomen. De leden Epe en Keijzer feli- citeeren BenW. 13. Rondvraag. Dhr De Lugt wijst op de verkeersge varen bij avond op de Schilderweg, wan- naar het zoeklicht van de Dokter Wage- maker autorijders verblindt. Voorz. deelt miee, dat getracht wordt de hoofd weg voor fietsers te doen verbieden. Aan het licht zal aandacht worden geschonken. Dhr Dogger brengt ter kennis, dat te Oudeschild een Vereen, gesticht werd, welker leden zich ten den Burg wenschen te doen begraven. Verder gaat hij hierop lie ver niet in. Dhr Bruin deelt mee uit .goede bron vernomen te hebben, dat bij toekennen van kolentoeslag geen invoering steun regeling dreigt. Dhr Parlevliet vraagt stappen te doen voor bouw nieuwe o.l. school te Ooster- end; het fietspad naar De Mok zou hij door afheinen tegen vernieling door auto's willen beschermen; voor wulken zou hij aan de Regeering een minimum prijs willen vragen. Weth. Kager merkt op, niet bedoeld te hebben, dat voor alle arbeid voor de gemeenschap betaling moet 'geschieden. Dhr De Lugt zegt, niemand persoon lijk te hebben willen treffen en zeker dhr Kager niet, die zooveel belangeloos voor de boeren deed. Weth. Kager betreurt het, dat de heer S.J.Keijser niet herkozen werd als be stuurslid L. Landbouwschool. Dhr Keij zer en de voorz. sluiten er zich bij aan. Dhr P. Dros wil zijn benoeming in beraad houden. Dhr Dros wijst op de desolate toe stand van het schoolplein te Oost en op de maaimachime aan het eind van Den Burg, welke al 23 mnd. een gevaar op levert voor het verkeer. Hierna volgt sluiting. NAGEKOMEN BERICHTEN. Mr. A.F.Kamp, onze nieuwe Burgemee ster, die heden wordt geinstalleerd, zal hedenmiddag om plm. vijf uur het eiland weer voor korte tijd verlaten. Voor het programma van de feestelijk heden verwijzen we naar vorig nummer. Vanmiddag zullen, na de receptie ten raadhuize, de heer en mevr. Kamp zich met de leden van >de 'Raad en andere ge- noodigden in hotel De Lindeboom aan een feestmaaltijd vereenigen. Intusschen is reeds een eerepoort op gericht tusschen de waag en het perceel van mej. J.C.Eelman, Groeneplaats. OOSTEREND. De Lofstem, van Oosterend, zal Bur gemeester Kamp een lied toezingen op muziek van directeur C.Bremer en tekst van onze Huib de Rijmelaar (Huib. Fe- nijn.) DE COCKSDORP. S.V.C. Adsp. en S.V.C. f gaan Zondag naar Tex. Boys. S.V.C. II speelt tegen Oudeschild. OUDESCHILD Wegens te laag water kon de boot van 1 uur gisteren pas om kwart voor drie in de haven komen. Om 3.10 vertrok ze weer. Te Koog aan de Zaan werd als op volger van Burgemeester Verstegen be noemd W. F. Allan, wethouder dier ge meente. Wieringen. Op de betonweg Hippo- lytushoefDen Oever had Zaterdagmor gen een hevige botsing plaats tusschen een auto uit Zeist op weg naar Franei ker en een uit Sneek op weg haar "Haar lem. De eerste auto werd totaal "ver nield, de andere kwam terecht in de sloot naast de weg. In de eerste auto werden gedood de 40-j. Wiersma, in de andere auto mevr. De Jonge—Tiedema, uit Bols- ward, zekere Höhle, uit Sneek, en de chauffeur "Taefce Zijlstra, uit Sneek. Beide auto's reden zeer snel. Van die uit Zeist schijnt het stuur defect te zijn geraakt. Ze schoot tenminste opeens naar links, ongelukkig juist op het moment, dat een tegenligger, de auto uit Sneek, zou pas- seeren. De zwaargewonde chauffeur Van Gerven en het echtpaar Schukke, uit Bols- ward, werden naar het hospitaal te Den Helder vervoerd. De S.D.A.P. heeft Mr. Duys als lid geroyeerd. Schaken. De 27e partij werd door Euwe opgegeven. Stand Euwe-Aljechin nu 14—13. Amsterdam. Spoedig zal een Ko ninklijk Besluit verschijnen, waarin aan 't college van B. en W. wordt opgedragen de verworpen voordrachten tot verlaging der salarissen en loonen van het ge meen tepersoneel en Van de onderwijzers voor zoover die ten laste komen van de gemeente, wederom bij de raad in te dienen. Egmond aan Zee. In de vroege Maandagochtend is hier door de mist misleid opnieuw een schip gestrand. Het is de Finsche houtboot „Diana". De ka pitein weigerde hulp en zei dat hij zich zelf wel zou redden. Hij had gemeend de haven van IJmuiden binnen te loopen, doch liep met het schip recht op de kust. Engeland. Gisteren is een Belg. lijnvliegtuig in Kent door onbekende oor zaak in Kent neergestort. Alle vier leden der bemanning en zeven passagiers wer den gedood. Engeland. Laatste wolveiling te Lon- ting van de huidige serie. Stemming vast. Fijne crossbreds 5—7.5 pet. hooger, me dium 5—10 pet. hooger. Frankrijk. De Kamer sprak met 351 219 stemmen haar vertrouwen uit in de regeering wat betreft de handhaving van de orde en verdediging van het republ. régime. Laval diende drie wetsvoorstel len in: Ontbinding van militaiire organi saties. Wapenverbod bij betoogingen. Wijziging perswet. Abess. Ital. vliegtuigen bombar deerden de open stad Dessie, waartegen Abess. te Genève geprotesteerd heeft. De vrees voor een aanval op de hoofd stad neemt toe. Griekenland. Op Kreta is het tot bloedige botsingen tusschen Venizelisten en hun tegenstanders gekomen, en wel naar aanleiding van de viering van gene raal Piastiras' terugkeer. De schietpar tijen eischten een doode en vele gewon den. Br.-Indië. Bombay. De gezondheids toestand van Gandhi baart eenige zorg. Hij lijdt aan overspanning en moet vol komen rust houden. China. Tusschen de Chineesche en Japansche onderhandelaars inzake de autonomiekwestie is overeenstemming be reikt, welke neerkomt op een compromis, waarmee het conflict over Noord-China schijnt te zijn bijgelegd. (D.N.B.) Japan. Binnenkort zullen meer dan 50 Jap. vliegtuigen naar Tientsin worden gezonden, hetgeen bij de Nanking-regee- ring groote ongerustheid heeft gewekt. Italië. De secr. der Fase. Partij ver klaarde, dat kerstboomen afgeschaft dien den te worden, vanwege de schade daar door aan de bosschen toegebracht en omdat het een uit het buitenland inge voerd gebruik is. Italië. De Joodsche gemeente van Rome heeft aan de schatkist de gouden sleutel aangeboden van de ark des ver- bonds, welke tot dusver een eereplaats had in de hoofdsynagoge. De sleutel was bijna een eeuw in het bezit der ge meente. Amerika. Zal Bruno Hauptmanm zijn leven op de electrische stoel eindigen? Het gerucht gaat, dat nieuwe getuigenis sen wederom een ander licht hebben ge worpen op de befaamde Lindbergh-affaire De detective Ellis Parker volgt een ge heel nieuw spoor Amerika. Door de zware regenval zijn de rivieren sterk gewassen en bui ten hun oevers getreden in Texas. Dertig personen worden vermist. De schade wordt op ruim 1 millioen dollar geschat. Rusland. Het schiereiland Kola is door een lawine geteisterd. SS personen kwamen om het leven, 44 werden ge wond. 2000 namen aan de reddingswerk zaamheden deel. De regeering stelde 300.000 roebel beschikbaar voor de nage laten betrekkingen der slachtoffers. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Donderdag 12 Dec. Oosterend, ntn half 8 Bijbellezing. Zondag 15 Dec. (3e Advent.) HERV. GEMEENTE. Borg, v.m. 10 uur Ds. Visser Maandcollccte. De Koog, 10 uur, ds. Van 't Hooft. Waal, nm balf 8 ds van 't Hooft Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Den Hoorn vm 10 uur ds. Moen. de Cocksdorp, vm 10 uur ds Salm Zuid Eierland nm 3 uur dezelfde. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur Cand. Berger. Voorbereiding H. Avondmaal, nm. 3 uur Ds. v.d. Leer. Burg, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur Cand. Berger. Voorbereiding H. Avondmaal gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur dhr F. Schurer. nm 2,45 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Vis. Diakenverkiezing. Waal en Oosterend vm 10—11 uur Diakenverkiezing. Den Hoorn, nm. 7 uur ds. Smidts Eierveiling Hollands Noorderkwartier Alkmaar, 7 Dec. Kipeieren aanvoer 120,000 56-58 KG 3,80 a 4,10 per 100 stuks 58-60 4,30 a 4.40 60-62 4 30 a 4,60 62-64 4,40 a 5.00 64-66 ,0 a ,0 Kleine eieren 3,30 a 3.80 Eendeieren f 2,40 a f 2,60. Eierveiling Texel 9 Dec. Aangevoerd werden 23022 stuks kipeieren 50-56 3,15 a 4,20 58-62 4,30 a 4,60 62-64 4,50 a 4,70 64-70 4 60 a 5 20 Texel 9 Dec. 7 koeien 90 a 140 2 rammen —0 a 15 4 graskalveren 10 a 20 31 biggen 12 a 22 12 kippen 0,30 a 0,45 Purmerend 10 Dec. 493 runderen waaronder 300 vette koeien 0,40 a 0,50 110 geldekoeien 80 a 140 42 melkkoeien 110 a 175 10 paarden 60 a 130 104 vette kalveren per KG 0,30 a 0,45 240 nuch kalveren v.d. fok 8,a 13,- v.d. slacht 5, - a 11, - 234 vette varkens p. KG 37 a 39 31 magere varkens 16,— a 28. 1148 schapen 8,— a 19,00 lammeren 0,- a 0, 301 biggen 8,— a 15. Eendeieren 2.40 Kipeieren 4,25 a 4,75 TE HUUR GEVRAAGD met 10 15 HA land. L. VERMEULEN, Hoornderweg. GEVRAAGD Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. Afd. Texel. op Vrijdag 20 Dec. a.s in Pen's Schouw burgzaal. Aanvang 8 uur precies. Entreevoor ouders, broertjes, zusjes, 25 ct. p. p. Voor grootouders (mits leden Volks onderwijs) 25 ct. p p. Voor leden Volksonderwijs 25 ct. p.p. Voor verdere belangstellenden 40 ct. p.p Kaarten vanaf heden voor leden Volks onderwijs uitsluitend verkrijgbaar bij Mevr. Mulder, Julianastraat 'sav. van 7 tot 9. Overige kaarten vanaf heden vernrijgbaar bij de leidster J. Room—Wilkeshuis, Schil dereinde 47, 'sav. van 7—9. Plaatsbespreken op den dag der uitvoe ring in Pen's Schouwburgzaal van 1—2 uur a 5 cent per pers< on. 5 st. jonge appelstr. f2. 5 st. peerstr. of halfstr. f2.50 Ook verdere boomkw. artikelen. Tuin-, Bloem-, Klaver-, Gras- en Landbouwza- den. Voor spotprijs. K. KALF, OOST. van N.V. De Texelsche Graan- en Kunstmesthandel vh. Vrijblijvend per 100 KG af Oudeschild Maismee! 5,50 Voererwten 5,75 Gerstemeel 5,50 Inl. Voerroggemeel 5,— Gemengd kippenvoer (gezuiverd) 6,75 Ochtendvoer 7,25 Haver 6,75 Protos pulp 30/35 pCt. 5, Pulp Rozendaal 4,50 Tarwe Texelsche Witte 6,50 Kalvermeel B 8,50 ca. 21/2S pCt. verteerbaar zuiver eiwit Voorslaglijnkoeken gebroken 6,50 Lijnzaadschilfers Sijpestein 6,75 Inl. Raapschilfers 4,50 Palmpitkoek gebroken 5 50 Soyaschroot 6,25 Grondnotenkoek gebroken 6,25 Murwe lijnkoek W L. 8 Bertels Suikerkoekjes 8, Varkensmeel A tot 100 pond 6,50 Varkensmeel B van 100 tot 200 pond 6, Tarwegrint en Zemelen 6,— Zonnepitten 7,25 Turfstrooisel 1,60 Den Burg, Texel, 12 Dec. 1935.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6