RUWE HUID Gemengd Nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. SPORTNIEUWS. Texels Bioscoop-Theater. Voor sportliefhebbers bevat het week- journaal opnamen van de match Hol landDe nemarken VOOR HET KIND. Gij koopt toch ook eenige Kinderpost zegels? Ze kosten wat meer dan „ge wone", maar de hoogere opbrengst komt immers ten goede aan de arbeid voor het misdeelde kind? OUWE SUN^EkKlAAS. Iedere 12 December viert Texel hoe lang reeds? het feest van Ouwe Sun- derklaas. „Ouwe" in tegenstelling met het feest van 5 Dec., dat nieuwe Sunder™ klaas moet heieten. Een ongerijmdheid, die wel zoo verklaard wordt: op 12 Decem ber wordt het ouwe masker (grim, Sun- derklaas) nog eens voor de dag gehaald. Onze trouwe Lezers herinneren zich nog wel het dispuut, dat we over die naant| gehad hebben. De geleerden, de folkloris ten in dit geval, wanen het niet eens. Des niettemin heeft het feest van Ouwe Sun- derklaas voortgang gevonden, maar het heeft teleurgesteld. Had men 5 Dec. zijn kruit al verschoten? Of was het de temperatuur om het vriespunt, welke de belangstelling zoo deed verkoelen Hoe het zij: aan de goede verwachtingen,door de aardige, vaak origineele maskerade van vorige week gewekt, is niet beant woord. We zullen de Sunderklazem de revue laten passeenen en noemen in de eerste plaats de collectrioes voor de Wijk verpleging, in verpleegsterscostuum. Een auto met daarop een orgel met zangers en zangsters ging rond om voor dit goede doel propaganda te maken. Voor het Pater Witte Fanfare-Fonds werd even eens gecollecteerd. Een muziek- en zang gezelschap van vreemd uitgedoste lui tjes met erg vreemdsoortige instrumenten, trok van straat tot straat en slaagde er wel in voor het Fonds, in onze krant na der omschreven, wat geld bijeen te bren gen. Geïnspireerd door ge beur te nissen van de laatste maanden, verschenen een, Abessinische krijger met speer en een schild, waarop Lang leve Abessinie; het- geeln de toorn van Mussolini op zijn schouders laadde; Euwe en Aljechin, de schaakmeesters, in duplo; een stel opeen driewieler en ©en dat was de moderne editie opeen (vracht) auto. Helaas ont brak hetkruikje niet, dat de match te Ermelo in zoo „kwade reuk" bracht. De autobelasting is hoog, die benzine niet goedkoop. Dat bracht een autohou- ider op de gedachte zijn vehikel op een doodgewone wagen te mo.ntaeren en op andere wijze door paardekrachten te doen voortbewegen. Moeder natuur was vertegenwoordigd door een paar keurig nagebootste paddestoelen, die hun rol (doodstil staan) ook goed vervulden. Hulde werd gebracht aan landbouw en veeteelt, zoo stond althans op een zwart doek, met opoffering van veel tijd voor zien van glinsterende knoopjes, die de letters vormden en een voorstelling ga ven, aan het boerenbedrijf ontleend. Het werd door twee boertjes aan den volke getoond. Ook merkten we nog ©en bord op met een beroep op steun voor de werklooze arbeiders. Op modegebied was er een „show", welke ons de „vooruit™ gang" demonstreerde van de damesnacht- kleeding in de laatste 35 jaar. Een kouwe boel bij 0 graden Celsius. Daar hoort een lekker brandende kachel bij. De schoorsteenveger, die zich presenteerde, kan tevoren goed werk doen. Wanneer we nog vermelden een paar boertjes met een varken en een ezel, een zeeridder - het kan ook ©en strandjutter geweest zijn en het orkest van de „Rambling Serenaders", dan hebben we het voor naamste wel vermeld. En nu tot 5 Dec. 1936! OPBRENGST COLLECTEN. De voor de Texelsche Zwemvereen, op 5 en 12 Dec. gehouden collecte, in alle dorpen behalve te Oosterend, be droeg f55.Hiervan droeg den Burg f27.— hij. De collecte voor de Alg. Tex. Wijkver pleging heeft te den Burg f47.16 opge bracht. Is ook op andere dorpen ge collecteerd EBEHBHEHEBffiSaaS i} Si ffi Si ffl WAARHEID IN ZAKEN. Door liegen kan men soms Wel eens iets meer verkoopen. Maar alles wat men daarop bouwt, Zal op de duur in 't honderd loopen. Abess. De oorlogscorresp. Knicker bocker van het Alg. Handelsblad schrijft: De verminkte lichamen van 200 ge- doode of gewonde mannen, vrouwen en kinderen, de puinhoopen van het ver brande Amerik. Roode-Kruishospitaal en de brandende huizen van de stad Dessie waren het gevolg van de bloedigste aan val van de Italianen in deze oorlqg. Een uur lang lieten zij uit hun tien reusachtige bommenwerpers dood en verderf op de stad regenen. Zij vlogen heen en weer bo ven de stad en het lawaai hunner moto ren, gemengd met het ratelen der ma chinegeweren, en het knetteren van de-ge weren van de verdedigers der stad, kon het geschreeuw der getroffen bevolking niet overstemmen. Vlammen stegen aan alle kanten op en vuurzuilen sprongen, recht naar boven, waar brandbommen de grond raakten. Aarde en brokstukken vlo gen over meer dan '30 M. op als zware bommen ontploften. Het gebrom van de motoren van de eerste groep van drie vliegtuigen, die over de bergrand op ons aankwamen, bracht de correspondenten precies om 8 uur te voorschijn uit hun tenten, die op het mid den van het erf van het Amerik. hospitaal der Zending van de Zevende-dag-adven- tisten waren opgeslagen. Nog verward door deze plotselinge aanval, dacht geen van ons er aan dek king te zoeken. Plotseling viel een schitte rende regen uit de vliegtuigen en toen die stalen regendruppels de aarde raak ten, rezen rookwolken en vlammen overal uit de stad op. Wij vlogen terug naar onze tenten om camera's te halen en we dachten er nog geenszins aan, dat het verderf ook ons kon treffen. Wij stonden midden op het erf en zagen hoe nog vier andere eu daarna nog drie Italiaansche machines op ons neerdoken, zoadat tien doodbren- gende machines boven ons kruisten. Wie keken door onze verrekijkers. Toen weid een nieuw stortbad van bommen losgelaten en ditmaal kwamen zij recht boven onze hoofden. Aan mijn voeten, vlak voor onze tent viel een bom en sloejg een diep gat in de grond. Gelukkig was dit geen ontplofbare bom maar 'n brand bom en die brandde hevig maar zander kwaad te doen. 'De tent was een medische tent met duidelijk zichtbaar een rood kruis er op geschilderd. Dit was ironisch genoeg de eerste tent die verbrandde. Terwijl idr. Loeb trachtte het brandende zeildoek weg te scheuren, zag ik van alle kanten vlammen oprijzen uit het karjip. Zeker 20 brandbommen waren op het erf gevallen. Plotseling stegen vlammen op uit het Amerik. hospitaal, dat 50 M. verder stond, waar dr. Andreas Studin, 'n Amerikaan, 40 zieken en gewonden verpleegde. Het hospitaalgebouw is 20 Af. in het vierkant en heeft op het dak een geweldig groot rood kruis geschilderd. Dit was groot ge noeg om op een hoogte van 2000 M. te worden gezien. Desondanks zonden de Italianen twee brandbommen, door het dak. De verpleegster Petra Hoevig, een Amerik. meisje, viel van een muur, toen zij hielp de gewonden buiten te brengen, en brak een been. Terwjjl het bommen bleef regenen, kwam een Belgische luitenant, de Fray- pont, bij het hospitaal aan met een ga pende wonde aan een arm; hij was door een bomscherf gekwetst. Kreunende man nen en vrouwen kwamen aanstrompelen of werden door vrienden ondersteund. De dood-verspreidende machines kwamen terug en ditmaal zochten wij dekking en renden naar het boschje eucalyptus-boo- rnen, maar 15 M. verder barstte een bom, die een krater veroorzaakte van 5 M. diepte en 10 M. middellijn. Voortdurend ratelden en knetterden de geweren en ma chinegeweren van de Ethiopiërs. Er moe ten zeker 100.000 kogels naar de vlieg tuigen zijn gezonden, zonder kennelijke uitslag. Gedurende een uur hebben de machines waarschijnlijk tusschen de 500 en 1000 kleine brandbommen nederge- worpen en mogelijk 50 kolossale ontplof bare bommen. Zoodra het bombardement voorbij was, bestegen wij vrachtauto's, met een Roode- Kruis-officier en reden er mee door de stad. Deze lag in puin. Een 13-jarig meisje lag dood met een vermorzeld ge laat tusschen de overblijfselen van haar woning. Tal van andere vrouwelijke slachtoffers waren onherkenbaar ver minkt. Te Amsterdam wordt 78 Dec. in de Apollo-hal een postduivententoonstel- ling gehouden. Aantal duiven 1000. Op brengst entnee voor Zonnestraal en Bio- Vacantieoord. Bij Groningen werd de 46-j. ar beider J. Roeters, gehuwd en vader van acht kinderen, door een auto gedood, toen hij met zijn fiets tusschen twee auto's door een weg wou oversteken. Duitschland. Stuttgart treft strenge maatregelen tegen boter-hamsteraars. Italië. Tusschen Rome en Napels zijn 2 treinen tegen elkaar gereden. Vier personen werden gedood, ongeveer 50 gewond. Frankrijk. Op het kerkhof van Yermenonville werd een monument opge richt ter eere van Hélène Boucher, het eenvoudige, bescheiden, maar toch moe dige Fransche meisje, dat het wereld- snelheidsrecord op haar naam bracht, maar een jaar geleden om het leven kwam. Amerika. Behalve Sir Samuel Hoare heeft ook de Amerik. minister van Buii- tenl. Zaken, Cordell Huil, waarschuwen de woorden tot Japan gericht in verband met de autonomistische beweging, welke thans in N.-China gaande is. De huidige politieke strijd in N.-China, aldus Huil, heeft een ongewoon karakter en kan vèr- reikende gevolgen hebben. Brazilië. Er zijn totaal 2461 militai ren betrokken bij de jongste opstand in Brazilië, gearresteerd. China is voornemens een beroep te doen op de Volkenbond wegens schen ding van het Negenmogendheden-Ver- drag door Japan, doch het wensdht zoo veel mogelijk zeker te zijn van zijn po sitie, om herhaling van het fiasco van 1931 te vermijden. (IIHIUIIII VOOR DE JEUGD. IIHUUni DE HERTOG VAN HARRAR. De op één na oudste zoon van de Ne gus van Abessinië, de Hertog van Harrar, woonde onlangs te Harrar een parade bij, daar gehouden ter gelegenheid van 't bezoek van zijn vader. MUSSOLINI EN DE ITALIAANSCHE SENAAT. Tijdens de Maandag geopende zitting van de Senaat werd met algemeene stemmen een tmotie aangenomen, waarin de Senaat aan Mussolini's beleid zijn goedkeuring hechtte. Daarna bracht de Duce de Senaat dank voor zijn vertrou wen en gaf hij de verzekering, dat da belangen van Italië in Europa en Afrika met uiterste energie zouden worden verdedigd. Beste Jongens en Meisjes. Eerst de oplossing van de N-puzzle. Die bleek me voor velen moeilijker dan ik dacht. Zaterdag a.s. een nieuwe „leg kaart". Hier begin ik met een nieuwe reeks, raadsels. 1. Welk spreekwoord: E— D— H L— 2. Een hoog bouwwerk NEREKORTK. (De letters zijn wat door elkaar ge raakt.) 3. Met B op het wafer; met L aan een boom; met G aan een woning; met N iets lekkers. Inzenden na no. 9. En nu: tot Zaterdag. Aan wie dat vroegen, vertel ik nog, dat alle kinderen van abonnees, alle Texel™ sche kinderen dus, mogen meedoen. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. Uit de dagbladen van Dinsdag: De Amsterdamsche Tooneelvereen. zal I>e Beul niet meer in het openbaar opvoeren. Ze blijft er bij, dat het stuk een christelijk-pacifistiscbe strekking heeft, maar acht verdere opvoering alleen reeds wegens de ontketende strijd doel loos. Den Haag. Kerk en Vrede heeft aan regeering e|n (beide Kamers een adres gezonden, waarin aanneming van het Wetsontwerp Luchtbescherming ontraden wordt, o.m. daar het veten uit gods- dienstig-zedelijk motieven onmogelijk zal zijn aan de oefeningen deel te nemen. Bovendien zou die wet bij voorbaat het vertrouwen opzeggen in de mogendheden die beloofden geen gifgas te zullen ge bruiken en ons volk vertrouwd maken met de hoogste graad van gemeenheid, welke de oorlog kent. Het staat er met de vlootconferentie slecht voor. Er is tusschen Japan en Amerika groot meeningsverschil. Japan eischt een vloot, even sterk als die van Amerika, wat, daar Amerika ook zijn At lantische kust verdedigen moet, beteeke- nen zou, dat Japap ter Stille Zuidzee de baas zou zijn Duitschland vierde Iet fees't van het 100-jarig bestaan van zijn spoortrein. De eerste trein reed van Neurenberg naar Fuert Italië. Dr. Albanese, hoofdcomm. van politie te Venetië, is wegens ver duistering van 300,000 lire gearresteerd. Abess. verklaart geen vredesplan te kunnen aanvaarden, dat ook maar het ge ringste 'territoriaal offer inhoudt ten gunste van de invaller, die schuldig is bevonden aan een onrechtvaardige aanval. Abess. Ras Desta meldt, dat ten N. van Dolo aan het Zuidfront een verbit terde strijd gestreden werd met een groote afdeeling Somali's. De Abess. ver loren 850 man, de Ital. 700. Twiee Ital. tanks buitgemaakt. (Zie ook 3e blad.) VRAGENBUS De gemiddelde levensduur van een 30- jarige man was in de jaren 19211930 41 jaar, voor 'n man van 60 15.9 jaar. Voor'n vroliw van 30 41.1 -aar, voor een vrouw van 60 16.4 jaar. (We'beschikken over 'n statistiek voor de leeftijden van mannen en vrouwen van 585 jaar van het jaar 1S40 af. Zijt ge zoo voldoende inge licht. Chicanes. In Van Dale's Woordenboek staat letterlijk: kleingeestige aanmerkin gen, last veroorzakende handeling, be rustende op kleinzielig nakomen van re gels en voorschriften, haarkloverijen. Chicaneeren: Zich van rechtsverdraaiïng bedienen, vitten, het iemand lastig ma ken, zaniken. Kniedicht? Dat is een voor de vuist gemaakt gedicht. Wanneer u zoo'n klein zakwoorden boekje van Koenen of van Van pale koopt, vindt u daarin aangegeven, hoe u een advocaat, een bisschop, een ma joor, enz. betitelen moet. Schrale Lippen Gesprongen Handen

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6