TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Hoofdpijn, Kiespijn, Aln»aa!gu Zaterdag 14 Dec. 1935 V HET GEZELLIGE HUIS. Zoo beet het aardige boekje, dat „Phi lips" de lezers in dit nummer aanbiedt. Vraagt u het even aan? Het kost u eem enveloppe met l'/a ct. postzegel. U.D.I.-AVOND. Gaarne verwijzen we naar de adv. van U.D.I., welke Tooneelvereen. Tweede Kerstdag in Pen's Zaal een uitvoering zal geven. Aangeraden wordt zich tijdig van kaarten te voorzien. Er zullen geen ver lotingen worden gehouden. VOLKONDER WIJS. Bezoekers van de eerste Volksonder wijs-Kiuderzangavond herinneren zich nog wel, dat die uitmuntend geslaagd is. No. 2 zal daarvoor niet onderdoen. Het pro gramma is weer rijkelijk voorzien en voorspelt veel goeds. Laat de adv. in dit nummer u meer van deze avond ver tellen en wacht niet tot de laatste dag zoo ge van de partij wilt zijn. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Ontvangen van de Missie-Vereen. M., dir. T.M., te Limmel, bij Maastricht, f 5.- Ouwe Sunderklaas, den Hoorn f3.95 Ouwe Sunderklaas, den Burg f46. Thans totaal f 57.45. Hoogstwaarschijnlijk zal het Gezelschap van de Blauwe Jan, dat voor het fonds collecteert, vandaag Oosterend, Oude schild en Den Hoorn bezoeken. Wie zich nog bij het Gezelschap wil aansluiten, gevfe zich op. Er is nog plaats. SPORTNIEUWS KORFBAL. naar O.K.V. 1, Verdo Nigro 1 gaat boot 11 uur. Dames Aanval A. Roeper F. Kikkert Midden: M. Dros A. de Graaf-Zijm Verdediging: A. Breesnee J. Vermeulen Res.: M. Lagerveld. Heeren J. Kiewiet B. Kiewiet P. Eelman J. Kiewiet P. Vermeulen J. Pool In verband met de slechte terreinom-> standigheden zullen Zondag geen korf- bal-comp-wedstrijden plaatshebben. W. VOETBAL. Morgen is het programma in de afd. van Texel 1 zeer klein en van geen be-< lang voor de stand op de ranglijst. Het komt ons voor, dat StrandvogelsDTS de punten gaan verdeden. Op ons veld is T. 2 aan bod en wel tegen Helder 5. Dit kan weer een goede wedstrijd wor den, waarbij de punten voor beide ploe gen groote waarde hebben. Aan onze spe lers de taak om het terrein voordeel uit te buiten. Als we winnen, gaan we weer wat naar boven. De uitslagen der laatste wed strijden geven ons voldoende vertrouwen. Denkt er om, dat we ook wel eens in de eerste klas willen spelen. In deze afdeeling worden nog een tweetal zeer belangrijke wedstrijden ge speeld, Helder 4Zeemacht, waarbij we Zesmacht de beste kans geven. In de wedstrijd OudeschildHRC 5 zal het aan spanning niet ontbreken, maar we zullen ons niet aan een voorspelling wagen. Zelden was het verloop in deze afdee ling zoo interessant. i We hebben vernomen, dat er Maandag goed geoefend is. Dat is de zaak, man nen. Trainen en in conditie blijven. Waar om komen alle spelers van het le elftal! niet, ook niet als er gebaad moet wor den, nu ondergeteekende ziek is? Dat hoort niet en mag niet. De spelers heb ben tot taak door zoo goed mogelijk' spel de beste plaats te bereiken. Thuis blijvers, zorgt op uw post te zijn. Het Plan voor Maandagavond is ons werkelijk sympathiek. Het 3e komt niet uitgerust en is al geruime tijd met vacan- tie. Erg jammer. Laten we hopen, een vol gend jaar een betere regeling te kunnen, vinden. Adsp. hebben vrij. Zij kunnen eens kijken, hoe Tex. Boys ADe Cocksdoip A het er zullen afbrengen Het programma voor 22 Dec. luidt: B.K.C.Texel 1; Oudeschild A—Texel 2; Texel 3Helder 7; Texel BCocks- dorp A. D.D. RH8$ VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 15 Dec. 21,53 11,02 8.- 15,47 M 16 23,01 11,16 8,01 15,47 D. 17 11,30 8,01 15,47 W 18 0.09 11,43 8,02 15 48 D 19 1,17 11.58 8,02 15,48 V. 20 2.27 12 14 8,03 15,48 7.21 3,38 12,35 8 04 15,49 Dinsdag 17 Dec. Laatste Kwartier. 1 GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. .NN., Oosterend f2.50. HET WONDER. In een der bladen, waarin een verslag van de inhuldiging van Mr. A. F. Kamp verscheen, lazen we: „DE JONGSTE INWOONSTER van Texel, een snoezig blond meiske, bood mevr. Kamp een ruiker bloemen aan". Wat een bij-de-handje, zou je zeggen. Maar 't was een „slip of the pen",j hoor, een verslaggeverlij ke vrjjheid, want immers was het lieve kind al drie jaar. DRINK MEER MELK. In de gisteren gehouden vergadering van de Districtspropaganda-Coinmissie der Crisis-zuivelcentrale met heeren ver tegenwoordigers der Texelsche scholen wend o.m. besloten te trachten op ALLE scholen aan ALLE leerlingen IEDERE morgen een beker melk te verstrekken, (kosten plm. negen ct. per leerling per week) en het gebruik van melkbrood zooveel mogelijk te bevorderen. De pro paganda hiervoor wordt Woensdag inge zet. DE COCKSDORP. OUWE SUNDERKLAAS. Ouwe Sunderklaas kenmerkte zich hier weer door buitengewone drukte. Een groot aantal gemaskerden verloon Je zich op straat en in de huiskamers. In beide café's werd druk gedanst. V.V.V.-VERG ADERING. Maandag zal de afd. De Cocksdoip van V.V.V. Mooi Texel haai' jaarvergade ring houden. Op die avond zal dan te vens de verloting ten bate van die afdee ling (goedgekeurd door B. en W. van Texel, bij hun besluit van 11 Jan. 1935, no. 65) plaats hebben. Loten zijn nog verkrijgbaar a f0.25 bij de penningmees ter, de heer Koster. Verder zal de ver gadering belangrijk zijn wegens de ver kiezing van een andere voorzitter, daar de heer f. Alderlieste te kennen heeft ge geven, de functie van voorz. niet te willen blijven vervullen. Dit aftreden van de voorzitter beteekent een groot verlies voor de vereeniging. De heer Alderlieste stond steeds op de bres, indien de belangen, van de afd. De Cocksdorp zulks eischten. Dikwijls was zijn taak niet gemakkelijk. Elueveel moeite heeft liet niet gekost (een reis naar Haarlem kwam er aan te pas) om de beschikking te krijgen over een gedeelte strand. Een geschikte plaats vervanger zal niet gemakkelijk zijn te vinden. SPORTNIEUWS. Morgen gaat het 2e naar Oudeschild 2. Het zal wel met een nederlaag thuisko men. Aanvang 2 uur. Vertrek bus 1 uur. De adsp. en het 1e elftal gaan met de-, zelfde bus naar de Boys. Doet je best, blijft sportief. Aanvang adsp. 12 u.'30, het lste 2 uur. Vertrek bus 11.45 uur. Af be richt om geldige redenen bij H. Stolk he denavond voor 7 uur. S. 1W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H. Stolk C.v. Boven Jo Lampers Jn.Eelman G.Bakker C.Zuide- ma Jb. Eelman S. 2: P.Boon Jz. D.deVries B.Nieboer Jz. A.v.'tNoordeinde C.BoonCz. M.de Graaf Jb.Verberg L.v.d.Kooij C.Troost Jn.VIa- ming Jn.Nieboer Adsp.: A.Buis G.Troost M.Zuidema Jb.v.Hoorn G.BoonMz. Jn.Daalder A.Kalis Jb.Westdorp Jn.Reuvers Joh. de Graaf B.Nieboer OUDESCHILD. OUWE SUNDERKLAAS. Het feest is Kier opgewekt gevierd. Een groot aantal gemaskerden vertoonde zich op straat en er waren Sunderklazen met heel aardige pakjes, waarvan veel werk was gemaakt. Iets origineels was er echter niet bij. De propag. groep voor het Plan van de Arbeid, een vuurtoren met als leuze „Nederland herrijze uit de crisis, het Plan wijst ons de weg" was weer present en trok veel belangstelling, Om ongeveer 9 uur waren de gemasker den verdwenen en gingen de liefhebbers van een dansje hun hart ophalen in het Eigen Gebouw. DF.N HOORN. OUWE SUNDERKLAAS. Dit feest, is hier, evenals vorige jaren, met veel opgewektheid gevierd. On danks de koude waren er veel kijkers op de straat en zagen we veel gemaskerden. onder wie Sunderklazen, die veel werk 'van hun pakje gemaakt hadden, maar overigens de gewone vertooningen, zoo als jutters, de wonderdokter, kooplieden, schaakspelers, een bruidstoet, straatmuzi kanten, kampeerders, verpleegsters, een oudervvetsche baker, die haar diensten aanbood, enz. enz. Verder de redding boot, waarbij met zang en muziek steun werd gevraagd voor het Dorus Rijkers fonds, enz. Des middags al werd propa ganda gemaakt voor de Texelsche Zwem- vereeniging. Het Loodsmansvvelvaren, waar balmuziek werd gegeven, was 's avonds geheel gevuld met jongelui, die van de dans wilden genieten. Defecte electrische apparaten kunnen radio-storingen veroorza- ken. OVER BIJENTEELT. BIJENTEELT OP VLIELAND. (Vervolg) Met het bijeengebrachte bedrag weid 'n bijenstand gebouwd en bevolkt,* met vijf, kasten, .ecnige reservekastjes en bijbe- hoorend materiaal. Bij onderzoek bleek mij, dat de ho ningoogst nog niet zoo slecht was. On danks de groote raaminaat waren er en kele groote volle ramen met honing aan wezig, de meeste ramen hadden slechts hier en daar een randje honing. Zoo ook in de broodkamer. Enkele zware ramen maar de meeste hadden slechts kleine randjes. De volken waren voor 20 ramen lang niet sterk genoeg en werden door mij danook allemaal teruggebracht op 10 ramen in de broodkamer. De ramen uit de honingkamer werden afgenomen en konden^ voor zoover er honing in zat, geslingerd worden. Overigens waren 3e volken vrij goed bevolkt met een mooi broednest en veel jonge bijen. De oogst werd allereerst verkocht aan de aandeel houders tegen een vastgestelde prijs. Het restant werd verkocht aan de andere dor pelingen. Alles bijeen aardig voorbeeld van samenwerking voor het ajgemeen be lang op zeer origineele wijze. Behalve echter, dat de bijenstand tevreden resul taten geeft in de honingopbrengst, is het van veel grooter belang, dat de vruchtboomen nu ook dragen. Boomen, welke in geen 15 jaar een vrucht had den gegeven, gaven na het oprichten der bijenstand regelmatig een tevreden oogst. De tevredenheid over de bevruchting was zoo algemeen, dat alleen dit al vol doende was om het oprichten en onder houden van zoo'n bijenstand te motive: ren. Ligt hierin niet een vingerwijzing ook voor andere streken in "ons land Welke jonge imker neemt eens het ini tiatief? Het is zeer eenvoudig en doel- fend. Als 50 belanghebbenden bij de fruit teelt in een bepaalde streek b.v. elk f5.— storten als aandeelhouder of desnoods als bijdrage ineens en men schaft daar voor een bijenstand aan,, welke door een kundig imker wordt behandeld, tegen ver goeding van b.v. 2/3 der opbrengst, zou den imker en fruitteler gebaat zijn En wie durft de rente te berekenen der gestorte f5 als duizenden nijvere bijen tijdens de bloei der vruchtboomen gestadig het stuifmeel overdragen van bloem tot bloem. Het kon wel eens éém der best rendeerende aandeden zijn in deze crisistijd. Als dit voorbeeld navol ging zou vinden, dan past een woord van hulde aan de Vlielandsche Bi jen stand, waarvan de heer D. de motor is en was. En wil men precies weten, hoe 'dit daar werkt ga dan zelf eens naar Vlieland met vacantie, of als een uitstapje, dat doet er niet toe. Het is er prachtig. Er is tegen billijke prijs pension te beko men en men kan er gemeubileerde kamers tegen zeer billjjke prijzen huren. Er is een prachtige kampeergelegenheid en bo venal, men is er zoo vrij als een vd- geltje. Een genot, da't men dverai i*ang niet meer kent. Én vergeet vooral ook niet de Vlielandsche Bijenstand te bezoe ken. DE MEZA. (Overgenomen uit „De Practische Im ker".) !i;il!!lllllllll|lllllllllllllllllllllll|||||!|||||||| TER. OVERDENKING. ZEG NOOIT „NOOIT" als regel. Een oude rot in de politieke arena van Nederland, de heer Ketelaar, beeft eens geestig in de Amsterdamsche gemeente raad bij interruptie gewaarschuwd: Zeg in de politiek nooit: nooit! We kunnen dit eigenlijk op heel het leven van toepassing verklaren. Er is maar één omstandigheid waarin we „nooit" moeten zeggen: dat is tegen over het kwaad, dat is wanneer ons ge weten en karakter geweld wordt aange daan. Nooit schipperen met het kwaad. Indien er iets van ons gevraagd wondt ■in strijd met eer en geweten, dan spre ken woord en daad: nooit." Maar overigenswees voorzichtig met dit woordje. We beloven er zooveel mee. dat we soms niet kunnen houden. We beweren er vaak ook zooveel mee, dat we later door de loop der omstandighe den niet waar kunnen maken. Zeg b.v. niet zoo licht, dat u nooit zal overkomen, wat een ander overkomen is door een fout ot vergissing. Pas op. Voorzichtig met het bedoelde woordje. Ge weet niet in welke omstandigheden ge zult komen. In ieder geval, gebruik niet te lichtvaar dig: nooit. lillll* Pas op, dat ge uw enthousiasme liliil* niet verliest. Kijk niet achteruit. Ililll* Ga voorwaarts met uw ouderdom. Illlll* Sta welwillend tegenover nieuwe llllll* ideeën. Kijk vooruit, alsof uw beste llllll* werk nog gedaan moest worden. Uit de dagbladen van Woenadag: (Vervolg) Sovjet-Rusland lijdt onder felle kou. Middcn-Siberië meldt 56 gr. onder nul, wat zelfs voor Siberië in Dtec. kras is. Hongerige wolven maken Fergana oii- vei'ig. Èr is een premie van 50 roebel op hun leven gesteld. Argentinië. Te Buenos 'Aires weiden 500 personen ziek na het gebruik van consumptie-ijs. Japan. De twee eerst naijverige groote en machtige vakvereenigingen zijn samengevoegdaantal leden 100.000. Genève. Tot toepassing petroleum- embargo hebben zich bereid verklaard: Ruslaiu], Roemenië, Nederland, Tsje- cho-Slowakije, Siam, Finland, Irak, N.- Zeeland, Argentinië en Britseh-lndië. Engeland. Tot regeling van het con flict in O.-Afrika kwamen Hoare en La- val overeen, zekere concessies te doen aan de Duce, o.a. afstand van grondgebied van de Negus. Deze voorstellen stuiten echter, zooals te begrijpen, in'Frankrijken Engeland op groote tegenstand. De Ne gus heeft ze zelfs belachelijk genoemd. Griekenland. De Koning ontving de vertegenwoordigers van arbeid sbomd en diverse vakvereenigingaii, die hem na mens de arbeidersklasse trouw betuigden. Italië. De Duoe stookt zijn auto inct alcohol, waartoe zijn wagen van eeii spe ciale carburateur is voorzien. Alcohol kost 2.15, benzine 3.60 lire per L., meldt Stefani. Abess. Een paniek maakte zich Woensdagnacht van tie bevolking van Addis Abeba meester toen bekend werd, dat Italië een bomaanval zou doen. In allerijl verlieten duizenden de stad,maar om er weer terug te heeren, zoodra bleek, dat men met loos alarm te doen had. Engeland zal het qfpschorsen van het petroleum-embargo steunen, zoo de Negus de voorstellen van Hoare en Laval verwerpt. Daily Herald. heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's P. eder Per stuk 8 cldoos 45 ct. Bij uw drogiSf Uit de dagbladen van Donderdag: Den Haag. Met het droogleggen van de N.O.-ZuiderzeepoIder wordt spoe dig begonnen. Eerst wondt een werkha- ven gemaakt bij Urk, waar ook een ge maal met schutsluis moeten komen. Aan- legkosten 124 millioen. Rotterdam. De financ. moeilijkhe den van de stad zijin groot: Het totale verschil ten nadeele van 1934, vergeleken bij 1929, bedraagt ruim 15 millioen. Te Utrecht herdacht de R.K. Mid- denstandsbotnd Maandag zijn 20-j. bestaan Te Leeuwarden is de 39-j. P. van Dijk, gehuwd en vader van acht kinderen door een vallende boomtak, die afgezaagd werd, getroffen en gedood. Te Genève stuit Laval op tegen stand. Hij wenschte overneming vanz'n plan als officieel voorstel Man de Vol kenbondsraad. Engeland. Veel leden van het La gerhuis achten het vredesplan van Laval het einde van ie Volkenbond atls doel-, treffend instrument voor 4e vrede. Er heersëht vrees, dat evientueele aanneming van de voorwaarden door Italië en ver werping door Abessinië als een voorwend sel zal women aangegrepen door Frank rijk, wellicht gesteund dhor Engeland, om niet voort te gaan met de sancties. Abess. Addis Abeba is verontwaar digd over het Fransoh-Engelsdhe vrede9 voorstel. Men is niet geneigd zonder strijd grond aan Italië af te staan. Abess. Het hospitaal te Dissié eischt schadevergoeding. Het bestaan ervan was de Italianen bekend. Ooggetuigenverslag van bombardement is naar Genève op gezonden. Zestig burgers gedood; geen soldaten. Aldus corresp. Handelsblad te Dessié. Italië. De meening is sterk verbreid, dat Mussolini in ernst op de voorstellen van Londen en Parijs zal ingaan. Men twij felt echter, of de Negus bereid zal blij ken er zijn medewerking aan te verlëe- nen. Italië verstrekt na 15 Dec. geen kof fie, suiker en benzine meer aan diplotna-i ten van landen, die sancties toepassen. Zij moeten die artikelen zelf maar invoeren. RADIO Italië. Dr. Dominico Nastini heeft een zak-radio-telefoon uitgevonden, waar door het mogelijk wordt vanaf iedere plaats een radio-verbinding tot stand te brengen. Het toestel is zeer eenvoudig. Stefani. 9 9 9 ""Frankrijk. Fransche omroepers zul len in 't vervolg de beginselen van tem minste vier vreemde talen moeten ken-i nen: Engelsch, Duitsch, Italiaansch en Spaansch.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 9