Gemengd Nieuws VOOR DE POLITIERECHTER. Zitting'16 Decem6er. Wegens overtreding motorrijtuigen-be lastingwet (wegenbelasting) werd P.W. B. te Texel veroordeeld tot f 15 boete of 5 dg. hechtenis. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Benoodigd ongeveer f750. Reeds verantwoord f57.45. Saldo afdracht Ouwe Sunderklaas Muziekgezelschap „de Blauwe Jan" (f71.01, reeds verantw. f46.—) 25.01 „Huisgezin", Breezand 3.25 A.D., Oude-Niedorp 10.— Spaarpotje van J., D., C. en P.D., Oude Niedorp 1. Totaal ontvangen f96.71. KERKNIEUWS. ADVENTSAVOND. Nog even verzoekt men cms de aan dacht te vestigen op de Adventsbijeen- komst, die hedenavond 8 uur gehouden wordt in de Herv. Kerk alhier. De toe gang is vrij. De kerk zal worden ver warmd. Zij, die een zitplaats in de kerk gehuurd hebben, worden verzocht, om kwart voor acht aanwezig te zijn. Tot die tijd zal zooveel mogelijk worden ge tracht die plaatsen ter beschikking te houden van de eigenaars. Na kwart voor acht zijn alle plaatsen vrij. DAM- EN SCHAAKCLUB O.K.K. De match EuweAljechin, welke leid de tot het wereldkampioenschap van Dr. Euwe, heeft allerwege belangstelling ge wekt en aangewakkerd voor de schaak sport. Het is daarom, dat O.K.K. allen, die regelmatig deze sport willen be oefenen, uitnoodigt als lid toe te treden. Ook dam-spelers zijn hartelijk welkom. Secr. is de heer Jan Kikkert, hotel Texel. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 29 Nov.: 226 Kg. vrije garnalen; 371 Kg. vrije wulken; 954 Kg. vereen, wul ken. 30 Nov.: 171 Kg. vrije garnalen; 2 Dec.: 237 Kg. vrije garnalen. 3 Dec.: 401 Kg. vrije garnalen; 222 Kg. vrije wulken; 215 Kg. vereen, wul ken. 4 Dec.: 2420 Kg. vereen, wulken; 787 Kg. vrije wulken; 500 Kg. vrije garnalen. 5 E>ec.81 Kg. vrije garnalen; 198 Kg. Vrije wulken; 725 Kg. vereen, wulken. 6 Dec.: 1373 Kg. veneen. wulken; 457 Kg. vrije wulken 149 Kg. vrije garnalen. DEN HOORN. NED. JONGELINGSVERBOND. Het N.J.V. is de oudste jeugdorgani satie in ons land, maar het is ondanks die hooge leeftijd 82 jaar jeugdiger en trisscher dan ooit te voren, daar het zich aan de tijd uitstekend heeft weten aan te passen. Het Verbond zit niet stilhet zond een jongeman uit naar de Mina- hassa op Celebes Paul Tiendas was het om daar onder de jeugd te arbei den; het stichtte in Limburg in de mijn streek. een tehuis voor jonge ongehuwde mijnwerkers, het Lomahuis; het Verbond is een buitenhuis rijk, de Ernst Sillem-t hoeve bij de Lage Vuursche, oorspronke lijk een paardenstal, met koetshuis, doch door architect A. Ingwersen, van Am sterdam, omgetooverd tot een pracht- villa, een ideaal conferentie- en vacantie- oord. Dit alles en nog veel meer werd ons verteld op de propaganda-avond, on langs door de Ring Texel hier georgani seerd. Het Verbond organiseert ieder jaar zo merkampen, waar honderden jongens en jonge mannen rijk gezegende vacantie- dagen doorbrengen, leder jaar viert het Verbond zijn nationale Bondsdag en, Lim burg uitgezonderd, in elke provincie zijn provinciale Bondsdag. Vorig jaar werd deze prov. Bondsdag te Alkmaar gehou den en door ruim 600 jonge mens'chen CRISIS. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiii lllillllllll TER OVERDENKING. IHIIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll BESTUREN BESLISSEN. Besturen is vooruitzien, luidt een oud gezegde, dat iedereen, die in overheid gezeten is, zich moet aantrekken. Maar ook en daaraan wordt te vaak minder gedacht besturen is tevens: beslissen. Durf te beslissen. Met talmen en aar zelen kan men geen groote daden tot stand brengen. Wie de eer wil hebben van overheid te zijn, moet ook de moed hebben besluiten te nemen. Weldoordacht en na rijp beraad, maar tijdig. Durf desnoods het gevaar van een verkeerde beslissing aan, maar breng niet uw on- derhoorigen tot mistrouwen en armoede aan energie door talmen. Daaruit is al te veel jammer reeds geboren. Van hen, die over anderen staan, wordt verwacht, dat zij daden stellen en richtingen kiezen, dat ze wikken en wegen maar óók be slissingen aandurven. Van de overheid moet kracht uitgaan. Dat geldt voor ieder die verantwoordelijkheid voor anderen draagt. Durf te beslissen. Allemaal. IHlUIIUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUIIIIIilllUIlilllllllUlllllll lllillllllll VRAGENBUS lllillllllll HlllllllinillllIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ffi WAT HAD ffl sb u m m TE VRAGEN ?ffl Een ricksha is een licht tweewielig kar retje, door een of meer inlanders ge trokken. Het woord is een afkorting van het Japansche jinrickisha, waarin jin mensch beteekent, ricki kracht eln sha wagen. In Japan ook koeroema ge- heeten. Spijkerbalsem is een soort van zalf, vroeger veel bij kneuzingen, winterhanden en -voeten gebruikt. Zoo geheeten naar de fabrikant Jan Spijker, die het eerst ideze zalf bereidde. Het Internat. Landbouwinstituut da teert van 1905. Het heeft zijn zetel te Rome en heeft ten doel de centraliseering van de landbouwstatistiek. Het geeft een jaarboek en een tijdschrift uit. bijgewoond. Volgend jaar zal de Prov. Bondsdag op TEXEL worden gehouden. De Bond telt. honderdein afdoelingen, die iedere week samenkomsten beleggen voor bijbelbe9preking en ontspanning in chris telijke sfeer. Het Verbond is aangesloten bij de Wereldbond van Chr. Jongeman nen-Veneen., welke over de heele aarde haar afdeelingen telt. De crisis gaf het Verbond aanleiding tot grooter activiteit dan ooit tevoren: het opende werkkampen voor jeugdige werkloozen op de Ernst Sillemhoeve on der de voortreffelijke leiding van de hoe ren C. Tabak, alg. secr. N.J.V., en A. Ing- wercen, architect te Amsterdam, aan wielk crisiswerk de groote pers destijds van groote bewondering en waardeer mg ge tuigende artikelen wijdde. Zoo'n week in het werkkamp, schreef de Standaard, heft de werkloosheid niet op, maar de werklooze jongeman ervaart hier, dat hét Verbond aan hem denkt en hem wil hel pen en steunen in zijn moeilijkheden. Dat er oasen kunnen zijn in een woestijn van werkloosheid. En het Volk schreef: Meer nog. dan het geluk, dat deze jonge man nen gebracht wordt door het werk, dat zij verrichten, moet gewaardeerd worden dat deze werklooze jongens gedurende zoo'n kampweek komen in een sfeer van liefde, zorg en kameraadschap, die een werk zaam tegengif vormen tegen de vernie lende uitwerkingen van de werkloosheid. Aan de Telegraaf tenslotte ontkenen we: „Zoo hebben we aan hun tafel mee aan gezeten en aan hun gesprekken deelge nomen en ons laten omvangen door de prachtige solide geest, waaruit Bit werk geboren is en waarmee 'het gedragen wordt. Het was een propaganda-avond, de N.J.V. waardig. 'Een avorfd, die velen na der heeft gebracht tot het verheffende en veredelend werk, dat het N.J.V.. al zooveel tientallen jaren verricht. (We ontvingen de stof voor dit ver slag van de heer C. Blom, voorz. van de Ring Texel van het N.J.V. Onze corresp. was blijkbaar verhinderd. Red.) Uit de dagbladen van Vrijdag: (Vervolg.) Zwitserland. De Chef van Dep. van Financiën, Alb. Meyer, werd tot bonds president gekozen. Frankrijk. De Italië gunstig gezinde politiek van Laval ontmoet in linksche Kamerkringen steeds sterker verzet. Engeland. Het Hooger- en Lagerhuis besloten met alg. stemmen tot oprichting van een monument voor wijlen admiraal Jellicoe. Kosten: 6000 p.st. Denemarken. Bij een boerderijbrand te Hjoerring, die Zaterdagnacht woedde, kwamen 6 kinderen van 68 jaar om. Peru. Uit vrees, dat vliegtuigen de vogels van de guano'-eilanden, welke gu ano als Chili-salpeter ook een belang rijk uitvoerproduct vormt, zullen verjagen, is een verbod voor vliegtuigen om boven ot nabij deze eilanden te vliegen uitge vaardigd. O.-Indië. Java. Een inlandsche vrouw,-die zich bij Kediri naar een riviier begaf, werd door een tijger verscheurd. O.-Indië. Java, Cheribon. In de eerste week van Dec. deden zich in Madja negen pestgevallen voor, alle mét 'doode- lijke afloop. O.-lndië. Sumatra. Op klaarlichte dag heeft een tijger bij de Tabaksonder- neming Soengei Mentjirim een koelie ge dood. Men vond de man met hevige ver wondingen in de borst. Een arm was hem geheel afgereten. Deli Crt. China. Japan versterkt zijn garni zoen te Tientsin in N.-China om krachti ger te staan bij zijn pogingen om hier een „zelfstandige" staat te stichten. KOOKT ELECTRISCH. 0 0 3 cent per KWh. DR. HODZA. Minister-President van Tsjecho-Slo- wakije. Uit de dagbladen van Zaterdag: Te Hoorn werd de 27-j. ongehuwde P. de Best op het stationsemplacement door een rangeerende locomotief op slag gedood. De ladingmeester Blokdijk kreeg zware hoofdwonden. Te Heerlen werd de 39-j. houwer P. Kurvers, gehuwd en vader van vijf kinderen, in de mijn Maurits onder val lend gesteente gedood. Groningen. Wegens verduistering van plm. f 11000 werd de penmingm. der Gron. Orkestvereeniging gearresteerd. De man bekleedde veel functies op rnaaf- schapp. gebied. Te Apeldoorn reed Vrijdagavond de motorrijder G. Bosch met duo-passagier door de boomen van een onbewaakte overweg. B. overleed aan de gevolgen. Duorijder Peeters werd acht meter weg geslingerd en zwaar gewond. De nade rende trein werd door de overwegwach ter met een roode lantaarn tot stilstand gebracht. Illllllllllllllü'l'üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllillllllll LUCHTVAART. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll JEAN BATTEN. De koene vliegster, die op haar tocht van Engeland naar Argentinië in ruim 15 uur van Afrika naar Z.-Amerik_ over stak. Vorig jaar was zij het, die het re cord EngelandAustralië, dat met 19Va dag op naam van Amy Mollison-Johnson stond, met drie volle dagen verbeterde. Australië. Bij een noodlanding te Launceston is het verkeersvliegtuig Le- pena vernield. De tien inzittenden bleven ongedeerd. Amerika. Ook uit Kansas vertrok 'n vliegtuig om nasporing te doen naar Ells worth en zijn metgezel, die in de Z.- IJszee zoek zijn geraakt. Piloot: Merrill. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll lllillllllll VAN DE BOEKENPLANK, lllillllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) KERSTGESCHENKEN. C. F. Andrews, En hij volgde Hem. 232 blz. met 1 foto. Ing. f2.15. Geb. f2.90. Prof. Dr. J. A. Cramer, De dominee op het land en in de stad. 196 blz. Geb. f 2.90. Prof. D. Adolf Keller, De levende God. 192 blz. Geb. f2.40. Jo van AmmersKiiller e.a., 'Het Kerstboek, 156 blz. met veel gekleurde en zwarte platen. Geb. f2.95. Selma Lagerlöf, Christus Legenden. 254 blz. met platen v. A. Hahn Jr. Geb. f2.90. Mien Labberton, Kerstmis. 102 blz. met veel platen. Geb. f 1.50. Mien Labberton, Zondag. 278 blz. Geb. f3.90. Mien Labberton, Groote blijdschap, een bundel kerstverhalen, 166 blz. met platen. Geb. fl.90. ML. mm Wl ...»»a 99 99 9

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2