Dampo TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Die NACHT-MOEST zal ophouden! akker s Abdijsiroop voor Uw verkoudheid i VeezieBn op Texel in 1935. De Telsche Eierenveiling in 1935. It Museum in 1935. Texelsche Berichten Zaterdag 28 Dec. 1935 Wat Miinhardt maakt is goed m ELK KIND ELKE DAG EEN BEKER MELK. O Waarom is een meer algemeen melkgebruik voor een goede voeding wenschelijk Prot. Dr. E. C. van Leersum, een be kende deskundige op het gebied der voe dingsleer, tot voor eenige jaren directeur van het Ned. Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam, getuigde van melk o.a. „Er is geen voedingsmiddel, dat melk in voedende samenstelling overtreft. Melk bevat in de eerste plaats eiwitstoffen en wel zulke, die in voedingswaarde door geen andere overtroffen worden. Verder het vet der melk. De room toch staat, wat verteerbaarheid en voedzaamheid be treft, bovenaan op de lijst der vetten. De melk levert ons ook minerale stoffen en bovendien voorziet zij de zuigeling van de noodige vitaminen, die, hoewel geen voedingsstoffen in de gewone zin van het woord, niettemin onmisbaar zijn. Medcdeelingen |van Texels Bioscoop-Theater RENATE 8 MULLER. DIE ENGLISCHE HEIRAT. Een film met een ster van de eerste groo'.te. Een film met een reeks verwikke lingen, die tot het eind de toeschouwer in spanning houden. Adèle Sandrock is de rijke erf-opoe die haar kleinzoon naar haar pij pen wil laten dansen en daarin aanvankelijk ook aardig slaagt. Wanneer zij echter bepalen wil, wie hij als levensgezellin kie zen zal, maakt zij het al te bont. Op straffe van onterfd te worden, kiest Dong zijn eigen weg, maar „werken" is een kunst, welke hij nimmer beoefend heeft. Het is danook maar gelukkig, dat alles ten slotte op zijn voetjes terecht komt zij het ook na heel veel zorg en moeite. Het Polygoon-journaal met Burgemees ter Kamp's huldiging zal zeker voor velen groote aantrekkingskracht bezitten, (aan komst boot, de ruiterstoet, het Fanfare, de heer en mevr. Kamp op balcon van De Lindeboom, enz.) RECENSIES. Natuurkalender „BUITENLEVEN". Van de uitgever van het maandblad „Buiten leven, A. J. Herwig, te Bussum, ontvin gen we ter recensie de natuurkalender „Buitenleven". Op een in zilver en zwart gehouden schild, is de kalendernaam en het jaar 1936 aangegeven. Het kalender- blok bevat 54 bladen elk voorzien van een prachtige foto en een ruime weekkalender met plaats voor tuinnotities. Ware ju weeltjes van opnamen zijn hierbij. Een korte beschrijving van de foto vond ook nog een plaats op de voorkant. Achter op elk kalenderblok staat aangegeven wat -er m de betreffende week is te doen/ voor het verzorgen van planten in tuin en huis. Een prachtkalender voor de na tuurliefhebber en zelf-tuinier. De uitvoe ring is op crème- kunstdrukpapier. Het geheel ziet er biezonder artistiek uit, ter wijl de prijs verwonderlijk laag is, slechts 11.35. eem loch eens Doos 30cl «BÊ® VAN ZON EN MAAN. fciijflj MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 29 Dec. 10,06 20,53 8.07 15,54 M 30 10,24 22,17 8,08 15,55 D. 31 10,41 23,40 8,08 15,56 W 1 Jan 11,— 8,12 15.54 D. 2 11,19 1.03 8,12 15,55 V. 3 11.42 2 27 8.11 15,57 Z. 4 0,11 3,50 8,11 15,58 ffi Weg tijdsgebrek tengevolge ffi ffi van deestdagen hebben we de BB „Ouderscopie" over de num- EE mers 28 en 31 Dec. verdeeld, ffl REDACTIE. In de ip van dit jaar deden zich in onze geente in tien veebeslagen rot kreuj>el \r, in één mond- en klauw zeer, in i miltvuur. De heP. Sluisman, dir. P.T.V. Texel schrijft i: Over tijdvak 1 Jan. tot en met 23 Dec. wem aangevoerd 3.444.211 eieien. Deze luen opgebracht f 87.294.27. De gemidde prijs per 100 eieren lieeft bedragef 2.534. In 1934 bedroeg dit per hord eieren f2.64. De prijs is over ditar dus nog weer lager geveest dan in fL De pnveestapel is dit najaar sterk ingekroen. Jonge hennen werden er weinig gefokt en hierdoor is de aan voer ovde laatste maanden van ditjaar tegenov; 1934 beduidend lager. D: laatste ar weken bedraagt het verschil tegeno' het vorige jaar 1/3 gedeelte. Of de plufeestapel inderdaad zoo sterk is ingekroen, zal in de eerstvolgende maand-wel tot uiting komen. De oude hennenvelke zijn aangehouden, komen dan w aan de leg en dan komt wel een jie weergave tegenover het vorige jaar. I afgeloopen jaar was voororize vereenin verband met de lage eieren- prijzeiok heel moeilijk. Door sterke be zuinig, welke werd ingevoerd, bet evenw nog mogelijk geweekt het be drijf ande te houden. De financieele resultn zijn van die aard. dat er, ge zien moeilijke tijdsomstandigheden, reden tot tevredenheid. Teergelijking met andere jaren geven wij bonder de aanduiding van verschil over iaren. Jaar aanvoer opbrengst gem. pr. 19353.444.211 t 87.294.27 f2.534 1934 3.858.279 97.379.28 2.64 1933 4.033.159 108.723.10 2.82 1932 4.707.258 143.656.75 3.06 1931 4.664.096 207.949.87 4.46 1930 4.428.603 241.01(*.23 5.442 1929 3.594.503 238.722.02 6.641 1928 2.489.026 156.913.33 6.30 1927 1.853.895 114.337.77 6.247 1926 953.050 62.878.31 6.60 1925 1.121.214 80.166.80 7.15 Deer H. J. Kraai schrijft ons: Hjaar 1935 is voor het Tex. Museum een er gunstig jaar geweest; een jaar van uk bezoek, al was bet iets uninder danst bezoek in 1934. (oorzaak het moo weer), en van belangrijke aan- wina. Dogelcollectie, het mooiste bezit van het iseum, werd met een 20-tal exem plar* uitgebreid. Buitendien is er één zilveeeuwen-diiorama bij een praepara- teur de maak; het kan nog dit jaar arrivren. Vxle op 18 Sept. te de Koog aange- spoe dolfijn wordt een natuurgetrouw gipsiietsel gemaakt en tevens bet ske let jraepareerd. Dat wordt 'n kost- bareeschiedenis, maar T.E.S.O. kwam als eds royaal met een subsidie, zoo dat museum straks een mooi bezit £ij- ker Nog een belangrijke aanwinst is een oote collectie van plm. 200 stuks Texche zwerfsteenen, bijeengezocht in de raving van de Hooge Berg en op het land. De heer P. van der Lijn, de be koe geoloog te Hilversum, was zoo vriedijk, de verzameling met zorg te deteineeren. Het volgend jaar kan de amar-geoloog dus ook in het museum zijnirt ophalen. Aan uitbreiding van dezaerzameling wordt steeds gewerkt. O de afdeeling Texelsche oudheden en Hovaardigheden groeide flink aan. Er rden modellen geschonken van de doode Texelsche visschers meest ge- brut netten, verder een aardig model van n Texelsche visschersschuit, voorts oudce'tsche .gebruiksvoorwerpen, slera- demunten, foto's, enz. Wijdend is bet, dat nog steeds, meer meaelfs dan in de eerste jaren, dood* gevten vogels, schelpen, visschen, enz.. enzeregeld worden gebracht Het Mu- seuestuur is de ijverige aanbrengers zeeankbaar voor hun moeite. Het doel, dat:t museum zich heeft gesteld, n.l. op duur een behoorlijk overzicht te kum geven van Texels rijkdom aan natischatten, is op deze wijze niet on- beroaar. WSfiffiffiffiEBIÏffi II EBEBEBffiEBRRÏSffifS® ffi Tijd verknoeien is: bestaan; SB d gebruiken beteekent: leven. ffi YOUNG. BB ffl ES TWEEDE U.D.I.-AVOND. De herhaalde opvoering van „Wat de Professor overkwam" door U.D.I. in Pen's Zaal op Tweede Kerstdag is 'n vrij druk bezoek ten deel gevallen. De op voering was, zooals we gewend waren, weer in de puntjes verzorgd en werd met een gezellig bal besloten. VERKEERSONGEVAL. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de vrachtauto van M.W., Eierland, in de Waalderstraat pardoes tegen de zij gevel van de woning van tnej. de wed. tuinder gereden. Auto en gevel werden aanzienlijk beschadigd. Het ongeval zou veroorzaakt zijn, doordat de chauffeur bij het aanzetten van zijn schijnwerper de macht over zijn stuur verloor. Nauwelijks hebt Qe U Ier rusle begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akk^'s Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumonl thans nog sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Verlóógdo prijzon t f 0.75, f 1 25, f 2.- per flacoa. M'ORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Morgen speelt Texel 1 tegen Schagen 1 hetgeen altijd een interessante wedstrijd; is. Wel is T. het vorige jaar en ook nu bij S. op bezoek zijnde, overwinnaar ge bleven, maar nog altijd geldt S. als een tegenstander, waarmede men geducht te kening moet houden. Als S. het le doel punt zou maken, zou ze het best tot een overwinning kunnen brengen. We ho pen, dat T. zich bewust is van zijn zware opgaaf, en, gesteund door de vorige op BKC, alles op een overwinning zal zet ten. We moeten winnen om die kans te behouden. Texel 2 speelt om 12 uur tegen Scha gen 2. S. 2 deed flink van zich spreken. In deti beginne verloor deze ploeg alles, terwijl de laatste 3 werden gewonnen en niet alleen van de zwakste der afd. Het komt ons voor, dat ook dit een wedstrijd zal worden, die de belangstelling over waard is, tenminste als T. 2 zich wan haar goede zijde zal laten zien. Met een achterhoede en half linie als in dit elftal kan een sterke tegenstander weerstaan worden. Als nu aanvallend, maar eens vlot en snel wordt gespeeld. Geen hand jes gebruiken. Jan in de aanval, dan is er er ook wel kans, dat dit deel van het elftal een overwinning weet te bevechten. Programma 29 Dec. 4 A KNVB.: TexelSchagenAndijkStrandvogels DTSAlkmaar; N.NiedorpBKC. Van TexelSchagen zou volgens de stand T. kunnen winnen. AndijkStrand vogels wordt een felle strijdj waarbij de partijen elkaar niets zullen toegeven. Een gelijk sjoel lijkt ons het meest voor de hand liggend. DTSAlkmaar is voor A. een lastige trip. Toch mogen we voor de bezoekers een kleine zege voorspellen, terwijl we gelooven, dat N.N. haar 2e overwinning zal weten te behalen op BKC. NHVB 2 F.: Helder 4Oudesluis; Texel 2Schagen 2 Helder 5Oude- schild; Texel 3 mag uitrusten. Adspiranten zijm uitgespeeld. Nog eens wil ik vermelden, dat, nadat ik op St. Nic. avond door de adsp. tot 12 jaar verrast was, ik bij mijn eerste gang naar de woonkamer, door de adsp.- klas tot 16 jaar een prettig Kerstfeest toegewenscht werd, vergezeld van een fijne kerstkrans. Naast de verrassing doet de belangstel ling van de jeugd ons zoo prettig aan. Het behoeft bij zooveel blijken van waar deering geen betoog, dat het werk /tan en met de jeugd een mooi en dankbaar werk is. Jongens ontvangt mijn harte lijke dank. Laten we hopen, dat we weer spoedig met elkaar kunnen samenwerken, zooals altijd. (Een wensch, waarbjj wij ons van ganscher harte aansluiten. Red.) Elftallen zie bij secr. N. de Graaf. KORFBAL. Verdo 1Z.K.V. Vertrek boot 11 uur. Dames Heeren Aanval A. Roeper H. Vermeulen F. Kikkert J. Kiewiet Midden: M. Dros P. Eelman J. Vermeulen J. Kiewiet Verdediging: A. Breesnee P. Vermeulen A. Dogger J. Pool Res.B. Kiewiet. OOSTEREND. ZANGUITVOERING „DE LOFSTEM". Eerste Kerstdag heeft De Lofstem 's avonds weer een goed geslaagde uitvoe- ring gegeven. Het gebouw v. Chr. Belan gen (niet Eben Haezer, zooals foutief ver nield), was bijna geheel gevuld mét be langstellenden, toen de ecte-voorz. om 8 uur oftende door te laten zingen Ps. 9S:2 en voorging in gebed. Hij heette allen welkom, en sprak over de groote opkomst zijn voldoening uit. Vervolgens liet directeur C. Btemer aangevangen met het zitjgcn van drie ge deelten uit het Kerstoratorium 's Hex- Lutds geboorte, gevolgd door Bij de kribbe, Ps. 150 en Herders, hoe ontwaakt gij niet? Uit de aandacht, waarmede deze eerste vier nummers werden aangehoord, kon men afleiden, dat de directeur met zijn zangers wist te boeien. Hierna wend een tweetal ernstige stukken voorgedra gen door mej. S. 4 rap en tnej. M. Tiche laar, getiteld: Een beeld uit het leveit( en In de storm. Beide stukken hadden 'n aandachtig gehoor; in het biezonder wist mej. Tichelaar In de storm goed te ver tolken. Hierop volgde weer een viertal zangstukken. Nu volgt een voordracht van A.v.d.Brink: De paradijsroos. Deze voor drager moet nog wat op dreef komen. Zijn stuk was mooi, maar voor hem te zwaar. Mej. Tichelaar wist ook het ern stige stuk De deserteur goed weer te ge geven. Jn.Daalder gaf een juiste weergave van Moederliefde en Moedersmart. Hij hield ieders aandacht gespannen. Men zag als 't ware 't oude moedertje zitten dom* melen bij haar overpeinzing. De voor drachten werden weer gevolgd door vier zangnummers. Hiermee was het meer ernstige programma voor deze avomu af gewerkt. Toen kregen we meer de luch tige zang met ter afwisseling voordrach ten, waarom meermalen liartcdijk werd ge lachen. We noemen nog het zangnummer getiteld: Zing. De eere-voorz. gaf hierbjj een verklaring. De tekst was van Leo Lens ,de muziek van directeur C. Bremer, die in deze compositie knap geslaagd was. „Van varen en nog wat", een ander num mer, kreeg ook een extra applaus. Als laatste nummer werd gezongen „Eén in geest en streven", waarna 'de eere-voorz. enkele woorden van dank sprak en ver volgens sloot door te laten zingen Ps. 75:1 en voor te gaan in dankgebed, 't Was al bijna elf uur. „De Lofstem" mag zeer zeker op een welgeslaagde avond terugzien. Het was voor allen een avond van genot. D. OUDESCHILD EEN VREEMDE VANGST. Schipjver B. v.d. Vis, van de kotter TX 4 heeft op de Noordzee een maan- visch gevangen. De visch werd aan Tex. Museum aangeboden. De heer Kraai heeft het dier bezichtigd, doch kon het wegens/ de groote kosten, aan liet prepareeren verbonden, helaas niet aanvaarden. De staartlooze visch, die een respectabel ge wicht heeft ,trok zeer veel belangstelling. mm Maativisschen (Orthagoriscus), pelagi- sche visschen, vormen een der groepen waarin de familie der Kogelvisscben of Naakttanden (Gymnodonten) gewoonlijk wordt verdeeld; de daartoe behoorende visschen zijn zeer merkwaardig door hun dikwijls zonderling voorkomen en hun soms eigenaardige levensgewoonten. De maanvisschen worden over alle oceanen, tot in de gematigde zonen verspreid, aan getroffen. Het lichaam heeft een zeer eigenaardige vorm, is afs net ware een klomp, en ondergaat na de geboorte zeer merkwaardige veranderingen. Twee soor ten zijn bekend, de evengenoeinde maan- visch, die zeer groot kan worden, n.l. tot 2.40 M., met 400 Kg. gewicht; zeer en kele malen strandt zij op onze kust of wordt zij in de trawlnettan gevangen; en verder Orthagoriscus truncatus, welke in tegenstelling met de eerste een gladde huid heeft, maar uiterst zeldzaam wordt gevangen. Red. VOOR DE JEUGD. Illlllllllllllllllliiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Beste Jongens en Meisjes. Er was eens een stuk land, dat deze vorm had Het werd door de eigenaar onder zijn vier zoons verdeeld en wel zoo, dat elk vierde deel de vorm had van het land, toen het nog niet verdeeld was. Ra-ra- hoe ging dat? Ik verwacht nu de oplossingen van de drie raadsels, van de vierkantpuzzle en van deze landverdeeling tezamen op of voor Woensdag a.s. en vergeet niet je leeftijd op te geven. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5