dïovasffiotor Hoofdpijn, Kiespijn. u Gemengd Nieim heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist HOL. MIJ. VAN LANDBOUW. Men verzoekt ons de aandacht van de leden der afd. Texel op de voor hen be stemde adv. in dit nummer te vestigen. Niet alleen is een bestuursverkiezing aan de orde maar ook vermeldt de agenda een lezing over miltvuur. IN EELMAN's ZAAL. Het ging er gezellig aan toe, 2e Kerst dag in Eelman's Danssalon, waar The Excellos Five voor uitstekende muziek zorgden met ter afwisseling een zang nummertje. Aan het slot van de avond een prettig bal, dat in de beste stemming verliep. SPORTNIEUWS. TEX. KORFB. BOND-COMPETITIE. De slechte weersomstandigheden maak ten een voortgang der competitiewedstrij den niet wenschelijk. In Januari hopen we beter weer en minder natte speelvel den te krijgen. Het programma voor deze maand is als volgt: 5 Jan.: EltoZwaluw; OKCVerdo Ni gro 2; SVC—HKC 12 Jan.: Zwaluw—OKC; Verdo Nigro— SVC; HKC—Elto 2. 19 Jan.: SVCZwaluw; OKC—HKC; Verdo Nigro 2Elto 2. 26 Jan.: ZwaluwVerdo Nigro 2; El to 2—OKC; HKC—SVC. inhaalwedstrijd. ANDERS DAN ANDERS De circulaire, waarmede B urg e mee stej Kamp zich mede namens zijn echtgenoote wendde tot hen, die Van hun belangstelling bij zijn benoemingen installatie deden blijken, is anders dan andere. Ze is origineel, want ae vertoont een schets in oud-Hollandsche trant van het eiland Texel „in deszelfs tegenwoor dige staat". Het kaartje vertoont de dorpen door een kerktoren verte genwoordigd, of, zooals Oudeschild, door een molen en wat huizen, die over de dijk gluren. De Hoogeberg, de duinen en 'de dennen, de molen in het Noorden alles is er op te vinden. Ook, zooals kaartte eken aars vroeger nooit verzuim den, zeilschepen op zee eneen wal- visch. In typische tegenstelling met die oude tijd is het vliegtuig, bij de Mok neerges tréken, de Eierlandscbe vuurtoren en verder Onrust, dat al deel uitmaakt van Texel. Hier verzoent zich het oude met het nieuwe, oT, zoo men wil, ihet nieuwe met 'het oude. Zoo bekeken heeft deze merkwaardige dankbetuiging een nog dieper beteekenis, dan bij de eerste ken nismaking blijkt. Het moge Burgemeester Kamp gelukken, onder behoud en waar deering van veel goeds van jaren her,, nog veel nieuws en goeds, nuttigs en noodigs, voor ons eiland tot stand te brengen. DE KERSTVIERING. Het was geen „witte kerst", zooals we die kennen bij overlevering, uit de zoo geroemde goeie ouwe tijd. Het was mie zerig, druilerig regenweer met geen sprankje zonneschijn, geen vlokje sneeuw. Geen fiksche regenbui, maar zoo'n ver velend regentje voor de heele dag. Geen bezwaar intusschen, voor wie het thuis gezellig weet te maken. Het kerst feest als zoodanig was er geen haar min-/ der om. Zelden waren de tijden zoo slecht als thans voor velen op ons eiland, ja, voor de bewoners van welk plekje op ide groote aardbol ook. Wel zelden was ver deeldheid zoo groot, waren contrasten zoo fel, was oorlogsgevaar zoo nabij, nam rassenhaat afmetingen aan als thans. Kerstfeest Vredesfeest, feest van ver zoening, van vertrouwen in betere toe komst. Al waren de vooruitzichten zel den zoo somber als nu, met vertrouwen willen we het nieuwe jaar tegemoet tre den. Van dat vertrouwen nu werd getuige nis afgelegd bij de kerstviering, in de kerken en in zoo menige huiskamer. We kunnen van de kerstviering in de dor pen geen afzonderlijke verslagen opne men, daar we steeds zouden moeten her halen. Er werd gezongen en met aandacht geluisterd naai' de kerstgeschiedenis, naar de kerstverhalen; er werden geschenken uitgedeeld; ook in stilte, aan tal van mis- deelden. De organist bracht de gewijde kerstliederen, eeuwenoud en toch altijd weer nieuw, ten gehoore. Er was, al of niet rond een kerstboom, met flakkerende kaarsen en glinsterende versierselen, die rustige en vertrouwde sfeer als het kerstfeest alleen kenmerkt. Er was blij held en nieuwe hoop in de harten van honderdtallen. Moge het jaar, dat komt, in menig opzicht de gunstige invloed van die kerstviering ondervinden. Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag P.T.T.-DIENST. Het f\T.T.-kantoor te Den Burg en de hulpkantoren te De Cocksdorp, Oos terend en Oudeschild zijn op Nieuwjaars dag geopend als op Zondag. Er wordt die dag een briefpostbestel ling uitgevoerd (buitenbestelling om 8 uur, kombestelling plm. 12 uur). De stations te Eierland, Den Hoorn, - De Koog en De Waal zijn die dag voor alle drie diensten gesloten. De Texelsche Lichtkrant,. Heden- en morgenavond van 910 u. OUDESCHILD. EEN AANGENAME KERSTVERRASSING. De vverklooze leden-verbruikers van de Coöp. Verbruiksveneeniging U.A. te den Helder, filiaal Oudeschild, ontvingen al len een Kerstpakket ter waarde van on geveer 2 gulden. Een zeer welkom ge schenk in deze slechte tijd, dat door de leden zeer op prijs werd gesteld. (Over het heele land werden 67000, vorig jaar 58000 pakketten uitgedeeld). DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Voor morgen de vastgestelde wedstrij den SVC 2Watervogels 3. De punten zul len wel in ons bezit komen. Aanvang 2 uur. Zaterdagavond op gewone tijd bij Dr. Westerhuis, die morgen moeten spe len. S. 2 W.Verseput. M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven Jo Lampers B.NieboerJz. L.v.d.Kooij M.de Graaf Jn.Nieboer Res.: P.BoonJz. C.Troost. Terreindienst: C.v.Boven, M. de Graaf en Jn. Reuvers. Vul nooit een waterketel e.d. wanneer deze ingeschakeld is. MODERNE LANDARB. BOND. Zaterdag belegde de afd. de Cocks dorpEierland van bovengenoemde Bond een propag. avond in De Hoop. Waarn. voorz. Van Sijp kon een geheel gevulde zaal een hartelijk welkom toeroepen. De lokaliteit was een feestelijk aanzien ver leend en stond merkbaar in het teeken van het Plan van de Arbeid. Vervolgens kreeg de heer Van der Wiële, lid van het hoofdbestuur, het woord, die aanving met op te mefken, dat sinds jaren lief en leed met elkaar lei ding en leden is gedeeld. Helaas voer de het leed steeds de boventoon. De laatste jaren ging het steeds bergafwaarts, vooral voor de arbeidersklasse! Ook in de tachtiger jaren hadden we een crisis. Het liberale standpunt was toen: Het is vanzelf gekomen en gaat vanzelf weer over. Het moest uitzieken. Men liet de massa verhongeren en deed voor 'de maatschappelijke orde niets. Onze ou ders en voorouders hebben onder dat rf- giem geleefd, zonder krant, zonder voor lichting. Toen begonnen zich de mecha nisatie en rationalisatie te ontwikkelen De eerste Coop. Zuivelfabriek verrees en zoo ontstond voor 35 jaar onze organisa tie, die thans 30.000 leden telt en stand houdt, ondanks de vele stormen, die over ons kwamen. De pioniers van 35 jaar terug deden baanbrekend werk; maar men mag niet alles van oprichters en bestuurders verwachten. Wij hebben de plicht hen bij te staan bij hun vaak moei lijk werk. Onze eerste negen voorman nen hadden een werkweek van 80100 uur en toch vonden ze tijd om voor ons te bereiken, wat we hebben. Vorjg jaar werd in Engeland het 100-j. bestaan van de arbeidersorganisatie herdacht. lp die ia ren is het aantal georganiseerden over de heele wereld tot enkele milli-' oenen aangegroeid. Er zijn voor de ar beiders beter toestanden geschapen, dank zij saamhoorigheid en eensgezindheid. In zooverre is de crisistijd voor ons een heerlijke tijd, zei spr., dat we kunnen zeggen, da"t we door taaie volharding iets bereikt hebben: ziektewet, ongevallen wet, invaliditeitswet, enz. Aan ons de taak, die rechten te behouden. We moe ten niet toestaan, dat de reactie door gaat met bestendiging van ongelimiteerd slechte toestanden. Cocksdorp staat in ons land nog niet op de slechtste plaats, maar wij betwijfelen toch, of 't gaat zoo- als we willen. Medewerking van de vrouw vrouwen waren er in deze ver gadering vele is een eerste vereischte. Neemt kennis van onze lectuur, uw geestelijk voedsel. Uit burgerlijke bladen komen arbeiders niet aan de weet, wat ze weten moeten. De Nederl. regeering neemt ons Plan van de Arbeid niet over, hoewel het, als ze wil, doorgevoerd kan worden. Zes crisisjaren brachten de arbers tot het pauperisme. Aanpassen, is leus der regeering. Toch grepen SD, en NVV met hun Plan niet mis. De A moest er niets van hebben, de R.K. veer pen het niet, de V.D. noemen het «richtsnoer naar hooger levenspeil, de p.U. aan vaardt het. Met de noodigwilskracht zal 'de arb. klasse er in slag het Plan ten uitvoer te brengen. Er is nog een groep, plm. pet., her- senlooze volksgenooten. Zij Iji denken ën ze doen wat in het breivan hun leider opkomt. Mussolini enlitler be wijzen dat. In al hun gebraljnkt niet één positieve klank. Nederlantelt ruim 400.000 werkloozen, een millij Neder landers heeft dus gebrek aanet meest noodzakelijke. Zelfs dreigen pemen tus- schen 40—50 jaar nimmer mqaan het werk te komen, tenzij wij er vj zorgen de regeering te bewegen een aire koers te kiezen. Is er geen sterke vpweging dan geen behoorlijke bestaansmllijkheid voor de proletariërs, geen so<e voor zieningen, geen werkloozenzor geen kersttoeslagen, enz. We staan 5or het zonnewendefeest, een nieuw j'getijde, meer licht, meer zon, Moge hebe sloot spr., ook voor ons zoo zijn,¥ onze beweging meer licht en kracht tvangt; dat de nieuwe zon ons bestralmet de gouden gloed van een nieuwe jgeraad (applaus.) Hierna voerde Palvu, van Ojschild, twee stukjes op, getiteld De inlker en Kleptomanen, welke blijkens hemd ap plaus in de smaak vielen. Met enkele woorden van da door voorz. Wassenaar en een opwehg om 26 Jan. te Oudeschild de avond et het gezelschap Romijn bij te wonen! sloot voorz. Wassenaar de" vergaderij Een gezellig bal volgde. i J.W. DE WAAL. WIE BETAALT HET GELAG? Donderdagavond is in de bocht Mo lenbuurt, een luxe huurauto, bpurd door V., tegen een hek gevloger De auto werd vrij ernstig beschadig Een goede les voor anderen. OOSTEREND. EXCELSIOR. Aan de uitvoering op 1 Jan. dien diverse attracties verbonden zijn de adv. in dit nummer) Uit de dagbladen van Dinsdag- De Ned. Spoorwegen geven ii936 geen loonsverlaging. Leeuwarden vraagt de salarisswam personeel met 5 pet., van hoogere ofce- naren met ruim 10 pet. Te Beverwijk is Dinsdag dal-j. wielrijder J.J. van Oostbree do open autobus overreden en onmiddellijk ge dood. -»De man stak plotseling de laat over. Het slachtoffer laat een vroujnet eenige kinderen achter. Amsterdam. Dinsdagnacht is de Nieuwe Meer een schipper overbooge slagen en verdronken. Waarschijn! is het roer in aanraking gekomen meen ijsschots, waardoor de man een kïvan de helmstok heeft gekregen. België. De Koning geeft Antwejn 't toilet, dat koningin Astrid verledeiaar bij de blijde inkomst van het vorstlaar ïn Antwerpen heeft gedragen. Engeland. De fam. Lmdberjj te Londen aangekomen, zal minstens eva ar in Engeland blijven. Reuter. Engeland. Londen. De dikkeaist en het ijs op de wegen hebben Z4ag veel ongelukken veroorzaakt. Er zi 10 personen om het leven gekomen Zes daarvan zakten door het ijs. In Duitschland vertoont de jrk- foosheid voor het eerst sedert 193pen belangrijke stijging in de herfst. Frankrijk. Uit verslag Parijschka- renhuizen in 19341935: De omten naar hoeveelheid toegenomen, maaraar waarde nog dalende in verband meer dere prijsdaling. Deelneming in ^n- heidsprijs"-coneerns levert aanziejke winst. op. De Vereen. Staten laten 103 nive bommenwerpers bouwen. Vereen. Staten. Het ziet er naaiit, dat de Kerstmiszaken dit jaar de guig- ste zullen zijn sedert de aanvang vade depressie. De winkels staan vol kl;tn. Uit alle deelen des lands wordt meng gemaakt van zeer bevredigende omzen. Het indexcijfer der industrieele G.'ij- vigheid bereikte de hoogste standier laatste vier iaren. Abess. Een hevig gevecht bij m- bien kostte de Negus 600 soldaten, 100 gewonden. Italië verloor zeven offiocn en had 103 gewonden (zoo bericht 11e.) KOOKT ELECTRISCH. Gemakkelijk, zindelijk en goed. ffi t£ Eg De tijd glijdt heen en onge- Eg EE merkt worden we oud. Eg ffi OVIDIUS. ffi SBBF.3EEF3BESE£ffi y Uit de dagbladen van Woensdag: -- Den Helder. Onder groote belang stelling is Dinsdag 't stoffelijk over schot van jle burgemeester, de heer Dries- sen, ter aarde besteld. Burgemeesters uit verschillende plaatsen uit de omgeving be wezen de overledene de laatste eer. Vijf- en-veertig auto's volgden de rouwwagen, die bedekt was met een schat van bloe-i men, niettegenstaande het verzoek „geen bloemen". Een volgwagen was noodig, om de kransen en bloemstukken te ber gen. Bij het graf werd slechts gesproken door de loco-burgemeester, de heer W. de Boer, door schout-bij-nacht T. L. Kruijs en door het oudste raadslid dr. Veenstra Kuiper, die in een hartelijk woord herdacht wat burgemeester Dries- sen als voorzitter van de raad was ge weest; objectief en eerlijk in alle opzich ten. Te N. Borgvliet is bij een kantoor houder P.T.T. met 35 dienstjaren een groot kastekort ontdekt. Te Tiel is de vader van liet bur gerweeshuis, tien jaar in functie, wegens verduistering ten nadeele van dat huis ge arresteerd. Het autoverkeer Friesland—Holland over de Afsluitdijk is Dinsdag door de regen ernstig in de war gestuurd. Tal van auto's en twee Ato-bussen strand den door de gladheid op de Afsluitdijk. Engeland. Lord Reading, de vroe gere onderkoning van Britsch-Indië, is ernstig ziek. Frankrijk. Aan boord van de Nor mandie, 's werelds grootste schip, ont stond bij soldeerwerk een brandje, dat echter spoedig gebluscht werd. Vatikaanstad. Z.H. de Paus heeft Dinsdag voor de kardinalen een Kerst toespraak gehouden, waarin hij d|e we reldsituatie dreigend noemde. „We hebben er", zoo zeide hij o.a. „met alle macht naar gestreefd bij te dragen tot het vredeswerk en nog tot in de allerlaatste tijd hadden wij gehoopt, u vandaag een woord van hoop en opti- mjsme te kunnen laten hooren, doch dit is na de jongste gebeurtenissen onmoge lijk. Dit wil echter niet zeggen, dat wij alle hoop hebben verloren". in Zuidoost-Rusland viel zooveel sneeuw, dat veel woningen geheel afge sloten zijn en tal van inwoners de dood vonden. Vele dorpen zijn onbereikbaar. Uit de dagbladen van Vrijdag: Te Schagen overleed na een lang - en smartelijk lijdien, 42 jaar oud, de heer H.F. van Nuland, lid Prov. Staten (r.k.) Te Amsterdam hield de S.D.A.P. in ide Apollo-hal voor 6000 personen haar kerstvergadering met, wegens ver hindering van Ir. Albarda, Koos Vorrink als spreker. Curasao. In verband met de on lusten in Venezuela wordt versterking van de troepen hier overwogen. Duitschland. Dinsdagavond zijn op de brug over de Saaie bij Erfurt twee treinen, waarvan er een dioor onveilig signaal gereden was, tegen elkaar ge botst. De machinist, die die fout beging, had zijn achterstand willen inhalen en was daarbij minder oplettend geweest. Er werden 33 lijken geborgen. Abessinië ontkent officieel dum— dum-kogels te gebruiken. Z.Atrika. Op de hellingen van de Tafelberg zijn Donderdag 400 a 500 h.a. dennen door brand vernield. He+ vuur woedt nog voort. Het is de hevigste boschbrand, welke Z.Afrika ooit trof. N.Amerika wordt door hevige kou geteisterd: op sommige plaatsen dertig gr. vorst; elders groote sneeuwval. Te New York werden 12000 sneeuwruimers aan het werk gesteld. Illlll!iil!l!l!"lill LUCHTVAART. lülllüüiilliil llil Duitschland. Dinsdag is op het vliegveld Breslau een passagiersvliegtuig omlaag gestort. De piloot, de telegrafist en een passagier kwamen om. V Portugal. Het vliegtuig van de lei der van het escadrille, dat de tocht Portu galAtrika maakt, is bij Pall Pacounda omlaag gestort. De bemanning bleef on gedeerd. V Engeland. Door de mist waren ver scheiden vliegtuigen Maandag gedwon gen te Lympne te landen in plaats van te Croydon. Ook toestellen van de K.L. M. Australië. Het expeditievaartuig Dis cover) is van Melbourne vertrokken, om de vermiste vlieger Ellsworth te gaan opsporen. 99 9 99 9

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6