AKKERTJES Texels Bioscoop-Theater Die Englische Heirat Grieperig Mooi Bijprogramma De Paardensport op Texel in 1935. De Landbouw op Texel in 1935. De Dertig Polders in 1935 Polder Eierland in 1935. De Lagere Landbouwschool in 1935. Dam- en schaakclub O.K.K. in 1935. DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN De Inhuldiging van Mr. KAMP als Burgemeester van Texel. L.R. Texel gaf tweemaal een demon stratie aan de Koog, organiseerde een paardensport-middag en een jacht- rit en verleende haar medewerking bij de feestelijke inhuldiging van Mr. Kamp. Het ruitertoerisme neemt toe. Texel biedt hiertoe ook alle gelegenheid. Ook door de aanwezigheid van goede rijpaarden. Met waarcleerirjg mag lep slotte worden gewaagd van de goede diensten van de heer Frederiks als ruifer-consul. door A. DROS Dz., „BLandenberg". In tegenstelling met het mooie, vroege voorjaar van 1934, bracht 1935 ons een koud, guur, Iaat voorjaar, met veel neer slag, waardoor de structuur van het bouwland zich niet best liet aanzien, spe ciaal op de zwaardere gronden. De win tergranen waren, doordat het bijna niet gevroren had, goed door de winter geko men, doch ontwikkelden zidh door het min der goede weer zeer langzaam. In de zo mer hebben de gewassen evenwel hun schade ingehaald, en in een zeer droge oogstperiode kon de oogst onder ideale omstandigheden geborgen worden. Na de oogsttijd heeft zeer veel regenval het dorschen bemoeilijkt, terwijl aan ver schillende graansobelven nogal nadeel is toegebracht. TARWE. De oppervlakte met tarwe be bouwd, was weer beduidend grooter dan vorig jaar en zal zekier de 900 H.A. wel benaderen (in 1931 plm. 225 H.A.) De meest verbouwde variëteiten zijn Juliana- en Wilhetminatarwe; hiernaast worden nog wel verbouwd de nieuwe Emma-, ver der Jacob Cats-, Robusta- en de nieuwe Fransche Vilmorin rassen, welke evenwel de Juliana nog niet zullen yerdringen, door hun groote vatbaarheid voor roest en stuifbrand en hun roode korrelkleur, hoewel ide opbrengst groot kan zijn. Bij de zomertarwe-rassen komt Mansholt's witte zomertarwe zijn aandacht vragen, welke var. in het oog valt door zijn bui tengewone grove, blanke korrel, welker opbrengst soms weinig bij de wintertarwe ten achter staat. De gemldid. opbrengst der tarwe is goed geweest. De prijs ider tarwe was gelijk aan die van het vorig jaar, n.I. f 10 per 100 Kg. voor B- kwaliteit. Door de geforceerde tarwe- teelt vraagt het optreden der voetziekten de aandacht, waaraan de voorvrucht niet vreemd blijkt te zijn. De goede naam, die de Texelsche granen als zaaT/.aad hebben, bleek ook deze herfst weer, waardoor veel prima partijen, speciaal var. Juliana, voor zaaizaad, tegen flinke prijzen verkocht zijn. Door de belangrijke steun, aan deze teelt gegeven, heeft deze verbouw de volle belangstelling van die landbouw en is deze teelt loonend. ROGGE. Daar ook op de roggeteelt steun werd gegeven, is deze verbouw bij vorig jaar vergeleken, toegenomen. Dit gewas, dat weinig uitgaven vraagt voor verpleging, enz., groeit gemakkelijk ook op de lichtere gronden. De opbrengst was goed met prijzen van 67 ct. per Kg. GERST. Er was een flinke oppervlakte met gerst bebouwd. De vroegrijpe rassen als Abed- en Weidbul Kenia, Mansholt en Goudgerst hebben een beste opbrengst gegeven met een best uitgegroeide, volle korrel, in tegenstelling met de laatrijpen- de rassen als Sprat- Archer e.a., die het idioor de droge periode, in de rijptijd lie ten zitten en een spichtige, smalle korrel gaven met daarmee gepaard gaande la gere H.L. opbrengst. Vooral de Kenia- rassen hebben zich dit jaar als beste gerst idoen kennen, welke gaarne door de brou werijen worden gekocht. De prijzen wa ren belangrijk lager dan vorig jaar, n.I. 4—6 ct. per Kg., tegen 5—7 ct. per Kg. in 1935. De steun aan dit gewas bedroeg 12.50 per 100 Kg. HAVER. De haver gaf een goede oogst, hoewel op pas gescheurde peroeélen hier en daar nogal wat vreterij door insecten optrad, veroorzaakt door emelten en z.g. hamels, resp. larven van de kniptor en larigpootmug. De prijzen varieeren van 6— 7ct. per Kg. naar kwaliteit. STROÓ. De opbrengst van stroo was goed, de prijs was zeer slecht, n.L f46 per 1000 Kg, vorig jaar f69. VLAS. De oppervlakte met vlas be- teeld, was ongeveer gelijk aan de vorige oogst. Vrijwel de geheele oogst is voor verdere bewerking naar België uitgevoerd. De prijzen var. van 2' 41/2 ct. per 'Kg. De opbrengst was goed, van 5000—S000 Kg. per H.A. PAARDEBOONEN. Weinig verbouwd, beste opbrengst met prijzen van plm. 6ct. per Kg, terwijl een toeslag wordt gege- van van t3.50 per 100 Kg. ERWTEN. De oppervlakte, hiermede bezaaid, was grooter dan vorig jaar. De opbrengst was goed met prijzen voor grauwe erwten van 1315 ct. per Kg, welke prijzen thans belangrijk hoogerzijn. Voor groene erwten besteedt men 89 ct. per Kg. Stroo van groene erwten brengt f6—7 per 1000 Kg. op. SUIKERBIETEN. De suikerbietenteelt was bij de vorige oogst vergeleken, in gekrompen, omdat de financieele resul taten niet in overeenstemming zijn met de hooge onkosten, aan dit gewas ver bonden. Men verbouwt dit gewas danook eerder als vruchtwisseling (beste voor vrucht voor tarwe) dan als winstgevend gewas. De opbrengst was laag, gemidd. misschien nog geen 35000 Kg. per H.A, met een laag suikergehalte 14—16 pet. De prijzen waren f9.per 1000 Kg. bij 16 pet. suiker, iedere 0.1 pet. lager of hooger 10 ct. minder of ineer. Alle Texelsche bieten zijn wel met garantie ge leverd. Bieten zonder garantie geleverd, brengen aan de fabriek niets op. AARDAPPELEN. De oppervl. aardappe len was iets lager dan vorig jaar, omdat deze teelt verlies gegeven had. Ook thans laat het zich aanzien, dat de uitkomsten weer slecht zullen zijn, daar de handel zoo goed als stil ligt, als er van handel gesproken kan worden. Door voor uitstor ting van f 30 per te verbouwen H.A, is een fonds gevormd, om de aardapp, die niet voor consumptie kunnen worden verkocht, te steunen en de handel in dit artikel voor een debacle te behoeden door te groot aanbod. Deze steun bedraagt voor 1 Febr. 1936 70 ct. per 100 Kg^ en 11a Febr. f2 per 100 Kg, gesorteerd boven 35 mM, waarna ze na denaturee ring als veevoeder kunnen worden gebe zigd. De opbrengst is lager dan vorig jaar. Prijzen zijn 22V2 ct. per Kg. KARWIJ. De karvvij als zeer vroeg ge was, gaf door te weinig zon een lage op brengst. Prijzen gelijk vorig jaar plm. f 1820 per 100 Kg. Er waren slechts en kele H.A. mede bezaaid. BLAUW MAANZAAD gaf een slechte opbrengst met dito prijzen, plm. f 16 per 100 Kg. SUIKERBIETENZAAD gaf 'n hooge opbrengst met prijzen van 24 ct. per Kg. voor schoon, droog zaad. 'Zoo rillerig, 200 koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitenge woon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. (AKKER - CACHETS door J. v. d. PIJL, Opzichter. AFWATERING. In Januari werd aan gevangen met het baggeren van de Molen- sloot in het Noorden tusschen de le en 2e Dwarsweg. Deze sloot is gebaggerd tot 2.60 M. beneden V.Z., totale lengte 2100 M. Hierdoor is een goede afwate ring voor het gedeelte tusschen Hoofdweg Noorderdijk en Molen tot stand geko men. Daarna is met de baggermolen ver graven de Langerietstocht nabij Ooster end tusschen de weg door de Nes en de Zeedijk, ter lengte van 1900 M. bij een diepte van ongeveer 1.80 M. beneden V.Z. Met de baggermolen is een tweede geul gebaggerd in het kanaal bij de Waalder- sluizen, waardoor deze sluizen een betere watertoevoer hebben gekregen. Nieuwe verbindingstochten zijn gegraven tusschen Zuidveld achter de Waal en Aijesloot door de Lagewaal en een uit het lage land nabij de Zuivelfabriek in aansluiting op de verbindingstocht Oost en West. Tenslotte zijn diverse tochtslooten ver graven met een gezamenlijke lengte van ongeveer 3000 M, diepte 1.401,60 M. beneden V.Z. DUIKERS. Nieuwe betonduikers zijn ge maakt nabij het Oudedijkje, tervervan ging van een gemetseld sluisje, doorstroo- ming nieuwe duikers 1.00x1.30 M.; een nieuwe duiker onder de weg Waal-Haven en een onder de Koogerweg. Voorts zijn voor ingelanden verscheidene 'duikers ver beterd. BRUGGEN. Een houten brugdek werd vervangen door een van gewapend be ton. In totaal zijn nog te verbeteren drie bruggen met houten rijvlak, waarvan één brug nog geheel van hout is. Voorkom radio-storingen. WEGEN. In 1935 zou worden geasphal- teerd de dijk tusschen Geres en de oprit van de P.H.Polder; deze weg is momen teel in bewerking. Voorts zijn geteerde wegen van een nieuwe slijtlaag voorzien. Voor onderhoud wegen is dit jaar aange kocht: 55000 Kg. wegerteer en wegen olie, 660 S.T. split 510 mM. en 375 S.T. steenslag 2—3 cM. Dit jaar zijn proe ven genomen met 2 soorten wegeniolie, welke tot heden als geslaagd mogen wor den beschouwd. STEENGLOOIING. Aan de steen glooiing is door storm bijna geen schade toegebracht; het beperkte zich tot enkele vk. M. Opvallend is het echter, dat, nu geen zeegras meer aan de glooiing komt, deze door golfslag meer heeft te lijden. Voorheen zat tusschen de glooiing bene den volzee op vele plaatsen z.g. sinkel- wier; thans is dit geheel weg. De zuilen, vorig jaar tegen billijke prijs aangeboden, afkomstig van die oude Zui derzeedijken, zijn aangekocht en wel 250 S.T. De zuilen zijn voor een groot deel voor reserve langs de heete zeewering opgeslagen. Verschillende vakken in de glooiing zijn weer 'herzet, vnl. tusschen De Kaap en de steiger van tie polier Het Noonden. Bij dit werk wenden alle kleine Noorsche steentjes voor bestorting naar beneden geworpen en later aangevuld met zelfgemaakte betonblokken, welke zeer goed voldoen. BERMBESTORTING. Ook dit jaar was geen bermbestorting noodzakelijk. Wel zijn de door de Zuiderzeewerken tijdens het werk afgekeurde steenen, welke op de „kneukelberm" lagen, gedeeltelijk ge ëgaliseerd geworden. Na de afsluiting van de Zuiderzee valt verandering waar te nemen in de ver schillende bochten langs de zeewering. Het zand ligt op enkele plaatsen ver bo ven volzee, tegen de steenglooiïng. Het zal duidelijk zijn, dat dit zand aan de steenglooiïng een mooie steun geeft. STORMDIENST. De vorig jaar aange kochte stormdienstmaterialen (dijkzeilen, lantaarns, e.d.) zijn langs de geheele zee wering op plaatsen, waar ze eventueel noodig kunnen zijn, (laten we hopen vam nooit) opgeborgen. Tijdens de laatste stormen zijn zeer hooge waterstanden voorgekomen; er was zelfs een peil, dat na 22 December 1894 niet was waarge nomen. De stormwacht is dit najaar her haalde malen in dienst geweest. BESTUUR. In plaats van C. Keijser Hz., welke tot Dijkgraaf werd gekozen, werd tot heemraad benoemd 'P. Bakker Az. In plaats van P. Bakker Az. en, wijlen P. H. Koning, werden gekozen tot Hoofdingeland J. Vlaming te Oost- wijik en S. Keijser Jbz., Hoogeberg. Dit jaar verloor het bestuur door overlijden 2 hoofdingelanden, n.I. P.H.Koning en Joh. D. Roeper, wat voor het bestuur 'n groot verlies beteekende. Beide hoofd ingelanden hadden sinds vele jaren in het bestuur zitting en bewezen het Water-' schap vele diensten. REGLEMENTEN. Ook voor ons Wa terschap is in Dec. het nieuwe Algemeen Waterschapsreglement voor Noord-Hol land van kracht geworden. door L, VAN HOORN, Opzichter. WEGEN. De hoofdweg in de polder is in de atgeloopen zomer van "'n nieuwe slijtlaag voorzien; hiervoor is plm. 36 ton Bnstar B en plm. 450 S.T. split ge bruikt. De wegen buiten de hoofdweg zijn zonder buitengewone maatregelen op de gebruikelijke wijze onderhouden. HOOFDWATERINGEN EN DUIKERS Enkele hoofdwateringen zijn uitgediept, eenige nieuwe duikers zijn aangelegd, an deren verdiept. PERSONALIA. De heer P. Prins werd op 29 Aug. bij enkele candidaatstelling heroenoemd tot hoofdingeland. Dijkgraaf Keijser, werd op 12 Sept., de tweede dag van het Eeuwfeest Eierland door H.M. de Koningin benoemd tof Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hiervoor kwa men het bestuur van de polder en de leden van de feestcommissie met hun dames die dag des avonds in hotel De Hoop bijeen om de heer en mevrouw Keijser met deze koninklijke onderschei ding geluk te wenschen. De heer C.Kie vit werd bij Kon. Besluit van 12 Sept. benoemd tot heemraad. DE NOORDOOSTKUST heeft of schoon in niet zoo'n ernstige mate als het vorige jaar door het stormachtig weder, gepaard gaande met hooge vloe den en sterk optredende stormi ernstjg geleden. De hoogste buiten waterstand al daar is geweest 2.45 M. plus N.A.P. en wel op 20 October. In de 2e helft van Juli is begonnen met de aanleg van 'n zanddijk, waarmede men hoopt in de eerste helft van de maand Januari a. s. gereed te komen. De lengte van deze dijk bedraagt plm. 310 M. Het daarvoor benoodigd zand, ruim 8000 M3., tfordt ontleend aan de oostelijk van genoemd werk gelegen duintoppen, welke, voor zooveel noodig, worden afgegraven tot een peil van 5 tot 5.50 M. N.A.P. Zoo dra bovenvermeld werk gereed is, zal met aanleg van een nieuwe inlaagdijk worden begonnen. Deze dijk, krijgt een lengte van 1240 M. Ten noonden sluit deze aan bij de oprit naar het Eierland- sche Huis en ten zuiden aan de Eier- landsche dijk bij het zuiderdijkje van het voormalige poldertje De Volharding. 'Dit werk zal, evenals het eerstgenoemde werk, door de polder met overheidssubsidie wor den uitgevoerd. De school wordt thans door 38 leer lingen gevolgd; 13 van hen nemen aan de nieuwe cursus deel. Dit jaar hebben elf leerlingen de school met diploma ver-i laten. Gememoreerd dienen nog de vergade ringen van de Vereen, van oud-leerlin gen, de excursies en de kostelooze avond lessen, voor wie in onderwerpen, de Iamd( bouw rakende, belang stellen. De club telt thans 28 leden-. Wedstrij den tegen spelers aan of van de vaste wal, hadden door onvoorziene omstandig heden dit jaar niet plaats; wel wedstrijden in eigen kring. De clubgeest was en is nog steeds uitstekend. De belangstelling voor schaken neemt toe. Wie schaken willen leeren, kunnen op de club gratis les ontvangen. Aanmelden bij secr. J. Kikkert, Hotel Texel. Heden en Morgen (Woensdag) voor 't laatst vertoonen wij een LUMINA-Programma met als hoofdnummer Een film vol verfrisschende humor. Een nieuwe en kostelijke rol van Renate Muller. Renate Midler is weer betoo- verend. Een film vol spanning en hu mor, een comedie vol misverstan den. Adèle Sandrock in een on- overtreffelijke, komische filmrol. Uw hoogste verwachtingen om trent amusement gaan in vervul ling bij 't zien van deze Renate Müller-film. De heerlijkste melodieën bege leiden deze geestige en vroolijke film. Een frissche, aantrekkelijke film vol gezonde humor, met kostelijke karaktertypen. inet Polygoon-nieuws, waarin

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2