De Ulo in 1935, Het Consultatiebureau voor Zuigelingen in 1935. Texel in 1935. Texels Vliegveld in 1935. Nieuwjaarsgedachten. m m Bij het eerste nummer. Gemengd Nieuws De school svordt thans bezocht door 74 leerlingen. Drie slaagden dit jaar voor diploma B, zeven voor diploma A en één voor 3e klasse H.B.S. Hoe dit bureau gewaardeerd wordt, kan blijken uit het groot aantal adviezen, dat ook dit jaar kon worden uitgebracht. Het bedroeg 524 en dus daar in Juni, Juli en Aug. geen zitting werd ge houden gemiddeld 58 per zitting. Het grootst getal werd 'in Oct. I.L be reikt, n.l. 66. Wel 103 zuigelingen wer den voor de eerste maal ingeschreven. Onze gemeente bestond in 1935 uit: H.A. Bouwland 2903.16 Grasland 7876.71 (Vorig jaar 2439 H.A. bouw en 8340 H.A. grasland) Tuingrond 166.— Bosch 532.35 (Vorig jaar 516 H.A. bosch) Dijken en bermen 63.03 Woeste grond 3691.10 (Vorig jaar 3707.18 H.A.J Kwelders 2. Moeras, strand, water 1544.49 Veldwegen 111.12 Onbelastbare eigendommen 1357.92 Erven van gebouwen en lust plaatsen 106.77 Oppervlak der gemeente 18354.65 De oppervlakte ontgonnen hei en zand bedroeg 16.08 H.A., vörig jaar 10 H.A. Met het in gereedheid brengen van Texels vliegveld in de Eierlandsche pol der, werd half Dec. 1934 begonnen. Aangevangen werd met de verbreeding en verdieping van een sloot over een lengte van 1800 str. M. Ze kreeg een ge- midd. breedte van 4 M. Met de uitgegra ven grond werden de aanwezige kabel- slooten gedempt. Zoo werd voldaan aan de eerste eischen, welke aan een vlieg veld gesteld moeten worden: droge lig ging en vlak. Om ook in het natte seizoen steeds over een bruikbaar terrein te kun nen beschikken, werd het laqd gedrai neerd. Niet minder dan 39000 M. kraag- huizen ter wijdte van 5 cM. werden ge legd. Onderwijl werd voorfgewerRt aan het egaliseeren (gelijkmaken) van het terrein. 'Er werd een groote put voor 't waterreservoir en een sleuf voor het hoofdriool gegraven. In de put werden twee motorpompen geplaatst voor de af voer van het water uit de sleuf en om de put droog te houden. Later werden deze pompen door een electr. schroefpomp ver vangen. Het hoofdriool werd aangebracht; het is 450 M. lang en 'heeft een doorsnede van 40 cM. Het waterreservoir kreeg een betonnen wand en een inhoud van plm. 100 kub. M., terwijl de electr. pomp per uur eenzelfde hoeveelheid verwerken kan. In Oct. wend met het inzaaien van 18 H.A. met diverse granen een aanvang gemaakt alsmede met het opruimen van het ert van de oude boerderij. Momenteel geeft het spitten en egali seeren nog heel wat handen werk. Binnen kort'kan met het inzaaien van Je restee- rende 20 H.A. en het in orde brengen van de toegang tot het wachtlokaal begonnen worden. Zooals bekend wordt de aanleg onder leiding van de Ned. Heidemaatschappij (opzichter de heer Geerling) in werkver schaffing uitgevoerd. EB Zich aan het goede oude trouw ES te houden en zich aan het krach- ffi EB tige nieuwe te sterken en te ver- EB gl heugen, zal niemand berouwen. EB li GEI BEL. li i II ffi m Eg Het oude stort in, de tijd ver- U SB andert en nieuw leven bloeit uit EB Eg de bouwvallen op. ig m SCHILLER. SB ii EgEgEEUfflEEEgEgllEg II [gfflfflSBESffiffilgfflffi BB ffl ffl Ik, die de witte zeilen hijsch, Eg 11 Zit op het groote roer en zing: SB li Het leven is een vreemde reis, (g EB Ons hart een donker ding. Eg ffl H. NIJHOFF. SB II Daar gaat alweer het eerste nummer van 1936 in zee, vergezeld van onze beste wenschen voor het komende jaar voor al len, die dit lezen. Er is weer veel tijd en zorg aan be steed, mede door zooveel trouwe mede werkers, die, ieder op hun terrein, een overzicht gaven van wat 1935 wel opge leverd heeft. We danken op deze plaats allen, zoowel binnen als buiten ons eiland, die thans en in ide loop van het oude jaar in een of andere vorm tot het aanzien, tot de groei en bloei van ons kleine krantje hebben bijgedragen. Hartelijk hopen we ook in 1936 op die steun te mogen blijven reke nen. Onzerzijds zal al wat in ons ver mogen ligt in het werk worden gesteld om ons blad, dat ook het Uwe moge zijn nog meer te doen beantwoorden aan de eischen, welke daaraan moeten en mogen worden gesteld. Met nadruk verzoeken wij u ook nu weer: Spaar ons uw critiek niet zoo gij maar van opbouwen weet. Moge de prettige en vruchtbare samen werking tusschen redacteur en medewer kers ook in 1936 bestendigd worden; de aangename verstandhouding tusschen krant en lezer nimmer worden verstoord; de toename van abonné's ook in 1936 niet worden gestuit. Het zal ons een aansporing te meer zijn om niets achterwege te later;, wat leiden kan tot verbetering, verfraaiing, verhooging van het peil van ons blad. „AMOR EN DE BANANEN." De Maandagavond in De Zwaan, door de dit jaar opgerichte R.K. Tooneelver- eeniging „Opgang", leider de heer W. Winter, opgevoerde klucht in 3 bedrijven „Arnor en de bananen", door Jac. Braun, is voor de spelenden een waar sucoes ge worden. In een kort openingswoord door de heer Winter, die in het biezonder h.h. geestelijken welkom heette, verzocht deze voor de jonge vereen, eenige clementie, welk verzoek zeker overbodig 'is geble ken. Bijna zonder uitzondering wend door allen uitstekend gespeeld. Spr. gewaagde van verschillende teleurstellingen, weike de vereen, in den beginne had: bedanken van leden, etc. en pas deze avond moest nog een speler worden vervangen, die niet uit den Helder was teruggekeerd. De in valler kweet zich echter heel goed van zijn taak. Was het spel goed, niet minder deed de tooneelverzorging het stuk tot zijn recht komen. Amor en de bananen is een vlot geschreven klucht, met niet te veel onwaarschijnlijkheden, eenvoudig van inhoud en toch vol humor. 'Voor de Nurks was het een avond om eens tot inkeer te komen, voor hem, die eens hartelijk wilde lachen, een kostje naar zijn mond. De zaal was goed bezet. We geven hier in het kort de inhoud "het stuk weer: In liet sobere kantoor van Isidoor Klein handelaar in zuidvruchten (W.Rijk) vin den we deze in zak en ascli omdat hij voor een faillissement staat en zijn vrouw Ester (mej. F.Sambeek), waarmee hij al twintig jaar is getrouwd, niet meer die weelde kan geven, welke zij als vrouw van ide wereld zoo noodig heeft. De be diende Sem Slikker (K. de Veij) is ver liefd op de dochter van Klein (mej. Aga tha Witte). Hij is pienter en brutaal, en doet zijn best om Roos te winnen. Al spoedig levert hij een bewijs van zijn ver stand van zaken doen, als wij zien, hoe handig en met een leugentje om bestwil hij achtereenvolgens de leveranciers en schuldeischers Jansen (J. Hin), Meijer (J. Sambeek) en Van Diemen (Juul Timmer) weet weg te praten en zelfs 1000 kisten, bananen van hen los krijgt, die hij als re clame uitdeelt; hoe hij door zijn adver tentie in de krant de journalist Krasser (G. Witte Pz.) een en ander op de mouw speldt, en verder met zijn fantastisch ge schrijf over een oude klok en een paar vaasjes, veel reclame voor de handelaar maakt en geld in het laadje brengt, als meerdere reporters met Sem een enkel woord mogen "wisselen. Als de kunstver zamelaarstier -ei» -verzamelaar resp. (mej. R. Dernison en de heer F. Buijsman) voor de klok en vaasjes een flinke som bieden, begaat Klein de domheid, deze voor niets weg te schenken. Joop, de bediende (Cor Buijsman) doet ook aardig mee, om de zaak tot bloei te brengen. Het slot is als van zoovele kluchtspelen, 't komt alles „voor mekaar". Klein krijgt een jaar uit stel van betaling der schulden en Sem kan als compagnon en schoonzoon zijn Roos aan het hart drukken. Aan het slot sprak de heer Winter de hoop uit, dat, wanneer de spelenden van deze avond in den vervolge weer een op voering en dan waarschijnlijk weer onder de naam „l.L.B." zouden geven, de zaal weer goed bezet zou jnogen zijn. Spr. bracht tevens dank aan Het bestuur van l.L.B. voor het afstaan van decor en an dere tooneelmeubelen. Onder leiding van de heeren Boom volgde een gezellig bal L— SPORT Texel I Schagen 1 1—0. Wanneer om tw ee uur wordt afgetrapt, is er veel publiek aanwezig. De eerste aanvallen zijn voor T, maar door goed werk van de S. achterhoede blijft sucoes uit. T. is ge regeld in de aanval. Vooral Henk op rechts speelt een schitterende partij. Zijn voorzetten zijn prachtig, maar ons bin- nentrio faalt volkomen. Eenige corners, schitterend voor het doel geplaatst, wor den niet benut. Hoeveel kansen ons bin- nentrio gehad heeft, weten we niet, maar met wat meer doortastend spel had het wel vijf goals kunnen maken. Er werd te lang getalmd en dan konden 'de backs van S. geregeld ingrijpen. Het ophalen van de bal door de binnenspelers is goed, maar dan behooren zij met een voorzet voor doel te zijn, wat nu niet het geval was. Ze bleven teveel achter, wat niet noodig was, want onze halflinie en achterhoede konden het best af. Wan neer Henk weer eens voorzet, benut P. Kikkert deze kans door van nabij in te schieten: 1-0 voor T. Ook S. weet enke le aanvallen te ondernemen, die lang niet van gevaar ontbloot zijn. Vooral de mid- voor is een uiterst handig speler, maar Gominert kan hij niet gemakkelijk voor bij komen. Wanneer Dukers eenmaal is - uitgeloopen, wordt hij gepasseerd. We tellen reeds een doelpunt, maar Jo weet op het laatste moment door corner te trappen nog te redden. Wij zijn geregeld in de aanval, maar door het hopeloos fa len van het binnentrio blijven doelpunten uit. Rust 1-0 voor T. Na de rust speelt T. tegen wind. S. begint nu ook eenige aanvallen te on dernemen maar heeft geen sucoes. '"iet spel is nu meer verdeeld dan voor de rust. Het schieten is echter slecht, zoo dat er geen goals gemaakt worden. Bij een aanval maakt Gommert hands, scheids rechter geeft penalty. Onder doodsche stilte wordt deze genomen. Dukers doet een schitterende uitval naar de hoek en weet de bal onder luid gejuich corner te werken. Na dit sucoes komt T. ver woed opzetten, maar de eenvoudigste kan sen worden onbenut gelaten. In de laat ste halve minuut denken we S. nog gelijk te zien maken, wanneer de midvoor voor Dukers komt, alleen, maar Jo weet door snel uitloopen te redden. Onder groo te spanning fluit de scheidsrechter ein de. Het was een benauwde overwinning. Met een beter binnentrio was de over winning beslist veel grooter geweest. De achterhoede, halflinie en vleugelspelers hebben prima gewerkt. Texel is in het veld geregeld sterker, maar er worden te weinig doelpunten gemaakt. A.D. D.D. schrijft ons nog: We hebben intusschen ,pog niets ver loren en in zooverre 1935 dus goed af gesloten. Laat ons hopen, dat we a.s. Zondag het nieuwe jaar goed inzetten. Denkelijk krijgen we deze week nog gelegenheid om even met elkaar te pra ten, waarvoor ik ieders medewerking in roep. Texel II heeft met 5-2 een keurige overwinning geboekt na een 1—0 ach terstand. Kees Spronk maakte als rechts binnen vier doelpunten, waarmede hij be wees ook op die plaats te kunnen spelen. Het is een behoorlijke prestatie,' als we vermelden, dat S2 reeds drie wedstrij den achter elkaar won. Jammer, dat te gen Helder 5 verloren werd. Misschien wreekt zich dat nog aan bet eind. Blijft intusschen trainen. Over het vertrek van de heer Winter schrijven we elders in dit nr. Voor de Adsp. is een onderlinge comp. met een speldje als prijs in voorberei ding. Nader bericht volgt. Uitslagen 4e klasse: D.T.S.Alkmaar 0—4; N.Niedorp-B.K.C. 2—1; Texel Scha gen 10. D.D. Elftallen S.V. Texel voor Nieuwjaars dag: Tex. 2Veteranen. N. de Graaf D.Keijser C.Dros S.Langeveld M.Koorn W.Zinn P.Bruin C.Spronk J.Bruin H.Zinn A.Ver- seput T. 3 naar Oosterend: D.Geen se H.Kuiter PTCeesom Jac.Knol S.du Porto H.Keijser A.Pen J.Hille K. du Porto K. de Vries I.Hille Veteranen bestaat uit oud-Texel spelers. UITSLAG VERKOOPING. Vrijdag vond in hotel Texel door No taris Mulder de verkoop plaats van de z.g. Klaas Kikkertboet en een drietal per - oeelen wei- en bouwland, alles gelegen te Zuidhaffel. Bij combinatie werd de heer W. Bakker voor f 5000.eigenaar. ZAKENNIEUWS. Café Den Burg, eigendom der Doops- gez. Gemeente, sinds 1894 in huur bij de tam., thans mw de wed. Kuijper, zal per 1 Mei a.s. niet meer worden inge huurd. Er is nog geen nieuwe huurder. ELK KIND ELKE DAG EEN BEKER MELK. Zes belangrijke eigenschappen van melk: 1. Melk wordt door geen enkel voe-i dingsmiddel in voedende samenstelling overtroffen. 2. Melk beschermt de gezondheid van moeder en kind. 3. Melk bevordert sterke beenderen en tanden. 4. Melk geeft weerstand tegen ziekten. 5. Melk is ook uitmuntend voor ieder die aan sport doet. 6. Melk verschaft de meeste onmisbare voedingsstoffen in de allerbeste en een goedkoope vorm. DRINKT MELK 3 x daags een glas voor elk: in de huishouding, in de school, op het kantoor, in de fabriek, op het bouwwerk, bij de sport, want MELK STERKT GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. F. V., den Burg fl. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Reeds ontvangen f 104.21 Spaarcentjes van de leerlingen der St. Jozefschool f 5. Totaal ontvangen f 109.21 OOSTEREND. SPORTNIEUWS. Morgen, 1 Jan. speelt O.V.V. 1 om 2 uur tegen Texel 3. OUDESCHILD Aangevoerd aan de vischafslag: VISSCHERIJ. 17 Dec.: 405 Kg. vereen, wulken; 104 Kg. vrije wulken; 403 vrije garnalen. 18 Dec.978 Kg. vereen, wulken; 194 vrije wulken; 415 Kg. vrije garnalen. 19 Dec.: 978 Kg. vereen, wulken; 164 Kg .vrije wulken; 384 Kg. vrije garnalen. .20 Dec.: 724 Kg. vereen, wulken; 164 Kg. vrije wulken; 494 Kg. vrije garnalen. 21 Dec.: 120 Kg. vrije garnalen. 23 Dec.: 417 Kg. vrije garnalen. 24 Dec.: 37 Kg. vrije wulken. FANCY-FAIR EIGEN GEBOUW. (Ingezonden.) De fancy-fair ten bate van het Eigen Gebouw der Moderne Arb. Beweging zal worden gehouden op Zaterdag 11 en Zon dag 12 Jan. Er zullen diverse attracties zijn terwijl waarschijnlijk de Sportbond de eerste dag medewerking zal verleenen. Goede muziek zal de feestvreugde verhoogen, ter wijl het in de bedoeling ligt om Zondag avonds met bal te besluiten. De verloting van een haard en andere mooie prijzen staan mede op 't program. De fancy fair zal voor elck wat wils bieden. Het bestuur hoopt veel kijkers en koopers te kunnen verwelkomen. Velen hebben iets toegezegd. Verzocht wordt vöör of op 4 Jan. a.s. te bezorgen. Later ingekomen giften worden echter ook nog gaarne aanvaard. Het bestuur rekent op aller medewerking. EIERLAND. CURSUSSEN. Donderdagavond 2 Jan. a.s. om 8 uur begint in Zuid-Eierland de cursus van Dr. Westerhuis over Concentratie en Welsprekendheid Deze wordt vervolgd op Donderdag 9 Januari. LEZING MET LICHTBEELDEN. Verder houdt Woensdagavond 8 Jan. om 8 uur de Zeereerw. Heer Pastoor Boonekamp een lezing met lichtbeelden over: 1. Een vliegtocht boren Nederland; 2. Het mijnwezen in Limburg; 3. Het klooster Marialaach. De Nederl. Roode Kruis Ambulance is te Addis Abeba aangekomen. H.M. de Koningin schonk het Nat. Crisiscomité f30.000v speciaal voorklee ding en dekking. Amsterdam. De Raad voor de Scheepvaart veroordeelde het beleid van de kapitein van de gestrande Kerkplein. Hij zou geen acht geslagen hebben op het sein van de stormwaarschuwingsdienst. De raad schorste hem voor drie mnd. Te Vlijmen viel [die 40-j. slager H. Heesbeen in de kokerij, doordat hij uit gleed met zijn voorhoofd op een ketelrand en daarna met een zijner oogen in een vleeschhaak, die tot oiep in het hoofd doordrong. De man overleed aan de ge volgen. Italië. Over 1934'35 liep het be- grootingstekort op tot 2 milliard lire. In Abess. hebben vier Ital. vlieg-i tuigen acht uur lang Daggaboer gebom bardeerd. Engeland. Maandag is Lord Rea ding, 75 j., van 19211926 onderkoning van Indië, overleden. Rusland. Vijf schepen, in de Kasp. Zee vastgevroren, loopen gevaar. Ook de ijsbreker Krassin, te hulp gezonden, zit vast.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6