De a.s. Olympiade. 0, die vingerafdrukken Sngezondeii WINTERZORG RK. VOLKSBOND. Men verzoekt ons alsnog te melden, dat ook de afd. Winterzorg van de R.K. Volksbond de Leden met een Kerstpakket verrast heeft. SCHOOLNIEUWS Onze plaatsgenoot Dick Visser werd ingeschreven als leerling aan de Slagers vakschool te Utrecht. De lessen vingen deze wieek aan. DE COCKSDORP MODERNE LAND ARBEIDERSBOND. Men schrijft ons: De afd. De Cocksdorp belegde op Maandag een ledenvergadering. Bespro ken wend de steunregeling, welke voor allen zoo'n bittere teleurstelling bleek ta zijn. Ware indertijd een steunregeling in gevoerd naast de werkverschaffing, dan zou deze, meende men, ongetwijfeld een klasse hooger zijn geweest. Geconstateerd weid, dat deze steunregeling, indien zij van blijvende aard zou zijn, een ramp voor Texel zou beteekenen. Gehoopt werd, dat B. en W. alsnog zouden probeeren een gunstiger regeling ingevoerd te krij- gen. Aan de orde was een voorstel van B. en W., uitgebracht aan de adviescommis sie inzake werkloosheid, om na de beide teestwekén, dus na 1 Jan. '36, nog ge durende drie weken te doen trekken uit de werkloozenkas. Voor dit voorstel bleek na toelichting geen der Leden te gevoelen, aangezien, wanneer in Februari of Maart een langdurige vorstperiode zou invallen, de menschen dan naar bovengenoemde abnormaal lage steunregeling zouden wor den uitbetaald. Tevens zij nog meege deeld, dat wanneer de werkverschaffing is opengesteld, niet getrokken kan wor den uit de werkloozenkas door z.g. vol- werters, aangezien dan niet verondersteld kan worden, dat men ONVRIJWILLIG werkloos is. Verder werd nog meegedeeld, dat zeven leden van de Landarb. Bond beneden 24-j. leeftijd voor de tijd van 3 weken (0 Jan. tot en met 25 Jan. '36), naar het leer- en werkkamp te Vierhouten konden gaan. Kosten vervoer en verder onder houd gratis, plus 12.— zakgeld p. week. Deze kampen worden door het Rijk ge- subsidiëerd. Verzocht werd aan deze le den een verslag van het wedervaren in de Texelsche Courant te publioeeren. ("We zullen het gaarne plaatsen. Red.) J.W. POSTDUIVENSPORT. DE AFRICHTING. Als men werkelijk beste vliegers wenscht, is het noodig in die eerste maan-" den na de geboorte al met africhten te beginnen. Hiet is met iduiven als met kinderen: vlugge en langzame Leerlingen, driftige en kalme.- Vereenigingen met echte liefhebbers houden hier terdege rekening mee. Ze houden ieder jaar vooraf opgemaakte atrichtingsvluditen, waarbij zij mët alle biezonderheden rekening houden. Zijn de duiven 2 a 3 maanden oud, krachtig opgegroeid en gezond, dan komt de eerste les. Men stopt de jonge vogels in de mand en Iaat ze hier eenige unei( in om aan de mand te wennen. Daarna laat men ze op ongeveer 1 K.M. los. Zjj weten eerst niet, hoe ze het 'hebben eini vliegen in groote kringen rond om einde lijk huis en hok te vinden. Is het goed weer, dan 1 of 2 dagen later hetzelfde, maar dan op 2 a 3 K.M. Na een rust van enkele dagen op. 5 a K.M. Maar dan één vioor één loslaten. Geen andere loslaten, voor de vorige uit 't gezicht is. Zoo Ieeren de vogels zelf standig en alleen te vliegen; hoe meer oefening in de jeugd, hoe beter. Na 10 K.M. komt dan 15, 30, 70, 80, 130, 200 K.M. De laatste vluchten in Vereen, verband, daar anders de kosten te hoog worden. Komt een duif na de eerste vluchten een of meer dagen later thuis, dan hindert dit niets. Doorgaan met africhten. Het maximum voor jonge duiven is 300 K.M. Elke vlucht meer, is schade voor de duit, daar ze meestal in volle rui zijn. Wat slecht vloog, ook na de tweede africhting, moet absoluut weg. Deze duit vloog driemaal naar Spanje, eenige malen naar Bordeau. Zelfs heeft ze de woorden ,,Ik ga naar Rome" in de daad omgezet. JEVEZET. In het belang van de lichamelijke ontwikkeling en tevens ter ver broedering der volken, zullen alle vier jaren, naar het voorbeeld van de Helleensche Olympiaden, groote sj>elen worden gehouden, waaraan alle cultuurstaten deel nemen. Met dit besluit, dat in Juni 1894 tijdens het in Parijs gehouden congres werd ge nomen, werd dus de oude en roemrijke Helleensche traditie hersteld. De moderne Olympische Spelen zijn 'het symbool van de wereldgemeenschap van alle cultuur volken. Deze volkenverbindende kracht ider Olympische Spelen wordt door een door het Internationaal Olympisch Co mité samengestelde vlag, zoowel door teekening als kleur uitgedrukt: op een wit veld staan in het midden 5 verschillend gekleurde cirkels, als zinnebeeld der vijf werelddieelen. De opstelling der onderling verbonden cirkels bevestigt, dat de olym pische geest alle volken der aarde omvat en onderling verbindt. De aanwending der in veel vormen voorkomende taal der kleuren geeft de olympische vlag nog een biezondene be- teekenis: BLAUW beteekent Europa, de baker mat van het blanke ras. De toekenning van blauw, de kleur des hemels, kan als een biezondere onderscheiding, d.w.z. als een „blauwe band" voor Europa, be schouwd worden, ten teeken, dat in dit werelddeel de olympische idee geboren en later ook tot nieuw leven gewekt werd: GEEL, de kleur van de zon, stelt Azië voor, het land van de gele ras. Geel is de kleur van het land van de rijzende; zon, bet morgenland, waarin de wieg van ide menschheid stond en waar alle cultuur begon. De ZWARTE cirkel beteekent Afrika, het geboorteland van het zwarte ras en tegelijkertijd een zinnebeeld van de ge heimzinnige duisternis, welke menige streek van dit werelddeel nog omzweeft. GROEN is ide kleur van het jonge nieuw ontwakende leven. De groene cir kel in de olympische vlag wijst dan ook op de deelname van het jongste wereld deel Australië, dat ook als het land van de steppen en de groene veeweiden geldt. De ROODE cirkel tenslotte beteekent Amerika en herinnert aan het geboorte land van het bijna uitgestorven, sprook jesachtige roode ras. Hier beeldt rood de kleur uit van het snel opbloeiende le ren, de vurige Amerikaansche geest zou niet beter getypeerd kunnen worden. ZOO SPRAK.. Minister SLOTEMAKER DE BRUïNE: Wij allen verkeeren in een duister, kil en vochtig verblijf; persoonlijk gevoelen wij dat Oudejaarsavond diep; wij ervaren het met het oog op de wereldtoestand. Wij moeten ons laten verwijzen naar de zon, boren en buiten de menschheid. V Generaal VON BLOMBERG, Duitschl. Minister van Oorlog: In het teeken van ide algemeene dienstplicht beginnen wij een nieuw jaar van leienedienst jegens volk en rijk. Wij willen schouder aan schouder blijven staan, in trouw, in man nelijke discipline en in toewijding voor Duitschland en onze opperste bevelhebber. VOOR DE VROUW. MODERNE JAPON. Patroon A 140; verkrijgbaar in 88 en 96 cM. bovenwijdte. Benoodigde stof: 5.35 M. van 90 cM. breed. NUTTIGE WENKEN. DAAGS MELK-BOTER KAAS ^sfjoectt U. (jjoedj Om roest van een mes te krijgen, steekt men het met de vlek in een ui en laat het zoo een uur staan. Polijst het daarna op de gewone manier. Een goed middel om z.g. doode vingers te voorkomen, is. die (handen dagelijks eenige malen te doopen in water, zoo heet als men het kan verdragen. Ter verhooging en verbetering van het aroma der koffie, voege men eenige kor rels zout bij, voordat het water erop ge schonken wordt. Hang een spiegel nooit op een zonnige plek. Zonlicht en zonnewarmte werken op het kwikzilver aan de achterzijde en maken het glas dof. JOE LOUIS. De Amerikaansche neger-bokser, die ze gen op zegen bevocht en thans vooraan staat in de rijen van hen, die straks de kampioen Braddock zijn titel willen ontnemen. Ill OM VOORUIT TE KOMEN SUCCES. Terwijl in het algemeen succes, of wat daaronder verstaan wordt, tot de innigst gekoesterde menschelijke verlangens be hoort, loopen de verschillende opvattin gen over het begrip „sucoes" meestal sterk uiteen. Wat voor de oningewijde een geweldig succes lijkt, is voor de be trokkene vaak niet veel meer dan een leege uiterlijkheidveelal de logische consequentie van de een of andere maat schappelijke positie met de daaraan ver bonden onvermijdelijke plichtplegingen. Zoo vermag wat nietszeggende franje helaas maar al te vaak te schitteren in de oogen van gretig kijkende toeschouwers, 'die betoorerd door het klatergoud blind schijnen voor de werkelijkheid. Wezenlijk sucoes is geen gemeengoed en ligt niet zoo maar voor een ieder te grabbel. Duurzaam succes, een waarlijk ideaal, kan slechts gedijen op een bodem van eigenwaarde en zelfrespect. Wanneer de levenstaak een roeping wordt, een roe ping om fatsoen en eerlijkheid. De (roe ping van berustend te kunnen ontvangen de mokerende slagen van teleurstelling en tegenspoed, om bij het keeren der kansen even ingetogen de vreugdevolle beloo ningen te kunnen aanvaarden als de kroon op het levenswerk van staag vol harden. Zoo leidt een moeilijk begaanbare, maar af te bakenen weg naar een innerlijk op recht succes. Een sucoes, waarvan nie mand zich ooit meer kan meester maken. Het succes van een vlekkeloos geweten en de heilige overtuiging niets onbeproefd te te hebben gelaten een goed en fatsoenlijk mensch te zijn. Grooter succes is niet denkbaar. ffi Niet wie aanleg heeft, maar hij ES die zijn aanleg ten nutte maakt, 83 beklimt de hoogste top. II GOEDKOOPE PATRONEN. Deze modellen zijn ontleend aan het Nieuwe Modeblad, het meest gelezen da- mestijdschrift in Nederland. Geknipte pa tronen verkrijgbaar na inzending van slechts 25 ct. aan postzegels bij de Uit gevers-Mij. Neerlandia, Kromme Nieuwe Gracht 64—66, Utrecht. De twee mannen stonden gebogen over een stukje vetkaars. Het was donker in de kleine kamer; alleen straalde uit een zaklantaarn een smalle streep fel licht, dat een van hen liet vallen op een ver grootglas, hetwelk de ander boven het stukje kaars hield. Er is geen twijfel aan, zei een der mannen, er zijn drie vingerafdrukken van dezelfde vorm. Zie je dan niet drieërlei vingerafdruk ken? Neen, stellig niet. Duidelijk te onderscheiden? En of. Dat zul je wel zien, als ze ge fotografeerd zijn. De laatste spreker, die het stukje tus- schen 'n tangetje had vastgehouden, legde het nu op tafel, terwijl zijn collega het licht in de kamer aanstak. Het was de in specteur Kane van Scotland Yard, die de vingerafdrukken op de kaars had ontdekt, en hij wist, dat deze nietige aanwijzingen hem een groot misdadiger in handen zouden spelen. Hij had het stukje kaars gevonden bij het lijk van een geheimzin nig vermoord man, op een kleine zolder in een der buitenwijken van Londen. Op de tafel stond een leege kandelaar. De moordenaar had blijkbaar, nadat hij zijn slachtoffer de doodelijke steken had toe gebracht, de kaars uit de kandelaar geno men, om zich te overtuigen, of er nog leven in de man was. Toen had hij de kaars laten vallen en was snel weggeslo pen. Allerminst had de moordenaar vermoet^ dat zijn vingers hem langs deze weg in de oei zouden brengen. Maar nadat de vin gerafdrukten waren gefotografeerd en rondgezonden, was men hem al heel spoe dig op het spoor en niet lang daarna was hij achter slot en grendel. Een ander geval De moordenaar en zijn slachtoffer had den blijkbaar samen een stevig glas ge dronken. Op de tafel stonden twee gla zen en een leege flesch van oen goedkoop merk wijn. Het eenige, dat de gladde vlakken onderbrak, was een vuile vlek op de flesch. Toen deze werd gefotogra feerd, bleek deze voldoende om de moor denaar te vinden, zoodat hij al heel spoe dig zijn vonnis kreeg. Het'is de fotogra fische afdruk, die het nietigste plekje tot een helder, sterk vergroot net van huid groeven maakt, dat men slechts behoeft te vergelijken met de in het archief van vingerafdrukken aanwezige toto's, om spoedig de gezochte misdadiger te vinden. Geen twee bladeren van een boom ziijn gelijk, ook geen twee handen. m. Hierboven een foto uit Evanstone (V. S.), waar men ten bureele van de politie bezig is vingerafdrukken te maken van personen, van misdaad verdacht. EVEN OPHELDEREN. 't Kwam mij ter oore, dat som mige vrouwen verbaasd stonden, toen ze vernamen, dat ik (een tewerkgestelde) een dag verlof had genomen om de inhuldiging van Burgemeester Kamp bij te wonen. Ik dien ze hier even van antwoord. Hooggeachte kletseressen, Misschien kletsers, ('t hindert niet). 't Zijn ditmaal nu eens gijlieden Die 'k wil dienen met een lied. Ja, het was toch wel schandalig, Daar die dag naar toe te gaan. Maar was gij dan, beste „dames"? Aan uw tobbe blijven staan? 'k Neem 't u gerust niet kwaliijk Dat u er te boos om is, Om te voelen, wat een schrijver Juist biezonder dierbaar is. Licht heeft u alleen int'resse Voor gekakel; anders niet. Ieder mensch z'n eigen smaak, hoor! Ik leet enkel voor het lied. 'k Zal niet langer inkt verkladden, Dat zou waarlijk zonde z'jn. Was ik soms een beetje giftig? Tsja, daarvoor heet ik FENIJN. Daar hoop ik in een volgend vers op terug te komen. mm m

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2