<Jlovadlotor Gemengd Nieuws CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden door het Consultatie bureau adviezen uitgebracht over 56 zui gelingen. De eerstvolgende zitting is bepaald op Vrijdag 7 Februari. ZAKENNIEUWS. De fa. Moerbeek verzoekt ons mee te deelen, dat in plaats van een schemer* lamp zooals in de adv. genoemd een haardfauteuil met kussens als prijs beschikbaar wordt gesteld, daar de lamp juist verkocht werd en niet spoedig weer ontvangen wordt (Adv. was al afgedrukt toen wijziging verzocht werd) ZANGKLAS VOLKSONDERWIJS. Voor de lessen, welke volgende week, onder leiding van mevr. Room-Wilkeshuis weer aanvangen, kunnen zich vóór Woens dag nog eenige leerlingen aanmelden. Plaats en uur van aanvang worden op school bekend gemaakt. REGEN IN DECEMBER. In de afgeloopen maand viel op Texel 98.3 mM. De grootste hoeveelheid, in één etmaal gevallen, bedroeg 13.8 mM. In zeven et malen viel in het geheel geen regen. Ter vergelijking diene: Dec. 1933 14.6 mM. Dec. 1934 59.1 mM. Dec. 1935 98.3 mM. Dat was dus eens een natte boel. Dat geldt trouwens van het heelejaar, uitgesloten dan de zomermaanden De regenval bedroeg: over 1933 492.2 mM. over 1934 589.8 mM. over 1935 839.4 mM. SPORTNIEUWS Programma voor morgen B.K.C.—SchagenStrandvogels Texel N.NiedorpDTS. Morgen zullen voor het eerst in 1936 verschillende ploegen die strijd aanbinden: Goed begonnen, half gewonnen, zij het devies. Ons le gaat zijn verste tour maken en wel naar Bovenkarspel, ten Zuiden van Enkhuizen. We kunnen op een warme ontvangst rekenen, al hebben Strand-' vogels hun genoegen over de sportieve ontmoeting op ons eiland met overtui ging uitgesproken. Maar: hoe staan onze spelers t. o. hun taak? Ieder speler is voor zijn genoegen lid van een ver- eeniging. Er dient op hem gerekend te kunnen worden, zoo vaak als dit noodig is en het is zijn plicht, die eer van zijjri club zoo hoog mogelijk te houden. Zoo dra de juiste verhouding onderling ver kregen is en allen als goedie kameraden en met een vaste wil het nieuwe jaar aan vangen, hebben wij voldoende vertrouwen in het resultaat. Daarom: van harte een goed begin toegewenscht. BKCSchagen zal wel voor B. uit vallen, terwijl we tegen DTS aan N.Nie dorp de beste kansen geven. Alkmaar mag toekijken. NHVB 2 F. Uitslagen 29 Dec.: Helder 4Oudesluis 04; Texel 2Schagen 2 5—2; Helder 5Oudeschild 13. A.s. Zondag Oudeschild—Texel 2. Dit kan een overwinning voor de thuis club wonden. Het moge een goede wed strijd worden. 'T. 2 kan niet op zijn sterkst verschijnen, hetgeen aan de span ning niet ten goede komt. Op de rang lijst heeft deze wedstrijd geen invloed, 'dus kan het een volkomen sportieve ont moeting worden. Laat het een keurige pro p ag a n d awed strijd worden. Voor T. 3 is uitstel verkregen. Van zeer veel vrienden mocht ik be-i langstelling ondervinden èn bij de jaar wisseling en tijdens mijn ziekte, waar voor ik vanaf deze plaats hartelijk dank zeg. D.D. (De heer D. Dapper is thans weer zoo ver hersteld, dat wij hem gisteren moch ten ontmoeten, toen hij een wandeling maakte. Van heeler harte daarmee ge feliciteerd. Red.) Illllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll IIIIIIIIIIH Mededeelingen lllilllllli! liillilliill van Texels Bioscoop-Theater Ill|||||||l! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllll DE ZWARTE WALVISCH. Een teere tragedie van een oude her* bergier (Emil Jannings), een ruige, on verschillige kerel, oppervlakkig bekeken, maar in werkelijkheid een nobel mensch, met een o zoo gevoelig hart. Hij is een goed vader, bezorgd voor zijn zoon, die thuis geen rust kan vinden, omdat zijn hart hunkert naar avontuur, naar verre landen en zeeën. De zoon gaat idanook het zeegat uit, maar hij Iaat zijn vader achter als een gebroken man. Maar vader wendt onverschilligheid voor, al hoewel 'hij brandt van verlangen naar een brief van Martin, zijn zoon, die o zoo lang op zich laat wachten, We maken kennis met Fanny, het meisje van Martin, die haar zijn liefde nimmer openlijk be kende en onderwijl ook met de reeder Pannies huwt, hoewel haar hart daarmee niet geheel vrede kon vinden. Een film, vol aangrijpende momenten, welke de bezoekers volkomen zal doen meeleven met het leed en de vreugd van de goedmoedige oude waard van de Zwarte Walvisch en Fanny, die hij als zijn dochter beschouwde. OEN HOORN. ZAKENNIEUWS. Slager Goënga alhier liet raden naar het gewicht van het heel aardig van vet vervaardigd kerkje, een nabootsing van de N.H. Kerk alhier en tentoongesteld in de étalage. De prijs, een rollade, werd bij loting tusschen Ds. Moen en mej. A. Witte Thd-, aan mej. Witte toegekend. OUDESCHILD SPORTNIEUWS. Morgen speelt Zeemeeuwen 1 thuis te gen Texel 2, om 2 uur; Z. 2 vertrekt met boot half acht naar Helder 7. Dus: vroeg op. Wat de wedstrijd van het le betreft, wanneer het natte weer aanhoudt, zal het terrein wel onbespeelbaar zijn. DE COCKSDORP. SCHOOLNIEUWS Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. A.Brinks, te Leiden, werd benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o.Lschoolte Zuiid-Eierland. SPORTNIEUWS Het is Zondag S 2 niet mogen gelukken om van Watervogels 3 te winnen: W. had een stevige ploeg, bij ons kon de rechtsback niet meespelen, wat een ver zwakking was.S. bracht het voor de rust tegen de wind spelend, tot 10. Na de rust wist W. 2 doelpunten te scoren, wat hun de overwinning bracht. Morgen gaan het le en de adsp. met dezelfde bus naar de Boys. Wanneer het le elftal nog een trapje hooger wil, zal steeds flink aangepakt moeten worden. De Boys beschikken over een gevaarlijke aanval, wat bij de laatste wedstrijd wel gebleken is. Dus: oppassen. De adsp. zul len ook hun best moeten doen om te win nen. Veel succes en blijf sportief. De adsp. spelen om 12.30 uur; het eerste Pm 2 uur. Vertrek bus 11.30 uur. S. 1W.Verseput M. Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn.Eelman G.Bakker C.Zuidema Jb. Eel man Res.: L.v.d.Kooij, Jn.Nieboer. Adsp. A.Buis G.Troost M.Zuidema Job.v.Hoorn G.BoonMz. Ju.Daalder Ari Kalis Jb.Westdorp Jn.Reuvers Joh. de Graaf "B.Nieboer Res.: C. Westdorp. Terreiudienst korfballen: C. Troost en A. v. 't Noordende. OOSTEREND. KERKNIEUWS. Men verzoekt ons, de aandacht te wil len vestigen op de veranderde kerkdienst in .de Ned. Herv. Gem. te Oosterend. De bevestiging van kerkeraadsleden wordt voorloopig uitgesteld. Nederland. Het handelsverdrag met Amerika gaat 1 Febr. in. Eg mond. Het Ned. m.s. Jos. Maria is Dinsdag vlot gekomen en per sleep boot naar ljmuiden gebracht. Te Voorthuizen is de 19-j. H. Veld huizen met zijn motor in een bocht tegen een paal gereden en gedood. Den Haag. Een ernstig conflict.dat tusschen de K.L.M.-directie en de piloten dreigde, is door bemiddeling van Minister Van Lidt de Jeuide bijgelegd. „Het Vaderland" publiceert een geheim rapport over een eenheidsfabriek voor vliegtuigen bij Schellingwoude met Fokker als adviseur. Te Venlo is 6|p 1 Jan. de onge huwde 29-j. oud-matroos Ned. Marine P. Greebe, na een Oudejaarsfuif door een 33-j. man zoo gestoken, dat hij door bloedverlies, overleed. Te Dedemsvaart gat men een 6-j. kind een lepel in plaats van zooals de dokter voorschreef enkele drup pels van een drankje; het kind is onder lievige pijnen overleden. (Zou de arts niet op dat gevaar gewezen hebben Utrecht. In de zaak tegen de redactie van Volk en Vaderland en Nieuw Neder land is uitspraak gedaan: Mr. Reydon kreeg 1200 boete, dr. Venders, red. Nieuw Nederland, f100. De heenen Hollander en Van Lunteren werden vrijgesproken. De inbeslaggenomen pers wordt vrijge geven. Alkmaar's Kaasmarkt, wereldbe roemd, dreigt door een Kaasbeurs vervan gen te worden. De plannen van de Bond van kaashandelaren en zuivelfabr. ver- keeren al in vergevorderd stadium. Hoofd motief is bezuiniging. Door een kaas- beurs te stichten, zou de handel 20.Ü00 gld. wik- en weegicon uitwinnen en het kostbaar vervoer naar de markt kunnen vervallen. Opheffing van de markt zou Alkmaar van een groote attractie voor vreemdelingen berooven en werkloosheid vergrooten. Engeland. De Theems is thans ge wassen tot het peil van de beruchte over stroomingen van 1929. Duitschland. Van 1 Jan. af is het arische dienstboden verboden bij Jood- sche gezinnen in dienst te zijn, tenzij ze ouder dan 45 jaar zijn. Gevolg o.a. 20.000 werklooze dienstboden. De Duitsche ambassadeur heeft de nieuwjaarswenschen van Hitier en de Duitsche rggeering aan Z.H. de P^uis overgebracht. De Paus heeft hiervoor zijn dank betuigd en verzocht wederkeerig zijn beste wenschen over te brengen. Frankrijk. De Kamer stond 50 mill.' tr. crediet toe voor hulp aan slachtoffers van de overstrooming in Z.W. Frankrijk in Nov. 1.1. In Spanje zullen omstreeks Maart - nieuwe verkiezingen voor de volksverte genwoordiging worden gehouden. Italië. De bokser Camera is naar Abessinië vertrokken om daar als artil lerist tegen de negus te vechten. Bulgarije ontsloeg drie generaals, oud-ministers, wegens medeplichtigheid aan de October-samenzwering. IJsland. Te Keflavik zijn vier kin deren en twee vrouwen bij 't vlamvat ten van een kerstboom omgekomen. Abess. Uit Addis Abeba wordt ge meld, dat bij een gevecht aan het N.-front 23 Ital. officieren sneuvelden. Ook aan Abess. zijde zouden zware verliezen ge leden zijn. Dezelfde dag, 31 Dec., meldt maarschalk Badoglio: Er is niets belangrijks mee te deelen Abess. Op Maandag is de Zweedsche Roode Kruis ambulance, toegevoegd aan het leger van Ras Desta, des morgens om 7 uur door 12 Ital. vliegtuigen met bom men, enkele met gas gevuld, bestookt. Het kamp werd vernield B;ij de beschie ting met machinegeweren werd de Zweed sche leider dr. Hylander en ©en andere Zweed gewond. Overigens geen gekwet sten. Italië beweert, dat Üe vliegers het niet ojp de ambulance gemunt hadden, hoewel Abess. soldaten daar vaak dekking zochten. De vliegers wilden de Abess. troepen treffen, die onlangs twee piloten tot dalen dwongen en onthoofdden. De hoofden werden volgens Italië in triomf door Harrar gedragen. Egypte. Engeland voert .te Cairo groote hoeveelheden oorlogstuig aan. In de W. woestijn zouden zich 600 Eng. vliegtuigen en 30 vliegvelden bevinden. Waar gaat dat heen? Uruguay verbrak wegens beweerde comm. actie de diplomatieke betrekkingen met Rusland. Venezuela. Generaal Lopez Con- treras is tot opvolger van die overle den pres. Gomez gekozen. Brazilië ontsloeg alle officieren, die aan de jongste revolutionnaire beweging deelnamen, omdat zij daarop toch niet ver trouwen kan. Japan. De regeering vraagt een millioen jen voor verbetering van de landbouw inNoord-China. Om de boeren daar aan te moedigen katoen te verbouwen en de SCHA PEN-fokkerij te bevorderen, zal Japan hulp bieden om zoo de Chineesch-Japansche samenwerking te verwezenlijken. Japan. Er zou volgens bericht uit Tokio een geheime militaire overeenkomst gesloten zijn' tusschen de Sovjet-Unie en Buiten Mongolië. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiin IIIIIIIIIIH ZOO SPRAK.IIIIIIIIIIH lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülillllllll HITLER: Een beslissend jaar in de geschiedenis van de Duitsche weermacht ligt achter ons. Het rijk is weer vrij ep sterk. Het parool voor 1936 luidt: steeds weer voorwaarts voor de vrede, de eer en de kracht der natie. TAYLOR, pres. U.S. Steel Corp.: De staalindustrie vertoont een krachtig her-' stel sedert het diepste punt van de de-, pressie. Toch bestaat er nog veel onze-i leerhei'd, zoowel in het buitenland als in ide Ver. Staten zelf. MGR. EI DEM, Aartsbisschop van Zwe den (over het bombardement van het Zweedsche Roode Kruis in Abess.): Zoo lang het tegendeel niet is bewezen, moet worden verondersteld, dat de getroffen ambulance niet speciaal tot doelwit der Italiaansche vliegers was gekozen. Niette min werpt 't gebeurde een schril licht op de wreedheid, die de oorlog kenmerkt. Wij zien met ontzetting in de afgrond van het nationaal egoisme. SLOAN, pres. General Motors, Vereen. Staten: De tijden zijn thans beter. Ik ge loof, dat het absoluut mogeTijk is, dat 't hersfelprooes in het nieuwe jaar zal wor den versneld en dat <ïit tot een óree de re basis zal worden uitgebreid. Toch moet men een zekere voorzichtigheid be trachten ten opzichte van de invloeden, van politieke bedrijvigheid (En of. Zie maar eens naar de bedrijvigheid, welke 't barbaarsch gemoord in O.Afrika al niet in menige industrie teweegbracht -- Red.) JAMES G. MC. DONALD, fiooge Comm. van de Volkenbond voor Duitsche vluchtelingen: in Duitschland wordt meer dan een half millioen menschen vertrapt. De verscherpte vervolging van joden, niet- arische christenen, protestanten en katho lieken dreigt met pauperisatie of ver banning. Niemand kan hjet land uit, of met opoffering door de bepalingen op de uitvoer van geld van zijn heele vermogen of het grootste deel daarvan. Zelfs kinderen ontkomen aan de wreéde vervolging niet. IIIIIIIIIIH LUCHTVAART. HIHIIIIIII Engeland. Bij de val van een bom menwerper op vliegveld Nairobi kwamen twee piloten om. Engeland. Van Londen is een Dra gon-vliegtuig voor het Abess. Roode- Kruis naar Addis Abeba vertrokken. Twee Fransche vliegers, 29 Dec. van Parijs vertrokken met bestemming Saigon, zijn spoorloos verdwenen. Ver moedelijk zijn ze verongelukt in de woes tijn van West-Egypte. Egypte. Hef Eng. vliegtuig City of Khartoum, van de dienst Brindisi—Alexan- clrië. is Dinsdag bij Alexandrië, doordat alle motoren afsloegen, in zee gestort. Wel 12 inzittenden, o.w. 9 pass., lieten het leven. Het wrak ligt 24 M. onder de zeespiegel. De eenige overlevende is de piloot Wilson, die verklaarde, dat het toestel, nadat plotseling de motoren waren afge slagen, met de neus in zee dook. Meer dan vier uur had de man te wa ter gelegen. IIIIIIIIIIH SPREKENDE GETALLEN. IIIIIIIIIIH Het aantal zeeschepen, dat Amsterdam bezocht, bedroeg in: 1934 3222 met 21,9 mill. kub. M. 1935 2893 met 19,8 mill. kub. M. In de Limburgscbe mijnen bedroeg 't aantal doodelijke ongelukken in het jaar 1933: 32 in het jaar 1934: 16 in het jaar 1935: 23 Op de Alkmaarsclie kaasmarkt werd aan gevoerd: in 1928 7 millioen K.G. kaas; in 1935 5 millioen K.G. kaas. De Ned. regeering stelde voor het pro- pageeren van het gebruik van meer zui vel een millioen gld. beschikbaar. De gezamenlijke omzet van de Bond van Westlandsche veilingen bedroeg in 1930 f 19,0 millioen; in 1934 111,5 millioen; in 1935 110,5 millioen. Het aantal personen, dat Duitschland sinds de jodenvervolging begon ont vluchtte, bedraagt: 80.000. 60.000 van hen vonden elders huisves ting, waarvan 40.000 in Palestina. Voor 20.000 vluchtelingen moét nog onderdak worden gezocht. De Amerik. autoproductie bedroeg in 1935 45 pet. meer dan in 1934. Dat is een record sinds 1929. In Japan bedroeg het aantal geboorten op de 1000 inwoners: in het jaar 1920 ruim 36; in het jaar 1934 ruim 29. De Texelsche Lichtkrant, Heden- en morgenavond van 910 u. Illllllllllillllll VOOR DE JEUGD. Illlllllllllllllll lllilllllllllllilllillllllllHllllllülllllilllllllllllllIHlIHll Beste Jongens en Meisjes. Om te beginnen allemaal een gelukkig nieuwjaar toegewenst en nu maar weer tris aan de slag. Hier zijn drie nieuwe; raadsels.- Oplossingen inzenden zodra ik daarom vraag. 1. Door omzetting van de letters Van deze zin krijg je iets heel moois uit de bloemenwereld: LIET J' EEN DAS VALLEN? 2. Door omzetting van de letters van deze zin krijg je een bekend spreekwoord: O, HENDRIK, RED DE DAME THANS. 3. Door omzetting van de letters van deze zin krijg je de naam van een aardig mannetje, dat vaak in sprookjes voor komt JAKOB, EET NU EN TRAM. Met deze drie zijn •jullie nu eens niet gauw klaar, hè? Daar is het ook om te doen. Wie zoekt, zal vinden. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 lanuati '36 HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser Beved. kerkeraadsleden. Oudeschild vra. 10 uur ds. Scholte. Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Maandcollccte. Bevest. Kerkeraadsleden De Koog, 's av. half 8 ds. v 't Hooft. Bevest. Kerkeraadsleden Den Hoorn vm. 10 uur ds. Moen Oosterend: vm half 11 Zondagsschool nm 3 uur ds. Moen. de Cocksdo.-p, nm 7 uur ds Visser GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur Cand. Berger. nm. 3 uur Ds. v.d. Leer. Burg, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur Cand. Berger, getojw Tex. Fanfare.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6