ori DE GENEESKRACHTderKRUIDEN zooals onder meer Drosem enAconitum, thans nog vcrsterktdoortomegingvan Codeïnum maken AKKER's Abdijsiroop tot s werelds beste koest-siroop. I legen Hoest, Griep, Bronchitis, s! No. 5013 49ste Jaargang Zaterdag 11. Jan. 1936 u" in hh>« w<,rdt Cc 1 de )IJ iG AKKERS 'I age! ts. EERSTE BLAD. Voor de Zondag. ANONIEM. Texelsche Berichten Bestrijding van T.B.C. li Ct. I. ZWl I. Wi iiaimuiiiiitiiinoiiiiiiuiiiiiiiiiiiuuiiuiiiiiiiiiiiuj ONDER HET RUNDVEE EN VAN ANDERE VEEZIEKTEN. op Texel huis aan huis gelezen. kt ct. TEXELSCHE COURANT rstraat' en ;schild| 5, 5; s 5, 6; 7, 7 6 5, 4, 6, eiwil 6, 7. 4 5 6, 7, 6; li kelt' 6' J 3 20 50 I 40 150 I »Vi 1 tjes, 'oor'. i Zonder naam. Dat beteekent: onbekend. En het spreekwoord zegt: onbekend maakt onbemind. Zonder naam. Dat beteekent: arm, een zaam. Want het goud wondt getrokken naar de plaats, waar een naam schittert; aan liet firmament der publieke opinie; en velen stroomen daarheen. En zoo is het stil en duister om de naamloozen. Een verhitte jacht grijpt de mensch aan naar een naam. Het hindert niet op welke wijze deze naam de onze wordt, als wij maar wegkomen uit de woestenij en de ledigheid van het naamlooze. Want de moderne mensch kan geen uur in de stilte vertoeven zonder besprongen te worden door een onbegrijpelijke levens angst. En geen dag kan hij zich toever trouwen aan de eenzaamheid of hij wordt aan de rand der vertwijfeling gebracht. Geestelijk is hij vaak „uitgehold"; daarom verplettert het zwijgen hem en rukt het al leen-zijn hem uit zijn verband. Een naam verlost hem uit zijn afzon dering. Hij behoeft niet langer bij zichzelf te blijven, maar hij kan tot anderen gaan. Zijn naam brengt hem overal, waar de roes van „licht en gezelligheid" als een kleurig vlies over het leven heen gespan nen is, zoodat men de kloven en de af gronden niet ziet. Daarom is een naam tegenwoordig zoo veel waard. En nogmaals: het doet er niet toe, op welke wijze hij ons ten deel ge vallen is. Het behoeft ook niet onze per soonlijke naam te zijn. Wij zijn er al te vreden mee, wanneer een veneen iging zich over onze naamloosheid ontfermt en wij als haar leden „groot" mogen zijn. En zelfs, als ons dit niet beschoren is, dart zijn wij nog gelukkig met de gedachte, dat wij behooren tot een volk, dat een roemrijk verleden achter zich heeft, of een glorieuze toekomst in het verschiet. Als wij maar niet overgelaten worden aan ons zelf! Want ach, daar in de naamlooze ver borgenheid moet het ons wel openbaar worden, wie wij zijn. En wij schromen de ontmaskering. De mensch wil nog zoo bitter graag gelooven in zijn adeldom en in zijn wijsheid, die hij uit eigen kracht door inzicht en „goede daden" verwor ven heeft. En hij kan maar niet tot de ontnuchterende bekentenis komen, dat hij in deze dingen verre boven zijn stand' heeft geleefd. Wie echter met de werkelijkheid re kent, keert gaarne terug in de anonymi- teit, waaruit het leven hem misschien voor een oogenblik verjoeg. En hij begrijpt, waarom naamloozen de machtige kathe dralen hebben gebouwd. Hij is niet be vreesd meer in het duister en in de stilte. Want hij weet, dat waar duisternis heerscht, licht tot zichtbaarheid komen kan. En hij weet, dat waar stilte is, een stem kan worden gehoord. ZONDAG, 12 Januari 1936. lllUIIUIIIIIIlUlllllllltlUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIlUUJlllU III VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie slechte daden kan beletten, en het niet doet, is er medeplichtig aan. MAANDAG. Altijd van plan zijn te handelen maakt de handeling zelt onvolmaakt. Democrates. "DINSDAG Matigheid en arbeid zijn voor lichaam en geest van verstrekkende beteeken is. WOENSDAG. De grootheid bestaat niet daarin, altijd te doen wat men wil; maar slechts dat# gene te willen, wat men doet. Christina Koningin van Zweden. DONDERDAG. De mensch met fijn gevoel en ware beschaving zal niet te veel over zijn eigen geluk spreken tot iemand, die min der gezegend is dan hij. VRIJDAG. De oplossing; van alle kwesties ligt in de menschelijke gewetens en er zou den geen kwesties meer zijn, indien een ieder onzer ten allen tijde zijn geweten-, raadpleegde. ZATERDAG Wederzijdsche achting is het onfeil- baarste middel voor een waarachtig geluk kig huwelijksleven. y a®®®®®®®®® Als men de vrede wil, is ook ffl aö dit een overwinning. f» 38 MUSSET. Acom'lum Het geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „ge neeskruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid bekend waren. Deze kruiden, bevatten geneeskrachtige stoiien ip hun natuurlijke samenstelling, waar door zij gemakkelijk door hel lichaam kunnen worden opgenomen. Daar door is hun werking snel en veel zijdig, zij schaden het gestel niet, daar ze geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de z.g. nieuwere „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is, wordt thans nog krachtig versterkt, nu Apotheker Dumont op bijzondere wijze daaraan heeft toegevoegd da krachtig „hoest-bedwingende" stof i „codeïne1', zónder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt vermin- 'derd. Integendeel, doordezegelukkige combinatie wordt zij nóg doeltreffen der. 'n Betere samenstelling tegen aan doeningen der ademhalings-organen, de ondervinding zal het U bewijzen, it ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar ,,'s werelds béste" hoesl-siroop. Thans per flacon slpchls 75 cent, f. 1.25, f. 2.- er» f. 5.50. Overal verkrijgbaar! ABDUUROOP VEREEN. TEXEL TOT Aan het als steeds uitvoerig en goed gedocumenteerd jaarverslag van de heer J. Cz. Kager, secr., ontleenen we het volgende: Als motto heeft de secr. boven zijn verslag over het boekjaar 1934—1935 ge plaatst: „De Vereen, groeit gestaag, on gestoord. De arbeid bloeit, het werk gaat voort" en breedvoerig gaat hij na hoe zeer die woorden in alle opzichten op deze nuttige Texelsche Veneen. van toe passing zijn. Ieder is thans doordrongen van het groote nut der bestrijding en zoo is de Vereen, snel gegroeid, dank zij de acti viteit van het bestuur en de even onmis bare medewerking der veehouders. Moei lijkheden bleven de Veneen. niet ge spaard, maar ze werden met de noodige tact en volharding overwonnen. Er werd in de weinige jaren, welke de Vereen, telt, zelfs meer bereikt dan wij hadden mogen verwachten. Maar het einddoel: heel Texel vrij van rundvee-tb.c. is nog niet bereikt. En zelfs al was dit het ge-t val, dan zouden alle krachten nog ge richt moeten blijven op het behoud van wat verkregen werd. Met voldoening mag worden gewaagd, ook van de medewer king van de beide zuivelfabrieken. Zij toch verwerken geen melk van niet op tb.c. onderzochte runderen. In massa staan thans de veehouders achter pnze mooie Vereen. Wat de saneering van de rundveestapel betreft, was het afgeloopen jaar een re cord, vooral door de laatste twee zen dingen. Een veelomvattende actie was noodig om Tlit te bereiken. Zelfs was een audiëntie te Den Haag noodig. De leden mochten alle neactiedieren ineen of twee zendingen leveren, waarmee de t.b.c.-bestrijding hier ten zeerste gediend werd. BESTUUR. In de vacature A. J. Keij- ser, niet herkiesbaar, werd voorzien door benoeming van de heer Jac. Keijser Dz. FINANCIEN: De rekening sluit met 'n bevredigend batig saldo dank zij contribu- tieverhooging van 25 op 30 ct. per dier en de verplichte betaling van 10 ct. voor elk nieuw aan te brengen oormerk. Deze verhooging werd noodig, doordat de Prov. Vereen, de bijdrage voor de cen trale kas van .10 op 20 ct. bracht. Daar er aanvankelijk tekort in kas was door de hooge kosten van aanschaffing oormerken en tangen werd een tijdelijke kasgeldlee- ning a t250 aangegaan bij de Boeren leenbank. LEDENEind vorig boekjaar bedroeg het aantal 368; 16 werden afgeschreven wegens opheffing bedrijf, één wegens ver trek naar elders, één omdat hij zich met het beleid der Vereen, niet wilde ver eenigen. Nieuw toegetreden leden: 36. Thans totaal 386. Bij de Prov. Bond zijn thans 43 Ver een. aangesloten. De Vereen. Texel hand haaft nog ruimschoots haar plaats. HET ONDERZOEK: Van ieder bedrijf werd weer een tuberculi natiestaat in vier voud opgemaakt, in totaal dus 1544 sta- staten. Door inkrimping wegens ongun stige bedrijfsresultaten en teeltbeperking bleef het aantal onderzochte dieren 300 beneden dat van vorig jaar. Op de 386 bedrijven werden 4660 die ren onderzocht, waarvan 3784 boven twee jaar en 876 beneden 2 jaar. Van het to taal, 4660, reageerden er 339 positief, dus 7.3 pet. Op de 3784 dieren boven 2 jaar wer den 326 stuks of 8,6 pet. reageerders ge vonden, op de 876 beneden 2 jaar kwam bij 13 stuks of 1.5 pet reactie voor. Er werden 12 open lijders gevonden, vorig jaar 31. Van de 386 bedrijven wa ren er volgens de toestand direct na het onderzoek 275 t.b.c.-vrij. Bij de laatste twee leveringen aan de N.V.C. echter verdwenen 152 neactiedieren van. het eiland In totaal werden er wel 281 opgeruimd, waardoor het aantal reactie- dieren nu nog maar 58 bedraagt, dat is 1.2 pet. Hierdoor steeg het aantal vrije bedrijven met rond 100 en wel tot 375. „Zonder strijd geen overwinning". Ieder weldenkend mensch zal toegeven, dat zoo'n overwinning zooveel strijd zeker waard is. OPEN LIJDERS. Aan het rapporthier- omtrent ontleenen, we, dat aan de eige naars van de 12 koeien, wegens open vorm van t.b.c. afgeslacht, gemiddeld f 97.kon worden uitbetaald, een op brengst, welke voor waardelooze bedrijfs- dieren zelfs de verwachtingen overtreft Voor aan de N.V.C. geleverde runderen wordt geen subsidie uitgekeerd, omdat deze dieren tegen volle bedrijfswaarde zijn overgenomen. Uit dit rapport blijkt opnieuw het groote nut der Vereen., alhoewel bevor dering van de gezondheidstoestand van mensch en dier natuurlijk het hoofddoel der Vereen, is. In zijn slotwoord doet Je secr. een be roep op de steun van alle Texelsche vee houders, om het daarheen te leiden, dat aan het eind van het nieuwe seizoen de kroon op het werk kan worden gezet: Texel vrij van rundvee-t.b.c., welke roem tot ver buiten het eiland zal doordringen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1