No. 5015 49ste Jaargang Zaterdag 18 Jan. 1936 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. TWEE WEGEN. Texelsohe Berichten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uw advertentie in dit blad wordt op Texel liuis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT WELKE IS DE UWE? TAOORE gebruikt in zijn Sadhana een aardig beeld om de tegenstelling tus- schen de Oostersche en de Westersche mensch te verduidelijken. Hij zegt: een mensch kan op twee manieren een weg bewandelen, óf het doel is hem alles en de «eg slechts noodzakelijk kwaad, enkel middel ter bereiking van het doel, ót de weg is zelt reeds het begin van de beoogde bestemming. De Westerling bewandelt de levensweg op de eerste ma nier, de Oosterling op de tweede. Ik geloof, dat er veel waars in deze uit spraak ligt en dat wij dit toch langzamer hand wel in gaan zien. De Oosterling ondergaat het leven als deel van zijn bestemming, hij aveet van bespiegeling die hem de verborgenheid doet verstaan, hij kent de vrede en de rust. Maar de Westerling kent die vrede niet, hij jaagt en zwoegt en werkt en heeft altijd een doel voor oogen, dat hij be reiken wil. Het leven is hem alleen een middel daartoe. Daarom verovert hij slechts de aarde. Nogmaals: er zit veel waars in die uitspraak en wij weten het zelf wel. Omgekeerd willen wij het Oos ten niet idealiseeren, wat weten wij er tenslotte van en wat begrijpen wij ervan? Beter kunnen wij het beeld van Tagore op onszelf toepassen; ook binnen Euro pa is de tegenstelling waar te nemen, die in het beeld van ide weg ligt uitgedrukt. Het leven is een weg, waar wij langs wandelen. Sommigen onrustig en ge jaagd zij zoeken een doel te bereiken, waar zij meenen, dat hun geluk aan hangt. Het leven zelt is hun nauwelijks iets waard, zij merken het niet op, 'het doel is hun alles. Anderen wandelen hun le vensweg rustig, niet gejaagd. Zij staan eens stil en zien om zich heen, ze laten het leven op zich inwerken en ondergaan het. Ze genieten ervan in verwondering en aanbidding, ze kunnen luisteren. De eersten zijn de doel- en daadmen- schen, die 't leven opofferen aan de doel einden, die zij zoeken te beneiken, de an deren zijn de zielsmenschen, die het le ven beleven met hun zfel als deel zeït hunner bestemming. ZONDAG, 19 Januari 1936. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Fijngevoeligheid is een gave, die men, als alle gaven, goed of slecht gebruiken kan. MAANDAG. Men moet denken, wat waar, gevoelen, wat schoon, willen wat goed is. Plat o. "DINSDAG. Het is gemakkelijker ons te omringen met een veelheid van kennissen dan er slechts weinige waarlijk te bezitten. Vauvenargues. WOENSDAG. Koningen hebben het kleinste aandeel in de grootste genietingen en het groot ste aandeel in het grootste aller ongeluk ken. Xenephon. DONDERDAG. De liefde schrijft niet haar uitgaven op één blad en haar ontvangsten op een ander, want haar uitgaven zijn haar ont vangsten. In haar werk ligt haar loon. VRIJDAG. Men dankt de dooden door de ideeën van hun leven te bevorderen en voort te zetten, wat zij begonnen. ZATERDAG. De gelegenheid kan niet meer gegeven worden, als zij voorbij is; gij moet haar grijpen als gij haar ontmoet. Zij komt om uwentwil ook niet terug. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 9 Handelsinformatie- en Incas- 9 sobureau voor de Midden- 9 stand, opgericht 1864, biedt Q 9 in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt 9 met een ex. van de 14-daag- 9 sche zeer verzorgde courant 9 wordt op schriftelijke aan- 9 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, O Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. 9 I - - -x - HET ZAL WEER LENTE WORDEN. <5PPFI^FNinF r.pTAI I FM De waarde van de Nederlandsche pro ductie over 1934 was 44 pet. minder dan die over 1929. 99 Te IJmuiden bleef de vischaanvoer met buitenlandsche schepen in 1935173.600.— bij 1934 achter. Het volksinkomen in Nederland was over 1934 een vijfde minder dan dat over 1929. Over 1935 zal het nog lager blijken te zijn. 99 9 Amsterdam. In het Binnengasthuis wer den in 1935 6385 patiënten opgenomen, in het Wilhelminagasthuis 11848, in bet Tes- selschade ziekenhuis 1991. 99 9 Amsterdam. In 1935 hebben de blok- bandtaxi's via de Taxi-oentrale ruim 786000 telef. bestellingen uitgevoerd: Het aantal in die taxi's vergeten voorwerpen bedroeg 2388. Hierbij was f2226.49 aan geld. Het grootste deel is door de recht matige eigenaars afgehaald. Een onderzoek naar de misdadigheid in 1388 steden van de Vereen. Staten leerde, dat in de eerste negen rnnd. van 1935 op elke 100 inwoners er één zich aan een zwaar misdrijf schuldig maakte. Van 57.033 veroordeelden waren er 20 pet. onder de 21 jaar en 18 pet. tusschen 21 en 24. Op elke 100 gearresteerden waren zeven vrouwen. In Chicago werden in JuliAug—Sept. 1935 65 moorden begaan en 4214 inbraken gepleegd. 99 9 De Eiffeltoren te Parijs werd in 1935 door 2.8 millioen personen bezocht; in 1934 was het getal 10 pet. grooter. In Sovjet-Rusland zullen dit jaar 5000 K.M. nieuwe spoorwegen worden aange legd. 99 9 Sovjet-Rusland bracht zijn oorlogsbe- grooting voor 1936 op 14.8 milliard roe bel (1935: 8.2 milliard), o.m. wegens de agressieve politiek van Japan en Duitsch- land. WOORD EN DAAD dat door het Alg. Weeshuis daarvoor aan Ged. Staten geen machtiging is ge vraagd weshalve de gemeenteraad wordt ver zocht, bestuundenen van het Alg. Wees huis indachtig te maken, dat die aan vrage alsnog voor 19 Oct. moet geschie den. Voorz. brengt vervolgens een schrijven ter tafel van H.H. Regenten door de voorz. op hun verzuim attent gemaakt blijkens hetwelk gemelde aanvrage 11 Oct. 1887 werd verzonden. Voor kennisgeving aangenomen. Voorz. doet mededeeling van een schrijven van de heer Bloemendal, lijn- inspecteur P.T.T., in verband met de tele foondienst voor Oosterend, behelzende, dat de voor dit doel aangewezen persoon en lokaliteit door hem ongeschikt wordt geacht. Hij verzoekt een andere voordracht aan te bieden. Besloten wordt twee of drie personen voor te dragen. Adres van de heer C. Bosman, on dernemer van de stoombootdienst, ver zoekende, hem op de bestaande voor waarden gedurendie 4 jaren een subsidie van f1000 per jaar te verleenen. Dit verzoek geeft aanleiding tot veel discussie, in hoofdzaak over de vraag, of de subsidie voor één dan wel voor vier jaar zal worden verleend. Tenslotte wordt gestemd en met 10 stemmen beslo- 4 EEN WALGELIJK AMUSEMENT. Onder bovenstaand opschrift schrijft C. M. K.(uypers), redacteur van Dierenbe scherming", orgaan van de Nederl. Ver een. tot Bescherming van Dieren het vol gende, in dit Maandblad: In „De Levende Natuur" vindt men een artikel over zeehonden, waarin wordt gesignaleerd, dat nu de jacht op deze dieren voor een broodjager niet meer loonend is, de badgasten, vooral op TEXEL, voor hun plezier op zeehonden gaan jagen. Geliefd was daar lezen we vooral de babyjacht. Heel jonge zeehondjes hebben de gewoonte tegen de stroom in te zwemmen, als ze vluchten. Met een motorboot kun je ze nu lang zaam maar zeker inhalen. Door telkens te schieten als ze lucht happen, breng je ze buiten adem en op. iedere gewenschte afstand kun je ze neerleggen. Misschie ten is geen bezwaar, zeker van je buit ben je toch. Je zou 't zeehondje ook kunnen pakken en de flesch geven. Na enkele dagen zou hij je dan „vólgen als een hondje". 99 9 Ieder menschelijk gevoel moet deze moordzuchtige plezierjagers toch wel vreemd zijn. Dit is wel een der laagste lafhartigste, verachtelijkste vormen van dieren dooden, die denkbaar zijn. Om deze walgelijke sport te kunnen bedrij ven, moet men wel tot de allerarmsten van geest behooren". 9 'We zijn het met de schrijver eens voor 100 pet. en hopen, dat ieder, die daartoe in de gelegenheid is, dergelijke de mensch onwaardige praktijken zal trachten te voorkomen. De jacht onmo gelijk maken? Dat zal wel niet gaan, maar aan een gemeen spel, „een walge lijk amusement", als hier beschreven, dient toch beslist een eind te worden gemaakt. Red. IIIIII9 Bij de jacht op de Vrouw heeft 1111119 reeds menig man een bok gescho- 1111119 ten, doordat hij zich een kat in de IIIIII9 zak kocht. VAN TEXELS RAAD. ten de subsidie voor 4 jaar te verleenen tegen stemt de heer P. Boon. De heer C. Keijser geeft het ge meentebestuur in overweging, in navol ging van andere gemeenten, een commis sie van bijstand voor openbare werken te willen benoemen. Dit punt wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer A. Dros informeert naar voorziening in de vacature-nachtwacht te De Cocksdorp. Voorz. deelt mee, dat hierin tijdelijk zal worden voorzien in verband met de nieu we politieverordening, welke op komst is. De heer C.W. Bakker vraagt, waar om door de onderwijzers geen school geld wordt betaald voor hun kinderen, die de school voor Ulo bezoeken. Voorz. antwoordt, dat door hem ge tracht is, daarin verandering te brengen; de onderwijzers beroepen zich echter op een bestaande verordening, welke de on derwijzers vrijstelt van betaling van schoolgelden voor hun kinderen voor de openbare school. De school,'hierboven be doeld, is thans ook een openbare school. De heer Bakker meent, dat de verorde ning, die van ouder datum dan de Ulo is, op deze school niet van toepassing kan worden verklaard. Op voorstel van de voorz. zal deze zaak later nog eens onder het oog wor den gezien. ||9 Er zijn menschen die zeggen: 119 „ik heb genoeg van de wereld". 119 Waarheid echter is vaak, dat de j|9 wereld genoeg van hen heeft. OVER OPVOEDING. OEBELE. Oebele was een „pruustig feintje". In het dorp was hij graag haantje de voorste. Als hij Zondags met een garri- baldi op achter de meisjes aanliep of op regendagen met zijn vrienden ging; schutjassen, dan had hij het hoogste woord. Geen wonder: Oebele was het eenig zoontje en zoowel „mem" als zijn oudere zusters zagen hoog tegen hem op. Hij kreeg danook veel te veel zakgeld, zoodat hij, toen vader o verletten was en moeder nagenoeg zonder middelen achterbleef, danig op zijn poot speelde, toen dat zakgeld noodgedwongen inge krompen werd. Wat was dat voor een toestand, daar mede kon sinjeur Oebele geen genoegen nemen en na heel wat ruzie en gemopper toog Oebele met pak en zak de wijclei wereld in, waar hij zichzelf wel zou we ten te redden. Moeder was diep terneer geslagen en haar familie „omke Auke en moaike Zwaantje" wisten haar niet te troosten. Als dat maar niet misging. Nu, het ging mis. Ik kan het verhaal veel langer maken, doch het kwam in het kort hierop neer, dat Oebele meer uitgaf dan hem paste en toen in de benauwdheid zijn hand in de kist van een andere knecht stak cn zich diens geld toeëigende. Het gewone smoesje, dat hij het als een teening had1 beschouwd en het geld er weer in zou leggen, als hij zijn loon had ontvangen, ging niet op en de politie \verd er in gemoeid. Oebele zou danook zonder twijfel ver oordeeld zijn gewonden, als de vereeni- ging Pro Juventute, die met het geval in kennis was gesteld, er niet tusschen was gekomen. De bedrijfsleider van een groote mel- kerij bood zich als lid van P. J. aan om dit geval voor zijn landgenoot op te knappen. Het deed Oebele, die liet angstzweet al op het gelaat stond, al goed, dat hij in zijn eigen taal aangesproken was. Dat gaf vertrouwen. „Nu moet je niet langer negen, maar mij pnecies zeggen, wat er gebeurd is". En Oebele loog niet. In 't Friesch ging hem dat ook niet zoo goed af. In 't kort komt het verdere verloop van deze historie hierop neer, dat er tus schen die twee een band van vertrouwen ontstond, dat Oebele pnecies deed wat de andere van hem verlangde, dat Oebele tenslotte „melkfeint" werd op de melkerij; en alles op zijn pootjes terecht kwam. Mem heeft zelfs nimmer geweten, hoe haar zoon op de rand van de afgrond had gestaan. En hoe hij daarin zou gestort zijn, in dien Pro Juventute, die haar beschermen de handen in liet göheele land over de gevaarloopende jeugd uitstrekt, hem niet tijdig had opgevangen. (Het Alg. Secr. der Vereen, is gevestigd 2e Helmerstraat 16, Amsterdam W.) VAN 1887 HEDEN. VRIJDAG 16 DEC. 1887. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig: W. Koning, A. Dros en G. K. Brouwer. Voorz.: Burgemeester D. C. Loman. Voorz. deelt mee, dat de heer J. M. Bilroth tot plaatsvervangend districts-vee- arts werd benoemd. Voorgesteld wordt: A. een tijde lijke leening aan te gaan, grootf 15000 tegen hoogstens vijt pet., voor dagelijk- sche uitgaven; B. een leening aan te gaan, groot f15000 a 4.5 pet. ter afdoe ning van bestaande gemeenteschuld;deze tweede teening zou in 1902 moeten zijn ingelost. Goedgekeurd z.h.st. Gunstig wordt beschikt op een ver zoek van de heer De Jongh, Eierland, om hem voor het houden van avond school gedurende drie wintermaanden t 20.— toe te kennen. Tot regenten Alg. Weeshuis wor den herbenoemd de heenen T. M. Zijm (raadslid) en C. C. Kuyper. Mede ston den op de voordracht de heenen C. A. Witte, J. T. Zijm, A. Langeveld Pz. en J. G. Kikkert. Tot regentes Alg. Weeshuis wordt herbenoemd mej. N. Roeper-de Boer. Mede stonden op de voordracht mei. M. Keijser-Kuyper en mej. N. Keijser-Boon. 6

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1