TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Uit de Geschiedenis van Polder Eierland. Helpt een handje. KRONIEK Uw HOEST akkers Abdijsiroop Texelsche Berichten Het Land van de Negus. verdwijnt in 24 uur! Zaterdag 18 Januari 1936 Instructiën voor den Landbouw, gegeven voor den Jare 1838 dooi den Gedelegeerde Commissaris van het Hoofdbestuur van Eijer- land P. Langeveld den len April 1838. We gaven in ons laatste uittreksel een overzicht van de meekrap-teelt, welke in den beginne in de Eijerlandsche polder zoo'n belangrijke plaats innam. In aansluiting daarop doen we een opgave van de kosten van die teelt, zoo als we die in bovengemelde Instructiën aantreffen Tien jaren dooreengenomen, zoo lezen we, zijn de kosten gemiddeld in het eerste jaar: plukken en zetten per bunder, f25.74; van wieden per bunder f24.59; overdekken met de ploeg (paardewerk) f5.00 per bunder, effenen en rijven f4.46 per bunder. Tweede jaar: wieden f 17.72, delven 1152.67. Dit geschiedt aldus de In structiën bij aanbesteding, aan ploe gen van 4—68 man. Over alle ploegen tezamen wordt een opzichter aangesteld. Het meebeddenploegen kost per bunder t5.83. Meedekken met de ploeg f5.60, rijven met de ploeg f2.10 of f2.33, rijven 11.40. Hiermee wordt doorgaans begon nen in het begin van Sept. en behoort zoo mogelijk 1 Nov. geëindigd te zijn. Art. 23 handelt over „Het ploegen op meten ot akkers". We lezen hierin: Dit is beide even doelmatig; in hooger landen verkiest men het ploegen op me ten, in Lagere landen op akkers. Dat hangt af van de behoefte aan uitwatering. Art. 24 vermeldt, dat men in gewone omstandigheden 12 kop winterkoolzaad per bunder zaait. Art. 25 bepaalt, dat het poten van wm'.erkoolzaad niet later mag geschieden tla i 1 Dec. Art. 26 houdt in, dat de hoeveelheid zaaizaad voor tarwe, rogge, gerst en haver 2 mud per bunder bedraagt, voor paardeboonen 2.5 mud, erwten 2.8 mud, voor aardappelen! 7 a 9 mud poters, man- gehvortelen 31/2 a 41/2 Ned. pond, paande- ipeen 6 a 7 Ned. pond (zaad.) Art 27 bepaalt, dat de zetboeren geen arbeiders of knechts mogen bedanken of aannemen zonder voorkennis van de ge delegeerde commissaris van de polder. Art. 28 handelt over de „transporten": Alle veneischt wordende transporten zul len door de zetboeren, een ieder op zijn beurt, gedaan worden, naar een vast rooster. Zij zullen alleen op aanvraag van de opzichter H. Dekker hun wagens laten volgen. Aangaande de „mesthoopen" gelast art. 29: De zetboeren zullen hun mesthoopen niet over het land mogen brengen zonder met de gedelegeerde comm. bepaald te hebben, waar die gebracht zullen worden. In art .30 tenslotte lezen we: De zet boeren zullen verplicht zijn stiptelijk de bepalingen te volgen. Zij dienen aan hun arbeiders zooveel eenigszins mogelijk de werkzaamheden uit te besteden naar de gestelde prijzen. Zij zullen nimmer daar van mogen afwijken, dan met voorkennis van de Gedieleg. Comm. De onderteekening luidde: De Gedeleg. Comm. van het Hoofdbestuur der Sociëteit van Eigendom van Eijerland. Eijerland, 1 April 1838. P. LANGEVELD Kz. ZOO SPRAK iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiüi: VON SEECKT (vroegere commandant Duitsche Rijksweer.): Oorlog is het top punt van de menschelijke vooruitgang. (Wij, Ieeken, zien het net andersom. Red.) Oorlog is de natuurlijke en laat ste fase in de geschiedenis van het menschdom. Oorlog is de vader van alle drngen en bereidt tegelijkertijd bet einde van een tijdsperiode van een natie voor,. tene:nde weer de vader van een nieuwe ontwikkeling te kunnen worden. Illlll* VAN ZON EN MAAN. «111111 MAAN Datum: Op: Onder: Z 19 Jan 3.41 11,31 M 20 4.48 12,13 n 21 5,49 13.08 W 22 6,38 14,18 D 23 7,17 15.38 v 21 747 |7 03 7- 25 - 8,10 18 30 Vrijdag 24 Jan. Nieuwe maan ZON Op: Onder: 7.57 16,21 7,56 16,22 7,55 16,24 7.54 16.25 7.53 16,27 7,52 16,29 7,51 16,31 Men schrijft ons: Hier volgt, met weglating van particu liere biezonderheden, de inhoud van een brief, berustende bij de secretaris van het plaatselijk comité voor steun aan tewerk gestelde werkloozen in onze gemeente? „Meneer. De reden, dat ik mij tot u wend, is dat wij arm zijn. Wij zijn met ons zes-, sen alle dagen. Mijn man is vast werk-; man bijen brengt 14 gulden thuis. En nu is ons vijfde kindje op komst en ik weet het niet voor elkaar te brengen met de kleertjes en de kosten, die hef meebrengt. Ik heb vier meisjes, van 10 8 5 3 jaar. De jongste heeft in het hospitaal gelegen en is geopereerd. Ze moet goede voeding liebben. En nu oacht ik, ik zal eens vragen of wij iets konden krijgen van het Crisiscomité, wat kleertjes b.v. voor de a.s. kleine. Mijn beddegoed is ook heel zuinig, lakens en sloopen. Werkgoed en ondergoed van mijn man is ook versleten. Twee kinderen gaan naar school, loopen alle dagen een klein uurtje. Die slijten heel wat klomp jes af, binnen de 14 dagen een paar. Zia gaan alle dagen met brood. De boter is ook nogal duur, als ik zuinig doe, drie pond per week van 56 ct. Meester geeft er dan svat op, jam of hagelslag. Dat is heel aardig van hem, niet waar? En te genwoordig als je steenkool koopen moet en groente, dan valt het niet mee. En nu dacht ik, dat u me eens een keep wat kleeren kon geven voor mijn gezin. Dan kan ik de onkosten voor de kleine opsparen. Vrouw Zoo luidt die brief, een weeklacht, een klein bewijs van de armoe, waartoe zoo- wen door crisisomstandigheden geraakt zijn. Zoo zijn er vele brieven. We noe men maar één geval, er zijn er meer, veel schrijnender nog. Deze man heeft nog vast werk en zal door menigeen nog benijd worden. Maar toch is de nood al zoo nijpend, hulp al zoo geboden. Maar het Comité, bovengenoemd, mag alleen maar hulp verleenen aan bij de werkverschaffing ingedeelde personen. Deze voorwaarde zit vast aan de van overheidswege verstrekte subsidie. Toch moet ook in gevallen, als hier beschreven,, geholpen worden. Wilt ge daaraan uw medewerking verleenen Bezoekt dan in grooten getale de U.D.I.-avond. De netto opbrengst van deze avond komt geheel aan Texels Comité ten goede en zal het in staat kunnen stellen hulp tei verleenen in gevallen, waarin het anders onmogelijk kan voorzien. Op hooge prijs stellen wie het intusschen, dat de Texelsche Courant wederom bereid is alle advertenties en andere publicaties, noodig om die avond en de actie van het Comité te de en slagen, kosteloos op te nemen. Hartelijk hopen we, dat die propaganda succes zal hebben. P. RUNDVEETEELTREGEL1NG. Met ingang van 1 Januari 1936 zijn de geu ichtsgrenzen, geldende voor kalveren, wier aanhouden door een identiteitsbe wijs gedekt behoort te zijn: a. voor mannelijke, al dan niet ge castreerde kalveren: 140—400 Kg. b. voor vrouwelijke kalveren: 160—400 Kilogram. (Circulaire gedateerd 7 Jan., poststem pel 16 Jan. '36. - Red.) RECHTSVRAGEN. SCHENDING VAN GEHEIMEN. (Wetb. v. Str.r. Art. 272). Hij die opzet telijk eenig geheim, hetwelk hij, uithoofde van hetzij tegenwoordig, hetzij vroeger ambt of beroep, verplicht is te bewaren, bekendmaakt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste zes maanden ot geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Indien dit misdrijf tegen een be paald persoon gepleegd is, wordt het slechts vervolgd op diens klacht. De in dit artikel opgelegde zwijgplicht brengt voor degene, aan wie die plicht is opgejegd, naar algemeen wordt aange nomen, het recht mee, om steeds het stil-, zwijgen te bewaren, ook in rechten. Of zij dit verplicht zijn, is aan twijfel on derhevig. Biezondere wettelijke bepalingen of in structies kunnen een dergelijk ambtsge heim opleggen. Als voortvloeiend uit het beroep, wordt het algemeen aangenomen voor advocaten en doctoren. Uit dekrin gen van bankiers, journalisten, accoun tants zijn wel stemmen opgegaan dit ook voor hen aan te nemen, maar daaromtrent bestaat lang geen eenstemmigheid. Niettemin kunnen deze door indiscre ties natuurlijk wel een onrechtmatige daad plegen. Ten aanzien van een kantoorbe diende is eenmaal beslist, dat deze noch een ambt, noch een beroep bekleedt. (Ontleend aan de brochure Strafbare benadeel ing, kosteloos te bekomen door abonné's op Handelsbelangen.) Lezing van de heer Kurt Lu- b i n s k i voor de abonné's van de Texelsche Courant. We hebben reden om met voldoening terug te zien op de avond van Donder dag LI., toen op onze uitnoodiging de heer Kurt Lubinski, uit Heemstede, voor de abonné's van ons blad en hun liuis- genooten is opgetreden met een hoogst interessante causerie over Ethiopië, meest Abessinic genaamd, het Land van de Ne gus, welke causerie werd verduidelijkt en verlevendigd door wel 100 zeer goede lichtbeelden. Naar men ons van verschei dene kanten verzekerde was men over deze avond, gewijd aan een land, dat zoo zeer in het centrum der publieke be langstelling staat, zper tevreden. Dit ver heugt ons ten zeerste en geeft ons moed en vertrouwen om ojp dit pad voort te gaan, al zjjn aan de organisatie van zoo'n avond met een spreker en schrij ver van internationale bekendheid ook vrij hooge kosten verbonden. Doel van deze avonden is immers: versteviging van de band van aangename verstandhouding welke nu al bijna vijftig jaar tusschem abonné's en krant bestaat. Het verheugt ons ook om de heer Lu binski, die zooveel belangstelling de groote zaal was op eenige tientallen plaatsen na, geheel beziet zoo gunstige critiek zeker verdiende. Zooals de naam: reeds deed vermoeden, is de heer Lu binski geen Nederlander, maar men kon hem niettemin zeer goed volgen. Hij wist zijn gehoor te boeien, was geestig en gaf in de uren, die hem ter beschik king stonden, zooveel biezonderheden, over het land van keizer Haile Selassi met zijn liet en leed, dat wij daarop thans een heel wat beter kijk hebben gekregen. Na een enkel woord, waarin we o.m. onze vreugde te kennen gaven over de groote opkomst, over de tegenwoordig heid van de heer en mevr. Kamp, mevr. Neubecker en de heer Lu binski in het biezonder, zeiden we het een voorrecht te noemen, dat Burgemeester Kamp zich op ons verzoek bereid had verklaard de spreker mei oen entfet woord in te leiden. Mr .Kamp vertélde, hoe hij het genoe gen had met de heer en mevr. Lubinski, die hun huwelijksreis naar Abessinic had den gemaakt, kennis te maken. Dat was bij een excursie langs de Zuiderzee-wer ken. Een groot dieel van de wereld werdi door de heer Lubinski afgereisd; in boek en tijdschrift vindt men nu zijn inte ressante artikelen, terwijl op avonden als deze hij daarover boeiend vertellen kan, het gesproken woord met lichtbeelden verduidelijkend. Burgemeester Kamp hoopte, dat de heer Lubinski ons in hoofdzaak zou ver tellen over de cultuur van 'het Abessini- sche volk, en niet op de oorlog, welkej daar gaande is, de nadruk zou Leggen. Ook prees hij de actieve Texelsche Courant voor het initiatief, dat zij nam tot het beleggen van deze avond. Het was, zooals geschreven, een leer zame, alleszins interessante avond, die, naar we hopen en ernstig willen trachten, idoor vele andere moge worden gevolgd. Ons devies was en is en blijft: EEN NUTTIGE EN GENOEGLIJKE avond, tegen een entree-prijs, zoo LAAG, als eenigszins mogelijk is en toegankelijk voor ALLE ABONNEE'S en hun huis- genooten. Van strandingen en andere: scheepsongevallen op en bij de Texelsche kust. 11 OCTOBER 1887. In het Kiltje bij De Cocksdorp zinkt een Friesch tjalkscheepje, schipper Yetse Lier. Schipper en knecht weten zich op het achterdek nog zoolang boven water te houden, totdat ze door de TX 14, schip-, per C. Mz. Boon worden gered en be houden aan land gebracht. 24 OCTOBER 1887. Op de Razende Bol de Oostenrijksche bark Matea Premuda gestrand. Het schip slaat uit elkaar. Honderden vaten petroleum spoelen aan. 15 DECEMBER 1887. De EngeLsche bark RENOWN op de Pannekoek gestrand; 23 opvarenden wor den gered door temanning der Helderschre reddingboot; twee komen er in de gol ven om. 8 JANUARI 1888. Door de mist misleid geraken de schui ten E.H. 4, schipper De Jong, en de H.D. 19, schipper v.d. Leek, achter de Westen op het strand. Met behulp van vletterlieden van 't Nieuwediep worden ze de volgende dag vlot gebracht. IIIIH+ Ware liefde marchandeert niet: jlilli* zij koopt en gros en betaalt con- llllll* tant. DE COCKSDORP. FEESTAVOND V.E.L.O. Na de buitengewoon geslaagde eerste tooneeluitvoering der nieuwe tooncclver- eeniging VELO, alhier in November j.I. gehouden, heeft het bestuur besloten vóór de tweede uitvoering, «elke vermoedelijk in April a.s. zal plaats vinden, een feest avond te geven. Een feestavond in de ruimste zin van het woord. Er zal een één-actertje worden opgevoerd, maar tevens zal het in de groote steden zoo bekende „Kienspel" worden beoefend., Iets nieuws voor Texel, dat ongetwijfeld in de smaak zal vallen. Reeds heeft V.E. LO. het in een onderonsje beproefd en het succes was zoo groot, dat op de a.s. feestavond dit nieuwe en toch ook oude spel wel veel belangstelling zal trekken. Temeer daar na afloop het bal onder lei ding staat van de Flying Boys, de 'be kende Accordeon Band uit Haarlem, die zich eveneens een zeer gunstige reputatie hebben verworven. De feestavond is be paald op Zaterdag 1 Februari a.s. in hotel De Hoop. De toegangsprijs is dit maal wel zeer populair, n.l. fi).35. De vraag naar kaarten zal danook on getwijfeld groot zijn en men wordt ver zocht zich vroegtijdig daarvan te voor zien. Zij zijn verkrijgbaar in hotel De Hoop, bij de heer P. B. Koster en bij de overige leden van VELO. Zij nog ver meld, dat jiersoucn onder de zestien jaar geen toegang hebben, en dat bezoekers, die op het aanvangsuur, 8 uur, aanwezig zijn, een verrassing wacht. Kienen, too- neel, muziek en het bal zullen u een prettige avond verschaffen. als Gij direct Akkers Abdijsiroop neemt Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel I Vorlóógdo prijzen: t 0./5, f 1 25, f 2- per flacon. RECENSIES DIERENBESCHERMING, officieel or gaan van de Ned. Vereen, tot Bescher ming van Dieren, secr. Prinses Made straat 40, den Haag. Het Dec.-nr. bevat artike'en over nestkastjes, over oliegevaar voor zeevogels, over dierenbescherming in de rechtzaal, over vogelbescherming in het biezonier en verder nog 'n groot aantal her.chten, waarin ieder dierenvriend zeker belang zal stellen. Abonn.-prijs f3.50 p.j. Voor leden; f2.50 p.j. 9 BUITENLEVEN, maandblad voor zelf- tuinieren en natuurgenot. Uitg. A. J. Her wig, Bussum. Abonn. prijs t2.50 fr. p.p. Het Dec-nr. was weer een juweeltje van fotokunst en mode door zijn interessante lectuur over bloemen en planten, hees ters, vogels, 'n waardig besluit van het voorbije jaar. Behalve de rubrieken Van de Plantendokter en Wat de maand te |doen geeft in kamer en tuin vinden we de eersteling van een nieuwe rubriek, een pagina, die de jeugd vooral zal waardeeren. VAN 1887 HEDEN. 13 MAART 1888. Achter de Westen strandt een Hol- Landsche vischsloep, bemand met acht kop pen, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De opvarenden weten zich in veiligheid te stellen. De visch wordt bij laag water gelost. Het vaartuig gaat verloren. 20 APRIL 1888. Op de Vliehors strandt de Engelsche vischkotter DARING. De bemanning wordt gered. Het vaartuig werkt zich langzamerhand in het zand. Bij verkoop brengen wrak en inventaris f300.40 op. 5 JULI 1888. Bij de Groote Slufter strandt het Vlaardingsche visschersvaartuig NOOIT GEDACHT, V.L. 134, nadat de opva renden ter hoogte van Scheveningen door een Engelsche sloep waren opgenomen. Door sehelpenvisschers wordt het vaar tuig de haven van De Cocksdorp binnen gebracht. 24 JULI 1888. In de Noordergronden strandt een En- gelsch stoombootje; het raakt spoedig vlot en drijft met noodsein op naar ziee. Ter opsporing vertrekt een sleepboot van Nieuwediep. 28 AUGUSTUS 1888. Bij de Texelsche kust worden de Urker botters U.K. 107 en U.K. 148 door storm overvallen en vernield. De zes opvarenden komen om. 2

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5