Z PUROI De Nieuws lexslsche Courant 5^1, Ruwe huid No. 5016 49ste Jaargang Woensdag 22 Jan. 1936 D ti Van ?jveek tot week EERSTE BLAD; Texelsohe Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 In dit Mad opgenomen. l'ITG.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse ars. 4 ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel ir.m (nam. ongeveer y> uur later.) 24 25 26 27 28 29 30 Jan. 8,47 9.38 10,25 11,09 1148 0,07 0 51 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUIGEN 4,57 ZATERDAGAVOND WAAR GAAT ITALIË HEEN? Italië kan de uitweg niet vinden. Het wordt thans ook naar buiten duidelijk, dat een gevoel van onbehagelijkheid toe neemt in het land. Allerlei zeer hoogge plaatste en zeer bevoegde lieden, die voor het avontuur hebben gewaarschuwd, schudden meer dan tevoren hun wijze hoofd en zien hun somberste verwachtin-i gen reds in vervuiling gaan. Men fluis tert over een vergelijk, maar zoodra de buitenwereld iets vermoedt, wil niemand iets gezegd hebben. Er is geen beter manier, schrijft de Haagsche Post, om Mussolini te koppiger aan zijn desperate onderneming te laten vasthouden, dan door de schijn te wekken, dat men hem een regeling wil aanpraten. Daarom wordt alles tegengesproken, wat van die aard verluidt. Het Italiaansche volk gaat be grijpen, dat het militair niet goed gaat. Men staat niet meer voor de keus, of men al dan niet zal pogen Abessinië te veroveren. De duce kan niet meer terug, zoo meent men, en nog voelt men zich nauw verbonden met de duce. Rampen bedreigen het land en liet volk weet dat., Men gaat door, geloovend niet terug te kunnen, met vastberadenheid maar niet met opgewektheid. Men werpt echter zij - I, I delingsche blikken op de duce. Als hij atsl een vergelijk zou willen aanvaarden, dan jf.B was bitter onheil afgewend. Voelt Musso- iillll ''n' ^'e blikken niet steken? Wij gelooven III Van wel' drijft Je Haagsche Post. II!! EEN WANHOPIGE ONDERNEMING? L& Er is veel gepraat over pogingen tot vredestichten. 13e Fransche pers heeft het eerst gemeld, dat Mussolini bereid was een bepaalde methode van onderhandelen te aanvaarden. Uitgangspunt zou zijn het uitzenden van een Volkenbondscommïssie, om de wijze van oorlogvoeren der beide partijen te onderzoeken, zooals de negus had voorgesteld. Die commissie zou ech ter tegelijk kunnen vaststellen, waar Abes sinië hulp voor zijn modernisatie noodig had. Die behoefte aan hulp zou dan de grondslag kunnen worden van een verge lijk met Italië. Na mosterdgas en brand bommen, zou Italië de nieuwe civilisatie in zachter vormen in Abessinië kunnen invoeren. Italië zou zich dan echter met heel wat minder tevreden moeten stel len, dan het accoord van Hoare en Laval het had toegedacht. Was Mussolini werke lijk al zoo ver? De omstandigheden wor den waarlijk nijpend. Niet alleen wacht bet italiaansche leger de ellende van de regentijd, wat een haast ondragelijk lij - den kan worden en niet alleen verbloedt Italië snel financieel. Er is nog een an der gevaar. Zelfs Mussolini moet inzien, dat deze oorlog n:et een aangelegenheid mag wor den, waaraan hij vastgeketend zit tot zij hem en Italië doet wegzinken in het verderf. Op grond van een zeer uitvoerige studie acht de Duitsche generale staf die oorlog reeds zoo goed als verloren voor de Italianen. Deze opvatting der in dez.e dingen waarlijk niet onbe voegde Duitschers, moet Mussolini niet onbekend zijn gebleven. Stellig is hem ook bekend, dat de Franschen hun Engelsohe vrienden steeds 'tot geduld hebben aange maand, o.a. met de rédeneering, dat er van de veldtocht der Italianen toch niets terecht zou komen. Dit alles waren be vestigingen van hetgeen zijn eigen des kundigen hem eens, ter waarschuwing hadden voorgehouden. Al deze beschou wingen raken steeds meer in angstwek kende overeenstemming met de feiten, waarvoor de duce ook de oogen niet kan sluiten. Generaal De Bono heeft hij te ruggeroepen. Maar heeft maarschalk Ba- doglio merkbare verbeteringen teweeg gebracht? DE ZEEMACHT VAN AMERIKA ENGELAND EN JAPAN. Een ernstige gebeurtenis, maar in geien enkel opzicht een verrassing, is het ver trek der Japanners, als officieele deelne mers aan de vlootconferentie te Londen. De andere leden der conferentie waren niet bereid, het Japansclve voorstel aan te nemen, dat Japan onaantastbaar meester van het Verre Oosten zou hebben ge- maakt. Een regeling, waarbij een alge meen maximum van tonnage werd- vast gesteld, dat iedere zeemogendheid berei ken, maar dat geen enkele zeemogendheid overschrijden mocht, werd echter vooral door Amerika met groote felheid ver worpen. De Japanners zullen nu een of ficieuze waarnemer ter conferentie hou den, met wie men mogelijke regelingen van andere dan kwantitatieve aard zou kunnen bespreken. Want Japan is niet af- keerig van ieder vergelijk met Amerika ot Engeland. Daarvoor heeft het bij een wedstrijden bewapening ter zee al te veel, te verliezen. Als Amerika en Engeland in volledig wantrouwen tegenover Ja pan, met de middelen, waarover zij altijd nog beschikken, hun krachten gingen in spannen, zou er voor het doodarme, en nu reeds onder zijn schuldenlast kra kende Japan, een ondragelijke toestand ontstaan. De Engelscben vinden het al genoeg, dat Amerika van plan schijnt, zijn uiterste krachten in te spannen tot ver sterking van zijn vloot. Een sterke Ame- rikaansche vloot in de Pacific zal de Ja panners steeds tot bedachtzaamheid sterns ELLSWORTH EN KENYON NOG IN LEVEN. De sinds 23 Nov. vermiste Zuidpqol- vliegers, die Vrijdag door de Discovery gezond en wel werden aangetroffen bij de Walvischbaai. WOORD EN DAAD Tot leden Burg. Armbestuur werden herbenoemd de heeren J. D. Witte en Aug. Keijser. Mede stonden op de voor dracht de heeren W. Spigt en Joh. S. Keijser. Tot commissaris Bank van Leening werd herbenoemd de heer C. Reij. Mede stond op de voordracht de heer D.Witte. Goedgekeurd wordt de begrooting Alg. Weeshuis, nu de post onvoorziene uitgaven nader werd toegelicht. (Zie blz. 3.) WOENSDAG 18 JAN. 1888. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig: W. Koning, A. Dros en C. Keijser Pz. Voorz.Burgemeester D. C. Loman. Besloten wordt, naar aanleiding van een verzoek van E. Slaman, het bewaren en onderhouden der schoolkachels jaar lijks aan te besteden. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van gemeente-veldwachter S. Koning om verhooging van zijn jaar wedde met tl00. Voorz. deelt mee, dat 22 Febr. de loting voor de militie plaats heeft. Het aantal kiezers -voor de Tweede Kamer bedraagt in onze gemeente 667, volgens opgaat van Burgemeester Loman in deze raad. 7 f DSos 30-60cf Bij Apolh.en Drogisten men, vooral als deze vlootbouw verbon den is met de aanleg van een reeks nieuwe steunpunten voor marine en luchtmacht in de groote wereldzee. De Amerikanen van hun kant zien weer met genoegdoening, dat ook de Britten over eenkomstige plannen hebben. Reeds wordt weer gesproken van een modernisatie van de verdedigingswerken van het Britsche Hongkong, die op grond van het verdrag der vier mogendheden van Washington, in de laatste 14 jaren verwaarloosd wa ren. De Engelscben zijn op ieder gebied bezig met een nieuwe bewapening Met zeldzame eenstemmigheid beeft de wereldpers een mislukking van de Lon- densche vlootconferentie voorspeld. Al ja ren tevoren eischte Japan gelijkwaardig heid van zijn zeemacht met die van En geland en Amerika en ai jaren lang zeg-\ gen Amerika en Engeland, dat zij dit niet willen. Daar Japan in China zijn gang gaat, iAIsof er zelfs geen negen mogend- heden-verdrag meer bestond, lijkt het eigenlijk heel dwaas, weer een nieuw ver drag te gaan opstellen, dat hij gelegen-, beid toch ook op zij wordt gezet. Ach ter de vergaderiust zit de vrees voor een Japansch-Amerik. oorlog, maar Ja pan kan noch ter zee noch in de IuCht en veel minder te land, tegen de Verten. Staten opereeren. Uiterst twijfelachtig is het zelfs, of Japan, indien Engeland en Amerika hun volle bouwkracht gaan ont wikkelen, na drie of vier jaren een ver houding 55—5 wel zal kunnen hand haven. EB De vrede kan niet met zeker- EB Eg heid en met gerechtigheid berus- sfi EB ten op een gewapend evenwicht EB EB der mogendheden. EB ffl WOODROW WILSON. EB OPGEPAST. We vestigen de aandacht van belang- hebtenden op een in dit nummer op ver zoek van Burgemeester Kamp opgenomen waarschuwing inzake de N.V. Holl. Grond- credietbank te Den Haag. We kunnen hieromtrent nog meedeelen, dat genoemde bank failliet werd ver klaard. Schuldvorderingen dienen voor 1 Maart 1936 te zijn ingediend bij de cu rator, mr. D. J. Veegens, Koninginne gracht 15, Den Haag. De verificatieverga dering is bepaald op 18 April a.s. en wordt gehouden in het Gerechtsgebouw aan de Korte Voorhout aldaar. De curator deelt in een circulaire mee, dat de origin-eele premie-aanideelen ter verificatie moeten worden ingezonden aan zijn adres. De stukken blijven dan onder zijn berusting. Wie een ontvangstbewijs voor zijn stukken verlangt, sluite een postzegel voor antwoord daarbij in. VAN TÉXELS RAAD. Het raadslid W. Koning deelt schrif- delijk mee, dat hij als zoodanig ontslag neemt. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van mej. K. Boela Gesse, vroed vrouw te de Cocksdorp, om subsidie, daar zij zoo weinig practijk heeft.. Ingekomen is een adres van eenige schippers te Oudesdhild, met het ver zoek een einde te willen maken aan de onhoudbare toestand, waarin de haven van Oudeschild verkeert. De diepte laat veel te wenschen over. Voorz. geeft toe, dat het verzoek ge grond is. Besloten wordt aan Ged. Sta ten te verzoeken te willen nagaan, wat ter verbetering van de haven dient te geschieden. Als bijdrage in de kosten wordt f4000 beschikbaar gesteld. Na eenige toelichting door de voorz., wordt de alg. politieverordening zonder discussie vastgesteld. Ze zal ter goedkeu ring aan Ged. Staten worden gezonden. VRIJDAG 10 FEBR. 1888. Tegenwoordig 12 leden. Voorz.: Burgemeester D. C. Loman. Secr.de heer Stikkel, gem.-secr. Eén vacature: (W. Koning.) Ingekomen is een adres van P. Bouma, namens eenige schipj>ers te Oosterend, met het verzoek gelezen hebbende de beslissing inzake de haren te Oudeschild pogingen aan te wen- 8 WAARSCHUWING. De Burgemeester van Texel geeft aan belanghebbenden in overweging geen be talingen te doen aan Je N.V. Holland se he Grondcrediethanh, „De Lichtstraal", „Habarrah", alvorens zich in verbinding te hebben gesteld met de curator in het faillissement van evengenoemde N. V., Mr. D. J. Veegens, Koninginnegracht 15, 's Gravenhage. Texel, 20 Januari 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. MISS AMERIKA. Miss Alice Shaugnessy viel de eer te beurt door 32000 Amerikaanscbe schoon- heidsdeskundigeu te worden uitverkoren als „de dame met het meest volmaakte gezicht". Alsof het daarop aankomt in de wereld. De curator geeft desgewcnscht inlich tingen omtrent uitgelote aandeden. Ver dere uitlotingen hebben niet plaats. Het actief, zoo schrijft Mr. Veegens ten slotte, is tot dusverre uiterst gering, zoo dat 'teer je vraag is, of aan crediteuren eenige uitkecring kan wunden geJaan. In bovengemelde vergadering pas zullen hieromtrent medededingen kunnen wor den gedaan. Het aantal in onze gemeente door het faillissement benadeelde j>ersonen moet groot zijn Men spreekt van een schade van vele honderden guldens. Laat ieder toch degelijk inlichtingen in winnen, alvorens pp eenig aanbod van een spaarkas, voorschotbank, of hoe die instellingen mogen heetem, in te gaan. Er zijn veel haaien op de kust in deze dagen, en al te vaak is juist de argelooze kleine man van hun vraatzucht de dupe. Ieder is nu gewaarschuwd. Weest op uw hoede. VAN 1887 HEDEN. den voor het verkrijgen van een rijks- haven bij de ijzeren kaap ten behoeve van de 88 vaartuigen tellende Oosterender vis- schersvloot. De meeste raadsleden opperen hiertegen bezwaren. Men vreest, dat verbetering van de Oudeschilder haven daardoor ver traagd kan worden. :Weth. Westenberg brengt de moeilijk heden ter sprake, welke de verbetering van de haven van rijkswege steeds in de weg staan. Spr. zou de aandeelhouders willen oproepen en willen beproeven hun aandeden te koopen, opdat dan voor het Rijk het bezwaar weggenomen zal wor den, dat verbetering van de haren van rijkswege belemmert. Op voorstel van de voorz. wordt be sloten de aandeelhouders per advertentie op te roepen en hun te vragen, op welke voorwaarden zij hun aandeelen willen afstaan. In de Texelsche Courant van 4 Maart 1888 verschijnt deze advertentie, luidende: OPROEPING. Houders van obligatiën van de leeningen, groot f45000 en f14000 ten laste van de directie van de Nieuwe Haven bij het Oudeschild op Texel, dato 1 Jan 1779 en 1 Juli 1780, die genegen mochten zijn, die te rerkoopen, worden uitgenoodigd, zich met opgaaf van prijs en aantal te adresseeren aan de Burge- gemeester van Texel D. C. LOMAN'

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1