rii 1 t [ie Nieuwe Texelsclo Courant No. 5020 49s,e Jaargang Woensdag 5 Febr. 1936 Van *^eek tot week Paarden, zeehonden en menschen op Texel EERSTE BLAD. 38 rai eei Ook Hitter heden weinig kwistig 9 >teit Uw advertentie (n dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. -SCHECOURANT is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en v.h. Lange veld en de Rooij Burg. TeL 11. Drukkerij - Den HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V» uur later.) 7 8 9 10 11 12 13 Febr. 3,58 9 3» 10 05 10,36 11.01 11,27 11.52 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUIGEN 5 20 ZATERDAGAVOND ITALIË VERZOENINGSGEZIND? Er is de laatste tijd in Italië iets aan. ■het ontdooien, schrijft de Haagsdhe Post. ■Ook in Engelsche regeeringskringen wint 1de overtuiging veld, dat het Abessinische I conflict binnen niet al te lange tijd door le.ii vergelijk zijn einde zal nemen. De I beleefdheid, die Rome bij gelegenheid I van ,!e dood van Koning Cieorge aan de I dag heeft gelegd, was treffend. Van de I boo ze toon tegen al wat Engelsch is, I merkt men weinig meer. Rome ontkent I nu, ooit onvreedzame bedoelingen tegen- I over Engeland, of wie ook in Europa, I te hebben gekoesterd. Zelfs uit Asmara, I dus uit het centrum van de Italiaansche I berichtgeving over de oorlog, wist Reu- I ter t melden, dat men er over op handen ■zijnde onderhandelingen sprak. Hun ihoofdmacht in het Noorden, onder de persoonlijke leiding van maarschalk BA- DOGl.IO, kreeg dezer dagen intusschen n pluimpje van de duoe, omdat zij een uinval der Abessiniërs had afgeslagen. £ij bevindt zich in een defensieve po sitie. Het is niet waarschijnlijk, dat ge- ïeraal GRAZ1ANI de strijd zal kunnen >eslissen, al heeft hij ook een einde ge naakt aan het leger en de militaire loop baan van RAS DESTA. Slechts grootere handelbaarheid, die te Rome haar intrede heeft gedaan, kan de oorzaak zijn van het onmiskenbare optimisme. Moge het meer tan schijn wezen. FRANKRIJKS 100e KABINET. Frankrijk heeft zijn honderdste kabi net redert de stichting der derde repu bliek. Het is een eigenaardig jubileum, -n een record tegelijkertijd, voor een periode van een kleine 05 jaren. Het getuigt niet van de stabiliteit van de regeeringsvorm in Frankrijk. Toch is het weer niet zoo erg als het lijkt, daar liet veelal weer dezelfde menschen zijn, die na korte of lange tijd, of zelfs reeds onmiddellijk in wat gewijzigde rang schikking, terugkomen. Het verbruik aan menschen is veel minder groot dan het b.v. was in het Duitschland van Wil helm II. Wie daar verdween, keerde hoogst zelden nog weer op het politiek berrein terug. Een voorbeeld van stabili teit zou men veeteer Rusland kunnen loemen. net de leden van zijn kabinet. Anders daarentegen heeft Mussolini steeds met de portefeuilles in zijn bewind omgesprongen. Op het oogenblik heeft "ij er zeven of acht in eigen beheer, mi,in Zoo verschillend zijn de opvattingen, f r°k 'n c'e 'dictatoriaal geregeerde landen. Maar we kvlllen toch niet de Franschen llllllll te kort doen, die het maar hebben klaar- DER ïgespeeld, ieder tweederde jaar een kabi- ïrdig pet op de been te brengen, er zo nz et. ct. ct. ct ct. ct. ct. ct ct. ct ct. ct. ct. ct ct ct. ct. ct. ct. ct. ct ct. ZR! GENERAAL KONDILIS. f DE SLUFTER. door MARY POS. (Fragment uit het wondermooie boek „Wolken, wind en water", dat bij de Nijkerksche uitgever G. F. Callenbach verscheen). II. Waar vindt men schooner strand dan op Texel? Breed en grootsch ligt het daar in een matgele glans onder de ivoren lucht. Vogels van allerlei slag ontmoet je er op je weg en nesten vind je en overal. En waar vond je zoo schoone schelpen als daar? Wanneer je er rond zwerft in de eenzaamheid met al de schatten, die het rijk van lucht en watery duinen en bosschen te geven heeft, rond om je, dan overstelpen je haast de ver rassingen. Op Texel zing je, of je kunt of niet,, want hoe zou je het kunnen nalaten op dit zingende eiland? De branding zingt er op de muziek, die de wind maakt langs de snaren van het helmgras en de ontelbare vogels op het strand, en in de l4.vit.iS RAS DESTA. DUITSCHLAND EN DE KOLONIËN. Aandacht vendient het ijveren in Duitschland voor teruggave van het ko loniaal bezit. Feitelijk erkent het Duit- sche publiek dat niet meer als ver vreemd. Men kan thans in Duitsche win kels bananen en koffie te koop aangebo den zien, die, volgens de aankondiging uit „Duitsch Afrika" afkomstig zijn. De Daily Telegraph wist dezer dagen zelfs te melden, dat in Duitschland een ple bisciet zou worden gehouden, waarbij het volk zou moeten uitmaken, of het dë politiek der regeering tot verwerving van koloniën al dan niet goedkeurde. De kansen lijken ons voor de regeering niet slecht: Als men meent Italië nog koloniën te moeten toekennen, dan heeft zeker Duitschland betere rechten, dat in tegenstelling tot Italië geen enkele ko lonie bezit, belangrijke koloniën verloren heeft, en geen oorlog om koloniën heeft gevoerd. WIE WONNEN IN GRIEKENLAND? In Griekenland zijn verkiezingen ge houden en de liberale partij van Venize- Ios is, als de sterkste in het parlement,, uit de Stembus te voorschijn .gekomen. De verdeelde monarchisten vormen twee, veel zwakkere groepen, die zelfs samen niet over de meerderheid beschikken. Des niettemin heeft de koning niets te vree- zen, daar hij de liberalen, door zijn waar duinen, in de Slufter en in de Muien en, op het wijde, groene land, zingen er ojp elk uur van de dag en tot diep in del nacht. De leeuweriken en de lijsters, de koekoeken en de grutto's, de storm- ten zilvermeeuwen, de scholeksters en aai- scnolvers, zwaluwen en viimen, Koeten kieviten, de bonte strandloopertjes en de sterntjes, de wilde ©enden en die water hoentjes, de lepelaars en reigers, zij alle hebben hun eigen roep, uiten op hun eigen wijze de vreugde van Ce mogen teven. Je fluit er met de vogels, of jie Stem, die liet zingen verteerde in het prozaïsche leven van alle dag, zet onwennig een lied, in, dat je allang vergeten scheen, een lied van heel vroeger. Eu de zorgen, waardoor je het zingen verging, worden zóó klein en onbeduidend, dat je er om glimlachen moet. En zelfs wanneer je zwijgt, zingt er nog je hart, want in de zuivere sfeer van dat land, aan alle kanten open voor de zeewinden, worden de menschen als kinderen, daar gaan hun harten weer open staan naar het licht. Bij de Slufter stijgen \ve af en nemen We op een duintop een verfrisschende dronk. Naakt en geel liggen ze daar; lijk liberale houding, voorloopig verzoend heeft. Voorloopig is er rust in het land. Kon lis, die de koning slechts op de troon had geholpen, met de bedoeling, zelf als dictator Griekenland te regeeren, is tengevolge van een hartverlamming Vrij dag overleden. Men sprak van vergifti ging, maar een lijkschouwing heeft uitge- gewezen, dat hiervan geen sprake is ge weest. SPANJE OP KOOKPUNT. Minder rustig is Spanje, dat thans in een stemming van koortsachtige opgewon denheid zijn verkiezingen tegemoet gaat, Waar het in dat land heen moet gaan, vragen alle toeschouwers zich met groote bezorgdheid af. Misschien maakt de uitslag der verkie- SCHEEPSONGEVALLEN 22 JANUARI 1890. Een vlet met drie inzittenden raakt door de storm los van het op de roede van Nieuwediep liggen s.s. SOUTH BRIGON. Schipper P. Zegel zeilt met zijn schuit de vlet tegemoet en neemt de schipbreu kelingen aan boord. Allen komen veilig en wel te Nieuwe diep aan. 26 JANUARI 1890. Het Engelsche barkschip ROHILLA, be mand met 29 koppen en met salpeter van Pisagua op weg naar Hamburg, vergaat op de Zuider-Haaks. Alle opvarenden verdrinken. 11 FEBRUARI 1890. Het Engelsche s.s. DANISH PRINCE, met katoen van Galveston op weg naar Bremen, raakt in de Eierlandsche gron den vast. Het schip komt met vloed weer los en zet de reis voort. 20 MAART 1890. De schuit van schipper D., van Ooster end, stoot in zee lek, waardoor het wai ter spoedig boven de laningen staat. Andere schuiten moeten er aan te pas komen om de schuit voor zinken te vrij waren. De schade is aanzienlijk. 12 AUGUSTUS 1890. De werkzaamheden op de Benbrack zijn thans zoo ver gevorderd, dat een deel der Engelsche werklieden weer naar hun 'huis kan gaan. 8 zandmanen die zich tot diep in de dui nenrijen ingedrongen hebben, geheel weerloos voor de zee, die ze beurtelings overspoelt en terugstoot. Ze liggen daar nu stil en teruggetrokken, vol van een groote eenzaamheid, maar wanneer de najaarsstormen aangieren en de meeuwen knjschen in de bewogen lucht, staart men in een kokende binnenzee, die woedend aanstormt op die hardnekkige muur, eens door haar zelf opgeworpen, die ze dan weg wil hebben, waar ze dwars door heen wil breken, maar die verbitterd, eens ontkomen aan haar greep, als een held tegenstand biedt, zoodat ze telkens weer op zichzelf te pletter loopt, ondanks het beuken en slaan van "haar losgebroken golven Er gaat een eenzame man door de Sluf ter. Hij houdt zorgvuldig liet paadje, dat voetstappen vaii die laatste tijd er in ge drukt hebben. Ben leeuwerik zingt hoog boven ons, een kleine knekel tsirpt mon ter vlakbij. Rosa hinnikt vol ongeduld eti draaft, als we weer opstijgen, met Inge houden vitaliteit duin op, duin af, tot we het klinkerpad bereikt hebben, dat we ver der willen nemen, aan de rand van de duinen, met rechts de weilanden en ak kers en de groote boerenhofsteden ver in het land. hlaar hoeven ratelen langs de stecnen. Ze is haast niet te houden. Heggen en boo men, een verloren huis met rood dak, hekken en heuvels, het suist voorbij. Het is een tocht, opwin dend als de parelende wijn uit het land van dit zwarte, vurige (paard, dat geen raad weet met zijn vitaliteit. Dc bleeke, pasgeschoren schapen, die zoo tevreden tegen de duinhellingen lagen, maken dat ze wegkomen en de welvarende koeien kijken doni-verbaasd op. Rosa rent door Texel's kalme dreven en voert de drift van het Zuiden met zich mee. Maar als we dc Noordpunt bereikt hebben, als we alvorens af te stijgen, nog even uitzien op een hoog duin, dan is de spanning bij haar verdwenen. De ritheeft lvaar goed gedaan als onweer qp een -nlkheetedag. Linksen rechts voor ons de zee; vaag en nevelig Vlieland's duinen, wat verstrooide visscliersbooten en achter ons het land van Texel, groen en frisCh, met slooten en plassen, bedaagde hof steden en nieuwe boerenhuisjes, met De Cocksdorp vlakbij en verweg De Kapg, Den Burg, Oosterend en Oudeschild. (Wordt vervolgd.) gen 't land weer wat regeerbaar, maar wei nigen zullen optimistisch zijn over zijn lot. Hoort liet, op nog veel dramatischer wijze dan Frankrijk, tot de „krakende wagens" onder die landen, die juist zoo bij uistek taaiheid blijken te bezitten? Zijn jongste geschiedenis getuigt daar voor van te veel veranderlijkheid. Italië. Voor bouw nieuwe oorlogs schepen werd 45 millioen gld. toegestaan. Italië. Ex-koningin Victoria van Spanje zou van Parijs naar Rome reizen om daar ex-koning Alfonso te ontmoeten, van wie ze nu al twee jaar gescheiden leeft. Reuter. Abessinië. De Negus heeft te Dessié de Ned. Ambulance ontvangen en uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens Ne derland. VAN 1887 - HEDEN. 22 AUGUSTUS 1890. Een sloep van de Marine met een offi cier en zes matrozen slaat buiten die haven van Nieuwediep door een rukwind om. De heer Bakker, officier der Marine, schiet met een andere sloep te hulp en slaagt er in vijf der zeven drenkelingeni te redden. Eerstgenoemde officier en een matroos verdrinken. 7 NOVEMBER 1890. Een Urker visschersvaartuig strandt bp de Razende Bol. De opvarenden worden door de bemanning van een Heldersche vlet gered. ge 14 NOVEMBER 1890. Een Engelsche stoomboot, geladen met ipady (ongepelde rijst), strandt op de 'Haaks. Nadat de lading door schuiten uit den Helder was overgenomen, wordt het schip vlot gebracht. 28 NOVEMBER 1890. "Het Tjalkschip, KOOPHANDEL, schip per R. Montc en te de Cocksdorp thuis- behoorende, geraakt bij vliegende storm op de Westwal. Nadat de lading lijnkoe ken gedeeltelijk is gelost, weet men het schip vlot te brengen. 16 JANUARI 1891. De schuit van P. Daalder wordt door een groote ijsschots boven op de dijk achter Oost geschoven. Met vereende krachten weet men 'haar weer naar be neden te brengen. Ze loopt geen merk bare schade op.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1