PUROL LEZEN EN VOORDRAGEN. Een dezer dagen verscheen het eerste nummer van een nieuw maandblad: Het is getiteld Lezen en Voordragen; het heeft ten doel de bevordering van de voor drachtkunst en staat onder redactie van Arie Post (Abonn. prijs f2.p.j.) We vinden in dit eerste nummer een rijm van Huibde Rijmelaar („Het vreemde woord", het woord „royeeren" n.l., waarvan een vereen igingssecretaris in alle ernst „rio- leenen" maakte) met daarbij een aanteeke- ning van de Redactie, welke we hier met instemming overnemen: Huib Fenijn kan het wel. Vlug en raak. Zijn humor is van een bepaald en bie- zonder karakter. Het zal de moeite loo- nen straks zijn werk eens met dat van, anderen te vergelijken en daartoe zal een zeer gereede aanleiding zijn, wanneer hij binnenkort met een bundel oorspronke- lijke, vroolijke verzen uitkomt in Neer bosch Humor-Fonds. Het is een allernuttigst maandblad, waarop we in het biezonder de aandacht vestigen van Christelijke scholen en ver- eenigingen, wijl het voor deze vooral be stemd is. Koopt eens een los nummer1 (25 Ct.) of loopt eens bij ons aan. Ons nummer ligt ter inzage. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest CHR. HIST. PROPAG. AVOND De Maandag in Eben Haëzer door de Chr. Hist. Kiesvereeniging belegde pro paganda vergadering werd door plm. 45 personen bijgewoond en stond onder lei ding van Ds. Van 't Hooft, van de Waal. Voorz. leidde de spreker van deze avond, de heer Tj. Krol, lid van de Tweede Kamer (oud-burgemeester van Uithuizermeeden) met een korte rede in en gat hem het woord, nadat hij in gebed was voorgegaan. Aan de rede van de heer Krol ontke nen we het volgende: „Gij zijt allen broeders", sprak Jezus ruim 1900 jaar geleden, maar we moeten helaas constateeren, dat daarvan in de pradijk tot op deze dag bitter weinig terechtgekomen is. Er is wantrouwen en tweedracht aan alle kant. Zeven jaar be heerde minister De Geer de portefeuille van financiën en niet zonder sucoes, maar in 1933 meende het Nederl. volk een an dere koers te moeten kiezen. De Anti- Rev. Partij won vier zetels en Dr. Colijn werd minister-pnesident. Maar ook hij blijkt net in staat het crisis-monster te bedwingen. Minister Colijn vormde een kabinet op zoo breed mogelijke basis. De De S.D.A.P. was daarin echter niet verte genwoordigd; ze wenschte dat ook niet, omdat ze niet wilde meehelpen de trein, door burgerlijke partijen uit het spoor ge bracht, weer op gang te brengen. Een paar jaar later dacht de leider van de S. D.A.P. daar anders over. Deze partij is nu o.a. met het Plan van de Arbeid geko men, waaruit blijkt, dat verantwoordelijk heidsgevoel bij haar toch niet ontbreekt. Toen in 1918 echter de soc. dem. in Duitschland aan het bewind kwamen, deelden al spoedig veel ambtenaren de lakens uit, met het gevolg, dat in 1920 de tot socialisatie getroffen maat regelen weer ingetrokken moesten wor den. De socialisten streven ook in ons land naar een verbetering van het hui dige productiestelsel, waaraan, zooals zij terecht opmerken, groote fouten kleven. Wil men echter tot deugdelijk resultaat komen, dan zullen alle andere landen dat voorbeeld moeten volgen en de wereld is toch te zeer verdeeld om te venvachten,, dat daarvan binnen afzienbare tijd sprake zal zijn. Ik wil, zegt spr., het Plan van' de Arbeid niet afmaken. Ook wanneer de normale tijden terugkeeren, zal het eco nomisch stelsel van 10 jaar terug niet gehandhaafd kunnen worden. Maar zal de SDAP bij invoering van haar plan de werkloosheid voor goed uit de wereld helpen? Men heeft er in drie jaar 600 millioen voor noodig. Zal Nederland er na die tijd beter voorstaan? Reeds nu heft de Staat van de grootste inkomens: 70 pet., zoodat êr reeds sprake is van kapitaalvernietiging op groote schaal, ter wijl de bevolking met 100.000 per jaar toeneemt. Na verregaande bezuiniging liet de Staatsbegrooting 1935 een tekort van 93 millioen zien. Dat op de begroo- ting 1936 zal nog grooter zijn en toch had de Chr. Dem. Unie de moed voor te stellen het budget met 100 mill, te be-' lasten voor staatspensioen. Ik heb niet de moed, zegt spr., dit pensioen op grond van de Heilige Schrift te bestrijden, maar mijn bezwaar is, dat het de volkskracht aantast. Wel zou ik willen, dat alsnog ouderdomspensioen werd toegekend aan hen, die destijds op grond van hun maat schappelijke welstand daarvoor r.iet in aanmerking kwamen, maar door de cri sis aan lager wal "zijn geraakt. Ik heb dit in de Kamer voorgesteld; de minister heeft het in welwillende overweging ge nomen. Voor pensioenen, als door de C. D.U. gevraagd, is geen geld beschikbaar. Dat zou vele millioenen kosten. De C. D.U. meent dat geld te kunnen vinden door opheffing bankgeheim, heffing cri sisinkomstenbelasting, heffing op zekere N.V.'s en strenger beperking van cumu latie. Tdaar van offneffing bankgeheim, zou vo'gens deskundigen op financieel gebied een enorme kapitaalvlucht het ge volg zijn. Tegen het ontwerp crisisinkom stenbelasting had de Kamer al dadelijk zooveel bezwaren, dat de minister het in trok. Die belasting op N.V.'s zou nog geen ton en die cumuratiebeperking maar 1 150.000 opleveren. Met elkaar nog lang niet voldoende, om de millioenen, noo dig voor het plan van de C.D.U. te ver wezenlijken. Maar je kunt op de defensie- begrooting van 8090 millioen wat be zuinigen, zegt men. Goed, maar zelfs al zou het leger afgeschaft worden, dan nog zou 50 millioen voor pensioenen en wachtgeld noodig zijn. Wij echter staan op het standpunt, dat wij niet recht staan tegenover God en ons geweten, wanneer we ons land niet behoorlijk in staat van verdediging brengen. Het roode Zwitserland zelfs verhoogde zijn oor- logsbegrooting, ook de soc. dem. gere geerde Skandinavische landen. Intusschen bemerken we ook in ons land in soc. dem. kringen een verandering ten goede. Ook in die van de vrijz. dem., die aan vankelijk voor nationale ontwapening pleitten. Om de aanleiding te vinden, moe ten we nagaan wat er iii Duitschland ge beurd ïs en nog geschiedt Daar zijn alle partijen gelijkgeschakeld, ook in de Rijks dag, Hitier en hij alleen is er baas. Met dit voorbeeld voor oogen hebben de soc. dem. in ons land en elders een andere toon aangeslagen. Ze zijn voorzichtiger geworden. Zelfs in de opstandige kringen van Communisten is een wijziging ten goede waarneembaar. Zoolang de S.D. A.P. echter haar motie van 1918 niet ver loochent (de motie waarbij goedgekeurd werd, dat zoowel ordelievende als revolu- tionnaire personen deel konden uitmaken van de S.D.A.P.), beschouw ik deze partij als een Janus met twee aangezichten. In Duitschland trekken de orthodoxe christenheid en de r.k. thans een lijn bij" hun actie voor het behoud van de gods dienstvrijheid. Volgens Prof. 'Barth, uit Duitschland gebannen, zal het Hitler-re- giein zeker ten gronde gaan, wanneer'het voortgaat de godsdienstvrijheid te be lemmeren. In ons eigen land is ook nog heel wat te redderen. Sinds de Zeven, Prov.-affaire worden echter tegen gezags ondermijning strenger maatregelen ge troffen. Men riep om de sterke man en toen kwam ingenieur Mussert naar voren, een goed ingenieur maar ook een goed staatsman? In een open briet verklaar de Hensing in N. Rott. Crt, dat Ir. Mus sert zich minachtend over het Koninklijk huis had uitgelaten en dat Ir. Mussert betwijfelde, of de Prinses wel tot re- geeren in staat zou zijn. Ir. Mussert heeft dit nooit tegengesproken. Volgens de voorz. van het Nationaal Jongeren- verbond. zou het Mussert's voornemen zijn, indien ooit aan de macht, met voort bijgaan van H.M. de Koningin zelf zijn ministers te benoemen en te ontslaan. Ik Iaat in het midden, of de N.S.B. de Chr. godsdienst wenscht te handhaven, maar vast staat, dat een christen de eisch van de nation.-soc. staat niet kan aanvaarden. Spreker sluit met te getuigen, dat de C. H. Unie zich tegen de revolutie ver klaart; dat zij beleidt het Evangelie van Jezus Christus en Die gekruisigd. Wij wenschen ons chr. volksleven te be-t schermen en streven naar een regeering' van Nederland als een christelijke staat in protestanische zin, daarbij steunend op de Bijbel als'het onfeilbare woord van God. Na een korte pauze beantwoordt spr. uitvoerig hem schriftelijk en mondeling gestel/de vragen. Hierbij gispt hiij de ca daver-discipline in Duitschland; hij keurt de ongebreidelde uitbreiding v»in particuliere autobusdiensten in ons land af; hij wijdt uit ove;r de conflicten in de boezem van het hoofdbestuur van Kerk en Vrede en over de cumulatiebestrij- ding door het C.D.U.-kamerlid Van Houten, die zelf behalve Kamerlid, nog Directeur van een verzekeringsmij. en Secr. van de Bond van Landpachters is. Het was ruim elf uur toen Ds. Van 't Hooft deze bijeenkomst met dankgebed sloot. OOSTEREND. SPORTNIEUWS. In de wedstrijd OosterendS.V.C. heeft De Cocksdorp een nuttige maar moeilijk bevochten overwinning behaald. Pas in de tweede helft werd het winnende puntje gescoord. Het grootste deel van de wed strijd waren de Cocksdorj>ers in de meerderheid, maar door resoluut ingrijpen van de trapvaste Oosterend-back en niet te vergeten de keurige safes van de kee- per gingen de kansen verloren. Jammer voor Oosterend, dat de verbinding tus- schen achterhoede en voorhoede te wen schen overliet. Beter plaatsen is gewenscht. Beter opvangen en opbrengen van de bal is noodig. voorhoede was het zwakke deel van de Oosterender ploeg. Dit is te begrijpen, doordat nog met de plaatsing van eenige leden geëxperimenteerd wordt. Wanneer er meer stabiliteit in het elftal komt, zal dit wel in orde komen. Z. Van deze wedstrijd ontvingen we, na dat het bovenstaande gezet was, nog een verslagje uit De Cocksdorp, waaraan we nog ontleenen, dat veel supporters SVC naar Oosterend vergezelden; dat SVC zich op het zeer gladde veld niet erg thuisvoelde; dat scheidsrechter Huijsing goed voldeed. Atlas heeft nu nog twee wedstrijden te spelen. Speelt ze er één gelijk, schrijft J. B., dan zijn we kampioen en ahuers krijgen we nog een beslissingswedstrijd. Voor Zondag zal SVC een vriendschapp. wedstrijd aanvragen. OUDESCHILD ZIEKENFONDS OUDESCHILD. De jaarvergadering van het ziekenfonds alhier, Zaterdag in het Eigen Gebouw ge houden, werd door 77 personen bezocht. De voorz., de heer T. Dogger, heet allen hartelijk welkom. We hebben weer een jaar achter de rug, zegt spr., en te-» leurstellingen zijn ons niet bespaard ge bleven. Naast financieele offers hadden we ook het verlies te betreuren eenige van onze beste leden, o.a. de heer Joh. P. Dros, onze secretaris, een goede be stuurder van ons fonds. Moge hij bij u allen in eere blijven. Hierna las de heer P. Boom de notulen Uit het jaarverslag van penningmeester C. Blom bleek, dat voor bet verplegings- tonds was ontvangen f 1676.19. Uitgege ven f 1755.20. Dus een nadeelig saldo van t7S.99. Het bezit v.h. Verpleg. fonds be droeg op 1 Jan. '35 f 1475.50 en op 1 Jan. '36 11396.51. 30 patiënten werden verpleegd met in totaal 405 verpleegda- gen. De rekening van het ziekenfonds was als volgt: Nadeelig saldo j>er 1 Jan.'35 f28.97 Uitgaven 1935 SI 14.92 Ontvangen f8143.89 7852.89 Nadeelig saldo f 291. Overleden waren 19, vertrokken 26, nieuw ingeschreven 42 leden. Het aantal leden was thans als volgt: 690 boven 18 jaar, 240 beneden IS jaar,. E>e lieer Jn. Witte zegt, dat de commis sarissen de rekening hebben nagezien en in orde bevonden. Naar aanleiding van het verslag Ver- plegingsfonds, merkt de voorz. op, dat dit ongeveer gelijk is aan dat van verle den jaar en dus niet slecht, als men be denkt ,dat er ook uit betaald zijn de kos ten van de tandheelkunde, wat aan de le den dus geen oent extra beeft gekost. Het tekort van het Ziekenfonds is inmid dels aangezuiverd. Niemand behoeft zich daar dus bezorgd om te maken. Hierna volgt benoeming van 2 commis sarissen wegens overlijden van de heer Joh. P. Dros en aftreden van de heer Jn. Witte (niet herkiesbaar). Gekozen worden de heeren S.Kuiper en Jac. Bruin. Na de pauze komen eenige belangrijke punten aan de orde, allereerst de brillen-; kwestie. Voorz. zegt, dat momenteel het fonds de glazen betaalt, al zijn ze nog zoo duur. Alleen een eventueel luxe mon tuur moet door de leden betaald worden. Hij vraagt, of dit gehandhaafd moet wor den. Enkele leden zeiden wel extra vooi' een bril betaald te hebben, doch zij ble-i ken deze niet via de huisdokter te hebben aangevraagd. Ze hadden zich rechtstreeks tot de specialist gewend, wat niet de juiste weg is. Daar kan bet fonds niets aan doen. De vergad. gaat met ajgemeene stemmen accoord met handhaving van de bestaande reeling. Inspuiting tegen kanker: Voorz. merkt op. Telkens krijgen we weer nieuwe ge vallen te behandelen. Sommige kanker patiënten krijgen tegenwoordig een nabe handeling. Eén inspuiting kost dan f50 a t60 en dat moet soms meerdere malen len gebeuren. Het fonds kan dat niet voor zijn rekening nemen. De beer P. Kaan vraagt, hoe een arbeider dat moet beta-' len. Hij wil voor zulke gevallen een extra heffing van b.v. 10 ct. per lid. De heet J. Vlas vraagt, wat de operatie wel kost, als de nabehandeling zoo duur is. Voorz. antwoordt, dat als het fonds deze dure' gevallen voor zijn rekening gaat nemen, er ook meerdere inkomsten moeten ko men. Die gelden moeten de leden dus op brengen en contrib. hooger gaat z.i. niet. Als men een zoo dure behandeling niet kan betalen, zijn er nog wel andere we gen. Niemand zal in de steek gelaten worden, als men een nabehandeling noo dig heeft. Een operatie voor kanker kost evenveel als andere operaties en kan dus zonder bezwaar voor rekening van bet fonds blijven. Zonder hoofdei, stemming gaat de vergad. er mee accoord, dat inspuiting tegen kanker niet voor reke ning van het fonds komt. Voorz. doet verder eenige mededeelin- gen over besprekingen van de drie Zie kenfondsen en een vrijgestelde van de dokters om te komen tot een groot Texelsch fonds. Spr. verzoekt de leden om er geen al te groote verwachtingen van te hebben, maar de zaak staat z.i. beter dan ze ooit heeft gestaan. De verg. toont zich zeer in genomen met de inlichtingen, die de voorz. verstrekt en gaat accoord met bet voorstel van de voorz. om met nadere pu blicaties te wachten, tot de voorsteden, uitgewerkt zijn. Overeenkomst met tandarts Ten Hooi: Voorz. herinnert er aan, dat verleden jaar t0.50 per lid is betaald voor een overeenkomst met tandarts Ten Hooi, waarbij de leden kosteloos tanden en kie zen konden Laten trekken; verderkoste loos lichte plombeering, reductie op nieu we gebitten, etc. Dat geld is uit het Ver pleg. fonds betaald. Bij samensmelting van de fondsen zou dit wel eens niet mogelijk kunnen zijn, zoodat deze f0.50 p>er jaar ten laste van de leden zouden moeten komen. Het is de vraag, of de vergadering hiermee accoord gaat Het contract met de tandarts is opgezegd, doch gaat desgewenscht op de oude voet voort, telkens voor een maand. Er wordt hierover lang gediscussiëerd. Sommigen zijn voor handhaving, ook als ze zelf de t0.50 moeten betalen, anderen willen de overeenkomst direct verbreken, zelfs wan neer bet fonds betaalt, omdat ook be* taald moet worden voor leden, die naar dokter Hellema gaan. Bovendien wordt de vergoeding zeer hoog gevonden. Op voorstel van de voorz. besluit de verg. om de oude toestand te handhaven tot eventueele samensmelting een feit zal zijn. Dan zullen toch geheel nieuwe over eenkomsten gesloten moeten worden. Duurt dit te lang, dan kan het bestuur beslissen. Rondvraag. Mw. C. Eel man-Dogger en de heer K. Tuinder verzoeken het bestuur er bij TESO op aan te dringen, dat soe peler bepalingen voor ziekenbezoek wor den gemaakt. Thans mag men slechts 2 dagen per week gratis over en voor meer dere dagen moet men bet Armbestuur om steun vragen. Bovendien mag men dan niet overal zitten, wat zeer _grievend is. De beer Dogger zegt: Het grieft ook ons diep. We zullen ons best doen om er verandering in te brengen. Toen TESO ons noodig had, praatte ze heel anders dan nu. Thans krijgt, zegt spr., een arme bliksem een trap. De beer P. Schagen verzoekt ook buikgordels geheel of voor de helft gratis te verstrekken, Voorz. ontraadt dit ten sterkste; het is financieel voor bet fonds niet te doen. Verworpen. De heer J.D. Bakker vraagt waarom het fonds geen betaling verstrekt voor op name in andere ziekenhuizen dan die in den Helder. Voorz. antwoordt, aat met den Helder contracten zijn afgesloten. Als men aan vacantiegangers en allen, die wel eens op reis zijn ook ziekenhuis-; verpleging moest betalen voor opname, waar men zich ook bevond, zou dit voor het fonds noodlottige gevolgen hebben. Dit doet geen fonds. Men kan zich dus het beste naar den Helder laten vervoeren' voor opname. Het fonds kan voor op name elders een vergoeding geven van 110 a f25. De heer Bakker gaat daar niet mee accoord en zegt te zullen bedanken. Hierop merkt de voorzitter op, dat men ten behoeve van enkelen de positie van het fonds niet in gevaar mag brenJ, gen. De vergad. was het hiermee eens, zoodat de regeling ongewijzigd blijft be staan. Om 11 uur sluit de voorz. met een woord van dank deze belangrijke verga dering. ZOO SPRAK. MINISTER. GOEBBELS, Duitschland: Wij regeeren door de liefde, niet door de bajonet. PRESIDENT ROÓSEVELT, Amerika: Wereldvrede en goede wil worden onmo gelijk gemaakt door slechts 10 of 15 pet van de bevolking der heele wereld. V KONING CAROL, van Roemenië: Er moet een economische, politieke en mili taire samenwerking met Frankrijk komen. Het Fransch-Roemeensche handelsverdrag zal spoedig geteekend zijn. SPREKENDE GETALLEN. Opbrengst Vermakelijkheidsbelasting door de bioscopen te Den Haag: in Januari 1936 f5000.meer dan in Januari 1935. We vragen: Crisis? Amerika. In New-York rijden 14000 verhuur-auto's. Zij vervoeren p.d. 350000 pass. met gemidd. 200000 ritten, dat is 14 ritten per taxi per dag. B.B.N. Van de passagiers, die in 1935 de N. Atlant. Oceaan oversteken, reisden er 216000 met Engelsche, 129000 met Duitsche schepen. In 1934 ginger er 205.000 met Engelsche, 110.000 met Duitsche schepen. Wanneer de Koningin Mary in de vaart komt met goedkoope tarieven, zal Enge land een groote concurrent worden. In 55 Duitsche steden met meer dan 100.000 inwoners was het aantal geboor ten: in het jaar 1933 240.000 in het jaar 1934 308.000 in het jaar 1935 345.000 In tegenstelling hiermee nam het aan tal huwelijken af. in het jaar 1934 252.000 in het jaar 1935 216.000 m

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2