T ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM ingezonden op irek pi DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij KLOOSTERBALSEN komt zijn hand weer goed in orde AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" V. J. 1 minimi IIIIII4 Wijs geen dienst at, door een j|jj||+ vriendelijke hand u aangeboden. IIIHI+ Gij weet niet hoeveel goeds ge IIIHI+ doet jnet u te laten goeddoen. llllll* Ouida. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., den Hoorn fl.— NED. CHR. LANDARB. BOND De propag. vergadering van de N.C. L.B., Woensdag in hotel Texel gehouden, en door plm. 80 personen bijgewoond, stond onder Leiding van de heer Van Liere, voorz. van de afd. Oosterend, die in zijn openingswoord in het biezonder welkom heette de toeren H. Oudekerk en N. Ruppert, hoofdbestuursleden, de spie kers voor deze avond. Nadat de heer Oudekerk in gebed was voorgegaan was het woord aan de heer N. Ruppert, wiens toespraak we in korte trekken weergeven. De geschiedenis Leert, dat de pogingen, door arbeiders in het werk gesteld om tot een vakorganisatie te komen, in den be ginne op bijna onoverkomelijke moeilijk heden stuitten. Toch hield men vol, om dat de loonen zoo laag, de arbeidersvoor- waarden zoo slecht waren. Ook vrouwen en kindenen moesten vaak meehelpen om eenig geld te verdienen. Het drankmis- bruik was groot, het sterftecijfer, door t.b.c. vooral, eveneens. De arbeider was onderwijl geheel afhankelijk van zijn werkgever. Dat moest veranderen. Toen kwam de N.C.L.B., gesticht 25 Febr. 1914, aanvankelijk met 300 leden. Met veel tegenslag, smaad en verguizing had de Bond in het begin te kampen. Vooral de S.D.A.P. bestreed ons fél. Wij gaan n.l. van een geheel ander principe uit, we verwerpen de klassestrijd en ijveren voor overleg tusschen werknemer en patroon. Gelukkig werd dit werk rijk gezegend. We kregen medezeggingschap en mogen met voldoehing terugzien op een recKs so ciale wetten en op onze werkloosheidsver zekering. Vorig jaar kon in een winter een mulioen worden uitgekeerd, van 1 Dec .tot heden is tot al weer f800.000.- Wie kan zeggen van hoe groote be teeke nis deze steun wel is. Toch moet men niet om die werkloozenkas alleen lid van onze Bond zijn. Wij hebben nog hooger doeleinden. Wij willen door eendrachtige strijd meer rechtvaardigheid brengen, meer naastenliefde wekken in de werk manswereld. „Draagt elkanders lasten". Dat is onze leus. Wij willen ons christelijk ideaal tot werkelijkheid maken op het terrein ook van de arbeid. Sluit u daarom, chr. arbeiders, die nog geen lid zijn, bij ons aan. Wij laten ons lei den, ïn handel en wandel, door Gods Wooid. en laten niet af te bidden en te werken, opdat wij deze zware tijden te boven mogen komen. Na de pauze sprak de heer H. Oude kerk. In hét kort volgt hier hétgeen hij te vertellen had. Het gaat goed in de N.C.L.B. De ver gaderingen worden druk bezocht, het geen getuigt van belangstelling. Maar er zijn nog veel chr. arbeiders, die niet ge orgariiseerd zijn, door sleur óf conserva tisme ot, fmsieid door moolklinkeride leuzen, zijn ze verkeerd georganiseerd. Weet, dat God de wereld regeert en van Hem alleen heil te wachten is. Zie de mensch met zijn idealen, zijn grootsChe scheppingen van techniek en vernuft, zijn Vredespaleis en zijn Volkenbond. Het blijft alles onvolkomen menschenwerk, zoo God het niet zegent. Prof. Huizinga spreekt van een "bezeten" wereld. Ook een „sterke man" kan ons geen uitkomst brengen. Leeft men in Duitschland niet onder de knoet? Wij verwachten heil van God alleen en bouwen op de Bijbel, de groote kracht in ons leven. Gelukkig mo gen wij bij onze arbeid de zegen van Tjod ervaren. De arbeider is op hooger peil gekomen, loon en arbeidsvoorwaarden zijn bij vroeger vergeleken, aanmerkelijk verbeterd. Maar we zijn er nog lang niet. Om meer te kunnen bereiken is verster-' king van onze gelederen noodig. Hoe sterker Bond, hoe meer men rekening houdt met onze wenschen. De voondee- len van organisatie zijn vele. De vorige spreker noemde er reeds. Bovendien krui nen de leden bij het hoofdbestuur aan kloppen om gratis rechtskundig advies. Laat ons niet „kankeren". Dat hrengt ons slechts achteruit. Kom met ge gronde klachten bij uw bestuur. De ervaring leert, dat de autoriteiten daar voor een open oor tobben. Het hoofd bestuur staat met hen in rélatie en kan verzekeren, dat met de Bond rekening ge houden wordt. Laat ons leden werven en trachten ons lot zooveel mogelijk te ver beteren, juist in deze benarde tijd, die we moeten zien als een oordeel Gods. Een volk, dat God verlaat, zoo leert de Bijbel, heeft smart op smart te vreezen, maar wie op Hem betrouwt, ziet zich omringd door Zijn weldadigheden. We moeten ons tot God dus wenden en Hem bidden om ontferming fn deze pikdon kere tijd. We moeten <Je Bijbel aanvaar den als de grondslag van ons feven en er kennen, dat we zondige, kleine menschen zijn. Laat ons streven naar versterking van onze Bond en bidden dat deze Gods zegen moge erlangen. 'Mogen de sterken de zwakken tot steun strekken. Hierna weid een aantal vragen beant woord, ten deele van huishoudelijke aard. Op een vraag aangaande brandstoffen- toeslag op de kasuitkeering werd door de heer Oudekerk meegedeeld, dat men daarom in deze gemeente vergeefs vragen zal. De gemidd. uitkeering in de werk verschaffing is hier volgens spr., 111.10 per week; dit bedrag gaat boven dat van de steun uit en staat dus de toekenning van nog een kolentoeslag in de weg. Wat aangaat opname in een werkkamp voor jeugdige werkloozen, weid meege deeld, dat aanvragen moeten worden ge richt aan: J. Schipper, secr. Werkloozen- zorg, Stadhouderslaan 45, Utrecht. Reis kosten worden vergoed. Per week wordt f2.— „loon" uitgekeerd. Het is omstreeks kwart over elt als de voorz. beide sprekers dank zegt en alle leden opwekt propaganda te maken. Daar na sluit de heer Ruppert met dankgebed. u't Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand u>as geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." ^evr. H. Fr. te 's-G. Onovertroffen b(| brand- en sn(] wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bjj Hheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62^ ct. en f 1.01 SPIRITISME. Maandagavond werd door de Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia in hotel Texel een propaganda-bijeenkomst belegd. Het was al half negen, toen de lieer Kalf, van den Helder, de 30 aan wezigen met een kort woord verwel komde, in het biezonder de heer Baalei mans, uit Alkmaar, die als schilder-me dium een seance zou geven, en diens begeleider, de heer L. Mensonides, even eens uit Alkmaar. In zijn inleiding sprak de lieer Kalf het vertrouwen uit, dat de aanwezigen, voor zoover geen spiritisten, deze avond van de beteekenis van het spiritisme zou den worden doordrongen. Naar hij ver zekerde is de heer Baaiemans een z. g. schilder-medium en aldus in het bezit van een heel biezondene gave. Hij is n.l. in staat in z.g. trance-toestand te schil deren, welke vaardigheid hij overigens niet bezit. Hierna sprak de heer Baalemans, die de wensch uitsprak, dat ook deze avond een geest zich van hem zou bedienen om eenig schilderwerk tot stand te brengen. Voor dit schilderwerk had het medium reeds een stuk carton, dat hij eerst in de grondverf zette, een palet met olieverven en eenige penseelen gereed liggen. Nadat de heer Baaiemans in trance-toestand was overgegaan (volgens aanwezige spiritis ten) en eenige tijd geschilderd had,gaf de heer Mensonides eenige toelichting. Deze verklaarde o.m., dat hij twee jaar geleden met de heer Baaiemans kennis maakte, die over meer dan een „media-* mieke gave" bleek te beschikken- Verder gaf spr. eenige grondstellingen van het spiritisme aan: Er bestaat geen dood, maar slechts een overgaan naar een an dere, betere wereld. De geesten van hen, die „overgingen", kunnen zich door mid del van media aan de op aarde levende menschen kenbaar maken. Door tal vaif onomstootelijke bewijzen, zoo zeide spr., is dit aangetoond. Vervolgens zette het medium zijn werk voort en sprak met luider stemme een gebed uit, dat de geest, naar tovveerd werd, hem doorgaf. Later stiet hij nu en dan klanken uit, welker beteekenis niet te begrijpen was. Na een uur was het schilderstuk, dat bloemenpracht in de geestenwereld zou moeten voorstellen, voltooid. De aanwezigen werd dank gebracht voor de aandacht, waarmee zij de seanoe hadden gevolgd en vervolgens gelegen-* heid geboden om door de heer Baaie mans „in tranoe" vervaardigde schilder stukken te bezichtigen en vragen te stellen. Wellicht heeft deze avond spiritisten bevredigd, maar overigens heeft door het ontbreken van elk overtuigend bewijs deze samenkomst zeker geen doel getroffen. DEN HOORN. FEESTAVOND S.V. ZWALUW. Zaterdag 22 Febr., aanvang 7.30 uur, zal S.V. Zwaluw in Loodsmanswelvaren een feestavond geven, die heel gezellig belooft te zullen zijn. Het programma vermeldt een 10-tal voordrachten en een toonee'lstukje, getiteld Huwefijkscandida- ten. Behoudens nadere goedkeuring wordt de avond met bal besloten. SPORTNIEUWS. Zondag speelden hier voor de Comp. ZwaluwVerdo Nigro 2. V.N. verscheen in een tamelijk sterke opstelling, terwijl Z. een nieuwe opstelling probeerde, welke niet uitblonk door productiviteit. Na 15 min. was het VN, die die leiding nam. Hoewel Z. kansen genoeg kreeg, bleef de stand zoo tot de rust. Daarna bleef het spel over en weer gaan. Het leek ot VN de voorsprong zou vergrooten, doch eindelijk was het W. Cupido, die onverwacht gelijk maakte. Na omruiling wist VN 21 te maken, maar onmiddel lijk maakte D. Duinker gelijk. Z. was nu het meest in de aanval. Aanv. Kalis kreeg echter niet veel kans, ook een strafworp werd door hem gemist. C.P. Drijver, die nogal eens vrijkwam, deelde ook a! i n de malaise, maar wist eindelijk de stand op 3—2 te brengen. Hierm.ee kwam het einde. J.B. UNITAS. Vrijdag hield Unitas in 't Loodsmans- Welvaren haar jaarvergadering. Slechts 15 leden wanen aanwezig. De voorz., de heer P. Drijver, spreekt hierover te recht zijn teleurstelling uit. Hij deelt ver volgens mee, dat 1935 een goed jaar voor de veneeniging is geweest. De secr., de heer Alb. Bruijn, leest dan de notulen, en het jaarverslag, (zie vorig nr.). Hierna brengt de penningm. verslag uit. De ont vangsten waren: contrib. f820.05, polissen t0.20, rente f537,64, overschot uitlo ting en weder aankoop eff. f5.53. Totaal 11365.42. Uitgaven: 8 uitkeeringen 1600, salarissen f70.bodeloon t45.wisk. onderzoek f50.—, belasting f 16.80, an dere uitg. f29.60. Totaal f811.46. Batig saldo: 1553.96. Het bezit der Vereen, was op 1 Jan. 1936 f 13839.59, geplaatst als volgt: effecten f 10557.64; bank saldo f3205.62; in kas f76.33. De heer Jb. Duinker, die met de heeren K. de Porto en C. Lap de rekening had nagezien, deelt mee, dat zij alles in orde bevonden en brengt de penningm. dank voor zijn accuraat beheer. Tot voorz. wordt herkozen de heer P. Drijver, tot commissaris in de plaats van de heer H. Kiljan, niet herkiesbaar, de heer C. Huisman. Dan volgen nog eenige besprekingen over hoogene uitkeering of eenige weken vrijstelling van contributie. Besloten wordt te trachten een hoogere uitkeering te verkrijgen. Tot het nazien der rekening over 1936 worden aangewezen de hee ren P. Kok Cz., C. Koopman Jbz. en H. Kiljan. De voorz. brengt nog dank aan de aftr. commissaris en heeren reke- ningopnemers en sluit dan met de beste wenschen voor de vereen iging de verga dering. II1III+ Men moet in zijn jeugd een stok 111111+ snijden, waarop men in zijn ouder- 111111+ dom kan steunen. Röderik. VOOR DE VROUW. MIDDAGJAPON. VKK 1762 De japon van effen wollen stof bestaat uit één achterbaan, waar in op taillehoogte twee naadjes wor den aangebracht aan den binnen kant, waardoor de ug meer aansluit De voorzijde heeft opgestikte zijstuk ken, waardoor een bijzonder aardige lijn wordt verkre gen. De revers worden aange knipt en met de stof tegen gevoerd terwijl een smalle kraag wordt aan gezet. Ceintuur van hetzelfde met eenvoudige gesp; sluiting met noo- pen. Bij dit model zijn aangesloten mouwen 't meest in overeenstem ming; zij worden aan don pols met rechte stofreepen afgewerkt en knoopgarneering. Het japon netje kleedt buitengewoon aardig en wordt van effen wollen stof gemaakt. Geen an dere garneering wordt aangebracht dan een aardige bloem, die even boven de re vers gehecht wordt. Patronen verkrijgbaar in de malen 12 en ■16 voor 58 cent, in de maten 41 en 18 voor 78 cent. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. SPORT. Introi De Olympische Sj>elen, weder inge steld op voorstel van de Fransche auteur Pierre de Coubertin, vonden voor de eerste maal in 1896 te Athene plaats, daarop, telkens na vier jaar, te Parijs, St. Louis (V.S.), Londen, Stockholm, enz De laatste maal hadden ze in Los Ange los (V.S.) plaats, dit jaar zullen ze tt Berlijn plaats vinden. De Winter-Olvm piade is, zooals bekend, vorige week Don dendag te Garmisch, in de Beiersche Al pen geopend. Olympiade. Bij de training te Gar misch sprong Dinsdag de Duitscher Kor- ner het verst, n.l. 83.5 M. Het record 84 Meter. (ski). De Noor Ballingrud legde na zijl zege op de 500 M. ook beslag op Ü- Olymp. titel over de 5000 M.8 m. 19 sec. De Nederl. Langendijk wend no. Imet 8 m. 32 sec. In de bob-wedstrijd wonnen d Zwitsers. De Zweed Larsson wend winnaa van de skiloop over 18 K.M.: 1 u. 14 m 38 sec. De Noor Mathisen won de titel 150 M. schaatsrijdien2 m. 19.2 sec. LANDBOUW EN VEETEELT. Schapenteelt. Duitschland telde eeuw geleden 21 millioen schapen, in 1924 5.7 millioen in 1933 3.4 millioen Thans weer belangrijk meer. WAARSCHUWING. Ondergeteekende raadt alle Texel in hun eigen belang geen relaties aanI gaan en geen gelden meer te betalen r onderstaande effectenhandelaren, bank en handelaren in premie-aandeelen vorens informaties ingewonnen te hebb N.V. Holl. Crediet- en Obligatieba P.C.Hooftstraat 165, Amsterdam; Nat nale Bank te Haarlem; Parklaan 65 Haarlem; Ned. Fonds voor Hypothe verzekering, Daal en Bergsche laan Den Haag; N.V. Exploitatie Mij. Hab:| rah, Hyacinthweg 31, Den Haag; N. Holl. Grondcredietbank, Herwijer en der Berger, Anton ie Duikstraat, Haag; Verkoopkantoor voor Aflosbai Waarden, Amsterdam. En nog wel andere, die trachten obligaties en p- mie-aandeelen bij de plattelandsbevofkij te plaatsen. Alle inlichtingen zijn kosi loos te bekomen bij A. J. Huijsman, Koogerweg 1 A, den Burg. Texel.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2