"ïiliMwliT Jf d Grasland Scheuren en Bebouwen. FEUILLETON 771 DOOR IR. LIENESCH, Rijkslandbouwconsurent. (Slot.) Bij aardappelen laat de opbrengst meestal niet te wenschen over; de kwa liteit is echter dikwijls minder goed. Op gescheurde peroeelen krijgt men vaak last vrfn schurft, terwijl op de lichte zand gronden in 1935 vaak een sterke aantas ting van kringerigheid viel waar te ne men, waardoor men een voor de con sumptie door de mensch ongeschikt pro duct had geteeld. Bij bieten is ie kans op een goede oogst iets minder zeker door meer vneterij en daardoor wegval len van planten. Droogte in het voorjaar kan hier ook veel schade doen. Ook erw ten zijn zeer gevoelig voor het weer. Op vroeg gescheurde peroeelen is men met dit gewas ook het meest zeker; een dunne stand is gewenscht. Bij haver is misluk king te wachten bij Iaat gescheurde per oeelen, waarop droogte komt, terwijl bo vendien de vneterij hier sterk kan zijn. Een middel om de emelten terug te dringen heeft men in het gebruik van ze melen en Parijsch Groen (per H.A. 25 Kg. zemelen, vermengd met 1 Kg. Pa rijsch Groen en wat water, te mengen tot een kruimelige massa; per Kg. zemelen ongeveer 1 L. water; een beetje suiker maakt het nog lekkerder). Dit product moet men strooien op ©en avond met zacht weer, in geen geval bij Noordcwind. Rogge op niet te natte grond is een goed gewas. Voor tarwe geldt, wat de kansen betreft, nagenoeg hetzelfde als voor haver. Laat men vooral de voorjaarsgewassen niet te laat zaaien en desnoods wat dik zaaien; dan kan er nog wat wegvallen bij vreterijbeschadiging en heeft men bij haver niet veel last van schade door de tritvlieg. Indien een enkeling denkt aan vlas uitzaai, dan is dit niet direct af te raden. Men moet voor een mooi zaaibed zor- dragen. Men kan nog vrij Iaat scheuren en dan liefst in één keer. Vlas vraagt slechts een ondiep zaaibed. BEMESTING: DE KALK. De bemesting moet in het algemeen verband houden met het oorspronkelijke grasland, terwijl men natuurlijk ook moet denken om het te verbouwen gewas. Heeft men ©en zuur perceel, dan is bet scheuren een mooie gelegenheid om een kalkgift toe te dienen en wel één a twee duizend Kg. gebluschte kluitkalk per H.A. Over de manier van aanwending heb ik het al gehad. Heeft men geploegd en wil men niet met een schijvenegge aan de gang, dan kan men de kalk, mits op een. droge grond, gestrooid, nog goed ver deden in de grond door een gewone egge. De zware vijfbalksegge met kromme tan den, die men nogal ©ens in N.-Holland aantreft, is eigenlijk niet geschikt voor dit werk. Die gaat er gewoonlijk te diep in. Beter is het de gewone egge te nemen. HET FOSFORZUUR. Op de bedrijven, waar men geregeld zijn slakkennieei óf super heeft gegeven, zal gewoonlijk geen groote behoefte aan een extra bemesting bestaan. Ik ver moed evenwel, dat de meeste gescheurde peroeelen afkomstig zullen zijn van land, dat als grasland niet voldeed en dan is het vaak zoo, dat dit de perceélen zijn, die wat stiefmoederlijk zijn behandeld in de laatste jaren. Men zaT dan verstandig doen, toch aan het fosforzuur te denken. Deze meststof bevordert de afrijping van de gewassen, iets, wat voordeelig kan zijn op groetland. Een gift van 400600 Kg. per H.A. is wel goed. Niet te dicht op een eventueel© bekalking laten volgen; neem b.v. 14 dagen verschil. 74 Zeg, bulderde Gramshaw, heb jij ver stand van de zwarte kunst? Toch niet, antwoordde Junius, de olifantjes deden het werk, niet ik. De olifantjesherhaalde Grams haw stom-verbaasd en hij tuurde door de opening in het donker vertrek. En dat is.... de kamer? Goeie genade. Maar dan moet Hesketh zich vergist hebben. Zooals u zich misschien herinnert, kwamen Hesketh's cijfers niet geheel met elkaar oveneen, zei Napoleon scherp. Dat was ook natuurlijk. Een huis, dat zoo grillig gebouwd is, kan niet in één dag en nog niet in één week, nauwkeurig ge meten worden. Desondanks was het ver schil, dat Hesketh's berekening vertoonde, nauwelijks groot genoeg voor een kast, terwijl u, als ik het licht aansteek, eer» flinke kamer zult ontdekken. Eveneens zult u bemerken, dat de meubileering zij be staat slechts uit enkele stukken op vouwbaar is. De heele kamer is trouwens opvouwbaar. Men hoeft maar op 'n veer te drukken, en ide vloer vouwt zich op en de muren trekken zich samen. Ze laten dan niet meer over dan een zeer smalle ruimte, DE KALI. Daar waar men geregeld met de gier- kar het bedrijf is rond geweest, en dus niet alleen steeds de stukken dicht bij huis rijk met gier beeft voorzien, is wel kans op een voldoende kalirijkdom van de zode. In vele gevallen is de zaak evenwel anders en dan moet men er op verdacht zijn, dat de kali practisch afwe zig is. Er moet dan een kalibemesting worden gegeven. Waar het practisch be wezen is, dat kali de stroostijfheid in de hand werkt en waar hakvruchten veel kali vragen, moet men met deze stof niet te zuinig zijn. Giften vap 3 a 6 baal kali 40 pet. per H.A. zullen noodig zijn. De tijd van aanwending is vrij ruim met uit zondering voor de teelt van aardappelen, die, zooals bekend, chloorgevoelig zijn. Men kan tegenwoordig mooi geconcen treerde meststoffen koopen, die chloor vrije kali bevatten, zooals sulkafos en bok A.S.F. korrels. Het hangt natuurlijk van "de prijsverhouding af, wat men weef te kiezen; dat is niet direct te zeggen. Bij de fosforzuurmeststoffen is momenteel de Ultra-super voordeelig te noemen, bij de gecombineerde meststoffen voor neu trale of kalkarme gronden is Sulkafos voordeelig als Tosfor-kalimeststof. De prijs van de A.S.F.-korrels schijnt mo menteel ook bij te komen. Er wordt voor lichte gronden wel aan geraden de kali in twee deelen te geven, n.l. de groote massa tot een maand voor* het zaaien en b.v. nog eens 100 Kg. kali 40 pet. per H.A. in Juli. Zelf heb ik daar geen ervaring mee, maar het lijkt mij» voor lichte peroeelen niet verkeerd. Tenslotte de STIKSTOF. Bij koud schraal weer gaa't het met de omzetting van de zode niet snel. Dan zal vaak een kleine gift van b.v, Ammonsal- peter het jonge gewas een Iheete steun kunnen zjjn, Meer dan twee baal per H.A. is voorloopig niet wenscbeljjk. Later, als het warmer wordt, komt er uit |de grond nog heel wat bij. Hoe lichter de ge-' scheurde zode was, des te meer kan men aan stikstof geven, vooral bij bieten, aard appelen en mosterd. Men overdrijve even wel niet, vooral niet, als we ©en nor-| maal voorjaar krijgen met voldoende re genval.. Anders groeit het gewas tot „snot". Men moet de stikstof eigenlijk be schouwen als een bevorderaar van een snelle ontwikkeling in het jeugdstadium. waardoor de vreterij ten deele te niét kan worden gedaan. Hiermee eindigen we ons verslag van de causerie, welke lr. Lienesch op uitnoodi- ging van de Vereen, van oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool onlangs in De Zwaan gehouden heeft. In afwijking van de gewoonte hebben we in de plaats van een beknopt verslag een vrijwel vol ledig overzicht gegeven, verdeeld over en kele nummers van ons blad. UIT DE NATUUR. - In de Londensche Dierentuin heeft men een schildpad van meer dan 260 jaar oud. Een rups eet dagelijks tweemaal zijn eigen gewicht aan bladeren op. Uit tal van proeven is gebleken, dat roofvogels zulke goede oogen hebben, dat ze, als ze hoog in de lucht vliegen, nog een muis kunnen zien, die op het veld. heen en weer trippelt. Eens was Saksen een der rijkste, vindplaatsen voor zilver in Europa. In het Museum van Natuurkunde te Londen wordt een meteoorsteen be waard, welke 300 pond weegt. Er zijn gifslangen, wier beten reeds zes uur nadat ze geboren zijn, vergiftig zijn. precies groot genoeg, om het opvouwbare materiaal te bevatten en iemand het ade-> men mogelijk te maken. Die ruimte was het verschil, dat Hesketh's berekening opleverde. En de bewoner? vroeg Oakhult met heescbe stem. Die zult u dadelijk te zien krijgen. Toen hij nu anderhalf jaar geleden ver dween, koos Munger zich deze kamer als schuilplaats. Alleen jtemand met zoo'n genie voor het abnormale als hij, kon op een dergelijk idee komen. U zult het voordeel begrijpen van een kamer, die bij de eerste de beste waarschuwing ver dwijnen kan. Maar ik zie nietbegon Grams haw aarzelend. Juniper en ik ontdekten deze mid dag het geheim, verklaarde Napoleon. Munger verzon een in- en uitgang, die slechts voor hem zou open en dichtgaan. Als hij zich in zijn heiligdom terugtrok, zou elke indringer of achtervolger zijn buitengesloten. Tenzijtenzij hij pre cies evenveel woog als Munger zelf. Precies evenveel? Gramshaw was te verbluft om de zin te voltooien. Ja, precies evenveel woog. Nog een kant van Munger's zin voor het abnor male. De muur gaat alleen open, als zich op een bepaalde plaats ©en bepaald ge wicht vindt. Zoodra dit gewicht verwijderd wordt, sluit zich de muur ook weer. Er PIERRE DE COUBERTIN. De Fransche schrijver, geboren in 1863, op wiens initiatief in 1894 door 22 lan- DR. JAMES NAISMITH. De man, die in Amerika de kor sport ingang deed vinden en naar den bet Internat. Olympisch Comité werd komen zal, waar in het Olympisch t< gevormd. Thans wordt hij een der candi daten voor de Nobel-vredesprijs genoemd. nooi voor het eerst korfbal een pij inneemt. VOOR DE JEUGD. MET DE POPPENKAST OP REIS. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER. 76. En zoo holden ze dol uitgelaten de tuin in. Maar wat lag daar aan het eind Daar lag warempel een leeg vat. Ze schopten er eens tegen en besnuffelden het aan alle kanten. Het was een sterk vat ook. „Zeg Piet", zei Jan. „daar moe ten we wat mee uilhalen. Wat kunnen we doen met een leeg vat? Weet jij wat NIEUWE PRIJSRAADSELS. Beste Jongens en Meisjes. De laatste raadsels van deze serie: 5. S aan de hemel. S blijft over na brand. S schors. S meester. 6. Maak hiervan ©ens de naam van een insect: F1 I ,N IJ BONG. 7. En hiervan de naam van een sier heester: R O H' N E T I AS. Ik verwacht de oplossingen van de raad sels van 1815 Febr. voor of op Woensdag a.s. Drie boeken liggen al weer als prijzen gereed. Doet je best en ont vangt de vriendelijke groeten van Jullie OOM KO. A P.S. Antwoord op de vragen voor de ouderen van Woensdag: 1. Queen Mary. 2. Jimmy Braddock. 3. Bern. Shaw. 4. Mount Everest. 5. Scott en Black. 6. Olymp. Spelen. bestonden twee van die punten. Een aan de binnenzijde van de muur en een aan de buitenzijde. Het werkte alles zoo pre cies, dat één ons meer of minder, het mechaniek buiten werking stelde. Met an dere woorden, de muur opende of sloot zich niet voor iemand, die zwaarder of lichter was dan Munger. Dat maakte het onmogelijk, dat iemand anders het vertrek betrad. Ook Munger zelf zou het niet kunnen, als hij eens een ons meer of min der ging wegen. Een verlies aan gewield kon gemakkelijk door ©en of andere bal last worden aangevuld, maar een ver meerdering zou de grootste moeilijkheden hebben opgeleverd. Voor bem zoo goed als voor ieder ander. Het gezelschap staarde de spreker spra keloos aan. Maar stamelde Oakhult eindelijk, deze jongeman is Munger toch niet? En met deze woorden wees hij in Junius' richting. Neen, maar hij weegt slechts weinig minder, dan Munger, en toevallig is het zoo, dat de beide koperen olifantjes, die u in zijn handen ziet, precies het verschil aanvulden. Hij ontdekte dit enkele uren geleden, toen hij heel erg in 't nauw zat. Ik mag gehangen worden, als ik er een woord van begrijp, verklaarde Grams haw, met een blik naar de duistere ruimte voor hem. Dus dat is dan de roode en zwarte kamer? ~U1\ 77 „ja", juichte Piet, „We zullen plank opzoeken. Een goeie stevige plaj „Maar hebben we die dan?" vroeg) „Zoeken", zei Piet. En samen doorzocll ze de heele schuur. Maar zoo gauw vl den ze geen plank, die voor hen gesel was. En toen hoe konden ze zooó zijn om dat niet te zien. Vaders I stond op een prachtige plank. men VOOF bate v zenzoi ival va vreugt zaal \v vele u WIE KAN DAT? Wie kan op deze wijze van de sto ning (b.v.) een klontje suiker weg zonder voorover te tuimelen?Aid de leer je, maar breek de pooten niet| de stoel! Om u te dienen. De roode en kamer. Maar waar is de moordenaar! moordenaar van Munger en Courtleiff Agatha Ik zal hem u dadelijk laten i We gaan nu binnen. Het lichtknop* niet gemakkelijk te vinden. En het I een heele tijd geduurd, alvorens Ju en ik het ontdekt hadden. Hij knipte zijn zaklantaarn aan enj naar binnen. De anderen wierpen we de blikken om zich been. Zij haddei| hart van de Bronson's Spite-mysteri treden. Napoleon bevond zich 'reeds| de andere zijde van het vertrek en met zijn hand langs de muur. Plotse ging liet licht op en het gezelschap i als aan de grond genageld. In een stoel voor de tegenoverlig muur zat een met sterke koordenI handen en voeten gebonden gestalte.) lichaam trachtte zich los te wring een duivelsche glimlach gaf het een verschrikkelijke uitdrukking. Munger! riep Gramshaw met] stem en hij ging aarzelend op de ma Munger, maar dat kan Munger niet Die is dood en begraven. Iemand me weer te dwarsboomen. En Goeie hemel! voegde hij er "heesd| foe. Het is Munger niet. (Wordt vervolf U

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4