wsmrn m Foorkomt verkoudheid en keelpijn TWEEDE BLAD [TEXELSCHE COURANT Op van 'MOESTEN Abonneert U op dit blad. Texelsche Berichten Zaterdag 15 Februari 1936 RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Jan. 1936 Ingelegd f 10349.69 Terugbetaald 15662,42 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 5312 73 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11 U.D.I.-AVOND 21 FEBRUARI. In dank ontvingen we nog: Wit kleedje van mevr. de Lugt2 paar j handschoenen, schortje, das, 1 doosje zak- jdoeken en linnen kleedje van mej. Rina 'Smit; bakoven en emaille drinkkruik van Ij. Agter; een paar voetbalschoenen van A. C. Rabvan N. N. gehaakt kleedje en {zilveren lepeltje. De voorverkoop van loten heeft ten doel jop de avond van de uitvoering alleen ver lotingen van de toegezegde versnaperingen [te behoeven houden. Zie de etalage van iBakker's Ijzerhandel en gij koopt zeker een Hot a f 0,10. De trekking zal plaats hebben top den avond der uitvoering, tijdens de [pauze (in tempo, hoor!) Het doel is voldoende bekend. Moge daarom de zaal uitverkocht raken. Er zijn [ook kaarten verkrijgbaar bij de heer J. H. Kikkert, Weverstraat (zie etalage). De heer Th. Reuvers laat Vrijdagavond Seen autobus van de Cocksdorp rijden. Ten [slotte deelen wij mede, dat dit onzelaat- |s t e uitvoering is in dit seizoen. Bezoekt ïdus nog deze gezellige avond. v.d.M STEUN AAN DE SCHAPENFOK. In de Memorie van antwoord aan de [Tweede Kamer betreffende de begrooting :van het Landbouwcrisisfonds van 1936 liezen we: „De steun aan de schapenhouderij heeft de voortdurende aandacht van de minister 1 Evenwel is het zeer moeilijk te komen tot een regeling, die uitzicht op sucoes opent" Helaas kunnen we hieruit niet veel I hoop op beterschap binnen afzienbare j tijd putten. Moge de Minister er toch in 1 slagen onze schapenboeren bij hun strijd lom het bestaan te schragen. Als Neder lands schapenfokdistrict bij uitnemendheid, als de bakermat van het wereldbekende Texelsche schaap moet het toch mogelijk zijn, Texel eenigermate tegemoet te ko men in zijn o.i. gerechtvaardigde ver- [langens. VOOR R.K. WERKLOOZEN. Woensdag werd in het St Janshuis ten bate van het Comité voor R.K. Werkloo- zenzorg. een film vertoond, getiteld De |val van Jerusalem en een loterij gehou- |den. In zijn openingswoord sprak de heer H. Zijm, voorz. van de R.K. Volksbond, zijn {vreugde over de groote opkomst uitj de i zaai was bijna geheel bezet Verder deel-' de spr. mee, dat voor de verloting vat^i vele winkeliers in den Burg prijzen wa ren ontvangen, wel 70 in getaL Spr. ver-i zocht ons hun daarvoor ook op deze plaats dank te brengen. Na een komische film werd overgegaan t°t vertooning van het hoofdnummer, een ■aangrijpende film, welke tot het einde met aandacht wend gevolgd. We maken kennis met de familie Ver-, (dier en in het biezonder met Jan Ver- i-dier, die het verkeerde pad op raakt en in anarchistische kringen verzeilt. Hij Wordt betrokken in tal van booze plannen, maar komt na tal van wederwaardig- (tef1 toch weer tot beter gedachten. JZijn ouders schenken hem vergiffenis en ■een nieuw en beter leven breekt zich baan. In de pauze werd een verloting gehou den, welke een aardig batig saldo gaf, zoodat, mede in aanmerking genomen de goede opkomst, van een welgeslaagde avond mag worden gesproken. W. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig disinfecteert. s j s <b net mai niet id olf 111# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: 16 Febr. 2,30 10,06 7.14 17,12 •7 3.32 10,53 7,12 17,13 18 4,26 11,54 7,10 17,15 19 5,10 13,08 7,08 17.17 20 5,44 14.31 7,06 17,19 21 6.10 1557 7,04 17,21 22 - 6,32 17 26 7,02 17,23 Zaterdag 22 Febr. Nieuwe maan SPORTNIEUWS. WANDELSPORT. „Wandelen is opwekkend. Haal diep adem, loop rechtop. Beweging in de frissche lucht en zonneschijn geeft hon ger, roode wangen, vreugd en gratie". Zoo lezen we in The American Social Hvgien Association. üij doet toch ook mee aan de a.s. aï-t standsmarsch? Woensdagavond heeft een kleine groep weer getraind. Start: Stee nenplaats. Route: Den Burg Bispinck- hot De Waal Den Burg. Tijd: 1 u. 50 m. Komt ook Woensdag om 8 uur Oud en jong zijn welkom. Aanmelden voor de groote marsch bij G. Michels. PAARDENSPORT. We brengen Paardensportvrienden in herinnering, dat 26 Febr. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Ned. Fed. van Landelijke Rijvereen. een ruitexdag gehouden wordt te Utrecht. Aanvang v.m. 11 uur. VOETBAL. De comp. wedstrijd Texel— N.Niedorp is uitgesteld tot 23 Febr. De programma verzorging laat wel veel te wenschen over. Het programma luidt in 4 A: Alkmaar. —Strandvogels De wedstrijd HRC 5Texel 2 is voor morgen ingelascht. Aanvang 12.30. HRC 1 speelt tegen Volewijkers 1. Ook Texel 3 gaat op bezoek bij Water vogels 3. Zorgt voor een overwinning. Voor Texel 2 is er nog een kansje, voor Texel 3 een goed besluit. Alle belangstelling wordt nu ge vraagd voor onze feestavond. We ver wachten weer een groote belangstelling en hopen, dat ieder tevreden kan worden gesteld. De ad spiranten zullen ook nu weer meewerken. We hebben weer contact voor een tour in a.s. zomer. Als het gelukken mag, zal Apeldoorn het doel van de reis zijn.. Volgens de eerste bespreking zou Ro bert et Velocitas beide Pinksterdagen naar hier willen komen. Intusschen maar oefenen. Adsp. a.s. Zondag 12 uur: Texel A Texel C. Tex. A. (wit) L.Goënga Jac. Kikkert Jac.Koorn (res. L.Schot) A.Broekman D.Huizinga P.J.Koorn H.Dop K.Boswijk Jn.Rab H.Broekman Tex. C (gr.zw.) P.Keijser Joh.Kikkert H.Pen Joh.Kikkert K.Kikkert Joh.Westdorp Ab.Keijser W.Koorn J.Komdeur A.Zegel Tex. 2N.deGraaf D.Keijser C.Dros S.Langeveld M.Koorn A.Verseput Spronk P.Kikkert J.Bruin I.Boon P.Bruin Res.: J. Molenaar. Tex. 3: D.Geense H.Keijser S.dePorto Jac. Knol K.deVries J.Hillen A.Pen I.HiLlen Olieslagers K.dePorto P. Keesom HET WITTE KRUIS-GEBOUW EEN KWART EEUW. Dinsdag zal liet 25 jaar geleden zijn, dat het Witte Kruisgebouw alhier, stich ting van de afd. Texel van het Witte Kruis, in gebruik werd gesteld. In verband hiermee geven we enkele feiten uit de historie. De oprichting van de Witte Kruisaf- deeling dateert van Jan. 1906. Aanvan kelijk telde ze 300 leden; thans zooals bekend, 1607. In de vergadering van 20 April 1906 werden de statuten vastgesteld en tot bestuursleden gekozen: voor Den Burg: A. Wagemaker, Aug. Keijser, R. S. Kupe- rus, H. Over, L. J. Kikkert; voor De( Cocksdorp: D. C. Dros; voor Oosterend: J. Daalder Dz.; voor Oudeschild: Zoet mulder; voor Den Hoorn: Q. Huyser; voor de Waal: J. de Jongh; voor de Koog: C. C. Kuip. De heer G. D. Kikkert, die ook deel uitmaakte van het voorloopig bestuur, wenschte voor een functie in het definitief bestuur niet in aanmerking te komen. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld: dokter A. Wagemaker, voorz.; R. S. Kuperus, vioe-voorz.; H. Over, penn.L. J. Kikkert, seer.; Aug. C. Keij-i ser, 2e secr. Tot magazijnmeester wend benoemd de heer D. Mentz; later de heer Joh. Boogaard; thans de heer J. G. Ph. Pi sart. 12 Aug. had de aanbesteding plaats van het gebouw. Ingeschreven weid door de aannemers J.J.v. Wessem, P. J. Zoetelief, F. H. Witvliet en M. Vlas Pz. (Oude schild). Laagste inschrijver was de heer M. Vlas Pz.: f3663. 7 Oct. 1910 had op plechtige wijze de eerste steenlegging plaats en wel door de jongejuffr. Lize Wagemaker, dochter van, de voorz. De plechtigheid werd o.a. bij gewoond door bestuursleden der Vereen, en door het Dagetijksch Bestuur onzer gemeente. Dokter Wagemaker en Burge meester Hiddingh voerden het woord. De officieele opening van het Witte Kruisgebouw had plaats op 18 Febr. 1911, waar wederom de heeren Wagemaker en Hiddingh een toespraak hielden. Tevens werd een gedenksteen onthuld, door de Burgemeester het Bestuur aangeboden en voorzien van het opschrift: „Dit gebouw, gesticht door de afd. Texel van het Witte Kruis tot leniging van ziekten en nooden, is ingewijd 15 Febr. 1911, in de hoop, dat deze afdeeling moge blijven bloeien en in wijde kring zegen verspreiden on der de lijdende menschheid. De oprichters, oud-bestuursleden en bestuursleden". (volgen de namen, 19 in getal.) V Van feestvieren zal geen sprake zijn. Daar zijn de tijden niet naar, al Is er veel reden tot vreugd en voldoening over zoo veel nuttige en vruchtdragende arbeid, in de achter ons liggende 25 jaar verricht. Geen feestviering dus, maar laat een reeks jubileumgiften nu eens getuigen van de sympathie en waardeering, welke Texel deze nuttige instelling toedraagt. Er is alle reden toe. Hoest- Griep-Bronchitis -Asthma SwógHëwértónq 75cent| Vprlaaode prijzen ECONOMISCHE i VOORLICHTINGSDIENST. voor de Landbouw. Men schrijft ons: Depressie- en crisistijden geven aanlei ding tot vernieuwingen en het scheppen van nieuwe instituten. De vorige landbouwcrisis, in de jaren 18801890, riep het Instituut van de Iandbouwconsulent in het leven, bene vens het land- en tuinbouwonderwijs. Er is niemand, die hiervan Tiet groote nut ontkent. De huidige crisis deed de land- bouw-economische dienst zijn intrede doen. De totaal veranderde maatschappe lijke verhoudingen, die aanpassing zoo veel moeilijker maken, waren daartoe de directe aanleiding. Deze dienst heeft een vijftal punten op zijn programma a. Voorlichting der Regeering omtrent de economische en sociale toestanden op het gebied van de landbouw; b. de studie van de financieele uit-? komsten van de land- en tuinbouwbe drijven; c. de voorlichting en verklaring van Landbouwcrisismaatregelen d. het verzamelen en de controle op de1 gegevens, benoodigd voor het landbouw- versJag; e. het in samenwerking met de overige consulenten bevorderen van de meest ra- tioneele bedrijfsinrichting en bedrijfsvoe ring. Aanstelling van een aantal assistenten werkzaam in een bepaald gebied, zal de voorlichting op allerlei gebied voor de landbouwer gemakkelijker bereikbaar ma ken. Tot bedrijtsoonsulent bij deze dienst is voor Noord-Holland aangesteld: Dr. C. Brakman, Rippingstraat 16, Alk maar. Naar verluidt zal genoemde heer doel en wezen van de nieuwe dienst hier binnenkort uiteen komen zetten. OOSTEREND. VOOR HET KLEUTERSCHOOLTJE. Blijkens een adv. in dit nummer, is de N.H. Zusterkring te Oosterend voorne mens op Woensdag a.s. een tentoonstel ling en openbare verkooping te houden van werkstukken en ingekomen cadeau's. De opbrengst van die verkooping zal zijn ten bate van het Kleuterschooltje te Oosterend. De trekking voor de verloting, waar de prijzen die dag ook te bezichtigen zijn, heeft plaats des avonds om halt acht op de kerkekamer van de N.H. Kerk, die dan echter uitsluitend toegankelijk is voor de leden van de Zusterkring, de bestuurs leden van het Kleuterschooltje en dege nen, die. cje. lotpn hebben verkocht. Na uitslag worden de prijzen aan huis be zorgd. IIIIH+ Zoek de waarheid zelf, dat is jjjjjj+ vruchtbaarder, dan de onwaarheid jjjjjj+ van anderen in het licht te stellen. HIIII+ Max Muller. OUDESCHILD. PROPAG. FILMAVOND. De propaganda-filniavond van de Ned. Vereen, tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken was door een gering aantal personen be zocht. De heer P. Kriek, drukte zijn spijt hierover uit. Wij hadden meer menscben, verwacht, zei hij, daar onze vorige avon den zoo'n sucoes hadden. Hierna nam het filmprogramma een aanvang. Allereerst werden vertoond een Teekenïilmpje, een Harold Lloydfilm en een 3-acter met een blij slot over een, gezin, dat door de drank ten ouder dreig de te gaan. Na de pauze hield de heer Harders een korte toespraak, waarin hij eerst wees op de slechte tijdsomstandigheden, welke ech ter niet hebben kunnen verhinderen, dat vorig jaar nog voor 200 millioen gld. aan alcoholh. dranken is besteed. Een krank zinnig hoog bedrag, dat bewijst, dat drankbestrijding niet overbodig is. Denk ook eens aan de alcohol bij het snelver keer. Men behoeft niet dronken te zijn één glas wijn is soms al erg genoeg om aanleiding te geven tot ernstige omge-f lukken. Dikwijls zijn onschuldigen er'liet slachtoffer van. Elke dag doen zich een, of meer gevallen voor. Dus gaat het de geheele maatschappij aan. Voorkomen is beter dan genezen, daarom nuchter achter het stuur, geen alcohol bij snelverkeer. Men zegt, dat er veel minder gedron-i ken wordt dan vroeger en dat er bijna, geen dronken menschetn meer zijn, dodh in de steden ziet men ze nog op tal van, plaatsen. In Amsterdam komen iedere week meer dan 500 personen om hulp en raad bij het consultatiebureau voor drankzuchtigen. Daaruit blijkt, dat de strijd nog bitter noodig is. Er is mans geen geld bij de arbeiders om te drinken, doch als er een opleving komt, zal ook het drankgebruik toene men. Zweden, waar de opleving reeds is waar te nemen, vertoont reeds meer al coholgebruik. Daarom is het thans ook noodig, onze idee ingang te doen vinden en het drankleed te voorkomen, dat an-J ders straks weer zal komen in duizenden gezinnen. Vervolgens vertoonde de heer Harders een Zwitsersche sportfilm met prachtige natuurtafeneelen. Deze liet een scherp con trast zien tusschen sport en geheelont houding eenerzijds en spel en alcohol anderzijds. Dc laatste combinatie kostte een bergbeklimmer liet leven. Sport en al cohol zijn vijanden. De alcohol is een el lendige struikroover, hij neemt eerst je geld en dan je leven. Deze film had meer propagandistische waarde dan de eerste. Na een Teekenfilmpje wordt om elf uur besloten. Voorz. Kriek dankte voor de belang stelling. Wat wij van u verwachten, zei hij, is een daad, n.I. ihet besluit om gev heelonthouder te worden. Nog beter is het zich te scharen bij de drankbestrij-i ders en actief mee te helpen het drank-* kwaad te bestrijden Dan kan men zeg gen: Ik heb op dit punt mijn plicht ge-» daan. INTER NOS. De uitvoering van „Inter Nos" in de R.K. Volksbond 'is zeer goed geslaagd. Er was een vrij talrijk publiek, toen mej. Corrie Bakker, voorz. van Inter Nos, de avond 'opende. Begonnen werd met de opvoering van „De truc van Tinus". De korte inhoud is als volgt: Tinus (J.Boom) zit danig onder de plak van zijn vrouw Bertha (Corrie Bakker). Zijn oude patroon, de dokter (C. Bakker), komt bij Tinus op bezoek en bemerkt, dat de echtelijke verhouding te wenschen overlaat en raadt hem aan meer als hoofd van 't gezin op te treden, daar er voorbeelden genoeg waren van man nen die er gek van werden of althans de den alsof. Tinus vond dit laatste na- volgingswaand. Hij haalt de gekste dingen uit en de vrouw en de familieleden wor den doodsbenauwd. Zoo wordt Tinus overwinnaar. Er werd heel goed gespeeld. Vooral de rollen van Tinus en Bertha, doch ook de andere rollen, vervuld door de dames N. de Graaf en A. Zijm en cle de heer W. Smit, werden goed vertolkt. Door de lachsalvo's en het applaus toonde het publiek, dat het spel op prijs werd gesteld. Vervolgens werden 2 zangnummers ge geven door mej. Corrie Boom en de hee ren C. Smit en J. Boom, begeleid door de heer R. Boom (piano) „Grootmoedertje" en „Liefde in de haven". Deze nummers, 2-stemmig gezongen, werden in adem- looze stilte aangehoord, wel een bewijs, dat ook deze ingang vonden. Daarna werden nog vier voordrachten gegeven: Kee Houvast in de gemeenteraad, door mej. Duw Hin; De Held, door mej. Duw Smit en de heer W. Smit; De V.V.V.V. door mej. Joh. Smit en Drie oude Vrijsters, door de dames Betsie Kees, Joh. Smit en Duw Hin. Zoowel voordracht als costumeering Wekten de lachlust van het publiek op. Wat langzamer spreken kan het spel ech ter nog veel ten goede komen. Met el kaar gaf Inter Nos toch weer een aan-) gename avond. Onder het bal, dat volgde, werd opgemerkt, dat niemand van de aan wezigen aan heengaan dacht. Allen bleven het sluitingsuur afwachten. Een bewijs, dat het er echt gezellig was. di D- esdi V. Z. 'H.Bosw'ijk Nic. Kuiper D.D. Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel biir AKKER

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5