JA J Aspirin Oe Nieuwe Texelsche Courant Onbewaakte Menschenlevens. No. 5028 49s* Jaargang Woensdag 4 Maart 1936 XT- Van ?jveek tot week Texelsche Berichten EERSTE BLAD. De laatste rondel Uw winke lier is nog maar een paar dagen in staat om U van het zeld zame voordeel te doen profite ren! Zorg dat U niette laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. De speciale aanbieding eindigt 7 Maart a.s. BON VOOR GRATIS PRESTO TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 to dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V> uur later.) 6 7 8 9 10 11 12 Mrt. 7,59 8.39 9,09 9.42 10.11 11,40 11.02 LICHT OP RI1WIELEN en R1ITUIGEN 6 15 ZATERDAGAVOND DE OPSTAND IN JAPAN. De groote gebeurtenis van de week was de opstand te Tokio, waarvan een groot aantal hooggeplaatste personen het slacht offer wend. Van „heldhaftigheid" kan moeilijk gesproken worden, daar de meeste staatslieden, door de kogels of sabels der rebellen neergelegd, reeds een hooge leeftijd hadden bereikt. Zooals men weet, hebben in Japan pas verkie zingen plaats gehad. Daarbij bleek, dat het volk algemeen een gematigde con- stitutioneele politiek wenscht, juist zooals de regeering voorstond. Dit was de Seijoekai, de conservatieve, fascistisch ge tinte partij in het Parlement, niet naar de zin. Ze moest voor het eerst in deze eeuw zwichten voor de Minseito, de libe rale, constitutioneel gezinde partij. Boven dien trad bij de stemming een nationale proletarische beweging aan de dag. Door dit alles werd de positie der regeering versterkt. Dit zette kwaad bloed. Er brak een opstand uit, waarvan de 82-jarige Ta- kahasji, minister van Financiën, de cen trale figuur van het Japansche bewind en een der meest gewaardeerde raadge vers van de Keizer, een der eeiste slacht-' offers was. Hij was de man, die de teu gels van het financieel bewind in handen, nam, toen Japan door het maker van goudverslindende plannen voor uitbrei ding van leger en vloot de afgrond tege moet snelde. Daar was moed voor noo- dig, want de militairisten in het land traden al driester op. Thans is hij geval len en met hem tal van anderen. Men wilde zich wreken op de regeering, die tegenover China en Rusland niet fel ge noeg optrad en niet van plan was leger en vloot grootscheeps te versterken en uit te breiden. Men verweet de negeering haar pogingen tot verzoening met de Sovjets en haar neiging tot het aangaan eener vlootovereenkomst met Engeland en Amerika. Kregen de opstandigen, aange vuurd door een aantal jonge officieren, hun zin: het zou er met de Vrede in het Verre Oosten, ja, met die in de heelq wereld slecht voorstaan. Kwamen zij aan de macht zij zouden profiteeren van het teit, dat Engeland zijn vloot voor een groot deel in de Middellandsche Zee heeft samengetrokken en dat Rusland in het Westen genoeg zorgen heeft. Tot heden blijken de rebellen in hun opzet Imaar ten deele geslaagd te zijn. Zij hebben zich, naar het oordeel van het volk, aan al te zeer verdienstelijke vader landers vergrepen en zullen daardoor niet op algemeene steun kunnen rekenen. En dat is maar goed ook. ZOO SPRAK MINISTER EDEN. Sir Anthony Eden, minister van Bui- tenl. Zaken van Engeland, heeft als zoo danig zijn eerste groote rede gehouden. We ontwenen hieraan het volgende: De sancties tegen Italië zijn geen straf maatregelen, maar hebben slechts ten doel de zondaar te dwingen op de rechte weg terug te keeren. Aan olie-sancties hecht ik geen biezondere beteekenis. Gaarne zie ik ze toegepast, zoo ze het succes van de actie kunnen bespoedigen, maar eerst dient goed te worden onderzocht, ot men zich daarbij niet aan een fiasco bloot stelt. Engeland is vastbesloten door te gaan met aan de gezamenlijke actie tegen Italië steun te verleenen. Aan verplichtingen, daaruit voortvloeiende, zal het zich nooit onttrekken. Evenwel blijft de regeering bereid mee te werken aan iedere verzoe ningspoging. De gevaren, welke de we reldvrede thans bedreigen, doen denken aan die van 1914. Geen béter bestrijding is echter denkbaar dan die door middel van een gezamenlijk optreden van vredes gezinde staten. Maar dan moeten deze staten met elkaar ook sterk genoeg zijn, om de aanvaller in bedwang te houden. Om dit te bereiken, zal de bewapening van ieder land zoo krachtig mogelijk moeten zijn. Intusschen is nog allerminst zeker, waar de thans tegen Italië gevoerde actie toe leiden zal. DE SPANNING IN SPANJE. De spanning in Spanje is voorloopig weer voorbij. Na de stembusoverwinning der linksche partijen grepen deze, onge duldig geworden en bevreesd voor een militaire staatsgreep door hun tegenstan ders, naar de macht. Het resultaat is bekend. Het kabinet Azana is aan het be wind gekomen en wel 30.000 politieke gevangenen van het vorige regime wer den in vrijheid gesteld. Een lichtpuntje is, dat de Ieege cellen niet meteen met vertegenwoordigers van de tegenpartij werden gevuld. zijn bij Aspi rin-tabletten steeds constant, want een 38-jarige fabricatie-erva- ring, een pijnlijk nauw keurig en regelmatig on derzoek door eersteklas deskundigen tijdens de fabricatie, waarborgen de steeds gelijkblijvende kwa liteit en werkzaamheid der Aspirin-tabletten. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranie-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. GENERAAL KAWASHIMA. Japan's Minister van Oorlog. In dezelfde krant, waarin wij De begrafenis zien staan, Van de jongste prooi in drievoud Van de onbewaakte baan. Lezen wij, dat men in Spanje d' Onbewaakte weg verbood, Want het aantal ongelukken Werd in Spanje ook te groot. Wie niet blind is, links en rechts kijkt, Moet een trein toch kunnen zien! Goed, Iaat het bestuurders schuld zijn, Desnoods n,egen van de tien. Negen van de tien bestuurders Hebben allen eigen schuld. Mag de onbewaakte weg dan Wegens nummer tien geduld? Schuld ot geen schuld, 't is om 't even, 't Is practijk, die ons bewijst. Dat daar noodeloos gevaar is, Zie de lange dooderilijst. Wie bij zware, dichte nevel Moet passeeren, zelfs te voet,, Ziet niets, hoort piets, moet riskeeren Wat het noodlot met hem doet. Onbewaakte overwegen Blijven dreigend doodsgevaar. Zijn goedkooper dan bewaakte, Maar de prijs is er niet naar. 't Is een simpel rekenvraagstuk, Zeer eenvoudig opgelost: Hoeveel levens heeft één spoorboom In de loop des tijds gekost? D. GELDIG TOT EN MET 7 MAART A.S. Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7h ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. N V W AS C H O LI N E F A BrTeÏP Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder aanl U heelt recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U. PftO A 117-092H V.V.V. MOOI TEXEL In vorig nummer noemden wij reeds eenige der voornaamste besluiten van de Vrijdag in hotel Texel gehouden, door 45 leden bijgewoonde vergadering van Mooi Texel. Als voorz. van de grootste afd. (De Koog) was, wegens vertrek van de beer W. B. Oort, de leiding der vergadering opgedragen aan de heer F. van Twisk. JAARVERSLAG. Aan het breedvoerig jaarverslag, met veel zorg door de heeir C. Jonker (gem.-secr.) samengesteld, ont- leenen we: Het vreemdelingenBEZOEK ondervond in 1935 meer dan in 1934 de druk van de crisis. De wereldtentoonstelling te Brussel en de devaluatie van die Belg. tranc oefenden bovendien een nadeelige invloed uit. Het vóórseizoen 1935 was stil ler dan gewoonlijk, in hiet hoogseizoen was het bezoek iets minder dan in het voorgaande jaar. Het verblijf van de gas ten was in doorsnee weer van korter duur. Opmerkelijk groóter was de vraag naar goedkooper huisvesting. Er werden pensionprijzen geboden van tl.50f2. Voor gemeub. huisjes f20f25 per week. Het bezoek aan de Jeugdherberg liep ook terug. Aantal KAMPEERvergunningen bleef ongeveer op de hoogte van vorig jaar: 498 vergunningen voor 1664 kampeerders. De T.E.S.O.-vervaercijfers noemden \ve reeds. Bij andere badplaatsen vergeleken heeft Texel alle reden tot tevredenheid. Dat de reclame van Mooi Texel de aan dacht trekt, bewijst het feit, dat tweemaal van elders naar de wijze, waarop ze is ingericht, werd geïnformeerd. Mooi Texel werd daartoe in staat gesteld o.m. door de financ. steun van T.E.S.O., de ge meente en de T.E.M. Hierdoor ook kon deelgenomen worden aan de TENTOON STELLING in 't Jaarbeursgebouw (voor jaar) en aan die in de Apollo-hal, waar mee 'de hoogste onderscheiding der A.N. V.V. (eene-medaille) verworven werd. Een woord van biezondere hulde aan afd. Den Burg voor haar activiteit, zonder welke Wij belasten ons met .het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- er. buitenlamdsche bladen. Geen prij sverhooging. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Vulpenhouders en vulpotlooden hebben we in groote sorteering voorhanden, ook in de prijs, welke U wilt besteden. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. waarschijnlijk Texel niet op genoemde exposities zou zijn uitgekomen op de wijze als thans mogelijk bleek. Dj stand op de Jaarbeurs werd door 12 a 13 duizend personen bezocht (8000 folders verspreid), die in de Apoillo-hal door 8000 (7000 fol ders). De vraag naar prospectussen nam toe. Er werden ruim 200 adv. in 23 lila- den geplaatst. Dat kostte f 684. De PEN- SIONGIDS werd een boekje niet 48 biz. met gegevens omtrent 130 pensiongele genheden, gemeub. huizen met totaal 925 bedden, enz. Er werden 4000 van deze boekjes verspreid. De GIDS V AN TEXEL, 40 blz. groot, verscheen in 4000 ex., waar van, behalve restant 1934, 3000 ex. ver spreid. Adm. Fehrmann verzond meer dan 1780 brieven en verstrekte aan Kiosk De Koog plm. 850 mondelinge informaties, gewerkt werd met V.V.V. Texel De Koog, Secr. constateert, dat, hoewel niet samen- het aantal personen, dat voornemens was de vacantie op Texel door te brengen,, grooter geworden is. Aan belanghebben den de taak te zorgen, dat het niet bij voornemens blijft. In 1935 werden in over leg met de Spoorwegen vijf goedkoope tre'nen dienstbaar gemaakt aan de propa ganda voor Texel. (167 personen be zochten Texel). Aan die Van der Schuyt- ti'ips namen 2040 personen deel. Op verzoek van de Chr. Reisveneen. afd. Bilthoven, werd mede een excursie ge organiseerd. Verder maakt het jaarverslag gewag van de aangename samenwerking met de spoorwegen, van uitbreiding van het aan tal wegwijzers op Texel, van artikelen óver T exel in een groot aantal bladen, over bezoek aan de Mok („eenige duizen den") en de Vuurtoren (1370). Het groot aantal kampeerders in de on middellijke nabijheid van de badplaats wordt, naar gebleken is, niet door ieder geapprecieerd. Ook kwamen er wel eens klachten over minder welvoegelijke klee- ding, in verband waarmee in de kiosk aan de Koog een biljet werd opgehangen, waarin verzocht werd zich niet in bald- costuum op de openbare weg te begeven. Enkele malen werd door gasten in over weging gegeven controle uit te oefenen op de pensions.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1