No. 5029 49^ Jaargang Zaterdag 7 Maart 1936 Voor de Zondag. GEGREPEN Groenbemesting EERSTE BLAD. De Jacht naar Geluk. Texelsche Berichten Illlllllll1ll!l!llllllllllllli:i!lll!lllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll RADIO lllillllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT De drang naar geluk is elk mensch aangeboren en de warmbloedige jeugd vergenoegt zich niet met afwachten en ter zijde staan. Tegennatuurlijk zou het zijn als het streven van ieder, die levens lust voelt bruisen in zijn aderen, er niet óp gericht was lets van hét geluk te be machtigen, zij het ook vaak op ondoor dachte, onstuimige wijze. De verwachtingen, die de verschillen-' de mededingers koesteren en de voorstel ling, die elk voor zich zoo al maakt van de eigenlijke beteekenis van „geluk" loopen hemelsbreed uiteen. Voor die een zal het zijn rijkdom, en weelde, voor de ander voorspoed, sucoes. Een derde zal zijn droom van geluk niet weten te schei-, den van de vervulling van één wensch, die hem het allernaast aan het hart ligt; een vierde zal het zich in die vorm den ken, dat hij en de zijnen gespaard mogen worden voor rampen en bevrijd van droefheid en zorgen. Weer een ander zal zich de hoogste geluksstaat voorstellen als de bevrediging van zijn eerzucht, liet verkrijgen van de roem, waarnaar hij haakt, en zeker zullen er ook zijn, die zich geen geluk kunnen denken, zonder dat ze hebben mogen bijdragen tot leniging van nooden en tot verbetering van toestanden die hun onmenschwaardig voorkomen. Ik geloof, dat er welhaast niemand zal be staan, die niet het geluk onder deze oj dergelijke vormen heeft nagejaagd; het zijn wellicht de besten, die het hebben ge- caan met hart en ziel. Maar zoo natuurlijk als dat is, zoo onvermijdelijk is het ook, dat velen vroeg ot Iaat tot de ontdekking komen, dat wat ze hebben weggejaagd niet meer is geweest dan een schijnge stalte, waarachter zij vergeefs het ware, blijvende geluk hebben meenen te kunnen grijpen. Gelukkig de eerlijke strijder, die bij tijds tot die ontdekking komt. Gelukkig, want dan heeft hij zichzelf de weg ge-| baand tot een der voorwaarden, waar onder het geluk werkelijk bevrediging schenkt: het schatten van alles naar zijn waarachtige waarde. Groote, kalme naturen hebben ge tuigd, dat het geluk van een bezadigde, serene ouderdom te verkiezen is boven dat van onstuimig voorwaarts jagende jeugd. Wel verre van terug te verlangen naar de dagen van hun onrust en hun strijd hebben ze dankbaar van de stilte genoten, in het besef, dat ze althans niet voor niets geleefd hebben maar in waar-t deering en doorzicht op de weg der eeuwige waarheid een schrede waren voorwaarts gekomen. ZONDAG, 8 Maart 1936. Illlllliniillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VOOR HOOFD EN HART. IllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZONDAG. Wij zijn nooit zoo gelukkig ot ongeluk kig als men zegt. B a 1 z a c. MAANDAG Het geluk en het ongeluk hangen af van de wijze, waarop we het aanvaarden. Tolstoi. "DINSDAG. Wie voorspoed heeft, weet nooit, of hij om zichzelf bemind wordt. L u c a n u s. WOENSDAG. Een werkelijk verlies wordt vaak tot een geestelijk gewin. fnayat Khan. DONDERDAG. De wil heeft als richtsnoer een enkel doel, het verlangen heeft er vele. O. GI a s e r. VRIJDAG. De klok slaat niet voor een gelukkige. Schiller. ZATERDAG De toorn belet iemand de waarheid te zien. C a t o. GRAAF COVADONGA. Een kiekje van Graaf Covadonga, de oudste zoon van de ex-koning van Spanje, en zijn eega, de dochter van een Cu- baansch plantagebezitter, Edelmira ge naamd. De Graat is thans herstellende van een zware ziekte. DOOR DE GRIEP. De kou is gelukkig Alweer van de baan. Natuur stuurt nu zachtjes Op lenteweer aan. Dat wil nog niet zeggen, Dat wij er al zijn, Want alles loopt hier langs Geleid'lijke lijn! Duseerst de misère Van 't natte klimaat, Alvorens het voorjaar Op droogtcpunt staat! Het zit op de borst en Het zit in de lucht, Er wordt nu gesnoten, Geniesd en gekucht. Wij zijn dus verkouden, Of lijden aan griep, Waarvoor geen geleerde Een middeltje schiep. Wij gaan naar de lente! Hetgeen wij nu doen Met jaeger en kachel, Siroop en citroenB. GEBOUW LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Donderdag 12 Maart zal een grootsche plechtigheid plaatsvinden, n.l. de ope ning van het Leger des Heilsgebouw aan de Parkstraat 36 te den Burg. 's Avonds 7.30 zal Burgemeester Kamp de sleutel van het gebouw ontvangen van een meisje in Texelsch costuum (Tinie Boekei.) Na de toespraken van de Burge meester en Kommandant Bouwe Vlas, komt het plechtige moment, dat de Bur gemeester het gebouw zal openen. Daarna zal de Kommandant de openingsbijeen komst leiden, waar ook de Burgemeester tegenwoordig zal zijn en verschillende andere vooraanstaande personen van Texel, Brig. Van Loo, Brig. Bakker, Maj. Salomon. De beide Texelsche officieren zullen de Kommandant assisteeren. Het muziekkorps en zangkoor van den Helder zullen hun medevveri<ing verleenen. Het gebouw zal geopend zijn voor sa menkomsten, en in de toekomst zal er Zondagsschool gehouden worden. Het is de bedoeling van het Leger des Heils, het Evangelie te brengen onder groot en on der klein en ook om alle menschen, die in moeilijke omstandigheden zijn, te helpen. Moge Gods zegen rusten op alles wat gedaan zal worden in Zijn naam. TOMMY ROSE. De Engelsche piloot, die, nadat hij zijn Vlucht Londen- Kaapstad met succes vol bracht, thans pro beert het record Kaapstad -Londen te breken. Hij is reeds onder weg. WOORD EN DAAD ZATERDAG 3 MEI 1890. Tegenwoordig alle leden. Voorz. deelt mee, dat het aandeel der gemeente in de militie 17 man be draagt. Ingekomen een adres van 88 schip pers te Oosterend en Oost met het ver zoek de uitgetrokken f7000 niet voor verbetering van de haven te Oudeschild te besteden maar voor het maken van een haven te N.-Schild. De raad wijst het met 112 stemmen van de hanid. Afwijzend wordt beschikt (112) op een adres van de heer Joh. Eelman, cand. notaris, te Texel, waarin deze aanbeveelt uitvoering te geven aan het plan van de heer A. Dros Az., die voorstelde te Oude schild een schutsluis te bouwen. Het doel zou zijn de haven te doen aansluiten op een kanaal, aan te leggen naar Waalen-t burg en door de uitstrooming van bet water, bij vloed in kanaal en haven ver zameld, de haven, haar mond en de vaar geul er voor voor verzanding te behoeden. Vóór stemden de heeren A.P.Koorn en A. Dros. Aan de heeren P. en A. Dros wordt toegestaan, op hét havenland een pakhuis te bouwen tot het bergen van zeegras, Benoemd tot h.d.s. te Z.-Eierland de heer T. Engel, te Zaandam. 37 door IR. G. LIENESCH, Rij kslandbouwconsulent. Hier volgt het verslag van de „le zing", welke Ir. G. Lienesch on langs op uitnoodiging van het be stuur der Afd. 'Eienand van de Holl. Mij. van Landbouw gehou den heeft. Daar het onderwerp op groote belangstelling aan spraak maakt en de deskundig heid van Ir. Lienesch boven alle twijfel verheven is, zullen we ons best doen van deze causerie een zoo uitvoerig en juist mogelijk verslag uit te brengen. Red. IN MEMORIAM. Alvorens aan te vangen met de behan deling van het onderwerp Groeinbemes1 ting wijdde spreker eenige woorden van oprechte waardeering aan de heer H. KI imp, in leven hoofd van de Lagere Landbouwschool alhier. Hoewel Gronin ger van geboorte, aldus spr., was de heer Klimp al vrij spoedig Texelaar van hart. Zijn doorzettingsvermogen is van betee kenis geweest voor de school alhier, ter wijl zijn beminnelijke eenvoud velen voor hem innam. Al lang geplaagd door 'zijn ziekte, wilde hij daar niet aan toegeven., Z'n liefde voorde landbouw deed hem taai volbanden. Wij zullen aan hem 'n goede herinnering bewaren, hetgeen ik hier ook kan zeggen namens de inspecteur van de landbouw, de heer Huizinga. GROENBEMESTING. Het afd. bestuur E Ierland heeft een lezing verzocht over Groenbemesting. En dat behoeft geen verwondering te wek ken, het bouwland is hier overheerschend t.o. het grasland-areaal. Waartoe dient groenbemesting? Ant woord: 1. Als humusbron voor gronden, die weinig organische mest krijgen; 2. als verbeteraar van de structuur op perceelen, die dat noodig hebben; 3. ter verbetering van de watercapaciteit (bij hooger humusgehalte; dus samenhangend Amerika (natuurlijk). Een van de stations had geen „Gouden Boek", waarin de beroemdheden, die opgetreden wa ren, hun handteekening konden plaatsen. De omroeper verzocht hun toen hun handteekening te willen zetten op oen stroohoed. Speciaal veel sporfgrootheden zeiten hun naam in des omroepers hoed, die na verloop van tijd het curieuse voor werp voor 8000 dollar verkocht. Hij heeft nu een nog grootene hoed aange schaft. - Duitschland. In het omroepgebouw te Berlijn is een permanente tentoonstel ling ingericht, waar alle moderne midde len tot het opheffen van radiostoringen zullen te zien zijn. De fabrikanten van electriscbe toestellen, die van een inrich ting tot opheffen van radiostoringen zijn voorzien, hebben hiervan een exemplaai ingezonden. De bezoekers krijgen hier door een goed overzicht van hetgeen er op dit gebied reeds is gedaan en welke storingsmiddelen ter beschikking staan. VAN TEXELS^RAAD. DINSDAG 10 JUNI 1890. Tegenwoordig alle leden. - Aan de gemeente wordt, blijkens me- dedeeling van de Comm. des Konings, een buitengewoon subsidie van f4300 toege staan als bijdrage in de kosten van het lager onderwijs. Een nieuw adres van visschers van Oost en Oosterend, met het verzoek steun te willen verleenen aan plannen tot aan leg van oen haven bij Nieuweschild, wordt met 103 stemmen verworpen. Vóór: de heeren Westenberg, W. Koning en W. K. Bakker. Met 10—3 stemmen gaat de raad ac- coord met de plannen tot verbetering van de haven te Oudeschild. De havenhoofden zullen 25 M. verlengd worden. Opgeruimd zullen moeten worden de perceelen van de heeren Vos en Brouwer, P. P. Bruin, J. Vos en Bosman. ZATERDAG 28 JUNI 1890. Tegenwoordig alle leden. Aan mej. K. Boela Gesse, gem.- vroedvrouw te dé Cocksdorp, op verzoek, wegens verminderde inkomsten een grati ficatie verleend van f25.Alleen voor 1890. En daar was nog veel strijd over ook: de beslissing viel met 76 stemmen. Ontvangen een schrijven van de heer J. P. Thijsse (thans dr. Jac. P. Thijsse. Red. 1936), hoofd van de ulo, waarin deze de aandacht van de raad vestigt op 38 met punt 2); 4. groote verbetering van de vruchtbaarheid. Alle vier punten zijn belangrijk, alle vier hangen zie samen. Gaat zonder stalmest de vruchtbaarheid verloren? Dit is niet het geval, indien men goed bemest met kunstmest en door groenbemesting het humusgehalte op peil wordt gehouden. De groenbemesting heeft misschien nog een vijfde functie, n.l. het tegengaan van pokkigheid bij aardappelen. Hierover is echter het laatste woord 'nog .niet gei sproken. Groenbemesting is in de eerste plaats bedoeld voor de lichtere gronden. Hier is de humusbehoefte gewoonlijk grooter, ter wijl ook de stikstofverbinding door mid del van vlinderbloemige gewassen (b.v. Iupfine) hier meer effect heeft. De niet-vlinderbloemige groenbemes- tingsgewassen zijn niet in staat de stik stof uit de lucht in de bodem vast te leg gen in de vorm van eiwitten in de wortel- knolletjes. Bij de vlinderbloemige gewas sen geschiedt dit, zooals wellicht bekend, door samenwerking (symbiose) van plant en bacterie (B. Radicicola). Vooral op kalkrijke gronden, die bovendien goed ontwaterd zijn, kan het nuttig effect van deze symbiose groot zijn. In de meeste gronden komen de B. Radicicola veel voor, maar soms niet in voldoende mate. Om in het tekort te voorzien, is het goed het zaad te enten met een z.g. reincul- tune; men kan deze bestellen hij het Be-1 drijfslaboratorium te Groningen. Men geve dan op voor welke oppervlakte men noodig heeft. De cultuurstof mengt men met het zaad. Dan even laten drogen en vervolgens uitzaaien. Dit is het „enten" van zaaizaad. In de meeste gevallen wor-< den de kosten vele malen goedgemaakt. Heeft men het uit te zaaien gewas eert vorig jaar ook al verbouwd, dan kan men ook enten met grond van de bouw-» voor. Dit is veel bewerkelijker en kost naar alle waarschijnlijkheid meer, omdat men dan de heele bouwvoor moet enten en niet alleen het zaad. (W.v.v.) VAN 1887 HEDEN. het feit, dat sinds 24 Febr. aan de schoot een onderwijzersbetrekking vacant is. Hij verzoekt aanstelling van een onderwij /er met acte Fransch, opdat het onderwijs aan de 28 leerlingen tellende school beter tot zijn recht komt. De raad besluit aan het verzoek te voldoen en stelt na veel over wegingen met 8—5 stemmen het salaris van 'de te benoemen leerkracht vast op f700 p.j. Vijf leden vonden f 650 vol doende. VRIJDAG 25 JULI 1890. Afwezig: de heer C.W.Bakker. Breedvoerige discussie over plannen ter voorziening in de behoefte aan blusch- water te den Burg. De voorstellen van de Onderlinge Texelsche Brandwaarborg- Mij. gesticht 1889 tot stichting van een zuig- en perspompinstallatie bij het Vijvertje en van een heservoir in het Park, tot het aanbrengen van standpijpen aan de Vischmarkt, vanwaar het water door „malmirums" van 200 a 240 M.1 lengte naar verschillende gedeelten van den Burg zou moeten worden gebracht worden wegens technische en financieele bezwaren van de hand gewezen. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1890. Kiesvereen. Nieuw Leven te Oude schild verzoekt plaatsing van meerdere stembussen bij verkiezing in deze ge meente. Hierop zal tegen de winter wor den beslist. 30 SIR AUSTEN CHAMBERLAIN. De Engelsche staatsman van groote bekwaamheid, die een grondige re-organi satie van de landsverdediging voorstaat. De Engelsche marinebegrooting is reeds verschenen en vermeldt een bedrag van ruim 69 miltioen ponct; dat Is 9.8 rrilX-i Iioen meer dan vorig jaar

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1