De Geneeskunde keert tot de terug, tegen-. Hoest, Griep, Bronchi fis, Asthma AKKERS 4 LEESPORTEFEUILLE 4 DEN BURG 4 Zeven weekbladen, vier maand- 4 bladen. Iedere week een schat 4 4 van lectuur en illustraties. Kost samen 15 ct. p. w. 4 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 4C4#4#4#4 4*4t4«4«4*4 CAUSERIE VAN DR. P.H.RITTER Jr voor Het Nut. „Ik weet wel, dat mijn verhaal een-' tonig is". Met deze woorden van Multa- tuli ving Ds. Vis als voorz. zijn korte rede aan, waarmee hij Woensdag Dr. P. H. Ritter Jr. op de derde Nutsavond in hotel Texel inleidde. Eentonig omdat ook nu de voorz. zijn spijt te kennen moest geven over de teruggang van het aantal leden en de geringe belangstelling op de Nutsavonden, in weerwil van het onvermoeid streven van het bestuur om het beste van het beste in zoo groot mo-' gelijke verscheidenheid te geven. Evenwel constateerde spreker tot zijn voldoening, dat er toch een vaste kern is, die het Nut trouw blijft en belangstelling toont ook deze avond met dr. P. H. Ritter, gefiefidi en gewaardeerd om zijn volgens spr. be roemde boeken - h al f u urtje s. Met bewon dering gewaagt Ds. Vis van boeken van Dr. Ritter als „Het welkome schandaal", .„Woeker" en het laatst verschenen „Kaïn en Abel", penmevruchten, welke zeer goede critiek verwierven. En toen was het woond aan Dr. Ritter, idie ons tweemaal drie kwartier aller-ge- noeglijkst bezig hield met een praatje, vlotweg, zonder omhaal, over de courant en over de radio. In zijn inleiding verklapte hij, voor het eerst op een waddeneiland te zijn en het voornemen te hebben, deze zomer met zijn echtgenoote op Texel, te komen wonen. De eerste kennismaking met Texel was blijkbaar van aangename aard Onze eerste kennismaking met dr. Ritter-in- persoon was desgelijks. We willen trach ten van zijn gezellige causerie een over zicht te geven. OP TIJD HET LAATSTE NIEUWS. Er bestaat omtrent de courant veel mis verstand. Men weet n.ï. niet, wat er achter de schermen gebeurt en oordeelt over za ken, waarvan men geen begrip heeft. De lezer verlangt, dat zijn courant op tijd komt niet alleen, maar ook: dat ze „het laatste nieuws" bevat. Hoe komt de cou-i rant aan nieuws Daarvoor zorgt het Algemeen 'Ned. Persbureau, "de centrale nieuwsbron, waaruit mede berichten uit het buitenland worden geput, voor zoover de groote pers geen eigen medewerkers over de grenzen heeft. Verder: de cor respondenten, verslaggevers, reporters en de man met de schaar en lijmpot, die ook 'n niet gering te schatten taaie heeft. Hij moet verstagen, voor opname in hun geheel niet geschikt ot te lang, in beknopte vorm weergeven. "Een tijdroo- vend en moeilijk werk. De e'fëchen „op tijd" en „het laatste nieuws" zijn 'tegen gesteld. Wil men een belangrijk bericht dat ide redactie op het laatste nippertje bereikt, nog in de courant opnemen, dan geeft dat niet zelden vertraging, met als gevolg, dat de courant niet op tijd ver schijnt. Neemt men zoo'n bericht niet meer op, dan klaagt de lezer, omdat hij „het laatste nieuws" mist. Ziedaar een moeilijkheid, waarmee een groot bla' zoovaak te worstelen heeft. Een beetje toegeeflijkheid jegens de courant is dus wel gevvenscht. DE VERSLAGGEVER. Het is een heele kunst een goed verslag te maken. Vooral het maken van een pers klaar verslag, dat onmiddellijk aan de zet terij kan worden doorgegeven, vereischt veel vakkennis, routine. Verslaggeven is een zenuwachtig werk, wanneer de man zijn taak ernstig opvat. Echt plezierig luisteren kan hij nooit. Zijn aandacht is steeds gespannen om van het gesproken woopd juist die gedeelten aan te teekenen, welke hij nopdig acht, om daarmee Zijn verslag, zoodra hij thuiskomt, samen te stellen. DE REPORTER. Nog meer wordt van de reporter ge- eischt. Hij moet in zekere zin de eigene schappen van een rechercheur, een dokter en een dominé in zich vereenigen. Hij is de man, die de courant het nieuws levert, dat A.N.P. niet verstrekt en dat toch door het publiek met graagte wordt gelezen. Hij trekt er op uit, interviewt en ondier-' zoekt, hij behandelt de vraagstukken van zijn tijd, ide gebeurtenissen van de dag en zorgt er voor, dat zijn blad de „pri-, meur" heeft, d.w.z. „het eerst het laatste nieuws". Die strijd óm "de primeur Is vaak moeilijk, maar onvermijdelijk. Met voorbeelden toont dr. Ritter aan, hoe reporters achter hun „slachtoffers" aan trokken of zich toegang verschaften tot hun vertrekken, om maar no. 1 te zijn. 4«4t4*4*4« 4 Een vakman, die „bijl', wil blij- 4 4 ven, leest zijn vakblad, Vraagt 4 4 ons proefnummer en prijs. 4 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 4#4#4#4#46 Drosera Beroemde Geleerden roemen ttians de kruiden welke Abdijsiroop bevat De zoo bijzondere werking van AKKER's ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden" Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevallen legen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige stofien, in hun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische stoffen". Be kende geleerden erkennen dit thans. Professor Tschirch te Bern zegt o.a. „De geneeskunde zal weder tot de oudste geneesmiddelen terugkeeren, lot de geneeskrachtige planten en kruiden.Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.: „Alleen die stoffen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging! CLconitum In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal kruiden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laatsten tijd door bekende doktoren weder bij voorkeur worden aangewend tegen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middel: „codeïnum". Door deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt de schitterende werking van Abdij siroop nog doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen der ademhalingsorganen, de ondervin ding zal 't U bewijzen, is ondenkbaar! Grijp dus vol vertrouwen naar„'s werelds béste hoest-siroop" NIEUWTJES OVER UZELF. Het devies van de Ned. Journalisten kring is Urbi ex Qrbe, d.w.z. Uit de ge-t menschap voor de gemeenschap. Er is bij het publiek veel wanbegrip in dit op zicht. Men leest graag nieuwtjes over an deren, maar o wee, zoo een nieuwtje oinsv zelf betreft! Laat men bedenken: „De courant zijn wijzelf". PERSCONFERENTIES. Spreker wijdt uit over ide beteekenis van persconferenties. Dan komen die journa listen in een vergadering met overheids lichamen bijeen, om te vernemen, welk nieuws zij over een bepaald onderwerp mogen publiceeren. Daar is, zegt spr., geen „aardigheid" aan. Want je krijgt de boodschap mee naar huis: gelijktijdig pu bliceeren en niet andiers dan wij het u vertellen. Dan is het werk van de repor ter toch maar heel wat aantrekkelijker, alhoewel het nut van zekere persconferen ties niet kan worden ontkend. Ze mogen echter nimmer ontaarden in een verkapte reclame-campagne. Persconferenties, door groote warenhuizen belegd, gaan bejden- kelijk die richting uit. ILLUSTRATIES. De illustraties vormen een belangrijk bestanddeel van de courant maar ze moe-1 ten origineel zijn en met zorg afgedrukt. In de groote pers laat dit als regel niets te wenschen over, maar in de provinciale pers zijn foto's vaak inktvlekken met een paar regels tekst er onder. Foto's van Mussolini, dr. Colijn, Hitler, de Negus, enz. worden keer op keer afgedrukt, alsof de lezers die „kopstukken" nog niet ken nen zou.'Waarom nieteens'n kunstenaar aan het werk gezet, die zijn persoonlijke visie met de teekenstift vastlegt? Het opmaken van de courant, liet verdeelen van tekst en foto's over de pa gina's vereischt groote zorg.'t Is een moeilijke kunst, getuige de vele boekwer ken, over dit onderdeel van het couranten- bedrijf reeds alleen verschenen. Het uiter lijk van de courant houdt met de „op maak" het nauwste verband. De plaatsing van artikelen en foto's dient zoo te ge schieden, dat van harmonie, van even wicht 9praike is. Zoo krijgt men een esthetisch geheel, een „goed verpakte" courant. Ook ten aanzien van advertenties dient men aan vorm en plaats aandacht te schenken, opdat het geld, daaraan be steed, wèl besteed is. Op voorpagina's van couranten als Engelsche, welke niets dan advertenties bevatten, loopt men zeker niet moer in het oog dan in de gewone adv. kolommen, van onze bladen. Goed adverteeren is een kunst, die men leeren moet. DE COURANT VOOR IEDEREEN. De courant wil steeds meer trachten de courant te zijn voor alle leden van het gezin. Daarmee neemt ze een uiterst moei lijke en omvangrijke taak op zich. Hoe zou tegemoet te komen zijn aan de verlangens van een zoo bonte menigte? En toch doen de dagbladen van Zaterdag een flinke stap in die richting, zoodat men zich wel eens' afvraagt: Zijn de weekbladen nog noo- dig? Het krantenbedrijt kent vrijwel geen grenzen. Het is meest voor uitbreiding vatbaar, hetzij om meer abonné's te win nen ot om het aantal advertenties te ver- grooten. Het is maar de vraag: Waar. ligt de grens? De courant gaat onder in de oceaan van het leven. Waar ligt de doelmatigheid? Na een uitweiding over hulpvaardigheid en dienstbetoon in de journalisten-kring en over de opleiding van de journalist om de vereischte dosis algemeene en pa rate kennis te verwerven, meent dr. Ritter H.B.S.- of Gymnasium-opleiding als mini mum eisch te moeten stellen geeft spr. een beschrijving van de journalist, zooals hij die ziet. DE JOURNALIST. De journalist, de man der stelligste stelligheden, die geen ongelijk bekennen kan, is tegelijk de man van het univer-' seelst begrip. Hij klopt zijn politieke vijanden op de schouder en beiden schert sen met elkaar ter weerszijde van de biertafel over wat hun béiden heilige ernst is. Hij zwerft over de wijde wereld als een vogel, voortgedragen wordt hij door het willen voorgedragen worden en toch is hij gekerkerd in de oei van de ruimte, in de cel van de tijd, Hij moet zijn belangstellingen de vleugels afkappen, omdat actueeler copie de zijne verdringt. Zijn werk kent nimmer de weelde der overdenking en toch is hij verloren zon der nadenking. Hij moet kort zijn, hoewel kortheid meer tijd kost dan omvang. Hij moet veel luisteren onder die schijn vain, veel te spreken. Voor hem is er weinig gedegen vriendschap, omdat hij ieders vriend behoort te zijn en hij moet veej ingeboren geloot bezitten aan Ideëele Waarden, wil hij niet in soeptisme ouden gaan. Want hij, meer dan iemand, weet hoe de gunsten der menscben op en meer gaan met hun belangen. Maar dit moei lijke vak, dat de mensch het soms on dragelijk wordende harnas omdoet van 'in altijddurende gespannenheid; dit moeilijke vak, welks vrijheid de vrijheid van een koorddanser is (hoog en gemakkelijk ziet het volk hem bewegen, maar één oogen- blik van aandachtsverflauwing kan zijn dood zijn) het heeft één ontzaglijke voorsprong boven alle andere beroepen, die zich verdringen in de maatschappij de journalist is de man, die het leven kent. DE RADIO. De publiciteit heeft door radio en bios coop een groote verwijding gekregen. De televisie maakt dagelijks voreleringen. Misschien zal ze eens de bioscoop doen verdwijnen, maar de courant zeker niet. Stellig niet in Holland, welks bewoners immers zoo op het rustig lezen van hun dagelijksche nieuws gesteld zijn. 'Het is de taak van de radio-spreker er voor te zorgen, dat bet gesproken woord de ver eischte .sfeer schept, het moet herleid worden tot iets wat je ziet. Zoo moet een hoorspel de juiste voorstellingen wekken. Om dit te bevorderen, maken de omroe pen specialle studie van het effect, dat de geluiden, in de studio verwekt, in de huiskamer hebben. Zoo stelt de publici teit ons voor vele problemen. Het leven, is veelvormig; het heeft duizend facet ten en nu is het de zware taak van het; publiciteitsorgaan dat leven te registree- ren, opdat daarop van toepassing is het boven aangehaald devies Urbi ex Orbe, en de journalist is: de dienaar van het pu bliek belang. Hierm.ee eindigde dr. Ritter zijn met aandacht gevolgde causerie, waarvoor het publiek hem met een dankbaar applaus beloonde. Ds. Vis bracht de spreker dank voor de boeiende en prettige les, daarin vervat, en voor de keurig verzorgde taal, waarvan hij zich bediende. Hierna volgde sluiting te omstreeks halt elt. Deze Nutsavond werd doorplm. 8090 personen bijgewoond. Crmiperi RASTE 3 MMimmp 4c.v

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2