m) 4 Zwemvereen. Feestavond TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT l^elfledzctandschelandfmfa Texelsche Berichten Aan de Texelsche Schapenfokkers Doe wat ge doet, Zaterdag 7 Maart 1936 ÜÜ0 VAN ZON EN MAAN. ïiHÜI m TOELATING VAN NIEUWE LEERLINGEN TOT DE O.L. SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 Apri! a.s. nieuwe leerlingen kunnen wor den toegelaten tot de openbare lagere scholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moe iende leerlingen voordien datum den leef tijd van ZES jaar bereikt hebben. De aanmelding behoort te geschieden uiterlijk Zaterdag 21 Maart a.s. bij het hoofd der school. Texel, 6 Maart 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. MIDDENSTANDERS. ffl Een abonnement bij O N.V. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt O 0 in deze tijd groote voordee- 0 len. 0 Een volledig prospectus, 0 waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- Q 0 sche zeer verzorgde courant 0 wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p. o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) O AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. S3 ffl JAARVERSLAG T.E.S.O 1935. Aan het jaarverslag, gisteravond in de aandeelhoudersvergadering van T.E.S.O. door directeur J. A. G. Stompff uitge bracht, ontleenen we het volgende: De Dageraad werd 6 Dec. voor f '2250 aan G. v. Praag, den Helder, voor 'de sloop verkocht. Van ijsgang heeft T.E.S.O. in 1935 geen last ondervonden, wel eenige malen van laag water. Jeugdherberg Panorama werd verkocht aan de N.V. Mij. voor Jeugdherbergen, A'dam. Er werd op gebouw en grond 114.700 hypotheek verstrekt. De aanlegsteiger te Den Helder raakte meer en meer in verval en gaf dikwijls veel last. In 1935 werden de navolgende subsidies verleend: autobusdienst te den Helder 1210; V.V.V. Mooi Texel tentoonstelling Amsterdam f600; Vereen, tot Behoud Natuurmonumenten f135; vogeltrekstation 150.aan de gemeente voor rijwielpad Koogerveld f4165; aan de gemeente voor subs, autobusdienst f750; strandfeest t30; Tex. Museum flOO; Crisis-Comité t60; diverse contributies en andere bij dragen f190. Totaal f6290. Rekening steenkolen bedraagt 112922.03 ot 12654 meer 'dan in 1934. Prijs vari eerde van fll tot f 12.25 franco in de bunkers. Onderhoud Marsdiep kostte 13915.20, onderhoud Dageraad f63.88, onderhoud Dokter Wagemaker f6845.97, onderhoud gebouwen en walinventaris f557.90. Een overzicht van de financieele resul taten en het vervoer over 1935 gaven, we reeds. We maken er de lezer nog op attent, dat in het getal van 150026 passagiers, over 1935 vervoerd (in 1934: 147008) begrepen zijn de gratis vervoerde 17800 schoolkinderen en 2370 zieken. Voorgesteld wordt het batig saldo, groot f 16261.90, als volgt te verdeelen: 5 pet. aan aandeelh. van f76055.— f3802.75 Tantièmes directie en personeel 11122.91 40 pet. aan aandeelh. tot max. 6 pet. 760.55 Reservefonds 10575.78 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 8 Mrt. 18,34 6,05 6.29 17,51 M 9 19,42 6,19 6,27 17,52 D. 10 20,51 6,34 6,24 17,54 Wil 21.59 6,51 6,22 17.55 D. 12 23,09 7.10 6,20 17,57 V. 13 7 34 6,18 17."9 Z. 14 0,17 8,05 6,16 18,01 Zondag 8 Maart Volle maan. SPORTNIEUWS. T. 2 N.deGraaf D.Keijser C.Dros M.Koorn S.dePorto J. Molenaar P.Bruin l.Boon J.Bruin P.Kikkert Res. A.Verseput. P.Keesom Texel 3: D.Geense H.Kuiter A.Pen J.Knol C.KeijserLz. H.Keijser K.deVries J.Hille K.dePorto Olieslagers I.Hillen I DOOS 20 CT.— TUBE 40 en 60 CT. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING Fam. K., Oosterend f6.— LEZING DR. J. GRASHUIS. Op uitnoodiging van de afd. Eierland en Texel der H.M.v.L. en L.T.B. hield Dr. J. Grashuis, uit Arnhem, Woensdag in De Lindeboom een lezing over het ge bruik van mineralen in onze mengvoeders ter voorkoming van veeziekten. Als de heer A.J.Keijser, voorz. H.M.v.L. te 8.20 met een woord van welkom opent, zijn slechts 45 personen aanwezig. Spr. drukt hierover zijn spijt uit. De lezing van Dr. P.H. Ritter Jr. in hotel Texel zou volgens spreker de oorzaak wel zijn. Hierna geeft hij het woord aan Dr. J. Grashuis, aan wiens lezing, welke met lichtbeelden werd geïllustreerd, we ont leenen: De voeding der dieren van vroeger en thans is zeer verschillend. Vroeger verg de men niet zooceel van hen. Er werd geen groote melkgift verlangd. Men volstond met krachtvoeders als b.v.' lijnkoeken en zouten. Nu gaat men zich meer toeleggen op wintermeiken. Dat vereischt extra voe der. Veelal geeft men ze dan meer koek- en graansoorten. Deze krachtvoeders hebben evenwel een tekort aan mineralen. Ter verkrijging van veel melk zijn veêl mine ralen noodig. Men moet het voeder steeds op een goede plaats bewaren. Hooi mag niet uit regenen, daar dan veel voedingswaarde verloren gaat. De laatste jaren maakt men meer gebruik van krachtvoeders met hooge eiwitgehalten, met zwavelzuur-am- moniak b.v. Hooi bevat méér mineralen dan kuilvoeder. Ben tekort aan mineralen veroorzaakt bij het dier allerlei ziekte verschijnselen: Verkeerde beenstanden, slechte of in 't geheel geen eetlust, e.d.' Andere graansoorten of krachtvoeders kunnen het beest dan niet beter maken. Het is aan de beesten te merken, als zij een tekort aan mineralen krijgen. Zij prefereeren dan nJ. die voeders, waarin de meest begeerde mineralen voorkomen. De spijsverteringsapparaten werken niet goed meer. Slechts mineraalrijk voeder kan de dieren beter maken. Maar als de dieren weer beter zijn, keert men vaak, en hoe dom, naar die oude voeders terug. Gevolg: De geschie denis herhaalt zich. Weiden met gronden, arm aan ijzer, en koper, veroorzaken bij de dieren bloed armoede. Er doen zich ziekteverschijnse len voor: Likzucht, vermagering, dianrhee. Het gras smaakt hun niet meer. Op het land moeten dus stoffen met ijzer en ko per gebracht worden. Likzudht wordt ook veroorzaakt door een tekort aan keuken zout en fosfor. Vooral in Transvaal pin Amerika doen zich likzuchtgevallen voor. Friesche koeien gaan in Transvaal hard achteruit en wierpen danook slechte kal veren. Kleigronden bevatten meer fosfor en keukenzout dan zandgronden. Doordat in de laatste tijd veêl mengvoe ders met minerallen aan de dieren gege ven worden, krijgt men veel meer melk. Belgische paarden doen het in ons land niet zoo goed. In België geeft men ze goed hooi en haver. Hier krijgen ze veelal hooi en Ihaksel, en dus minder minera len. De spierontwikkeling wordt er de dupe vajn. Meer eiwit en mineralen be vattende voeders zijn voor 'hen onont beerlijk. Geiten, die per jaar meer dan 1000 L, me ik ge ven, kunnen niet op de zandgron den blijven leven. Thans kunnen ook zij mineralen krijgen: In 412 dagen gaf een geit wel 1780 L. melk met 4.12 pet. vet. Kalkrijk voedsel als bieten wekt bij dieren ide lust in keukenzout op. Indien koeien en paarden hieraan gebrek krij gen, doet zich o.m. darmaandoening voor. Natrium geeft eetlust en gezondheid terug. Ook zeugen hebben behoefte aan eiwit- en mineraatrijke voeders. Ze mogen ech ter niet te vet gemaakt worden. Niet te veel mineralen dus. Koeien met lange droogstal worden vaak te vet gemaakt. Men pronkt met hen, hetgeen heel verkeerd is. Het werpen wordt ook bemoeilijkt. Ook kunnen vette dieren lang niet zoo veel arbeid ver richten. Vóór het kalven moet een koe reeds over een flinke voorraad reserve- voedsel beschikken. Anders kan zich een sleepende melkziekte voordoen, vooral in Februari, Maart en April. "W. (Slot volgt.) door IR. L. DE VRIES, Rij ksveeteeltconsulen t. WILDE RAMMEN. De leden van liet Texelsche Schapen stamboek voor N.-Holland zullen zich her inneren, dat een bestuursvoorstel inzake het verbod van inschrijving in het stam boek van wilde rammen als pupt op de agenda stond voor de vergadering, welke 4 Februari jj. te den Burg is gehouden.. Het resultaat van die vergadering, nadat de vóór resp. nadeden van deze maat regelen waren besproken, was, dat na stemming met een gering verschil het Texelsche advies zou luiden: handhaving van de mogelijkheid van inschrijving van wilde rammen onder bepaalde, nader uit te werken voorwaarden. Ik schrijf hiervan het „Texelsche advies", omdat de verga dering op Texel er een was van alleen* Texelsche leden van het Stamboek, en dus een vergadering van enkel oriënteerend karakter. In de bestuursvergadering op 14 Febru ari j.l.,'waar alle Texelsche bestuursleden aanwezig waren, werd besloten aan de Alg. vergadering voor te stellen, het in schrijfgeld van rammen zonder bekende afstamming geboren en gehouden op het eiland Texel, behoudens het in de artike len, 7 en 9 van 't door het Centr. Bureau voor de Schapenfokkerij daaromtrent ge- eischte, te bepalen op f5 per stuk. Art. 7 fen 9 van het C.B. bepalen in hoofdzaak dat in het fokregister voor rammen enkel mogen wonden ingeschreven in het jong vee-register ingeschreven dieren, alsmede z.g. wilde rammen, geboren en gehouden op Texel. Alvorens deze Texelsche wilde rammen definitief in te schrijven, moet eerst één jaargang lammeren worden ge controleerd en goed bevonden. Overal, be halve voor Texel, moet een ram, welke ingeschreven kan worden, van officieel bekende afkomst zijn. Waar het aantal mannelijke dieren, dat voor de instand houding van de veestapel wordt gebruikt, veel kleiner is dan dat der vrouwelijke, moet in een organisatie, welke zich ten doel stelt, de kwaliteit van liet fok mate-? riaal te verbeteren, via afstammings- en eigenschapsregistratie, de eisch gesteld worden, dat omtrent de te gebruiken mannelijke fokdieren zooveel mogelijk ge gevens bekend zijn. Het verbod van in schrijving van mannelijke fokdieren van onbekende afstamming is als stamboek maatregel danook zeer voor de hand lig gend. TEXEL HET STAMLAND. Dat de Texelsche leden van het Scha penstamboek nog altijd in een uitzonde ringspositie verkeeren, is hieruit te verkla ren, dat Texel het stamland is van het Texelsche schapenras, dat Texel mede door zijn geïsoleerdie eiland-positie en door de capaciteiten zijner fokkers een schiapenstapel van voldoende zuiverheid bezit, ook zonder stamboekgegevens. CONCURRENTIE. Sedert de oprichting van het N.H. Schapen stamboek zijn intusschen 26 jaar verloopen. Het Texelsche schaap wordt thans in vrijwel alle provincies vam Ne-i derland, om van het bui.tenland niet te spreken, gefokt, al of niet via een desbe treffend stamboek. In sommige provin cies en in het biezonder in N. Holland is de kwaliteit van de Texelaar snel voor uit gegaan. In de loop van die 26 jaar is voortdurend een deel van Texels beste fokmateriaal geregistreerd en on geregistreerd naar elders verhuisd. Dank zij dus het jaarlijksch aftappen van een deel van Texels beste fokmate riaal, gereg. of ongereg., dank zij de ernstige wil tot verbetering eldersj zjjn de verschillen in de mate van raszuiver heid voortdurend kleiner geworden, heb ben enkele oorspronkelijke importgebie- den zich met succes opgewerkt tot ex- portgebieden van fokmateriaal, speciaal gereg. fokmateriaal. Vooral het vaste land van Noord-Holland is in deze een belang rijke concurrent van het eiland geworden. Niet ontkend kan worden, dat de motie ren, waarop de uitzonderingspositie der Texelsche leden van het Schapenstamboek berusten, voortdurend in kracht afnemen. In de bestuursvergadering van het Texelsch Schapenstamboek op 14 Febru ari j.l. is mede dank zij de aanwezigheid en de verdediging van de Texelsche be stuursleden, 'het oorspronkelijk voorstel van het verbod van inschrijving van wilde rammen gewijzigd. Besloten werd de Alg. Vergadering voor te stellen de dienaan gaande geldende bepalingen te handhaven met dit verschil, dat voor inschrijving geen f2.50 zooals het was, maar f5 zal moeten worden betaald; een voorstel, om via de financieele schroef het inschrijven van wilde rammen te "beperken tot de allerbeste. Een zeer bevredigende oplos sing is dit niet, maar men kan 'het be schouwen als een soort compromis. OVER 2 JAAR GEEN WILDE RAM MEN MEER. In de Alg. Vergad. op 28 Februari j.l. te Alkmaar, waar geen enkel Texelsch lid aanwezig was, is het voorstel van het bestuur van 14 Februari j.L besproken. Bij de discussies in deze vergadering waren, zooals ondergeteekende zich dat geheel had voorgesteld, de sympathieën overwegend aan de zijde van hét algeheele verbod van inschrijving van wilde ram men. Dit standpunt van de Noord-Holl. leden van het Schapen stamboek is om verschillende redenen verklaarbaar toch bekijkt men deze kwestie wat te eenzijdig door de N.H. bril. Het resultaat der be sprekingen was, dat is besloten voor SLECHTS 2 JAAR het insührijren van wilde rammen open te stellen tegen een inschrijfgeld van. f5 en inits de eerste generatie GOED bevonden is. Indien dus Ibinnen 2 jaar geen tegen-besluit valt, is 't over 2 jaar niet meer mogelijk wilde rammen ter opname in het stamboek aan te bieden. WORDT LID VAN HET STAMBOEK. Ik meende er goed aan te doen, de Texelsche schapentokkers hiermede via de Texelsche Crt. in kennis te stellen. Waar ik vooral op zou willen wijzen is dit, dat Texel zijn naam als producent van| goede fokzuivere Texelsche fokschapen niet zal kunnen handhaven als het groot ste doel der fokkers zich afzijdig houdt) van het schapen stamboek. Wij leven nu eenmaal in een periode van registratie en administratie, de vraag bij export naar binnen- en buitenland van fokmateriaal gaat al meer en meer in de richting van geregistreerd fokmateriaal, de Texelsche fokkers zullen zich dat hebben te realn seenen en daaruit hun conclusies moeten trekken, op straffe van op de duur ge leidelijk aan te wonden uitgesloten als belangrijkste leverancier van fokmateriaal. Het aantal leden van liet stamboek op Texel moet veel grooter worden. Dit acht ik in het belang van de leden zelf, in het belang van de schapenhouderij voor geheel Texel en in het belang van de Texelsche schapenfokkerij in geheel Ne derland. Het spreekt vanzelf, dat dit lid maatschap enkele kosten met zich mee brengt. Ook erken ik, dat de omstandig heden voor stamboekfokkerij voor de N.- Holl. veehouders, met koppels van 20 a 40 stuks veel gemakkelijker is dan voor de specifieke Texelsche schapenfoklbe- drijven. Ook erken ik, dat de tijdsomstan digheden, gezien de zeer slechte bedrijfs resultaten der laatste jaren niet erg ge schikt zijn voor het doen van meerder© uitgaven, toch meen ik, dat meerdere aansluiting bij het stamboek niet alleen voor de leden individueel van belang is, maar vooral voor Texel als geheel, ter handhaving van de goede naam, welke tot heiden van het stamland uitgaat. Niettegenstaande de slechte bedrijfs resultaten der rundveehouderij en var kenshouderij hebben wij juist in de Laatste jaren in alle provincies van Nederland een toename gezien van het aantal loden van de desbetreffende ree-verbetcrings- organisaties, waaruit valt te concludeeren, dat men liet niet zonder de desbetreffende fokteclmische en -administratieve maat regelen meent te kunnen stellen om in het bezit te komen van kwaliteitsvee als een van de vele aanpassingsmaatregelen. Dit artikel is danook in eerste instantie, bestemd voor die schapenfokkers niet- leden van het Schapenstamboek ter overdenking. SRI maar verzuimt in jjJjL jjeen geval de op 21 MAART a.s. in PEN's Bioscoop-Theater. ONZE VIRULY-AVOND. Een vriendelijk verzoek. We maken er onze lezers op attent le. dat zooals ook Woensdag ge meld voor hedenavond beslist geen toegangskaarten meer te bekomen zijn; 2e. dat de zaal om half acht geopend wondt en 3e. dat we, figuurlijk gesproken, om kwart over acht PRECIES het lucht ruim kiezen. Alles is voor de Indië-reis in gereed heid gebracht. De weerberichten luiden gunstig. Met ongeduld wachten we de aanvang af van de groote reis, de Zon en Batavia tegemoet, onder de vertrouw de en aangename leiding van onze K.L. M.-gezagvoerder Viruly. OOSTEREND. SPORTNIEUWS. Morgen speelt O.V.V. 1 tegen S.V.C. te De Cocksdorp. ElftalC.Stijgstra C.Schraag Jn.Klippel A.Mosk S. Bakker P.Roozendaal Jb.Visman W.v.Dijke W.v.Liere M.Mosk Jb.Schraag Vertrek van Kerkplein 1.15 per auto.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5