ASPIRIN Texels Eigen Stoombootonderneming. Critiek op een verslag JAARVERGADERING L.T.B. Afd. Texel. Vergadering in ho tel De Zwaan op 5 Maart LI. Aanwezig, buiten het bestuur, 22 leden. Men schrijft ons: Bij de opening van deze matig bezochte vergadering memoreerde de voorzitter, de heer C. de Wit, de slechte uitkomst der veehouderij, vooral op de Texelsdhe soha- penbedrijven, door de zeer lage prijzen, voor de lammeren en de wol te bedingen. De verhouding van de veehouderij tegen over de bouwbedrijven is dan ook zeer ten nadeele van eers'tgeuoegde. Door be tere verkoop van de overhouders in deze, winter, heeft Texel mogelijk de kans, dit voorjaar wat betere prijzen voor de lammeren ie krijgen, wa't zeker noodzake lijk zal zijn, om het Texelsdhe schaap dat 'bij voortduring van de toestand van vorig jaar, zeker noodgedwongen en groo- tendeels zal moeten verdwijnen, te behou den. De notulen werden hierop voorgelezen en met dank van de voorz. goedgekeurd. FINANCIEN. Het verslag van de pen ningmeester bleek te sluiten met een saldo van t2.45. In kas is 133.14. SLACHTVEEFONDS: Ontvangsten 1185.30 Uitgaven 101.50 Saldo f 83.80 Totaal bezit Slachtveafonds 12795.64. Hierop bracht seor. jaarverslag uit. Nadat de voorz. dank had gebracht voor het goedverzorgde jaarverslag, werd be handeld het voorstel tot wijziging van de statuten van het SLACHTVEEFONDS. Na eenige bespreking en voorlezing van het, bij de secretaris ter inzage gelegen hebbende veranderde en nieuw bij te voegen artikel, werd het voorstel in stem ming gebracht en met 21 stemmen voor één tegen, en 6 blanco aangenomen. BESTUUR. Bij de bestuursverkiezing werden de Belde aftredende deden, "de hee- nen M. J. Veeger en Cor Bakker, met bijna algemeene sternen herkozen. VERSLAG H.LEBER. Hierna deed de heer H. Leber, die als afgevaardigde de op 2 Maart 1.1. gehouden vergadering van de Tuindersvakbond te Haarlem heeft bijgewoond, een goed gedocumenteerd verslag, waarvoor hem bij monde van de voorz. namens de vergadering dank werd gebracht. VARKENS. Bij de rondvraag deelde de heer Kager mede, dat de Plaatselijke leiders der V.C. zijn ontslagen. Een re organisatie zal plaats hebben in de Var kenscentrale. DESTRUCTIE. Tevens werd ter sprake gebracht Ihet destructor-vraagstuk. De vergadering was algemeen van oordeel, dat dit voor onze gemeente met zijn ge ïsoleerde ligging en soms moeilijk te be reiken boerderijen, zeer hooge kosten zou meebrengen, terwijl het voor de volksge zondheid van weinig belang kan worden geacht. Met algemeene ïnsteniihg we ril besloten, het Gemeentebestuur schriftelijk met deze zienswijze in kennis te stellen., SCHAPENPOTJE. De heer 7. Kuip vraagt naar de extra uitkeering van het Schapenpotje. De voorz. antwoordt, dat het wachten is op de audiëntie bij Z.Exc. de Minister. Na bespreking van enkele punten be treffende het BEDRIJFS-consulentschap, werd nog besloten te trachten, 'in samen werking met de andere organisaties, de termijnen van PACHTBETALING van 24 Juni en 1 Nov., die vooral voor bouw-en schapenbedrijven te vroeg zijn, te doen vervallen op 15 Sept en 15 Dec. Hierna sloot de voorz. met dank voor de aangename besprekingen, de vergade ring met de Chr. Groet. Seor. In vorig nummer stipten we de voor naamste biezonderheden uit de Vrijdag avond gehouden T. E. S. O.-vergadering reeds aan. Thans kunnen wij uitvoeriger zijn. Zooals u in de Texelsche Courant reeds gelezen hebt, zoo begon de heer W. H. Lap, pres.-comm., geeft de gang van za ken bij TESO tot tevredenheid alle reden. Het aantal passagiers bereikte voor het eerst een getal boven de 150.000. Een feit, dat tot verheugenis stemt. Wel de den de Brusselsche tentoonstelling, de de valuatie van de Belgische franc en de algemeene malaise pogingen om het be zoek aan Texel te doen afnemen, de pro paganda werd, mede door TESO's steun, krachtig en doelmatig gevoerd, en miste haar uitwerking niet. De Van derSChuyt- trips brachten 2000 personen naar hier. Ook de goedkoope treinen deden het bezoek toenemen. Weliswaar waren het allen dagjesmenschen doch kan niet de dagjesklant van thans de pension gast van morgen zijn? Zoo moeten we deze eendagsreizen beschouwen. De be zoekers krijgen op zooTi dag een zeer aantrekkelijk beeld van ons eHand met zijn afwisselend landschap, zijn vogels, van zijn bekoorlijkheden in het algemeen. Rijk voldaan reist hij weer huistoe en velen zullen het vaste besluit nemen eens voor een bezoek van langer duur haar Texel terug te koeren. De algemeene belangstelling in al wat TESO betreft, treft ons steeds aange naam, aldus de voorz., maar blaam bleet ons niet gespaard. Zoo heeft het ons ge griefd, te moeten vernemen, dat TESO in een raadsvergadering en Tn een andere openbare vergadering van machtswellust werd beticht, omdat ons bestuur niet wilde ingaan op een verzoek van het Gemeentebestuur om een zeker bedrag te willen verstrekken tot dekking van het tekort op de begrooting (ter voorkoming van heffing eener passagiers6efasting zooals aanvankelijk in de bedoeling van B. en W. lag. Red.) Ook griefde het ons zeer, dat wij er in een vergadering te Oudeschild van beschuldigd werden „een arme drommel een trap te geven" omdat het gratisvervoer voor ziekenbe zoek niet op ruimer schaal werd toege staan. We meenden aanvankelijk in de Texelsche Courant tegen die aantijgingen te moeten opkomen, maar zagen hiervan at op grond van de overweging, dat wel denkende lezers toch niet klakkeloos ge loot zouden hechten aan die beschuldigin gen. We kunnen getuigen, vervolgde spr., van aangename samenwerking met diverse corporaties, o.a. met de Alg. Tex. Midi- denstaridsvereen. en de HoII. Mij van Landbouw. Waren er grieven, wenschen, welke ook, ze werden in bestuursvergade ring te berde gebracht en ten genoegen van beide partijen uit de weg geruimd. Zoo behoort het ook. Hebt ge gegronde be zwaren, op- of aanmerkingen, wendt utot ons bestuur. We zullen u welwillend het oor leenen en zeker uw wenschen inwilt ligen indien ze van algemeen belang zijn en niet strijdig met het belang van T.E. S.O. Met de wensch, dat de besprekin-. gen van aangename aard zouden zijn en eventueele critiek een opbouwend karak ter zou hebben, opende de voorzitter deze 28e jaarvergadering, van T.E.S.O. Over jaarverslag, financiën en be stuursverkiezing schreven we reeds. Met voldoening constateerde de voorz. de her kiezing van de heer Fr. ZegeL We stellen prijs op zijn gezond oordeel, zoo sprak hij. Steeds staat hij voor het belang van TESO op de hres. Voorz. vestigde nog de aandacht op de extra afschrijving, op de Dokter Wage- maker 'toegepast. Dit Schip staat nu nog maar voor f46000 op de balans (bouw som in 1934 ruim f154000). De positie van TESO is wel kerngezond! VOORSTELLEN van aandeelhouders waren met ingekomen. Wel een schrijven van V.V.V. Texel te de Koog. Dit kon echter niet in behandeling worden ge nomen; dit kan alleen geschieden zoo het door veertig aandeelhouders werd inge diend. De voorz. verklaarde zich echter bereid, de inhoud van de brief aan vrage jaarlijksche subsidie in een be stuursvergadering te behandelen. ZIEKENBEZOEK. De heer T. Dogger verklaart bij de rondvraag, dat hij de gewraakte woorden, door hem in de ver gadering te Oudeschild gebezigd, onge lukkig gekozen acht. Hij neemt ze danook terug (applaus), maar blijft bij zijn voor stel: in ruimer mate vrij vervoer voor zie kenbezoek. De voorz. melkt op, dat het bestuur tot zijn genoegen verneemt,, dat de heer Dogger de ongelukkig geko zen termen terugneemt. Wat het vrij ver voer voor ziekenbezoek betreft: Het be stuur staat dit toe aan hen, die zoo drukt de voorz. zich uit een boter* ham minder zouden moeten eten zoo ze de reis zelf zouden moeten betalen. Een ruimer regeling wordt door het bestuur echter overwogen. LAGER TARIEVEN. De heer G. Mi- chels, de Koog, is van meening, dat TESO, evenals de Nederl. regeering, het leven duur houdt De tarieven acht hij te hoog, waarom hij 1020 pet. verlaging verzoekt. T.E.S.O. moet z.i. met haar tijd meegaan. De voorz. zegt, niet tegen te spreken, dat het vervoer duur is, maar verlaging van het tarief met 10 ct. p.p.,. zou over 150.000 personen een verlies van f15000 beteekenen, 'terwijl bovendien die 10 pet. verlaging meer de vreemdelingen dan de Texelaars ten goede zou komen.. Is dit de weg, vraagt de voorz., die wij op moeten? Hebben we voor die f15000 niet gratis vervoer van leerlingen en van; zieken, vrij ziekenbezoek voor slecht ge situeerden, royale steun aan de V.V.V., subsidie voor wegen, Tietspaden, enz/Het Bestuur is van meening, dat TESO in staat moet blijven, hiermee door te gaan. Er is voorloopig niet veel kans op, dat hét met tariefsverlaging komt T.E.S.O. EN DE GEMEENTE. De heer Joh. Parlevliet krijgt vervolgens het woord: Het spijt me, dat ik niet zoo royaal als de heer Dogger mijn woord (machtswellust) kan intrekken. De voorz. zegt wel: Kom bij ons met uw vragen, maar wat leerde de practijk, toen B. en W., van welk college ik toen deel uit-i maakte, 'n onderhoud met TESO vroegen. Toen heb ik het woord machtswellust ge bruikt. Beleefd heeft het Gemeentebe stuur om een bespreking met T.E.S.O. verzocht. Maar het antwoord luidde: Ver tel eerst maar eens, wat u op het hart heeft. Daarna zullen we overwegen of er aanleiding is, om u te ontvangen. De houding, die TESO toen aannam tegen over het Gemeentebestuur, in het biezon- der tegenover onze 67-jarige burgemees ter, getuigde van machtswellust. De voorz. "antwoordt hierop: Het spijt me, dat de heer Parlevliet dit pijnlijke onderwerp aanroert. Hij geeft bovendien een verkeerde lezing van het geval. Er is ons niet gevraagd of we het Gemeen te bestuur wilden ontvangen. De zaak begon zoo: De voorz. van TESO werd bij B. en W. geroejven. De burgemeester gaf toen de wensch te kennen, dat B. en W. met TESO wilden vergaderen. Op de vraag „Waarom?" luidde het antwoord: Over autobussubsidie en, nu ja, u be grijpt het wel. Toen heb ik, vervolgt de heer Lap, als voorz. van TESO ge zegd: Zoo gaat dat niet. Wanneer wij met u vergaderen zullen, willen we van tevoren op papier weten, waarover het gaat. Ik voelde het wel, maar mijn wensch Was toch niet onbillijk. Evenwel werd door Burgemeester Oort toch een ver gadering belegd, waartoe TESO werd uit- genoodigd. 'Ik heb toen verklaard: Wij laten ons niet op het gemeentehuis ont bieden, wanneer wij niet weten, welke voorstellen ons daar zullen worden voor gelegd. We laten ons niet ontbieden, zegt spr. heftig, ook niet door het Gemeente bestuur. (applaus.) UUiV-o+odty/ De heer Parlevliet verkrijgt nogmaals het woord: U staat wel zwak, wanneer u zoo heftig moet zijn om uw argumenten te onderstrepen. U heeft zich vérsproken, want u zeide eerst, wel Ie voelen, waar over het zou gaan en tater, dat u het niet wist. Verder blijk ik me vergist te heb-l ben, want niet het TESO-bestuur gat van' machtswellust blijk, doch zijn voorzitter. Hierop antwoordt de voorz.: De oogen- scbijnlijk handige argumentatie van de heer Parlevliet is onhandig. Dergelijke beschuldigingen keeren zich immers fegein hem, die ze uitspreekt. Beschuldigt u ge rust. Het is maar goed, dat we brieven; hebben, om onze houding te rechtvaardi gen. Willen we een commissie benoe men om de gewisselde correspondentie te onderzoeken? De heer Parlevliet: Ik ben er voor. Overigensgeen antwoord. Voorzitter concludeert: De vergadering hecht geloot aan de woorden van het TESO-bestuur. Wij hebben de aandeel houders ook nog nooit beduveld. Ook nu niet. Ik voelde, waarover het ging, maar weten deed ik het niet. D zult mij het recht toch niet betwisten, dat ik wéten wou? Dit zal altijd onze gedrags lijn zijn. Het heele bestuur staat in deze achter de voorz. (De 'heer Parlevliet in terrumpeert: Benoem maar een commis sie Dat heb ik liever) Het spijt me, vervolgt spr. zoo ik te heftig ben geweest. U zult dit echter kunnen verklaren. Ik stond tegenover de Burgemeester. "Die botsing heeft ons "Belden gespéten en we zijn danook als de beste vrienden ge scheiden. We wisten, wat we aan elkaar hadden. We hadden de achting voor el kaar niet verloren. Van de heer Oort zou zoo'n beschuldiging niet komen. Hij was een hoogstaand man. SCHILDERWERK. Op een vraag van de lieer Parlevliet naar het resultaat van de proet met opdracht van het schilder werk aan de booten aan Texelaars, ant woordt de voorz., dat het bestuur daar over uiterst tevreden is. Er werd buiten gewoon goed werk geleverd, terwijl ze de laatste keer ver 'beneden schilders van elders inschreven. FIETSPAD. De heer Parlevliet vraagt, ot TESO., welke onderneming de Ver een. tot Behoud van Natuurmonumenten subsidieert, niet bevorderen kan, dat den Hoorn zijn fietspad naar het stramd'krijgt. Hij is van meening, dat „Natuurmonu menten" de aanleg van dat pad bemoei lijkt. Hierop merkt de voorz. op, dat de zorg voor de duinen in dat gebied berust bij de Rijkscomm. voor "Natuurmo numenten, waarin o.m. Dr. Jac. P. Thijsse en Dr. Van Oort zitting hebben. Deze commissie dient Staatsboschbeheer van advies, welk laatste lichaam de eindbe slissing echter aan zich houdt Voorz. heeft op grond van hem verstrekte hu lichtingen alle 'hoop, dat het pad er 'ko- men zal. HET AUTOTARIEF. Dit punt wordt door de heer R. J. Daalder, de Koog in bespreking gebracht. Evenals vorig jaar verzoekt hij om Tager tarief voor auto's van ingezetenen. Voorz. merkt op, dat de autorijders op couponboekjes reeds 20 pet. korting krijgen. Evenwel is ver dere tariefsverlaging voor wie vele malen per jaar overgaaf, in overweging. Aan het slot van de vergadering ge komen, spreekt de voorz. de wensch uit, dat de discussies haar doel niet zullen missen en dat ze zullen bijdragen tot bloei van TESO, welke maatschappij spr. hij voortduriijg in aller steun aanbeval. Om kwart voor tien reeds is de verga dering atgeloopen. GEMASKERD BAL. Vrijdag 27 Maart wordt in Pen's Zaal een groot Balmasqué gehouden; aan melding dient, ingevolge voorschrift van de Burgemeester, niet later te geschieden dan Donderdag 26 Maart nam 5 uur. (Zie adv.) OP REIS MET DR. VAN DER SLEEN. Naar ons blijkt, zal het Dr. Van der Sleen aan een groot en belangstellen|di gehoor niet ontbreken, wainneier hij 21 Maart in hotel Texel op zijn vlotte, ge noeglijke wijze vertellen komt en films en lichtbeelden vertoonen. zal van zijn bezoek aan de oerwouden en goudmijnen van Sumatra. Toegangsbewijzen zullen Van 12 Maart at verkrijgbaar zijn. U.L.O.-AVOND De kaarten voor Donderdag gaan vlot van de hand. Het zal weer druk en ge zellig worden. Wie nog geen toegangs bewijs heeft, ihaaste zich dus. Ook de lo ten vliegen weg. De prijzen zijn ook tal rijk en begeerenswaard (zie etalage Boek handel Parkstraat). Op de avond zelt zullen geen loten worden verkocht. Komt ge ook luisteren naar Het Gouden Fluitje, ook kijken naar het spafteFen der leden van de kampeerclub De Houten Haring? Het loont tijd en moeite, terwijl de entreeprijs gering is. Als regel hoort een redacteur niets óver wat hij schrijft. Hoort hij eens wat, dan is het, omdat; het drukfoutenduiveltje hem een poets bakte. Ot omdat hij iets vermeldde, over iemand, die gaarne veel van anderen leest maar liefst geen Letter over zich zelt; zelfs niet, al staat er geen letter kwaads in. Als regel herhalen we hoort een redacteur niets. Hoeveel te meer moeten we dan waar- deeren een schrijven als waarmee Dr. P„ H. RITTER Jr. ons komt verrassen. Dr. Ritter toch, over wiens Nutslezing we in onze courant van Zaterdag verslag uit brachten, schrijft ons d.d. 8 Maart LI. letterlijk het volgende: In mijne Nutslezing te Texel zeide ik, dat ik van de '2000 maal, dat ik in het openbaar het woord gevoerd heb, slechts eenmaal den juisten in houd van het gesprokene in bet ver slag herkende. Ik heb thans 2001 maai gesproken, en bet aantal correcte en juiste verslagen van mijne Nutswel- sprekendheid is gestegen tot TWEE.. (Dr. Ritter onderstreept). Het tweede, juiste verslag in al die jaren was het Uwe! Met Hoogachting en beleefden groet, (w.g.P. H. RITTER Jr. Dr. Ritter en wij zijn vreemden voor elkaar. Voor ons reden te meer om aan zijn critiek waarde toe te kennen. Ze zal een prikkel te meer zijn om voort te gaan met aan onze verslagen steeds de meest mogelijke zorg te besteden. Voor critiek houden we ons steeds aanbevolen. Ook voor die, welke niet zoo aangenaam is, maar niettemin aan de bevrediging het algemeen verlangen bevorderlijk kan zijn. Er was een tijd, dat we in jeugdige on bezonnenheid veronderstelden, het alle le zers naar de zin te kunnen maken. Maar zoo dwaas zijn we niet meer. Wel zal ons streven blijvend gericht zijn op tege moetkoming aan de wenschen van de groote meerderheid. 'Ook dit reeds is een zware taak, maar de vervulling zal ons minder moeite kosten, naarmate wij beter weten wat er leeft en streeft in onze wijdvertakte en veelkleurige lezerskring. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater HARRY PIEL KOMT. Dat zegt veel, zoo niet alles, want Harry Piel is bij bioscoopvrienden zeer populair. Hij treedt op in Artisten, van welke film de Maasbode schreef: Deze rolprent behoort tot de interessantste cir cusfilms, welke we zagen. Uitstekend en gezond amusement. (Zaterdag meer.) steunt en zucht de jichtlijder, wanneer V}# de pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één middel direct te nemen en wel: I het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. BAYER

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2