■9 N Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN Rijkdommen en oerwoud opSumatra EEN SMOKKELAFFAIRE Op Zaterdag 21 Maart 's avonds 8,15 uur zich met ingang van 1 April WAAR GINGEN WE HEEN DEN BURG. 5 Febr. 1888. Tooneclvoorstelling door U.D.I. in De Vergulde Kikkert. Opvoering van „De student thuis" en „Die ver-' wenschte eerepostjes". 8 Febr. 1888. Vergadering afd. Texel H.M. van Landbouw. 9 Febr. 1888. Dam wed strijd in De Zwaan, uitgeschreven door de heer Broek kamp. Winnaars de heeren J. Witte, C. W. Koning, A. Bakelaar en J. Daalder. 10 Febr. 1888. Vergadering in De Zwaan van de Anti-Rev. Kiesvereen. Ne derland en Oranje, te dein Helder. 10 Febr. 1888. Gemeenteraadsvcrgad. DE KOOG. 13 Febr. 1888. Damwedstrijd. Win naars: Jb. Hopman en H. Maas. DEN BURG. '14 Febr. 1888. Volkslezing van het Nut. De heer D. C. Loman spreekt over Shakespeare en zijn werken en eindigt met een opwekkend woord met het oog op de a.s. verkiezingen. 14 Febr. 1888. Damwedstrijd in De Zwaan. Winnaars: J. Witte en A.Bakelaar. De Tex. Crt. van 16 Febr. 1888 geeft kennis van het overlijden van de rederij kerskamer ,,'t Rijske wordt allengs een boom", in 1885 te Den Hoorn opgericht. 5 EEN LACH EN EEN TRAAN. Qevangenisdokter (tot een gevangene, die zich ziek heeft gemeld): Voor jou is het heusch een ongeluk, dat je nu eens een tijd lang geen alcohol mag drinken; hoe tang duurt je straf? Drie maanden. Dokter: Langer niet? Het zou voor de lichamelijke gezondheid beter zijn ge weest, wanneer je meer gestolen had. HOE MALLER HOE MOOIER? Het rubriekje bovenaan deze kolom is getiteld „Waar gingen we heen" Bij dit plaatje zouden we kunnen schrij ven: Waar gaan we heen, zoo deze kapper, die deelnam aan een wedstrijd in kappen en schoonheidsverzorging 'te Berlijn, na volging vindt? Straks krijgen we nog dames met een K 18 als toplicht De gehee'.e oorlog had onze buurman, de gepensionneerde douane-beambte, aan de Duitsch-Nederlandsche grens „gele gen", zooals het heet en uit die tijd da teerden zijn spannendste en meest avon tuurlijke verhalen. Want, zooals hij ver telde: alles smokkelde toen aan de gren zen. De betrekkelijk gemakkelijke kans op geweldige winsten was zelfs die beste menschen te sterk. Door die hoop, ot lie ver gezegd, die zekerheid op winst, wer den ze allen aangetrokken als motten door de kaars. Drama's moeten zich toen hebben afge speeld, waarvan hij ons wel vertelde, maar met zichtbare tegenzin en heel ernstig. Men kon aan hem zien, dat hij zich vvieer geheel kon terugplaatsen in die wonder lijke en vreeselijke tijd, en dat die herinne ring aan die duistere nachten, bij rol- lende donder soms, bij najaarsstorm en ijskoude regen, toen hij met zijn metgezel len er toch op uit moest, bij ihem noolit zou worden uitgewischt. „Ik hoop, dat nooit zulk een tijd meer terugkomt", zei hij dan. „En wat het be roep van douanier zelf betreft, nu, daar-: in is werkelijk geen gebrek aan afwisse ling en niet van Je aangenaamste soort. Maar toch, ik heb ook wel eens iets mee gemaakt, waarbij wij bedot werden en waarom we toch per slot van rekening nog moesten lachen". „Maar het gebeurde danook door Kees de Putter. Die Kees was een van de meest geslepen smokkelaars die ik ooit gekendi III LANDBOUW EN VEETEELT VEREENIGING TEXEL. tot verwerking van uit-nood-ge- slachte en gestorven dieren. Vrijdag 6 Maart, 's avonds ongeveer kwart over 8, opent de voorz., de heer C. Stoepker, de jaarvergadering in hotel De Lindeboom. Hij heet de aanwezigen welkom, drukt zijn spijt uit over de ge ringe opkomst der 'leden en herdenkt dan het véle werk, dat de heer 'Xlimp voor de veneeniging /leeft verricht. Metgroote dankbaarheid, aldus de voorz., gedenken wij hem; steeds stond hij op de bres, wanneer het de behartiging der veehou- dersbelangen betrof. Zoo heeft hij ook steeds onze vereen, gediend en ninimer werd tevergeefs een beroep op "hem ge daan. Hierna wonden de notulen der vorige algem. vergadering, door de hver Noor- dijk voorgelezen, onveranderd goedge keurd. FIN ANCIEN. In verband met het overlijden van de secretaris, werd door het Administratiekantoor Beers de boek houding gecontroleerd en volkomen in orde bevonden. Besloten werd, dit voor taan ieder jaar te doen geschieden. 'Uit de balans blijkt, dat over 1935 door die gemeente een bedrag van f 145.13 moet worsen betaald als rente en aflossing vooir de koelcel. Dit bedrag is iets lager danl dat der voorgaande jaren in verband met een voordeel ig saldo van 138.02i/2 op de exploitatierekening der slacht plaats over 1935. JAARVERSLAG. Gedurende 1935 wer den aangevoerd 163 dieren; hiervan wer den er 83 voorwaardelijk goedgekeurd en 80 afgekeurd. Het peroentage afge keurde dieren was dit 'jaar zeer hoog; hierdoor werden over 1935 aanmerkelijk nïïnder ponden vleesch verkocht dan over f934. Hieruit moge blijken, dat de keu ring der aangevoerde dieren zeer streng is, hetgeen voor noodslachtingen nood zakelijk is. Verkocht werden 147061/- pond. Aan de veehouders werd in totaal uitbe taald 12826.06. EMAILLE NAAMPLATEN, rubber-stempels! Zie onze mo dellen. Prima afwerking. Lage prijzen. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. De opbrengst der verkochte dieren was goed te noemen. Enkele klachten over te geringe opbrengst bleken ongegrond. Men bedenke, dat het hier een inrichting be treft voor de verkoop van uit-nood-ge slachte en gestorven dieren en dat het vleesch van alle voorwaardelijk goedge keurde dieren steeds voor dezelfde prijs moet worden verkocht, ongeacht 't telt, ot'het eene dier in kwaliteit beter is dan het andere. BESTUUR. De heer C. J. Geen se, die als bestuurslid moest aftreden, wordt bij acclamatie herkozen. Als secretaris penningmeester wordt met alg. stemmen benoemd de heer J.C.Kager. Beide hee ren nemen hum benoeming aan. Als le den der commissie van arbitrage worden herbenoemd de heeren A. J. Keijser, M. W. de Graat en IJ. Lap. Voor het nazien der rekening worden voor het volgend jaar benoemd de hee ren J. Schaag Gz. en P. Bakker Az. PERSONEEL. De voorz. deelt mee, dat het personeel der vereen, ook dit jaar weer tot tevredenheid van het bestuur werkzaam was. KOELCEL. Bij de rondvraag wordt door de heer C.J.Geense gevraagd, ot de koeloel nu verzekerd is; geantwoord wordt, dat thans van gemeentewege hier in is voorzien. DESTRUCTIE. De heer C. de Wit in formeert naar eventueele destructie van afgekeurd materiaal. Dc heer Noordijk doet hierover eenige mededeelingen. Al gemeen is men van oordeel, dat destructie voor Texel met zeer veel kosten ge paard zal gaan; men is van meening, dat het begraven der afgekeurde dieren zeer voldoende is.. TEXELS VOORBEELD. De voorzitter deelt mede, dat verschillende hoofden van Vleeschkeuringsdiensten in ons Tand, reglementen onzer vereeniging bij hem aanvraagden. Hieruit moge blijken, dat de werkwijze onzer veneeniging een juiste uitvoering der Vleeschkeuringsdienst mo gelijk maakt, terwijl de belangen der veehouders tevens worden gediend. Met de beste wenschen voor de bloei der veneeniging, sluit de voorz. te onge veer halt elt de vergadering. Goed en goedkoop materiaal voor winkel, school en kantoor Daar zorgt BOEKHANDEL PARKSTRAAT. voor. in Hotel TEXEL een lezing met lichtbeelden en Agfasmalfilm houden over Een bezoek aan de Lampongs, het land van Minangkabau en aan de concessies der N V. Sumatra's Goudmijn. Kaarten 40 ct per persoon zijn van morgen af verkrijgb in Boekhandel Parkstraat Gelegenheid tot plaatsbespreken. op ons blad abonneert, ontvangt het tot die datum GRATIS 0 Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Favoriet, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. heb. Brutaal en slim Was hij, zooals geen ander. Ik weet zeker, dat hij gedurende' de gehieele oorlog partijen goederen van allerlei aard over die grenzen bracht, zon dier dat er ooit een oent rechten op be* taaild wend. Ik heb zelfs de zekerheid, dat hij feitelijk aan het hoofd van een heele 'bende stond, die met de grootste stouts moedigheid igjj tevens met het grootste succes werkte. Maar snappen hebben we Kees nooit kunnen doen. Dikwijls genoeg hebben we het net nauw genoeg om hem toegehaald, en her haalde malen hebben we handlangers van hem gepakt. Maar hemzelf hebben we nooit kunnen krijgen, en ook nooit vol doende bewijzen tegen hem kunnen verza melen. Ik moet eerlijk bekennen, hij is ons altijd te slim af geweest. Toen de oorlog was afgeloopen, gat Kees meteen zijn bedrijf op, zoo werd ons verteld. En dat hij er niet slecht bij had gevaren, bewees wel, dat hij een kapi tale boerderij kocht met ©en mooie vee stapel, de nieuwste en beste machines, en prachtige stukken land. Vroeger was hij maar een arme daglooner geweest. En ook op zijn boerderij is het hem niet slecht gegaan. Ik heb nog onlangs van hem gehoord, liet moet hem heel goed gaan, zelfs in deze slechte tijden. Kees was overigens geen onprettige ke rel. Hij bezorgde ons een heek boel last, maar hij was volstrekt geen vijand van ons. Hij behandelde ons altijd heel vriendschappelijk en beleefd, wanneer wij voor de zooveelste maal weer eens onder zoek bij hem deden, natuurlijk altijd zon der het minste resultaat. „Ga jullie gerust je gang", zei hij dan. „Het is jullie plicht en jullie hebt gelijk het werk te doen waarvoor jullie bent aangesteld. Ieder in zijn vak. Ik ben zoo onschuldig als eien kind, maar indien jullie mij kunt snap-1 pen, dan kan ik niet anders dan jullie/ gelukwenschen. Even goede vrienden". Zelfs toen Kees zijn smokkelbedrijf had opgegeven en heereboer was geworden, kwam hij zoo nu en dan nog ©ens bij ons een praatje maken. Heel gemoedelijk en vriendschappelijk ging dat, ofschoon wij dikwijls genoeg boosaardige toespe lingen maakten op het verleiden van Kees, en op de manier, waarop hij zijn rijkdom had verkregen. Maar Kees werd daar vol strekt niet kwaad om. Hij knipperde ©er beetje met zijn slimme oogjes en bkeJ even vriendelijk. Eens zelfs verraste hij me met een prachtige vette ham, zoo mooi als ik er nog nooit een gezien had. „Dat zal je smaken", zei hij. „Die is van het beste varken, dat wij dit jaar geslacht hebben. Ik heb een boel beste, varkens, maar zoo een als dit heb ik er nog geen gehad". Toen ik dat hoorde, werd ik toch een beetje kwaad. „Ik dank je voor'die ham; Kees", zei ik, „ofschoon ik eigenlSjk niet weet, ot ik die wel mag aannemen". De onschuldige ronde oogjes van Kees werden zoo mogelijk nog onschuldiger en render „Wat bedoel je?" vroeg hij. „Je moet denken, ik hen maar een domme boer". „Net zoo min een domme Hoer, als een domme, smokkelaar", zei ik. „En je doet LUCHTVAART. EEN BROKJE HISTORIE. De eerste Luchtvaarttentoonstelling te Amsterdam, van 1919, de E.L.T.A., is de prikkel geweest, die maakte.dat plannen tot stichting van 'n nationale luchtvaart maatschappij voortgang vonden. Dank zij de E.L.T.A. werden de goede voorne mens omgezet in een daad: 7 Oct. 1919 werd te 's Gravenhage de stichtingsacte gepasseerd van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor "Nederland en Koloniën N.V., Administrateur, later directeur, werd de organisator der E.L.T.A., de heer Al- bert Plesman. Het luchtvaartjaar 1919, we zeiden het reeds, was een periode van grootsche plannen en stoute verwachtingen en te vens het jaar van de eerste vluchten over lange afstand. Waren de Engelsche vlie ger Alcock en zijn navigator Brown niet op de 14e en 15e Juli zoo maar dwars over de Oceaan van New Foundland naar Ierland gevlogen? Is 't dan wonder, dat zelfs de nuchterste koppen onder de Ne- derlandsche geestdriftigen voor de lucht vaart een Vlucht van Amsterdam naar Batavia als niets buitengewcons beschouw den? Neen, nietwaar, en: nog lang voor de KLM haar eerste luchtlijn opende, nog in diezelfde Octobermaand van 1919 loofdede Nederlan Jscli Indische regeering een prijs van f 10.000 uit voor de Neder lander, die er vóór 1 September 1920 in zou slagen binnen 14 dagen naar Java vormden particulieren 'n fonds; zij ver was klein; op initiatief van het Nieuws van de Dag voor Nederlandsch Indië vormden particulieren een fonds en ver hoogden de prijs tot f50.000, terwijl de regeering de maximum-vliegtijid tot een maand verlengde. Naderhand voegde de Nederlandsch© regeering 118000 aan de premie toe. (Zie ook Zaterdag.) Wie er meer van wil weten, koope het boekje „Hollanders vliegen", van Mr. Rusman, 45 ct. Veel mooie foto's. EER Bur >reng April len hol< Om :en dt lijd v De liter 1 hoof© 'e: ZWEDEN IN ABESSINIE. Dit is de nog jeugdige piloot Graat Von Rosen, die in dienst van het Zweed-, sche Roode Kruis in Abessinië al menige moeilijke vlucht met gewonden van het front naar de hoofdstad en terug met succes heeft volbracht. verstandig als je je niet al te hard be roemt op je mooie varkens en al je andere mooie dingen, want we weten allemaal wel hoe je daaraan gekomen bent". Gewoonlijk, wanneer zooiets gezegd werd, trok Kees een onnoozel gezicht, lachte een beetje, maakte er zich met een aardigheid af. Maar ditmaal leek hij ernstig te blijven. „Tja," zei hij, „daar wil ik niets van zeggen. Niet ja en niet neen. Maar, als jullie dan zoo zeker bent dat ik een smok-, keiaar ben, waarom arresteer jullie me dan niet?" „Dat weet je heel goed", zei ik. „We zijn er nooit in geslaagd je iets te bewijv zen". „Juist", zei Kees. „Dus, het lag er aan, dat jullie niet Leep genoeg waren. Daar kan ik niets aan doen, wel?" Zijn toon prikkelde mij. „We zijn niet gelukkig geweest, laten we zoo zeggen", zei ik. „En jij hebt geboft. Maar ik geef je de verzekering, dat het je nu niet meer hikken zou ook maar met het geringste over de grens te gaan, zonder dat wij je bij de kraag pakken". De oogjes van Kees blonken, ik zou haast zeggen van strijdlust. „Zou je dat denken?" vroeg hij. „Nou, ik herhaal nog eens, dat ik altijd zoo on schuldig ben geweest als ©en kind, wat smokkelaars betreft. Maar ditmaal, alleen om de ©er, zou ik je toch wel eens willen bewijzen, dat het je toch niet zoo gemak-, kelijk zou vallen mij er in te laten loo- pen". (Slot volgt.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4