PNEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD EXELSCHE COURANT Woensdag 11 Maart 1936 Texelsche Berichten dUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zij den KLOOSTERBJUSEM is hij nu weer kras en monter AKKER'S „Geen goud zoo goed" TOELATING VAN NIEUWE .EERLINGEN TOT DE O.L. SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Texel >rengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen wor- len toegelaten tot de openbare lagere cholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moe- en cie leerlingen voordien datum den leef- ijd van ZES jaar bereikt hebben. De aanmelding behoort te geschieden literlijk Zaterdag 21 Maart a.s. bij het ïoofd der school. Texel, Maart 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. L>e Secretaris, JONKER. K. VLAMING, Loco-B. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare cennis, dat ter Gemeentesecretarie ter nzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Bataatsche Import Maatschappij :e 's Gravenhage om vergunning tot het iprichten van een bemzine-installatie in op iet perceel, gelegen aan de Wilhelmina- laan, no. 6, te den Burg, kadastraal be kend in sectie D., no. 2912. Op Maandag den 23 Maart 1936, des middags te 12 uren zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. "1 exel, den 9 Maart 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER. UITSLAG VERKOOPING. De peroeelen land, welke gisteren door Notaris Mulder voor de heer C.Koning zouden worden verkocht, zijn alle opge houden. AARBEURS-UTRECHT. De Texel-maquette is thans te Utrecht aangekomen. 21e wordt daar weer op de 'aarbeurs tentoongesteld en zal even als de groote fotografieën van Texel, kosteloos in bruikleen afgestaan, het Le vende woond van de heer P. Fehrmann die door Mooi Texel weer uitverkoren is om zjjn post als explicateur en vraagbaak bij de maquette te betrekken een massa nieuwe folders en fotokaarten van het eiland, wel weer algemeen de aandacht trekken, met als gevolg: het wekken van belangstelling voor Texel en van de lust, om daar voor korte of lange duur heen te gaan We hebben de maquette na de restauratie gezien en kunnen verzekeren, dat ze belangrijk aangevuld en opge knapt is. Alle dorpen zijn nu present. De namen zijn op bordjes aangebracht. Het dennenbosch is belangrijk uitgebreid. Een poëtische ontboezeming, in sierlijke letteren op de maquette aangebracht, zal haar uitwerking, hopen we, niet missen. Aldus verbeterd, verfrischt en vernieuwd, zal de Texel-maquette zieker weer be antwoorden aan de verwachtingen, welke we daarvan bij expositie op de Jaarbeurs hebben. Doe het goed, maquette! Wel kom, vreemdeling! A. VIRULY, K.L.M GEZAGVOERDER. spreekt en vertoont films voor de abonné's van de Texelsche Cou rant en hun huisgemooten. Vraagt het aan onze gasten, die Pen's Zaal tot de nok vulden, toen de "K.L.M.- piloot A. Viruly, Indië-vlieger van naam en schrijver en causeur van niet minder groote bekendheid, daar Zaterdag optrad om over het vliegwezen te spreken; over de Holland-Indië-route in het biezonder. Het was een ,,knaI"-avond. We hadden, zooals u begrijpt, zelf danig plezier in een samenkomst als deze, welke weer zoo volkomen beantwoord heeft aan de beide doeleinden, door ons gesteld: lo. het algemeene doel, waarmee we al deze a vonden er komen er meer or- ganiseeren: het versterken van de band van aangename verstandhouding en het bevorderen van het persoonlijk contact tusschen lezers en adverteerders eener- zijds en redactie en administratie aan de andere kant. 2o. het biezondere doel: kennismaking met het modernste verkeersmiddel van deze tijd, o.in. door ^gelegenheid te geven tot een vliegreis naar O.-Indië. We hebben eerst een enkel woord ge sproken, waarin we onze voldoening te kennen garen over de wederom zoo groote belangstelling; in het biezonder over die van het college van B. en W., volledig aanwezig, en andere autoriteiten. Vervolgens herinnerden we aan net spreekw oord, dat in een van zjjn variaties luidt: Zeg mij, hoe ge schrijft en ik zal zeggen, wie ge zijt. Op grond hiervan meenden we, dat de heer Viruly ons niet geheel vreemd kon zijn. We hadden het genoegen een paar maai persoonTijk met zijn collega Hulsebos kennis te maken. De heer Viruly, zoo vertrouwden we, moet wel uit datzelfde degelijk Oudhol- landsche vliegershout gesneden zijn. Vervolgens nam de heer Burgemeester het woord. Mr. Kamp wees op de aange name verstandhouding, welke er tusschen lezers en Texelsche Courant-Redactie en Administratie bestaat, en verklaarde voorts namens het Gemeentebestuur prijs te stellen op de tegenwoordigheid van de heer Viruly. Met elkaar was 's middags een bezoek aan het in aanleg zijnde vlieg veld gebracht, en het verheugde spr., dat de heer Viruly over "dat terrein een gun stig oordeel kon uitspreken. Vervolgens gat spr. een karakteristiek van het vlie- gersberoep, voor hetwelk landsgrenzen vervagen en veel aardsche beslommerin gen tot onbeteekenende kleinigheden wor den teruggebracht. Maar nu was de heer Viruly op Texel, waar men drie soorten menschen kent, naar spr. geestig ver onderstelde: 1. Zij, die er geboren zijn, dat zijn, volgens de Texelaars, de beste; 2. Zij, die er zich vestigden en er geduld worden; hierbij deelde spr. zichzelf in en 3. Zij, die het voorrecht missen, op Texel te wonen, maar hier gaarne met open armen ontvangen worden, zooals b.v. de heer Viruly. Aan het slot van zijn inlei ding sprak Mr. Kamp het vertrouwen uit, dat de heer Viruly bij ons veel belang stelling voor de luchtvaart zou wekken, voor zoover niet alreeds in ruime mate aanwezig. En toen maakte de heer Viruly zich gereed om ons met zijn Douglas over veire landen en zeeën naar onze Oost te brengen en onderwijl te vertellen van het vele schoone, wonderbaarlijke, indrukwek kende en vaak aangrijpende, dat de aard bodem of de hemelkoepel, met traaie wolken volgestapeld, op zoo'n reis te aan schouwen geeft. Maar eerst voerde hij ons in gedachten terug naar de tijd van voet reizen en reizen per trekschuit en deli- gence; naar de dagen van Cornelis Hout man, die met zijn schip een jaar, een maand en 24 dagen noodig had om van Holland naar Java te komen. De „Vlie gende Hollander" doet er maar vijt en een halve dag over En dan zoeken we onze pïaats in zoo'n moderne Douglas op. We vliegen in één dag Europa over, verwijlen eenige tijd aan ide oever der Middellandsche Zee en zet ten dan de reis voort, 800 KM aan één stuk over de zilte plas, naar Cairo. En onderwijl houdt de marconist verbinding met Moeder Aarde. Door vreemde mar conisten geholpen vindt de Douglas zijn weg door een zandstorm om dan veilig? te Bagdad neer te strijken. Wat wisselt het 'landschap. Eerst was het water, zoover men Icon zien, later onafzienbare zand vlakten, nu grillig bergland, straks de rijstvelden en nog eens rijstvelden van Siam en Burma, dan weer het tropische oerwoud van Malakka en Sumatra, hoo rnen, boomen, niets dan boomen. We vlo gen 3500 M. hoog boven Syrië's woestijn, maar tot nog wel 1500 M. boven ons joeg de storm het stuifzand op. Het is frisch op zoo'n hoogte. De verwarming wordt ingeschakeld, terwijl op de begane grond een verschroeiende hitte heerscht van 40 gr. C. in de schaduw fdie er niet is). De nacht brengt daar voor de aardbewo ners wal verkoeling; men slaapt er op de daken. Vreemde wereld en toch maar twee dagen van huisWanneer Tiet de tijd van de natte moeson is, kan het bo ven Br.-Indië reeds zoo heftig regenen, dat er alleen in de maand Augustus al tweemaal zooveel regen valt (140 m.M.) als in ons land in een heel jaar. Je kunt als je vliegt, dan niet verder kijken dan je vleugel lang is. Het is alsof je met de K 18 naar Indië reist Nog wel eenige kolommen zouden we met een beschrijving van deze werkelijk zeer geslaagde avond kunnen vullen. Maat we moeten ons beperken. Na de pauze werden eenige films ver toond (Kodak-smalfilm, geprojecteerd met Siemens Zaalprojector), welke een fraai en aantrekkelijk beeld gaven van het K. L.M.-bedrijf en haar reizen binnen onze landsgrenzen en daarbuiten. De heer Vi ruly lichtte ze op vaak geestige wijze'toe. Het was een waardig slot van deze „lucht- vaartavond" en zeker stemden alLen vol komen in met de woorden van dank, waarmee we ons aan het slot tot de heer Viruly richtten. VLASBOUW OP TEXEL. Men schrijft ons: Wie het land eens heeft doorgereisd en de vlasbouw bestudeerde, moet tot de ontdekking komen, dat deze tak van de landbouw hier op allerlei wijze beoefend wordt. Op Texel teelt men vlas, dat men, als het half kan, van de schelfjes at ver koopt, soms terwijl het nog groeit ot juist rijp is om te trekken. Overhouden en repelen (van het zaad ontdoen) is hier de gewoonte niet. Is het vlas te verkoo pt n, dan gaat 't direct na de oogst weg. In. Groningen, waar zeer veel vlas wordt ver bouwd, bewaart men het vlas meest 'tot volgend voorjaar; het wordt in groote schuien geborgen, waar het 's winters gerepeld wordt. Is de prijs te laag, dan verkoopt men in geen twee, drie jaar. In Zeeland, op de Z.-Holl. eilanden en in de Biesbosch loopen de methoden zeer uiteen. De een bewaart, de ander scheept direct at. Dat hangt met de markttoe- stand samen. In de niet genoemde provin cies is de vlasbouw van geringe be tee ke rbs. Inmiddels wint de meening veld, dat groote waarde moét worden toegekend aan z.g. geselecteerd vlaszaad, dat immers een aanmerkelijk hooger opbrengst geeft. We kunnen daarom nauwelijks met ge noeg klem aanraden vlaszaad te koopcn plombe en certificaat. De vraag naar best blauv. bloeiend vlas neemt toe. Houdt ook daarmee rekening. ,Tot m{jn 50ste jaar mankeerde ik nooit iels, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanuallen mijn leven te ver gallen. Jteeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van m(jn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te U. ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfralddel bij Uheumutiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten: 62y$ ct. en f 1.04 FEESTAVOND ZWEMVEREENIGING. Men schrijft ons: 21 Maart nadert met rassche schreden. Er wordt hard gewerkt om van die feest avond iets biezondiers te maken. De be zoekers wacht een non-stop-avond. Alle nummers worden zonder tusschenpauzes afgewerkt en de zoo gewraakte verlotin gen worden op die avond niet gehouden. Enkel zal de trekking van de nu reeds verkrijgbaar gestelde loten plaats hebben. De voor de verloting beschikbaar ge stelde prijzen ot opgaven daarvan wor den gaarne aangenomen door BOEKH. PARKSTRAAT. Het bestuur "Tioopt 'Za terdag vele namen van gevers te publioee- ren. Programma's, tevens bewijs van toe gang, zullen nog deze week worden aan geboden. SPORTNIEUWS Texel 2 is er niet in geslaagd Oudesluis de noodzakelijke nederlaag toe te brengen; zelfs werdien onze jongens met 6—3 afgestraft. Dit hadden we aller minst verwacht. De verdediging, waarin we een stevig vertrouwen hadden, was geheel uit vorm, zoodat O. spoedig 3—0 voorsprong had. De rust ging in met 3—2. Na de hervatting nieuwe aanvallen der gastheenen. Verandering in het elftal, bui ten de aanvoerder om, zorgde er voor, dat het onderling verband er niet beter op wend. Jammer, maar nu volgend jaar opnieuw geprobeerd. Goed trainen en blijven trainen. Texel 3 sj>eelde tegen Tex. Boys. Vooral voor de rust werd door beide partijen flink gewerkt. Om beurten zien we de voorhoeden aanvallen, waarbij dient opgemerkt, dat de B's iets beter speelden. Na een halt uur weet T. uit een snelle aanval, die moeilijk kon worden afgeslagen dé leiding te nemen. Met en- enkele snelle rennen antwoorden de gas ten, die spoedig gelijk wisten te maken, als een voorzet van links niet goed wordt weggewerkt en de rechtsbinnen prachtig onhoudbaar inkogelt. Dan komt de rust. In de 2e helft is B. meester van het ter-j rein en moet T. alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. De B's weten hun meerderheid door nog slechts écn doelpunt uit te drukken. In het laatst tukt het bij Texel even beter en zien we enkele gevaarlijke momenten, maar door slecht schieten gaan een paar goede kansen verloren. Dan onderbreekt C. onze 6ack, een aanvat'. 'Hij plaatst de bal ver naar voren, Klaas werkt zich keurig langs de baks en met een snelle ren en goed schot maakt hij gelijk 22. In deze stand komt geen verandering meer en kreeg T. een klein beetje ineer dan het rerdiende. Intusschen zagen we toch, dat er pd flinke vorderingen gemaakt worden. Dick speelde in het doel een goede wedstrijd. Om 12 uur speelde A tegen C, met 1 —1 werden de puiiten broedérljjk gedeeld. Ook hier zagen we zoo nu en dan goed spel. Reeds, vrij spoedig weet A. de lei ding te nemen, als Hans snel opbrengt en een scherpe pass in het doel plaatst. De keeper grijpt mis en A leidt 1 -0. Dan onderneemt A eenige aanvallen, ook hier een sclverpe voorzet. Lolle zal uitloo- pen en I lenk terug spelen, hetgeen ge lukte, maar de keeper was al uit het doel en de partijen stonden weer gelijk. Om het winnende punt is hard gewerkt. Wel bleet A. te veel achter in het begin, maar dan gaat het toch weer om beurten. Lolle krijgt enkele zeer moeilijke scho ten te verwerken, maar hij maakt geen fout. Zon 'ag a.s. B tegen C en dan gaan we beginnen. Uitslagen te klas: Strandvogels - N.Nicdorp 1 I, SchagenDTS 43, B. K.C.—Andijk 3—1. Uitslagen NHVB 2 F.: Helder '4 Ou- deschikl 14, OudesluisTexel 2 6—3, ZeemachtM.L.D. Hedenavond trainen adsp. 'Gymn. lo kaal. Aanvang 7 en 8 uur. Texel 1 gaat Zondag naar HRC 2 om een oefenwedstrijd te spelen. Aan vang TIEN UUR. Texel 2 gaat naar H. R.C. 5 om de laatste uitwedstrijd te spe- len. Zie over het adsp. progr. Zaterdag. - Training. Gaarne ontvangen we me- dedeeling van bezwaar tegen het in plaats van Maandagavond op Donderdagavond trainen. Deze week wordt niet meer bij kunstlicht getraind. T. 1 Zaterdagmiddag baden bij Nic. de Graat. Aanvang kwart over twee. Komt zoo vroeg mogelijk. ZIEKENFONDS TEXEL. Vergadering in de Oranjeboom op 10 Maart. Aanwezig 40 Heden. Aan jaarverslag 1935 ontkenen we: De financ. toestand bleet slecht. De over eenkomst met tandarts Ten Hooi werkte tot volle tevredenheid. Tot secr. werd ge kozen, wegens bedanken door P.Sluis- man, Jac. Buis Jz. EEN FONDS VOOR HEEL TEXEL. Er had een vergadering plaats ondier voorz. schap van dr. C.Eggink (bestuurs lid Mij. Bevordering Geneeskunst) met alle huisartsen, bestuursleden van die 3 Texelsche fondsen. Doel: te komen tot een tonds voor Inet HEELE eiland. Door dat deze poging van buitenaf wordt on dernomen, aldus de secr., zal ze vermoe delijk lukken. De Mij., waarbij de drie fondsen aangestoten zijn, acht één fonds beter. De contributie zou 25 ct. per week worden, waarvoor alles verkregen zou worden wat tot nu bereikt is. Dit zou voor ons tonds een verlaging beteekenen van twee ct. j>er lid per week. De verga dering sproot voort uit ons verlangen naar verlaging der huisartsen tarieven, artsentarieven. LEGAAT. Door wijlen mej. H.Bakker, gewoond hebbende te Oosterend, is aam ons fonds, tezamen met ziekenfonds Oos terend, Witte Kruis, Wijkverpleging en Gesticht voor Weldadigheid, 9.56.07 H.A. land gelegateerd, ieder voor een gelijk deel, vrij van successie. Van dit land heeft Jac. Roeper Jacz. levenslang het vruchtgebruik. Het is in dank aanvaard. Een voorbeeld, dat navolging verdient. VERPLEGINGS-fonds: In 1935 heb ben 91 personen 'totaal 1676 dagen in een ziekenhuis doorgebracht. In sommige gevallen "genoot een lid elk jaar voor 1200,— aan specialité's. Voor zoover dit blijvende gevallen zijn, werd dit bedrag beperkt tot f 10,per kwartaal. Het ledental liep in 1935 op van 2916 naar 3029 (88 niet-betalenidem). Nieuwe leden 291, waarvan 63pas geboren; ver trokken 69, bedankt 43, overleden 17, ge schrapt 49. REKENING: Contributies 1 32428,47;- terugbetaald 11197,02; rente 137,79;to- taal 133663,28. Uitgaven: huisartsen en tandarts ont- v'ngen f 19603,30; penningen, en bodes 11310,specialisten en verstrekkingen 17675,69; verpleg.tonds 15131,45; onkos ten 1125,69. Totaal uitg. f33846,13. Na- deelig saldo 1935 1 128,85. Er was nog e.nig kasgeld, zoodat het tonds nog niet met een tekort worstelt. Met 26 van de 40 stemmen werd in de yacature-commissaris de heer A. de Wijn benoemd. Met 33 van de 39 stemmen werd besloten voortaan de be-, stuursledcn door de alg. verg. te doen be-< noemen en niet meer door de commissa rissen (zie ook volgend nr.) DE COCKSDORP. V/INTERCURSUS. De Cocksdorp en Eierland. Zafendagavona 8.15 uur spreekt in ho tel De Hoop Dr. J. Valkhoft, uit Am sterdam, en wel, op verzoek van de cur sisten, over de staatsinrichting van Neder land.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5