Tegen hoofdpijn neem 'n "AKKERTJE Groenbemesting II idoor IR. G. LIENESCH, Rij kslandbouwcon sulent. III. BASTERD-LUCERNE. Een andere groenbemester, welke m.i. het best gelukt als hoofdgewas en juist op perceelen, waar lupine niet in de le plaats thuis is (dat zijn kalkrijke, droge gronden) is de z.g. basterd-Iuoerne. Gezaaid op b.v. 25 cM., heeft men daarvoor noodig ongeveer 25 K.G. zaai zaad. Men zaait dit gewas als grond- verbeteraar graag op die peroeelen, waar men met klaver niet veel sucoes ver-, Wacht. Dit is geen bezwaar, indien men er om wil denken, dat dan le het land goed onkruidvrij is ge maakt vóór het zaaien der lucerne; 2e men een goede zaaitijd kiest, b.v. mooi vochtig weer in begin Mei; 3e machinaal wordt gezaaid. In hetzelfde jaar van uitzaai krijgt men dan nog één goede snede voor hooiwin- ning, terwijl men er verder om moet den Ken, het gewas niet te kort gesneden) de winter in te laten gaan (dus 20c.M. lang in de herfst). Men iheeft rassen-i keuze uit Alt-Frankische, Hongaarsohe; Grimm. Deze zijn allemaal wintervasten geven ook goed. Als meerjarig gewas is net een beste bodemverbeteraar en goe de stikstofverrijker. Het zaad ENTEN met reincultuur komt de aanslag, de opbrengst en de eiwitrijkdom van het gewas zeer ten goede. Lucerne lijdt aan vervuiling door gras; daarom sterk eggen in het voorjaar en niet te lang aanhouden, b.v. na drie of vier jaar ombouwen. Graszaad mede in zaaien kan wel, maar verdringt op de duur de lucerne. Het luoernchooi is best, maar is llets zwaarder verteerbaar dan klaverhooi. ROODE KLAVER. Onze belangrijkste groenbemester is de klaver en wel vooral de roode klaver. De beste rassen zijn onze inlandsche variëteiten, waarbij het niet zooveel uit maakt, welk ras men neemt. Uitzaai steeds onder dekvrucht, ge woonlijk granen, maar ook vlas. Gebruik van klaver past beter in de vruchtwisseling dan b.v. lucerne, terwijl de klaverstoppel ook over uitsteken-1 de kwaliteiten beschikt. Evenals bij luoerne staat ook hier het dubbele doel voorop. Tegenover luoerne heeft de roode klaver m.i. nog wel en kele voordeelen, zooals liet feit, dat zij beweiden heel goed verdraagt onder ver schillende weersomstandigheden. Verder is een voordeel de betere verteerbaarheid, van het Ihooi en het beter verdragen van koud en nat weer dan luoerne. De op brengst laat op geëigende peroeelen ook weinig te wenschen over tegenover lu oerne. Het is dan ook niet zonder meden* dat de roode klaver zich zoo goed hand» ha aft. De ZIEKTEKANSEN zijn zoowel voor lucerne als klavers gelijk te achten. De roode klaver mag echter niet zoo gauw op zichzelf volgen als de luoerne. Wel bevat luoernehooi altijd meer aséh- bestanddeelen. Als groenbemestingsge- was wint luoerne liet, doordat ze meer-, dere jaren op eenzelfde perceel blijft; als voedergewas staan beide gelijk. DE BEMESTING moet gezocht wor den in de richting van voldoende P2 05 en kalizout (300 K.G. per H.A.). Stikstof kan tijdelijk wel iets geven, voordeel brengt dit niet, omdat daardoor de-eigen stikstofverbinding minder intensief wordt aangepakt (luxe consumptie) De wintervastheid van roode klaver laat nog wel eens iets te wenschen over; bij de witte klaver is dit beter in orde. De witte klaver neemt met minder goe de perceelen genoegen, geeft ook min der opbrengst. Voordeel is, dat de witte klaver beter droogte verdraagt, een pri ma weidegewas is, maar niet zoo diep wortelt als de roode klaver. Toch kari het een uitstekende structuurverbetering in <te hand werken. Ook nogal zouthou dende gronden zijn geen beletsel voor de witte klaver (zie de Wieringermeerpolder) Er is bij de witte klaver een grooter aanpassingsvermogen voorhanden dan bij de roode klavers. Voor zaadwinning zijn die droge jaren en de 2e snede wel eenss heel geschikt (in natte jaren minder bloemhoofdjes en meer stengels) Zoowel witte als roode klaver warden meest breedwerpig gezaaid, ongeveer 10- a 15 K.G. per H.A. Witte klaver, gemengd met basterd kla ver, levert een zeer goede groenbemesting. (Groninger methode is wel: le jaar vlas, 2e jaar witte klaver-weide met de kar- wij en na uitploegen van de klaver in 3e jaar de karwij) Hier ivomdt, naar ik meen, nogal eens luoerne als onder vrucht gezaaid; bij niet te zwaar strooi en stijve gewassen gaat het soms wel. goed, maar vaak ziet men wat fijne plan ten en bij hokken van het gewas gauw plekken. (Slot volgt.) De nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt door iedereen geroemd om haar verras send snelle werking bij hoofdpijn en migraine. Prettig innemen, smaakloos, géén maagstoornissen. Ongeëvenaarde werking tegen kiespijn, zenuw pijn, onbehaaglijkheid, slapeloosheid, „kater". Ook bij gevatte kou, koorts, griep en influenza. Buisje met 12 stuks 52 cent. Metalen zak-elui met 3 stuks 20 cent. VOERB1ETENZAAD. In het Ned. Landbouwweekblad van 6 Maart geeft dr. W.J. Franck, Wagenin- gen, de raad uitsluitend voerbietenzaad van gewaarborgde afkomst en kwaliteit te koopen. Koopt, zoo beveelt hij met nadruk aan, uitsluitend te velde gekeurd en op par tij goedgekeurd voerbietenzaad. Het uit zaaien van nabouw bietenzaad is en blijft volgens dr. Franck onmoodig risico. Koopt uitsluitend voerbietenzaad onder N.A.K.-pIombe. Dan zijt ge zeker origineel zaad van het gewenséhte ras te ontvangen. MARKT VOOR T.B.C.-VRIJ VEE. Het Bestuur van de Vereen, tot Be strijding van de t.b.c. en van andere ziekten in Z.-Holland besloot Dinsdag 21 April a.s. een markt te houden van t. b.c.-vrij vee en wei* op "het Veemarkt- terrein te Rotterdam, waarvan voor dat doel een gedeelte speciaal wordt gere serveerd. Waar de vraag naar T.B.C.-VRIJ vee vooral de laatste tijd belangrijk is toe genomen, is het zeer waarschijnlijk, dat een dergelijke wijze om het overtollig vee at te zetten een bevredigende oplos sing zal geven voor deze kwestie. Vraagt inlichtingen bij de plaatselijke secretaris. VOOR DE VROUW. GOEDKOOPE PATRONEN. A 154. Geknipte patronen verkrijgbaar a 25 ct. voor bovenwijdte 88 en 96 c.M. Noodig 3,50 M. stof van 100 c.M.. breed. A 155. Voor bovenwijdte 92 en 100 c.M. Noodig 3,20 M. stof van 130 c.M. breedte. A 156. Voor bovenwijdte 84 en 96 c.M. Noodig voor de rok 1,60 At. stot van 80 of 90 c.M., voor het jasje 1,20 stot van 1,40 c.M. breedte. Voering 1,80 M. van 70 C.M. breed. NUTTIGE WENKEN. Een vettige kraag kan met een doekje, gedrenkt in waschbenzine, gerei nigd worden, (niet bij vuur komen.) De snaren van een tennisracket moe ten van tijd tot tijd met daarvoor in de handel zijnde olie behandeld worden. Ver der moet zoo'n racket in een „pers" wo|r- den weggeborgen. De rand van een vilten hoed kan weer in model worden gebracht door hem boven de stoom van kokend water te houden. Zwarte glacé's met vlekken? Berg ze een tijdje weg in een goed gesloten bus, waarin een paar stukjes zout van hertshoorn zijn gelegd. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Favoriet, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 VRIJZ. DEM. BOND. In het verslag van de lezing van de heer E.Geerts (Haarlem) in de hier voor ide Vrijz. Dern. Bond gehouden propag. vergadering, schreven we o.a. „Ook op godsdienstig gebied zijn wij (Vrijz. Dem.) vrijzinnig; we staan tegen over de ortnodoxe levensbeschouwing". Om misverstand te voorkomen ver zoekt de heer Geerts ons nog het vol gende te willen opnemen: „Door liet woord vrijzinnig stellen we ons op het standpunt', dat de vrijheid van gedachten uiting hooggehouden moet worden en dat elke poging om daaraan te tornen met kracht moet worden gey weend, terwijl het verder inhoudt, dat 't staatkundig beleid niet gebonden mag zijn aan eenig kerkelijk of ander dogma. Bij de Vrijz. Dem. Partij is dan ook plaats voor ieder, die de Vrijz. Dem. be ginselen onderschrijft, onverschillig wel ke zijn godsdienstige overtuiging is. „De beteekenis van het begrip Vrij zinnig is in politieke zin niet gelijk aan de beteekenis van dit woord, .wanneer het over de vraag der godsdienstrichting gaat. In godsdienstige zin staat de Vrijzinnige tegenover de Orthodoxe. In een vrij zinnig-godsdienstige organisatie is de or thodoxe niet op zijn plaats. „In de Vrijzinnig politieke partij daar entegen is ook voor de orthodoxe plaats wanneer deze het met de politieke op-, vattingen eens is". BESTUUR AFD. TEXEL H.B.G. Naar men ons meedeelt is het bestuur van de afd. Texel van het H.B.G. thans als volgt samengesteld: S. J. Flens, voorzitter; N. Schermer, secretaris; P. Dalmeijer, penningmeester; J. G. Kooiman, P. Keijzer en J. G. van Leeuwen, commissarissen. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 10 Maart: 312 Kg. vereen, wulken; 14S Kg. vrije wulken; 348 Kg. vrije garnalen. 1> Maart: 175 Kg. vrije wulken; 323 Kg. vrije garnalen. 12 Maart: 320 Kg. vrije garnalen; 191 Kg. vrije wulken; 329 Kg. vereen, wulken. DE COCKSDORP. DANK. Nu de cursussen en het Leeszaaltje zijn gesloten, betuigen alle bezoekers hun wel gemeende dank aan de dames en de hoe ren, die zooveel tijd en moeite hieraan besteed hebben. Ook dank aan de Texel- sche Courant, voor de bereidwilligheid, waarmee de kolommen voor ons ontwik kelingswerk zijn opengesteld. (Ingez.) DE KOOG. ZAKENNIEUWS. Vlas' Warenmagazijn alhier zal een belangrijke uitbreiding onder gaan. De etalageruimte zal worden vergroot, ter wijl de bestaande etalages anders zullen worden ingericht. Achter het pand zaJ een woonhuis bijgebouwd worden. De ver- eischte bouwvergunningen zijn reeds be komen. ONDER SLOOPERSHANDEN. De boerderij van de heer R.Dalmeijer alhier wordt gesloopt. Ze was geheel in Texelsche bouwstijl opgetrokken en da teert van p!m. 1690. Ruim 100 jaar is zie in het bezit van de familie Dalmeijer ge weest. Zij kocht de boerderij destijds van de heer J.Schrama. De 'hoeve $aT nu plaats moefen maken voor twee win kelhuizen, een voor de heer DDros en, een voor de heer C.Visser, resp. voor warenhuis en slagerswinkel. OOST. VISSCHERIJ. Men is ook hier weer aan het haring- visschen. Gebr. P. hebben hun kommen uitgezet aan de boorden van het Eierlamd- sche Gat. De opbrengst was echter nog niet loonend. Aan de Schanserwaard bij Oudeschild wondt echter ook nog onvol doende haring gevangen, terwijl er te Wieringen nog onvoldoende haring wordt aangebracht. S. CURSUS VOOR DAMES. De in het gebouw van de vroegere o.L school gehouden cursus in knippen, ver stellen, naaien, enz. is Vrijdag beëindigd. De lessen, gegeven door mej. Klimp, heb ben goed voldaan; ze werden door een vrij groot aantal dames bezocht. Door mw Daalder - Zutphen werd met een toe passelijk woord aan mej. Klimp een sou venir aangeboden. Mej. Klimp heeft 't in dank aanvaard en sprak daarbij de wensch uit, dat de cursisten van de les-i sen veel profijt zouden mogen trekken. Op nader te bepalen datum zal een cur sus „koken op z'n voordeeligst" worden gegeven. Hiervoor komt een andere on derwijzeres. Reeds heeft zich voor deze kookcursus een aantal dames opgegeven. 4 Wij belasten ons met liet plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlaindsche bladen. Geen prijsverhooging. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2