Ule Nieuwe Texelsche Courant o. 5034 49ste Jaargang Woensdag 25 Maart 1936 Van week tot week EERSTE BLAD. Van zwemmen gesproken. Texelsohe Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer uur later.) 27 28 29 30 3' 1 2 April 11,33 0.13 0,52 1,36 2,39 4,01 5.24 LICHT OP RI|WIELEN en RIITUIGEN 6.52 msta koi BLOEMBOLLEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat ingevolge de Algemeene Politieverordening dezer gemeente de ge bruikers van gronden binnen de gemeente verplicht zijn: a. de op die gronden te veld staande narcissen waarvan de bollen naar duide- delijk zichtbare uiterlijke verschijnselen zijn aangetast door maden van de Groote Narcisvlieg, uit den grond te verwijderen vóór de maden buiten de bollen getreden zijn b. te zorgen, dat in de bollen van nar-' cissen, verwijderd uit gronden bij hen in gebruik, de ontwikkeling van maden van de narcisvlieg onmogelijk is. Van het verbod onder a, kan door Bur gemeester en Wethouders ontheffing wor den verleend, indien de gebruiker van den grond ten genoegen van Burgemeester en Wethouders aantoont, dat door de be handeling, welke de bollen hebben onder gaan, de daarin aanwezige maden van de Groote Narcisvlieg gedood zijn. Aan het bepaalde onder b kan worden voldaan o.a. door de bollen in stukken te snijden, alvorens ze weg te werpen. Overtreding kan worden gestraft met geldboete van ten hoogste f 300, of hech tenis van ten hoogste twee maanden. Texel, 20 Maart 1936. Burgetn. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. doo aran iteit ge ZATERDAGAVOND SPANNENDE DAGEN. Het zijn spannende dagen, welke de we reld die laatste weken beleeft. Met allei macht moet ze trachten haar evenwicht, dat verloren dreigt te gaan, te bewaren. Er ziijn ook factoren genoeg, die on rust en zelfs angst kunnen wekken: Te Londen vergaderen de mogend heden dag en nacht. De Frapsciien hebben htm fortengordel langs die Duitsche grens be zet met versterkte strijdkrachten. Mach tige afdeelingen van het wapen der tanks zijn aan de Fransche kamt van de Duitsch- Fransche grens samengetrokken. In Bel gië volgt de generale staf van uur tot uur de politieke gebeurtenissen en zijn de re&erveoffieieren gewaarschuwd om te allen tijde gereed te zijn. Italië heeft nog weer 260.000 man onder de wapens ge roepen. Engeland zet nog meer spoed achter zijn wapening. In het Engelsche parlement doet de regeering mededeeling mmmé m js - FRANCOIS PONCET. De Fransche Gezant te Berlijn. van een krachtsinspanning voor de ver sterking van de luchtvloot, welke die uit de oorlogsjaren nog ver overtreft Het personeel van de luchtvloot is reeds tot 25.000 man versterkt en men zal verder daarmede doorgaan. Machines werden nu gebouwd met een snelheid van tegen de 500 K.M. per uur, de snelste, die eenige militaire macht ter wereld bezit. In de drie komende jaren zal de Engelsche in dustrie meer vliegtuigen afleveren dan in alle 17 jaren sedert de oorlog het ge-, val was. En reeds in 1935 had de Brit- sche productie die van de Vereenigde Staten geëvenaard. Met dat al vernam men geen cijfers betreffende liet aantal der ontzaglijk snelle jagers en de bonv» menvverpers van ongekende eigenschap pen. Want weer is de gevaarlijkste vorm van wedstrijd in wapening aan de gang, de geheime wedijver, waarbij ieder op verrassingen van de ander voorbereid moet zijn en tracht, die bij voorbaat te overtreffen. Amerika ziet niet spanning en niet zekere afkeer, alsmede met de gewone hoogmoed tue bij het tafereel, dat Europa op liet oogenblik biedt. "Wie dat alles aanziet en aanhoort, moet zich uitermate onbehaaglijk gaan voelen in deze toch r^pds zoo verwilderde vviei retd, die haar zelfvernietiging schijnt te gemoet te willen gaan. De dreigende be richten en de proclamaties, die ons uit het Verre Oosten bereiken en die in waarheid veel ernstiger nog zijn, dain al het Europeesche spektakel bij elkaar, wor den er voor het oogenblik door over stemd. Zoo zien de dingen er nu in onze buurt uit. Maar in werkelijkheid is dit alles nog niet zoo gevaarlijk als het lijkt In vrees zijn de diplomaten te hoop ge- loopen, te Parijs, te Londen. Maar zij schijnen deze keer de kop ervoor te will- Ien houden. STRAATSBURG. Gezicht op de Fransche stad Straats burg (Fransch sinds 1919), bij welke stad in verband met Hitler's besluit van 7 Maart omvangrijke veiligheidsmaatrege len zijn getroffen. De bezetting van het Rijnland en in het bóezonder de ophet, waarmee het be sluit daartoe werd aangekondigd heb ben niet liet minst groote onrust ge wekt. Ook ons land heeft daarvan zijn deel gekregen. Tal van gezinnen leven voortdurend min ot moer "in angst voed de „komende oorlog". Soldaten, .die in dienst worden gehouden en vooral dege nen, die uitgezonden zijn om een of an der punt te bezetten, verkeenen in de vaste overtuiging, binnenkort de dood onder de oogen te moeten zien. Het kaï-> imeerende woord van de Minister-Presi dent, Minister Colijn, heeft er ongetwij feld veel 'toe bijgedragen, de maat van, onrust niet te doen overloopen. Maar een volkomen geruststelling is niet verkre gen, deels omdat de angstigen meenen, dat dergelijke kalmeerende woorden ook in tijden van werkelijk gevaar worden ge sproken deels omdat dagelijks nieuwe toevoer van onrust aan de markt komt: „FLandin kijkt boos" „Eden lijkt niet gerust" „Duitschland verontwaardigd" „België ontstemd". ANGST IS BESMETTELIJK. Angst is besmettelijk. Dat is te be denkelijker omdat thans het grootste en waarschijnlijk het eenige gevaar juist ligt in de vrees; vrees voor aanvallen van an deren; vrees voor vermindering van vei ligheid. Iedere mogendheid zal, als het mogelijk is, liefst de oorlog vermijden'. AJlen hebben daarbij het grootst moge lijke belang. En afgescheiden van alles zou thans een oorlog tusschen de Wes- tersche mogendheden bovendien de we- ST.-JAMES PALACE. in dit gebouw te Londen wordt in de ze dagen door de leden van de Volleen-' bondsraad met Duitschland vergaderd. Moge de uitslag in het belang van de wereldvrede zijn. reldmacht van het blanke ras in groot; gevaar brengen in liet biezonder in Qost-Azië. Men kan er zieker van zijn, idat met name Engeland die gevaren niet uit het oog verliest en er niet aan zal denken zich daaraan bloot te stellen ter wille van vraagstukken, die, hoe gewich tig ook, toch niet rechtstreeks de levens belangen van bet Britsche rijk en zelfs volgens de Haagsche Post niet van de overige volken bedreigen. OORLOG KOST SCHATTEN. Daar komt bij, dat de mogenheden alle zóó onder schulden en financieele moeilijkheden gebukt gaan, dat geen ba rer zich de luxe van een millioenen verslindende oorlog kan veroorloven. Ja, als zij aangevallen worden, zullen zij zich natuurlijk tot het uiterste verdedigen maar een oorlog beginnen, zonder er toie gedwongen te zijn, zou onder de huidige omstandigheden voor bijna iedere mo gendheid aan waanzin grenzen. In het biezonder geldt dit juist voor Duitschland, dat door velen thans bet meest wordt gevreesd. Meer dan eenig ander land heeft dit Rijk er belang bij, oorlog te vermijden. Zijn toestand en innerlijke kracht staan thans in verschillende op dichten ver ten achter bdj die van 1914., Een voordeel van niet te onderschatten beteekenis voor Duitschland is de concen tratie der leiding, de eenheid en toewij- ding voor zoover die uit de bladen blijkt waarmee alle krachten er in dienst van de verdediging worden gesteld. GEREED VOOR OORLOG In materieel opzicht is Duitschland nog verre van gereed voor een nieuwe we reldoorlog. Dit kan in meerdere ot in mindere mate van alle mogendheden wor den gezegd. Moderne oorlogstechniek stelt zulke enorme eischen, dat binnen afzien bare tijden volgens de militaire medewer ker van de Haagsche Post geen enkel rijk er in slagen kan, de schier eimdelooze voorraden te verzamelen, die het oorlogs monster behoeft om zijn vernietigend werk te kunnen uitvoeren. Die eischen zijn, vergeleken bij 1914 nog veel om-' vattender geworden. En zij nemen nog dagelijks toe, zoodat het te betwijfelen is, ot ooit volle gereedheid zal worden be< reikt. Zelfs in 1914 waren de voorraden en de oorlogsindustrie in geemendeele op gewassen tegen de behoefte. Hoe zou den zij dan thans de zoo sterk gestegen behoefte kunnen bevredigen In het bie zonder geldt dit juist voor Duitschland omdat dit Rijk na de oorlog vrijwel alles, wat het bezat op het gebied van wape ning heeft moeten inleveren en het daarna vele jaren lang ot niet of slechts in het; geheim en idus slechts in beperkte ma/ te, aan het inhalen van de achterstand, heeft kunnen arbeiden. Bovendien zijn uitgestrekte deelen van het vroegere Rijk met de grondstoffen, die voor de oorlogs industrie het meest benoodigd zijn, los gescheurd. En het geld om deze te koo- pen is, hoewel armoede Duitschland zich ook voor de bewapening getroost, tenslot te toch nog schaarsch. Door gebrek aan grondstoffen, aan geld, aan „korenschu ren", aan een oogst te velde, aan even-i redige wapenvoorraden staat Duitsch land er nu heel wat minder gunstig voor, Waar het op oorlogvoeren aankomt, dan in 1914. DUITSCHLAND's AFZONDERING. Ook politiek verkeert Duitschland in een veel ongunstiger toestand: Het is nu volkomen geïsoleerd en omringd door tegenstanders. Zelfs Polen, dat in de laatste tijd toenadering toonde, zal ver moedelijk wel zijn afgeschrikt door de bedekte bedreiging voor de toekomst, die in Hitler's redevoeringen lag opgesloten. Het is niet geheel zeker, óf al die tegen-' standers bereid zouden zijn, om eventueel b. v. op het sein van Frankrijk een aanvalsoorlog te beginnen. Van Rusland wordt dit door velen aangenomennaar het daarbij heet, zou liet op deze wijze de invloed van het bolsjewisme in Euro pa willen uitbreiden. Van de overige met Frankrijk -verbonden rijken staat in elk geval Vrijwel vast, dat zij dat land /uilen helpen ingeval Duitschland tot de aanval mocht overgaan. Onder deze omstandig heden zou daarom een aanval van Duitsch hand veel' overeenkomst vertoonen met zelfmoord. Militairisten aan de andere zijde zouden wellicht gaarne zien,, dat Duitschland aldus liet hoofd in de strop stak. Wellicht is dergelijk verlangen niet geheel vreemd aan de maatregelen, welke laan die zijde zijn genomen om ue reeds zoo sterke tortien'in ie aa^i de grens nog te versterken: bij de militairisten zou daar de wensch de vader van de gedachte kunnen zijn. Maar dat is in ieder geval, nog heel wat anders dan zelf een aanval te beginnen, waarbij de positie in alle op zichten veel ongunstiger zou zijn, o.a. doordat de belangrijkste hulp dan naar alle waarschijnlijkheid achterwege zou blijven. „OORLOGSKANS HEEL GERING". Zoo i s dan, ondanks de onrust, o.i. de kans op een West-Europeesche oorlog ten hoogste nog maar heel gering. Én indien het tegen alle verwachting in toch daartoe mocht koinen, dan is er nóg alle aanleiding om te verwachten, dat ons land niet zal worden misbruikt. Duitschland heeft dan alle krachten noo- dig om zich naar alle zijden te verde-i digen, terwijl Frankrijk en België geen reden hebben, een groote omweg te gaan maken, nu zij immers hun aanval, recht vooruit kunnen baseeren op een sterke fortenlinie. De raad van de Minister-Pre sident aan zijn landgenoofcen om rustig te gaan slapen, was daarom, zoo besluit de Haagsche Post, die we citeeren, niet alleen goed gemeend, maar ook goed gefundeerd. Eventjes een duikje ncuien In het frissche koele nat, Met een plons, waarbij het water Meters in de hoogte spat. 't is een wondere verkwikking, 't Is een kostelijk medicijn, 't Is een zenuwsterkend middel Voor een ieder, groot en klein. Maar wat zeg je daar, m'n vrindje Durf je niet in het nat te gaan Zijn er dan toch heusch nog menschen, Die de zwemkunst niet verstaan Zijn er dan toch heusdh nog lieden, Die bekennen moeten: „Neen" Die, als zij te water tuim'Ien Aanstonds zinken als een steen Die nog alsmaar zoo halstarrig Tot het droge zijn geneigd En die werkloos moeten toezien, Als voor anderen onheil dreigt 't Is toch nauw'lijks te gelooven. Roekloos is het, buiten kijf: IEDEREEN moet, dunkt mij, streven Naar behoud van 't veege lijf. P.S. Gij zijt toch reeds Lid of dona teur van de Texelsche Zwem-ver- eeniging? OOSTEREND KERKNIEUWS. Men schrijft ons: Door de Geret. Kerk H.V. alhier werd voor de tweede maal beroepen Ds. Kok (van Nijemirdum). De kerk kreeg hiervoor toestemming op de classis-vergadering van deze Ker ken, welke vorige week gehouden werd. Ds. Kok dient de gemeente van Ooster end reeds geruime tijd als consulent Het feit, dat deze predikant voor de tweede maal beroepen werd, bewijst wel wel, hoe zijn werk hier gewaardeerd wordt. Zooals bekend volgt na een twee de beroep meestal aanneming, daar be zwaren, die de eerste maal aanwezig wa ren, dan zijn weggenomen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1