2^ 'n Lekker kopje koffie is van ouds Notaris Muider ASPmiM kribben, ruiven, voerbakken, huisje met erf {fêt vast cfe p&Mtuyek MET DR. VAN DER SLEEN OP REIS. De 7.aal van hotel Texel was zeer goed bezet, toen Dr. Van der Sleen daar Zater- dagavond een allergezelligst verhaal deed over zijn reis door het binnenland van Sumatra, welk verhaal zoo vlot en onder houdend werd verteld en met zoo interes-i santé lichtbeelden (vaak gekleurd) en films werd toegelicht, dat deze avond zeker aan de verwachtingen beantwoord heeft. In zijn inleiding sprak Dr. Van der Sleen zijn voldoening uit over het groot aantal personen, dat aan zijn invitatie gevolg had gegeven. (Het is onjuist te veronderstellen, zooals er deden, dat deze avond door de Texelsche Crt. zou zijn georganiseerd.) Wel hebben we ons, op Dr. Van der Sleen's verzoek, met de kaartverkoop en plaatsbespreking, belast. - Red.) Dr. Van der Sleen heeft in 1929 per boot en in 1935 per vliegtuig een reis naar Indië gemaakt en beide koeren Su matra bezocht; de eerste keer drong hij in het binnenland door van Padang, aan, ide Westkust, uit; de tweede maal vloog hij, na aankomst per Douglas te Batavia, naai' Palembang en vervolgens per drle- motorige Fokker naair Djanlbi. Van deze plaats uit, gelegen midden in een rijk petroleumgebied, ging de reis deels per „uitgeholde boomstam" over de vaak woeste bergstroom met talrijke stroomver snellingen, dieels te voet door het oer woud met zijn weelderige plantengroei, zijn merkwaardige bloemen, zijn hooge boomen, zijn apen, bloedzuigers en an der gedierte. Een vermoeiende en lang durige reis was het, maar Dr. Van der Sleen vermoeide ons heelemaal niet; hij is een allerprettigst causeur, die zijn toe hoorders weet te boeien van A tot Z. Hij, heeft al vier werelddeelen bereisd en zijn oogen overal goed de kost gegeven. En wie verre reizen doeten een 'knappe bol heeft als Dr. Van der Sleen, moet dan wel succes hebben. Hij sprak ons van de rijkdommen van Sumatra, van zijn tabak, olie, rubber, pe per en niet in de laatste plaats over het goud, dat volgens betrouwbare gegevens, in ruime mate in het gebergte aan de bo venloop van de Batang Hari aanwezig moet zijn. De N.V. Sumatra's Goudmijn, gevestigd te Den Haag, waarvan Dr. Van der Sleen, naar hij meedeelde, commissaris is, heeft daar ihaar concessies. In de grijze oudheid reeds moet dit gedeelte van Su matra groote schatten gouds hebben op geleverd. De welvaart van de inheemsdhe bevolking in dit gebied, welke zich in de riviertjes nog geregeld met „goudwas- schen" bezig ihoudt, kan tevens met die bodemrijkdom in verband worden ge bracht. Spr. wijdde uit over de vroegere slaven handel op dit eiland en Over dë madht, van de Keizer van het Rijk van Palem bang, plm. 2000 jaar terug. In de tijd van Koning Salomo deden de zeevaarders, steeds de kust volgend, vijf jaar over de reis van Palestina naar Sumatra. Nu doen we er, van Holland uit, nog maar 5i/a dag over. Interessant is ai wat we te hoornen en te zien krijgen van de koffie-, rubber-, kina- en peperplantages, van tropische planten met bladeren van 5 M. lang en 1.25 M. breed, van de rotan, welke de inlander van zoo groot nut is bij de bouw van woning, brug, enz.; van de zeden en gewoonten der inlanders, van de verkeers moeilijkheden in het binnenland, enz. Het was >een avond, die op prettige wijze het nuttige aan het genoeglijke ver bond en zeker zal bijdragen tot liet we-i deroin betoonen van groote belangstelling wanneer Dr. Van der Sleen hier weer eens mocht optreden. In de pauze werd er gelegenheid gebo den tot het bezichtigen van een collectie leisherinneringen, door Dir. Van der Sleen uit Sumatra's binnenland meege bracht: sieraden, geweven kleedjes, goud erts, enz. Er was veel belangstelling voor. JSf -v- i «tart wa-W5 tV* VOOR ABESSINIE. Ook het Japansche Roode Kruis treft voorbereidingen voor het zenden eener ambulance naar Abessinië. FEESTAVOND ZWEMVEREENIGING. Men schrijft ons: Pen's Schouwburgzaal was aardig be zet, toen de voorz. van bovengenoemde Vereen., de heer C. Bakker, de avond met een kort woord van welkom opende. No. 1 van het jirogramma „Wij gaan zwemmen", dat we een praatje zouden kunnen noemen over het wederoprichtenf van de Vereen, en waarin de dames Et. Dros en T. Plaatsman en de heer P. Kik kert aardig spel gaven, sloeg al dadelijk in. Aan 't slot werden door 'n achttal dames eenige versjes gezongdn, op de piano begeleid door mej. M. Jonker. De meisjes-adsp. van de Gymn. Vereen, gaven onder leiding en toelichting van de neer Moerbeek, op zwembankjes een aar dige demonstratie van de schoolslag te zien. »Wij gaan naar Zandvoort", werd ge zongen door mej. E. Dros en de heer S. Langeveld. Oome Piet en tante Griet, de kinderen en een snops in flanellen pak, zorgden hierbij voor de figuratie. Een nummertje, dat er de stemming ook aar dig in bracht. Mw. Van der Meulen-Flens zorgde voor de begeleiding op de piano, evenals bij no. 4 Duo die la Norma v. Bellini 'n muzieknummer voor piston en bariton met pianobegeleiding. Jammer, dat door ziekte van de neer A. Vonk, de piston partij door de bugel moest worden ver vangen. Niettemin kweten de heeren S. Zijm en J. Dekker zich uitstekend van hun taak. Na de trekking van de verloting volgde het „Ballet". Een nummertje, dat zeker bewondering afdwong. De kleurige pak jes der dames op de zweefrekjes en de verlichting in de verschillende kleumen, droegen zeker tot het welslagen bij. No. 6 „Jan Oliebol", werd voorgedra gen door de heer L. Sok, van den Helder, die, evenals de heer P. Bagge, die „Haiw nesnaarde vliegdemonstratie" voordroeg, een daverend sucoes oogstte. Door meisjes-afd. (leidster mej. T. Bei- mes) en darmes der Gymn. werden hier na vrije oefeningen uitgevoerd, ge volgd door eenige standen, waarbij weer 't gekleurd licht het effect zeer verhoogde. Bewondering verdient zeker de correcte uitvoering. „Hoe onthouden ze al die ver schillende opvolgende bewegingen hoor den we naast ons vragen. En het moet ge zegd: Er is naast arm- en beenoefening, een flinke dosis hersentraining voor noio- dig, om zulke nummers uit te voeren. Het bleek ook nu weer, dat onze Gymn. over goede leiding en krachten beschikt. Ook de vrije oefeningen, door de hee- nen-afd., ingestudeerd onder leiding van ide heer C. Mets, dwongen bewondering af. Ook hier gingen denkenen doen samen. De heer Alb. Backer bracht aan het slot dank aan allen, die tot het slagen van de avond hadden meegewerkt. Niet het minst de gevers van de prijzen en de re^ dactie van de Texelsche Crt., die haar ko lommen belangeloos beschikbaar stelde. Het bal. onder leiding van Smidt's Band beëindigde dieze zoo goed geslaagde avond. We zeggen „goed geslaagd", want naar het bestuur meedeelde, kon er een batig saldo van f91.15 worden geboekt. En nu AAN DE SLAG, liefhebbers van de zwemsport. Geeft u op als lid of als donateur. Voor Oudeschild bij de heeren Alb. Backer en J. Blom; voor den Burg bij C. Bakken „Panorama", J. Bruin Wz., en G. J. Logman. Binnenkort houdt het bestuur een alg. vergadering, waarop het vele leden verwacht, en op welke vergad. „spijkers met koppen" kunnen worden ge slagen. Hoe meer leden, hoe grootscher de zaak kan worden aangepakt. „Lang leev' de Zwemsport, Zoo heerlijk en fijn". Zoo klonk het die avond. En zoo moge het ook zijn. De uitslag der verloting is als volgt: le prijs: etui gero zilmeta viel op lot no. 256; 2e pr. soeplepel 346; 3e fototoe stel 91; 4e kussen 125; 5e. wekker 257. Verder vielen prijzen op de nummers 92, 327, 338, 467, 108, 94, 408, 36, 239, 243, 299, 409, 394, 132, 63, 148, 190, 142, 406, 475, 31, 64, 164, 432, 472, 284, 440, 280, 177, 206, 129, 169, 298, 232, 486, 318, 156, 143. KINDERZANG. Op Vrijdagavond 3 April geeft de Vol'ksonderwij s-Kinderzangklasse haar tweedie uitvoering in dit seizoen en wel in Pen's Zaal. De aanvang is bepaald op acht uur precies, waarop het Bestuur gaarne met nadruk de aandacht vestigt, opdat deze kinderzang-avond niet later eindigt dan noodzakelijk is. Het programma is weer rijk voorzien; het vermeldt wel 25 nummers en belooft wederom veel goeds. Toegangsbewijzen zijn te bekomen aan de bekende adressen. Prijzen voor een te houden verloting worden gaarne door mevr. Mulder-Van Gelder in ontvangst genomen. TEXEL OP DE JAARBEURS. Naar de heer P. Febrmann, adni. van Mooi Texel, ons meedeelt, werd de stand met de maquette van Texel op de Utnecht- sche Jaarbeurs naar schatting door 14 a 15 duizend personen bezocht. Het aantal pensionaanvragen, dat genoteerd werd, bedroeg 682 tegenover 450 vorig jaar. De stand bevond zich op de 4e verdien ping en werd, naar de heer Fehrmann kon meedeelen, algemeen heel gunstig beoor deeld. Uitlatingen als „Kijk, daar heb je Texel nu!" bewezen keer op keer, dat het eiland een zekere populariteit geniet. Vo gelvrienden en andere natuurliefhebbers waren wel eens minder goed te spreken over de pogingen, welke Texel doet om nog drukker bezocht te worden. Zij vrees den hiervan nadeel voor Texels vogelstand en andere natuurschatten. De administra teur behoefde echter slechts te herinneren aan die woorden van een bevoegd beoor- deelaar als Dr. Jac. P. Thijsse, die er geenszins bang voor fs, dat Texels schoon onder de voet zal worden geloopen. Hoe meer natuurvrienden het eiland trekt, hoe sterker de drang om de schatten van dit eiland te beschermen. En Texel is heusch nog groot genoeg om vele gasten te kunnen ontvangen zonder fauna en flora geweld aan te doen. DEN HOORN. zal op 27 Maart a.s. des voorni. 10 uur publiek en contant verkoopen: voor den heer S. de |ager Cz. te den Hoorn driewielde kar, 10 kippen, enz. enz., zich bevindend op het land van verkooper. Na afloop zal in café Luodsmanswelvaren nog publiek worden verkocht voor denzelfde te den Hoorn, groot 1 are 22 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Betaling kooppenningen 27 April a.s. Bovenstaande advertentie had reeds in vorig nr. opgenomen moeten zijn. Adm. Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. Geen prijsverhooging. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Te» brengen ter openbare kennis, dat q 23 Maart 1936 bij hen is ingekomen ee verzoekschrift van de Spartvereeniginj Oosterend, gevestigd te Oosterend, o: verlof voor den verkoop van alcoholvrij dranken voor de navolgende localiteit» de lokalen der o.l. school te Oosterem staande aan Schoolstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekenin dezer bekendmaking kan ieder tegen h verleenen van dit verlof schriftelij bezwaren bij Burgemeester en Wethoi ders inbrengen. Texel, 23 Maart 1936. Burgem. en Wethouders voornoemt De Secretaris, De Burgenneester, JONKER. KAMP. Vulpenhouders en vulpotlooden i hebben we in groote sorteering voorhanden, ook in de prijs, welke U wilt besteden. I BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Een vakman, die „bij" wil blij- i ven, leest zijn vakblad. Vraagt i ons proefnummer en prijs. i BOEKHANDEL PARKSTRAAT. EEN MAL GEVAL. geheel onverwacht kan een ieder door spit overvallen worden, ledereen moet dan ook weten: Neemt: het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bondbuisjas v< 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van tabl. -

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2