TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Als lam geslagen! AKKERTJES Texelsche Berichten Oud-kapitein C. DuinkerLz. Gemengd Nieuws Woensdag 1 April 1936 De prijs per 100 eieren was over Maart 1.1. aan de P.T.V. Texel ruim 35 ct. hoo- ger dan over Maart 1935. Thans n.L f2.44 tegenover nog geen f'2.09 vorig jaar. UITSLAG AANBESTEDING. Door N.V. T.E.S.O. werd onlangs aan besteed het leveren van plm. 220 ton steenkolen, tusschen 1 April en 1 Juli 1936. Laagste inschrijver was de firma Bandsma, den Helder, aan welke de le vering gegund werd. ZWEMVEREENIGING TEXEL. Zaterdag werd het oude kleedlokaal van het land van de heer P. Dalmeijer naan de Schans vervoerd, om daar te worden opgebouwd. Spoedig zal hiermee een aan vang worden gemaakt. Een woord van dank komt zeker toe aan de heer F. Zegel Kz., die voor het vervoer zijn auto gratis beschikbaar stelde. DE REGEN IN MAART. De regenval in Maart beteekende op Texel niet veel vergeleken bij Maart in de voorgaande twee jaren: Maart 1936 11.5 m.M. Maart 1935 30.7 m.M. Maart 1934 57.7 m.M. De grootste hoeveelheid, in één etmaal gevallen, bedroeg 5.4 m.M., terwijl op 19 etmalen in het geheel geen regen viel. ESPERANTO. Op uitnoodiging van de Hillegomsche Esperantoclub hield onze plaatsgenoot, de heer S. de Waal CHz., Donderdag te Hiilegom een lezing over zijn fietstocht ten door Europa en N.Afrika (17 landen) welke door 40 pers. werd bijgewoond. Siein die thans reeds zes maal in ons land eeni causerie over zijn reis hield, welke hij dank zij het Esperanto tot zoo'n goed einde wist te brengen, oogstte veel bijval. SPORTNIEUWS. Door de wedstrijd Nederland-België was er een biezonder klein competitie pro gramma, zoo klein zelfs, dat er voor onze vereen, niets was vastgesteld. Om 12 uur speelden onze Adsp. A tegen B met 00 als resultaat. Wel ver- toonden de witten beter aanvalsspel, maar de gr.-zw. achterhoede en vooral ook de keeper, gaven op verdienstelijke wijze niet thuis. De gr.-zw. aanval was door vele afberichten te zwak, waardoor de achterhoede van A. het niet al te moei lijk kreeg. Ook nu bleek weer, de nood-1 zakelijkheid van trainen. Het verschil tus schen wie wel en niet oefenden, was dui_ delijk waar te nemen. Om 4.15 speelde een Texel-comb. tegen het Scholieren elftal, samengesteld uit voetballers, die dagelijks per TESO naar school gaan in den Helder. 6—1 voor T. was hier de uitslag. In het begin zag1 het er niet naar uit. Enkdie goede aan-1 vallen werden afgeslagen, maar de eerste T.-aanval, door de rechtervleugel geleid, leverde ons het eerste doelpunt via de borst van A. Verseput. Ondanks een veld- meerderheid soms van de gasten, wist T. de stand geleidelijk op te voeren, waar aan het zwakke keepen van J. D. niet vreemd was. Ook meer oefenen. Voor de spelers was het nog wel een goede oefe- ning. Het Ned. elftal won op sprekende wijze met 80 van België. De wedstrijd viel over het algemeen tegen, waar schijnlijk door de te geringe tegenstand der gasten. In de laatste 10 minuten raak te de keeper Christiaans geblesseerd; hij bleek een hersenschudding te hebben op- geloopen. Dat is wel heel jammer. Maar liet was een ongeluk. Maandagavond heeft Mr. Laevey onze spelers een goede oefening gege ven, terwijl aan het slot nog een bespre-- king werd gehouden. We hopen en ver trouwen, dat dit een nuttige avond zal blijken te zijn geweest. Als alle spelers', ter harte nemen en in practijk gaan brein gen, wat werd besproken, hebben we bet recht om van een redelijke kans bij de groote besliissing in den Helder op Zon dag a.s. te spreken. Laat een groot aan tal getrouwen T. 1 vergezellen. Daar re kenen we op. Heeft u al een bootkaartje gekocht? Ook voor autobus naar de boot zijn retourtjes te bekomen bij de secr. Nic. de Oraaf. Trainen: Donderdagavond half acht: adpiranten. Zaterdagmiddag oefenterrein. D.D. NAAR DEN HELDER. Omtrent de trip naar Den Helder kan nog gemeld worden, dat de extra boot op Zondag a.s. om halt één vgn Texel en om halt zes van Den Helder vertrekt. Koopt NU reeds een kaartje. Boot 50 ct., bus 25 ct. retour. Adres: secr. Nic. de Oiraaf en op de dorpen bij wie een aanplakbiljet hangt. De zeven kruisjes gepasseerd. Het is niets biezonders, wanneer iemand zijn 70e verjaardag viert, maar wanneer iemand bogen mag op een staat van dienst als die van oud-kapitein C. Duin- ker Lz. wel, dan is er reden om daarbij eens stil te staan en eenige woorden van! gepaste waardeering aan dit heuglijk feit te wijden. In een kort bericht hebben we in vorig nummer van het jubileum gewaagd en 's morgens hebben we de jubilaris opge zocht om hem geluk te wenschen en om eens een praatje te maken. Veel nieuws kwamen we niet aan de weet, want bij gelegenheid van het 25-j. jubileum als T.E.S.O.-kapitein gaven we reeds een levensschets. Maar de hoer Duinker heeft een „zeemansloopbaan" achter de rug, zoo gevarieerd, zoo rijk aan avontuur, al heeft hij nimmer verre reizen gemaakt, dat het altijd een genoegen is naar hem te luisteren en wel steeds interessante biezonderheden op te teekenen zijn. De heer C. Duinker Lz. werd 28 Maart 1866 te Oost op Texel geboren. Zijn va der was visscherman en op 12-jarige leeftijd reeds ging de jonge Cornelis met vader het zeegat uit. Dat was een kolfje naar zijn hand, maar eerst toen hij zelf schipper van TX 152 was, was hij recht in zijn element Het was in die tijd, dat hij met anderen niet zelden te hulp kwam, wanneer schepelingen in nood ver keerden. Het was tijdens een hevige storm in 1895, dat een Egmonder bom dwars van de Kaap in nood geraakte. Het was op een Zondagmiddag en nood weer. Maar dit weerhield schipper C. Duinker en -eenige andere moedige kerels niet om te hulp te komen. De TX 119 van Jb. Kuijper lag vooraan in de haven en daarmee verlieten zij om 4 uur n.m. Oudeschild. H-et schijnbaar onmogelijke zou beproefd worden. Met angst on vrees sloeg een talrijk publiek, dat zich staande trachtte te houden op de dijk, waartegen zware golven met donderend geweld te pletter sloegen, de strijd van het kleine visschersscheepje gade. Zou het zijn doel bereiken? Zou het sterker zijn dan de macht van de orkaan? Na midder nacht kwamen de redders behoud-em terug met aan boord d-e zes Egmonders, gered van een wisse dood. Na middernacht was hetmaar het was druk aan de ha ven van ingezetenen, die de thuiskomst van de mannen met ongeduld hadden ver beid en hun nu de hand druïden en ge- lukwenschten met hun behoud. Door toe kenning van de Oranje Nassau-orde er kende H. M. de Koningin hun groote verdienste. Twee jaar later was schipper C. Duinker onder de redders van de be manning van een Belgische stoomtrawler, RUNDVEEFOKKERIJ OP TEXEL. Op uitnoodiging van het bestuur der Fok- en Controle-Vereen. Texel werd Maandag in De Zwaan vergaderd met h-et doel van gedachten te wisselen over rde aankoop van een prima stier. De belang stelling was niet groot, maar toch kwam men tot een gunstig resultaat, zooals straks zal blijken. De vergadering werd geleid door de lieer C. de Wit, die voor-t stelde tot aankoop van een prima stier over te gaan, indien minstens 10 veehou ders, eigenaars van 100 koeien, daarmee accoord gingen. De koopsom zou men van de Boerenleenbank willen opnemen. Het zou -de bedoeling zijn de stier te station-i neeren bij -een veehouder, met beschikking over telefoon en vrachtauto en voor d-eki geld een uniform bedrag vast te stellen,, afhankelijk van h-et aantal koeien, dat gedekt kan worden. De stier zou over heel Texel worden rondgeleid en gebe zigd kunnen worden buit-en den Hoorn, P.H.Polder ten De Westen, opdat men Stierenv-eneen. (JDan Hoorn geen moeilijk heden (in de weg legt. Over de som, voor (aankoop van een prima stier noo-dig, werd jnog geen zekerheid verkregen. Br werd (echter een bedrag van t' 600 a f700 genoemd. -Dat hakte er dus nogal in en deed (een der aanwezigen voorstellen in overleg (Ie treden m-et Stienenv-ereen. Den Hoorn, (welke over een drietal prima stie ren beschikt, en nog wel 100 koeien kan laten idekken. Dit voorstel voind alg-e- meen-e -instemming. Aan het bestuur te Den -Hoorn zal v-erzocht worden condities te (willen opgeven. Omtrent het transport over Texel zou met vrachtrijder A.Sl-egh overleg (word-en gepleegd. Allen, die ge voelen ivoor deze oplossing, welke met de minste ikosten gepaard gaat en het minste risico meebrengt, gelieven zich met opgave van het aantal te dekken koeien voor of op Maandag te wenden tot een van on derstaande adressen M. Zuid-ewind, De Kamp. C. Roeper, Hollandscheweg, Eierland. Joh. Roeper, BosChweg, Oosterend. C. de Wit, Hoofdweg, Eierland. ZANGKLASSE VOLKSONDERWIJS. Naar men ons meedeelt, werden voor verloting Zangklasse Volksonderwijs ook nog ontvangeneen electr. dompelaar van electr. -Knopperts; een kleedje van mevr. Broere; ieen kleedje van fa. Moerbeek. Er pijn voor Vrijdag nog eenige toe gangsbewijzen te bekomen. Haast maken wordt aanbevolen. de Ostende 204, die in het gezicht van) de Eierlandsche vuurtoren in zinkende toestand verkeerde; de zuigerstang was n.l. door de bodem van het schip gesla gen en zoo heftig stroomde liet water naar binnen, dat pompen onvoldoende resultaat had. De redding ging met groote moeilijkheden gepaard, Je TX 152 liep niet weinig averij op, maar het doel werd bereikt. Met de tien Belgen mede aan boord werd 's nachts om twee uur de haven van Nieuwediep bereikt. De Koning van België vereerde de redders met een medaille. In 1S9S trad d-e heer C. Duinker in dienst bij de fa. Bosman, welke de com municatie Texel-dcn Helder onderhield. Afwisselend voer hij op de Ada van Hof land en de Kampioen. Hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot schipper aan boord van de nieuwe stooinponten Enk huizen-Stavoren. Ook in deze functie wer den hem niet zelden zware eischen ge steld. In 1907 werd hij overgeplaatst naar Vlieland; hij werd toen schipper op de postboot, welke in volle zee post en pas-, sagiers moest overnemen (of afgeven) van (aan) de boot van de dienst Harlingen Terschelling. Het waren niet zelden barre reizen, welke schipper Duinker in die da gen over de woelige waddenzee maakte. Dat het daar spoken kan, is voldoende oekend. In 190S trad hij in dienst van de toen pas opgerichte N.V. T.E.S.O. Hij was aanvankelijk tegenwoordig bij de afbouw van T.E.S.O.'s eerste eigen boot, die Da geraad, welke op de werf Hubertina te Haarlem haar voltooiing naderde. Meer dan 25 jaar was l^ij T.E.S.O.'s kapitein. Op voorbeeldige wijze kweet hij z'ich van zijn taak en liet was geen wonder, dat de dag van zijn 25-jarig jubileum een feest dag voor hein werd om nimmer te verge-» ten. De koninklijke onderscheiding, de Oranje-Nassau-Orde, waarmee hij bij deze gelegenheid werd begiftigd, was mede een treffend bewijs van zijn trouwe plichtsvervulling. Noode nam hij Oct. 1933 afscheid van de werkkring, welke hem lief geworden was. Een jongere kracht zou zijn taak overnemen en de oud-kapitein- zou mogen rusten op zijn Lauweren. Ge lukkig geniet hij nog een goede gezond heid -en leeft hij nog gaarne mee, m-et al wat TESO en de visscherij betreft. Dat hem nog tal van jaren mogen worden toe gemeten, wenschen we hem en de zijnen van harte toe. Het spreekt vanzelf, dat het de jubilaris Zaterdag niet aan bewijzen van sympathie ontbroken heeft. In de vorm van schrifte lijke gelukwenschen en bloemstukken, ook van buiten de gemeente, en door persoon lijk bezoek, werd van medeleven getuigd. Welk een verheugenis, dit te mogen er varen. EXAMENS. Aan de Rijks land bo uww inter school te Schagen werden de leerlingen D.C. Geen- se, Eierland, en K.Mamtje, Oudeschild, bevorderd van de le naar de 2e klas. UITSLAG AANBESTEDING. Onderhands wend aanbesteed de bouw van een woonhuis voor de heer F.KIutn- per aan de Westen. Het werk werd ge gund aan de laagste inschrijvers: metse laar J.Trap, timmerman Van 't Hoog, schilder P.Plaatsman en loodgieter J.Ag- ter. STIERENKEURING. Maandag werd vanwege de Prov. Com missie tot Bevordering van de Rundvee fokkerij in N.-Holl. hier een stierenkeu ring gehouden. Hiervoor waren zeven stieren ingeschreven; er werden er echter 6 aangeboden; van welke er 5 voor Texel werden goedgekeurd. Voor Alkmaar werd er niet één goedgekeurd. Wegens onvol doende afstamming werd één stier voor ons eiland afgekeurd. SCHOOLJUBILEUM. Op 1 Mei a.s. zal, naar men ons mee deelt, liet 121/2-jarig bestaan van de School voor ,Chr. Volksonderwijs alhier feeste lijk worden gevierd. Mej. VA. v.d. Heuvel zal die dag 12i/a jaar iaan de school verbonden zijn. De heeren ,N. Maat en J. Grisnigt maken van de laanvang af deel uit van het schoolbe stuur. Van 1 Oct. 1923Mei 1930 was de (heer K. Eelderink hoofd der school; hij iwend als zoodanig opgevolgd door de heer ;W. Slort. Bij de opening der school waren o.m. tegenwoordig Os. Raabe, Ds. Kroese, ar chitect Schuitemaker en van Oosterend o.a. die heeren Lievaart, h.d.s. met de Bijbel, (en Kooger. Gisteren heeft, naar men ons meedeelt, een 17-tal leerlingen de Nutsbewaarschool verlaten. Ze gingen welk een gebeurte nis naar „de groote school". Bij deze gelegenheid werden namens de ouders dezer leerlingen bij monde van een der dames (aan de beide leerkrachten twee souvenirs aangeboden; aan mej. A. Roe per een zilveren servetband en dito arm-, band, -aan mej. A. Prins een zilveren, broche (met dito ring. Onder hartelijke dank werden deze blijken van dankbaar heid aanvaard. Jammer, dat van het schoolbestuur maar één vertegenwoordig ster aanwezig was. De burgemeester van Texel maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente zitting zal houden te den Burg in de ULO-school aan het Schildertind, op Dinsdag 12 Mei 1936, des vim. 9 uur precies voor ingeschrevenen wier ge slachtsnamen aanvangen met een der let ters A tot en met H, met uitzondering van Nan Huisman; op dien dag te 1.15 11 voor Nan Huisman en de ingeschrevenen wier geslachtsnamen aanvangen met een der letters J tot en met V en op Woesns- dag 13 Mei 1936 des v.111. 9 uur voor de overigen. Voor nadere hiezonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 2 April 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. DAMCLUB O K K Zaterdag gaf bovengenoemde damclub in Hotel Texel een alterneerende simultaan- wedstrijd, welke goed is geslaagd. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst, want, zeide hij, hieruit blijkt, dat de belangstelling voor de damsport gestaag groeit. Wij hebben danook gemeend vervolgde hij, alvorens ons damseizoen te sluiten, de Texelsche damliefhebbers in de gelegenheid te stellen hun damkracht met die der leden te nieten. Simultaan-spelers waren de heeren C. Dijker en S. v. Heer- waarden. Dat de-24 tegenspelers een zware opgaaf wachtte, bleek al spoedig, daar vele mooi opgezette standen door de simultaan- spelers even mooi uit elkaar werden gehaald. De strijd welke ruim drie uur duurde, had een prettig verloop. De siniultaanspelers wisten 18 partijen te winnen. Met de heeren G. Keijser, J. Vonk en C. Kooiman werd remise gespeeld, ter wijl de heeren S. Hin, G. Dros en A. Kerkhof de overwinning wisten te behalen. Aan het slot bracht dc voorz. dank aan de heeren C. Dijker en S. van Heerwaarden voor hun inspannend werk en wekte de niet-leden op alsnog toe te treden. W. OOSTEREND ARIS EELMAN OVERLEDEN. In de leeftijd van ruim 84 jaar overleed onze geachte plaatsgenoot, de lieer Aris Eelman Az„ die geruime tijd lid van de gemeenteraad (Anti-Rev.) en voorz. van het Molenbestuur van liet Noorden was. CORRESPONDENTIE. I11 Memoriam. Kwam voor van daag te laat, maar wordt alsnog gaarne) opgenomen. Veilig verteer. Stukje te laat ont vangen. Volgt. Red. AKKER.CACHETS Bij Asten (N.Br.) wend de landbou werswoning van J. v.d. Eynden door on bekende oorzaak in ascli gelegd. De be woners, die door het instorten van bet brandende dak wenden gewiekt, wisten zich bijtijds in veiligheid te stellen. Eeni paard, zes runderen en zes varkens kwa men om. Verzekering dekt de schade. België. Oud-minister Van Cauwelaert heeft in de Kamer een warm pleidooi ge houden voor toenadering tusschen Ne derland en België. Hij acht dit de beste waarborg voor de wereldvrede. Te Hulshorst is de 68-j. veehouder H. Haze door zijn broer door een nood lottig toeval zoo met een mestvork in het hoofd gestoken, dat hij aan de gevolgen overleed. Duitschland. Vliegveld Tempelhof bij Berlijn wordt vergroot van 600 tot 1600 morgen en zal dan het grootste ter wereld zijn. De hallen zullen plaats voor 120 toestellen krijgen. Duitschlands nieuwe luchtschip, de Hindenburg genaamd, is gistermorgen naar Z.-Amerika vertrokken. Het luchtschip nam zijn route over Ne derland en passeerde o.a. Eindhoven, Dor drecht en, in de mist, Den Haag. 4. Wij binden uw Boeten en Tijd- schriften voor weinig geld heel netjes voor U in; BOEKHANDEL PARKSTRAAT LICHTPUNTJE. SCHOOLNIEUWS DIENSTPLICHT. MMMMM voelt Ge U als de Griep U pakt. Naar bed, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Volgens recept uon Apotheker Dumont

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5