No. 5039 49s,s Jaargang Zaterdag 11 April 1936 EERSTE BLAD. Texelsche Berichten In het Belang van Texels Narcissenkweekers Om de prijs van de Texelsche Sion. Zomer sproeten SPRUTOL Uw advertentie in dit Wad wordt op Texel huis aan huis gelezen. Namens het bestuur derTexelsche Kwee kers-organisaties verzoekt men ons op name van het volgende: De afdelingsbesturen der Texelsche Kweekers hebben op aandrang der leden een regeling tot stand kunnen brengen, met de Bond van Bloembollenveilingen, die voor Texel van het allergrootste be lang kan wonden. Doordat de vooruit zichten der Sions-prijzen zeer slecht zijn, meenden enkelen, dat de Besturen iets moesten doen om tot een loonende prijs te komen, wat, gezien de uitzonderlijke positie van de" Sionsteelt op Texel zeef goed is door te voeren, indien de kwee-» kers meewerken. Na onderhandelingen van de Besturen Snet de Bond is een overeenkomst tot stand gekomen, die door de groote mede werking van de veilingen voor de Texel sche kweekers een voordeel van beteeke- uis kan worden. De Commissie, die alles zal moeten re- geien, bestaat uit 13 personen. Van hen zullen 3 leden aangewezen worden door de Bond van veilingen en 10 personen, uitmakende de Besturen der Texelsche Or ganisaties, zullen optreden voor de Texel sche kweekers. Door deze tegemoetko mende houding der veilingen hebben de texelsche kweekers de meerderheid in dc Commissie voor uitvoering. Niemand be hoeft vrees te hebben, dat de veilingen de lakens zullen uitdealen. Deze hebben hun volle medewerking toegezegd om alles tot een goed einde te brengen. Reeds thans hebben de kweekers van belangrijk meer dan de helft der opper-i vlakte, geteekend en de Besturen meenen, dat het benoodigde aantal R. roe, om de overeenkomst van kracht te doen vvor- den, zeer zeker zal worden behaald. Is dit het geval, dan zal de Comm .in overleg met de veilingen maatregelen trachten te treffen tegen die kweekers, die naar de overtuiging van de Commissie met opzet deze overeenkomst niet wenschen aan te gaan, waardoor het algemeen Texel sche belang ten zeerste wordt geschaad. Wat er mogelijk te bereiken is met doorvoeren van de overeenkomst, blijkt uit het volgende: Volgens betrouwbare gegevens staat er op Texel plm. 40 H.A. Sions en plm. 20 H.A. andere narcissen. 40 H.A. Sions kunnen opleveren plm. 8000 kisten lever baar. Als deze nu inplaats van de mini' mumprijs de gemiddelde prijs opbrengen zooals die bij overeenkomst is vastgesteld, dan geeft dit een grootene opbrengst van. 8000 maal 12.dus tl6000.Levering der grove narcissen over de veiling kost1 4 pet. van de minimumprijs. Over 20 H.A is dat 5000 kisten a t0.20, dus tlOOO.— Een verschil dus van 115000. Al mocht door omstandigheden dat bedrag lager wonden, dan is alles, wat er tengevolge van de overeenkomst meer ontvangen wondt ddn de minimumprijs winst. Er is niets te verliezen, maar alles te winnen.* De Besturen vertrouwen er op dat de Texelsche kweekers hun belang zullen in zien en dat ze de overeenkomst zullen teekenen. (Zie ook adv. in dit nr.) MIDDENSTANDSBORG- STELL1NGSFONDS. Het Gemeentebestuur schreef aan de leden van de Raad Een commissie heeft zich gevormd, die zich tot taak stelt, de oprichting voor te bereiden van een Middenstands-Borgstel- lingsfonds voor Hollands Noorderkwartier. Volgens de ontwerp-statuten heeft de op te richten instelling, waarvoor de stich tingsvorm gekozen is, tot doel de midden standers, wier bedrijf vijf jaar bestaat en volwaardig is, hulp te verleenen door sa neering van het bedrijf, door het verlee nen van bemiddeling en door borg tfe staan voor diegenen hunner, die, trots ernstige pogingen, niet kunnen slagen in het vinden van voor c red ietver leen ing ge-, eischte borgen, of in het stellen van ge vorderde zakeljjke zekerheid. Bij uitzonde ring wordt ook hulp verleend aan be drijven, die kortere tijd bestaan. In het ontwerp-huish. reglement staat dat in de regel voor geen hooger bedrag dan f500 borg zal worden gestaan. De Commissie stelt zich voor het noo» dige kapitaal aldus te verkrijgen: a. een gift van de gemeente ad fO.10 per inwoner; b. een gift van het plaatselijk crisis comité van ongeveer f0.10 p. inwoner; c. éen gift te zijner tijd te ontvangen, van het Nationaal-Crisilcomité bij de li quidatie van dit comité; d. bijdragen van de Middenstandsver- eenigingen en e. een bijdrage van de regeering van 40 pet. in de stroppen, voor zoover deze geleden worden op de rente van het aan wezige kapitaal. Is geen plaatselijk crisiscomité aanwe zig, of mocht dit niet over middelen be schikken, dan zal liet door de gemeente te verstrekken bedrag „berekend dienen te worden naar f 0.15 a t0.20 per inwoner". Gemeentebesturen en vereen igingen, welke hebben bijgedragen in het kapitaal van het tonds, kunnen met inachtneming van een opzegtermijn van drie jaar hun bijdrage terugvorderen. De bijdrage wordt dan verminderd met eventueele verliezen, geleden door borg te staan voor perso nen van de betrokken gemeente of ledeni van de vereen iging. Op vergoeding van rente kan geen aanspraak worden ge maakt. Zonder goedkeuring van de Kamer van Koophandel te Alkmaar zal de stichting niet kunnen worden opgeheven. De bezit tingen zullen bij opheffing na geheele afwikkeling der borgstellingen verdeeld! worden over de lichamen, die tot de vor ming van het kapitaal hebbben meege werkt en wel naar evenredigheid van hunne bijdragen. In een vergadering, op 5 FehrTiaxi 1936 te Alkmaar gehouden, werd volgens het verslag in de Schager Courant er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat liet borgstellingsfands eigenlijk in de eerste plaats moet streven naar saneering vaii liet bedrijf, daarna naar voorlichting en in de laatste plaats eerst naar hulp. Giften dienen in geen geval te worden gedaan. Het bestuur van de Alg. Tex. Midden- standsvereen., welks advies B. en W. heb ben ingewonnen, is van oordeel, dat het in het belang van die zakenmenschen op Texel moet worden geacht, dat Texel bij het fonds aansluit. Volgens het bestuur mag in de tegenwoordige tijd niets wor den nagelaten om zakenmenschen, die zijn en-of worden gedupeerd, te helpen. Ook het bestuur van de afdeeling Texel van de R.K. Middenstandsveneenigiiig acht toetreding gewenscht en wel, omdat bank- voorschotten bijna niet meer worden ver strekt, crisiscredietsteun voor de kleine zelfstandigen in verband met de vele daar aan verbonden voorwaarden niet te ver krijgen is en de kans groot is, dat vele middenstanders binnen korte tijd ten laste van de gemeenschap zullen komen, als er niet voor crediet gezorgd wordt. Tot nog toe is het getal middenstan ders alhier met volwaardige bedrijven, dat om hulp bij 'het crisiscomité heeft aan geklopt, zeer gering en in de paar geval len, waarin hulp gevraagd werd, betrof het de verstrekking van giften, een vorm van hulpverleening dus, die buiten de be moeiingen van het borgstellingsfonds ligt. In verhouding tot de gemeenten met een stedelijk karakter^ is het aantal mid denstanders in een gemeente als Texel gering. Het komt B. en W. daarom voor, dat de behoefte aan een instituut, als het onderwerpelijke, alhier niet zoo groot is, dat in hetgeen betoogd wordt, plaatselijk niet zou kunnen worden voorzien: immers het fonds bepaalt zich tot borgstelling voor volwaardige bedrijven van moreel solide personen. Zou hierin, vragen B. en W. zich af, zoo noodig niet voorzien kun nen worden met behulp van het plaatse lijk crisiscomité, de middenstandsvereemi- ging en andere plaatselijke instellingen Tegenover de verwachte 40 pet. Rijks bijdrage in de stroppen, voor zoover die geleden worden op de renten, staat, dat aan het secretariaat van de instelling een bezoldigd adjunct-secretaris toegevoegd kan worden, wiens honorarium wel ten laste van het fonds zal komen. Wat de gevolgen zullen zijn, als het plaatselijk verstrekte kapitaal uitgeput mocht raken of een tekort mocht zijn ontstaan, blijkt niet. De invloed van de gemeentebesturen op de gestie van het fondsbestuur is zeer ge ring, hetgeen vooral zijn bezwaren kan hebben in verband met de bepaling, dat eerst drie jaar na eventueele opzegging terugbetaling plaats vindt van hetgeen van het verstrekte kapitaal nog aanwezig is. Wanneer dus het gemeentebestuur zich imet de gang van zaken niet vereenigen: kan, zal het nog drie jaar lang in de han* delingen van het fondsbestuur moeten be rusten. Bij het vorenstaande komt nog, dat wij een gevoel van vaagheid met betrekking tot de opzet, de werking en het risiconiet kunnen onderdrukken. Daarom èn omdat zooals uit het vorenstaande moge volgen, o.i. de aangelegenheid voor deze ge meente niet zoo urgent.is, achten wij het aanbevelenswaardig voorshands een af wachtende houding aan te nemen. Ongeveer tachtig Texelsche narcissen- kweekers, gaven gevolg aan de dringende oproep van Je besturen der beide Texel sche kweekersorganisaties om Dinsdag avond samen te komen in Pen's Zaal ten einde middelen te beramen om te komen tot een betere prijs van de Texelsche Dubb. von Sion. De vergadering stond onder leiding van de heer H. Leber, vOorz. van de afd. van Bollencultuur en werd mede bijgewoond door het dagelij ksch be stuur van de Bond van Bloembollenvei lingen, bestaande uit de hoeren J. Korte- kaas, voorz., Mr. F. Gerritsen, sear., D. Hogewoning, John. B. Meskers en Berk hout, en door de heer D. van Egmund Jr. In ziin openingswoord zette de heer Leber het doel van deze vergadering uit een. Getracht zou worden, de prijs van de Sions dermate te beïnvloeden, dat die teelt weer eenigszins Ioomend wordt. Hier toe werd reeds contact gezocht en ver- kregen met de Bond van Bloembollenvei lingen, met het resultaat, dat mede na overleg met een 30-tal Texelsche kwee kers, van wier kant de grootste bezwaren werden verwacht, deze avond needs oen ontverp-contract ter bespreking en vast stelling kon worden aangeboden. Met de wensch, dat alle kweekers zouden meehel pen om het beoogde doel te bereiken, eindigde de voorz. zijn Inleiding, om daar na het woord te geven aan de lieer J. Kortekaas. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. De hoer Kortekaas wijst er op, dat het in deze vergadering zuiver om het kwee- kersbelang gaat. Naar sprekers ineen ing ontvangt Texel voor zijn Sions, die hier,, naar hij toegeeft, zoo bovenst best ge teeld kunnen worden, zekier te kort en dit was de Bond aanleiding om de gevraagde medewerking, voor zoover mogelijk, toe te zeggen, mede, omdat bii een betere prijs ook de veiliifgprovisle, die immers procentsgewijs geheven wordt, hooger wordt. 1L| eendraéhtige samenwerking en juiste naleving van het vast te steller» contract, zoo eindigde spr., zal hooger prijs voor de Sions, welke Texel teelt,, niet uitblijven. Hierop doet de heer Hogewoning voor lezing van het contract, waarna tot onder linge gedachtenwisseling gelegenheid ge geven wordt. Na de pauze stelt de hoer S. J. Flens het contract artikelsgewijs aan de orde. Art. 1 bepaalt, dat alle verkoop van narcissen, ook van grove, via de veiling moet gaan. Dit dient om ontduiking te voorkomen en controle mogelijk te maken. Art. 2 houdt in, dat, in afwijking van artikel 1, verkoop via de Beurs te Haar lem en thuis, 'uit de hand, aan bestaande relaties, geoorloofd is, maar alleen in hoe veelheden, welke liet gemiddelde over de jaren 1933 t.m. 1935 niet te boven gaan. Van deze transacties moet kennis worden gegeven aan de hierna te noemen Com- kuiss ie; er zal in deze gevallen vier pet., aan de veiling moeten worden afgestaan, (halve veilingskosten). Op strafte vaneen boete van ten hoogste tl000.zal niet beneden vastgestelde prijzen mogen wor den verkocht. Voor Ie soort Sions, tot 600 p.k., wend een prijs van minstens tl2.bepaald; kleinere bollen wat min der. De plantgoedhandel op Texel bljjft vrij. De prijsregeling geldt voorloopig tot 1 Nov. 1936. Mocht met redelijkheid deze prijs niet te handhaven zijn, dan, beslist de Comm. over wijziging. Het zal de Commissie van 13 leden, met de uitvoering der regeling belast, vrij staan bepaalde vervoerders van bollen transport uit te sluiten. Tenslotte bepaalt het con tract o.a., dat transacties, gesloten vóór het van kracht worden van het contract^ hieronder vallen en wel, om de controle te vergemakkelijken. Het contract wordt pas van kracht., zoodra minstens de kwee kers van 80 oct. van het met narcissen! beteelde opj>ervlak, daaronder hun hand- teekening plaatsen. F. D. ROOSEVELT. President der Vereen. Staten. Gebo ren in 1882, sinds 1932 President. Hij werd destijds candidaat ge- stelu door de democratische partij. Wat zal het resultaat zijn van de verkiezingen, welke de Vereen. Sta ten thans tegemoet gaan? De heer J. Vlaming acht een dergelijk contract gevaarlijk en verwacht niet, dat één Icweeker daarin vliegt Hierop geeft de heer S.J.Flens met nadruk te kennen, dat het ongerijmd is, te veronderstellen, dat de besturen der Texelsche kweekers* organisaties hun leden er in willen laten loopeu. Ook zou het bestuur dan de strop om zijn eigen hals gooien, (applaus der vergadering). De heer Hogewoning inerkt op, dat het contract de Texelsche kweekers alleen maar voordeel kan brengen. De Vi/iïngen werken mee, maar zijn zelf op zoo'm con tract heelemaal niet gesteld. De heer Kooger, Qostenend, vindt het onbillijk, dat ook telers van grove nar cissen genoopt zijn zich aan het contract 'te onderwerpen, willen zij voor sancties gevrijwaard blijven, waarop de heer Hoge woning uiteenzet, dat de voordeden zwaarder wegen dan de nadoelen. Texel is voor bet treffen van een regeling als hier bedoeld, z.i. uitstekend gelegen. De heer W. H. Lap spreekt een woord van waardeering tot de bestuursleden van H.B.G. en Bollencultuur, maar zou gaarne maatregelen getroften zien ten gunste van, wie, door overvloed op de markt, slechts de minimumprijs kunnen bedingen. Dit voorstel leidt tot breedvoerige discussie, maar niet tot het door de heer Lap ge wenscht resultaat. Hiet wordt, meent de heer Leber, te ingewikkeld, hiervoor rege lingen te treffen. De boer D. van Êg- rrtond noemt het voorstel van dejieer Lap goed, maar acht het meer in het belang van de kweekers, wanneer zij zich be ijveren steeds eerste klas exportgoed naar de veiling te zenden. Dan is de kans op minimumprijs het geringst. Op een vraag van de heer M. Bakker, hoe' de Sierteeltoentralc tegenover zoo'n contract staat, antwoordt de voorz», dat die er niets mee te maken hoeft. Hierna wordt gelegenheid gegeven tof teekening van het contract, waaraan plm. 60 van de 80 aanwezige kweekers (ruim 50 pet. betoeld oppervlak nare.) gevolg geven. Ook de heer W. H. Lap teekent. Tegen halt twaalf sluit de voorz. deze belangrijke vergadering Tot en met Maandag bestaat er nog gelegenheid liet contract met een handteekening te be krachtigen (Zie de publicatie van de or ganisaties in de nieuws- en adv. kolom men.) HANDELSREGISTER. De Kamer van Koophandel te Alkmaar deelt mee, dat in de week 31 Maart7 April als „nieuwe zaken" ingeschreven zijn: Jn. Vermeulen Ez., Kerkplein 7, Ooster end, aannemer, timmerwerken, en J. Wit vliet Az., Nieuweweg, Oudeschild, rij wielhandel, werkplaats voor motorrepa ratie en handel in radio-artikelen. Gewijzigd werden: de besturen van Stoomboot Mij. Texel en N.V. Handel- Mij. Dros en Co. WEER EEN GROOT SUCCES. Ook de tweede Kinderzangavoinu is een groot sucoes geworden. Er was in de zaal van Hotel De Hoop Dinsdagavond geen plaatsje- meer onbezet. Met groote aan dacht werden de verschillende nummers gevolgd en met gul applaus beloond. Er heerschte een aangename stemming. Aan het einde sprak de heer Zondervan woor den van dank tot allen, die tot het wel slagen van deze uitvoeringen hadden me degewerkt. TEXELSCHE COURANT PEPERMUNT DE COCKSDORP.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1