He Hieuwe Texelsche Courant No. 5040 49s,e Jaargang Woensdag 15 April 1936 Van ^eek tot week EERSTE BLAD. Over wie men spreekt Texelsche Berichten Het Texels Museum. Uw advertentie in dit Wad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal, buiten den Burg fl.losse ars. 4ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- eeeilg tanêt voor nennguoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer >/i uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 April 2 51 4 22 5,50 6,56 7,54 8,42 9.29 RIIW1ELEN en RIITUIGEN 7,27 ZAMORRA. SPANJE's PRESIDENT Zamorra, die tot aftreden werd gedwongen. CHARLES MAURRAS. FRANKRIJK. De leider der Fransche royalisten, Ch. Maunras, die in verband, met de aanslag op socialist Leon Blum wegens ophitsen tot moord is aangeklaagd DOLORES I DEL RIO. AMERIKA. De filmster Dolores del Rio, die te Londen aangekomen is om met Douglas Fairbanks een hoofdrol te spe len in de film „Beschuldigd". WILLIAM CHAPLIN. AMERIKA. De Amerikaansche oorlogs correspondent William Chaplin, die, als de meeste zijner collega's, genoeg kreeg, van de moeilijkheden van allerlei aard, welke hem in Abessinië werden bereid en naar huis teruggekeerd is. Naar zijn mee ning zou de krijg nog wel vijt jaar du ren. ZATERDAGAVOND IN HET LAND VAN DE NEGUS. Alle Abessiniërs, die de wapenen kun nen dragen, zijn ingevolge een keizerlijke proclamatie voor de krijgsdienst opgeroe pen. Hierdoor zal de sterkte van het leger naar schatting verdubbeld worden. Wat kan echter de verdubbeling van 'n ongedisciplineerde en ongewapende horde voor uitwerking hebben op de aanval van een modern leger? Alles wijst er op, dat de Negus reeds onherstelbaar is geslagen. De Italianen rukten over het geheele noorderfront voor waarts, zonder be teekenen.Ie tegenstand te ontmoeten. Generaal Badoglio schijnt zich de verovering van Dessie als het voornaamste oorlogsdoel voor de ko mende weken te hebben gesteld. Reeds bevindt zich 'n afdeeling Eritree- sche troepen tusschen Kobbo en Waldia op een atstand van ongeveer 100 K.M. van Dessié. De Abessiniërs blijken nog steeds verder zuidelijk te trekken, van een nieuwe tegenstand is nog geen sprake. Uit een ander Italiaainsch bericht blijkt, dat de Italianen ook naar Magdala op- marcheenen. Deze colonne maakt gebruik van een karavaanwég en moet zich reeds in de buurt van Moeggia bevinden. Als ras Syoem en ras Kassa gelegenheid heb ben gehad om -de Italiaansche vliegtuigen te ontsnappen, zijn zij ongetwijfeld in Oostelijke richting getrokken. Uit Italiaansche bron verluidt ten slotte dat de troepen, die van Gondar in dei richting van Debra Tabor zijn getrokken, die plaats al dicht genaderd zijn. De snel heid, waarmede deze opmarsch geschiedt, zou er op wijzen, dat bet een'gemotori seerde colonne is. Mogelijk hebben de Italianen het gros van de troepen, die hebben deelgenomen aan de opmarsch op Gondar, die uit drie richtingen is geM schied, in de buurt van deze olaats ach-, tergehouden. Dit is waarschijnlijk, want ras Immcroe en Ayele moeten zich hier nog altijd in de buurt bevinden. Verder maakte een Abessijnsch bericht melding van gevechten in de buurt van, Gabredarre tusschen Gonrahei en Waran- dab aan de Fafan. Indien dit bericht juistt is dan zijn de Italianen hier blijkbaar een aanzienlijk eind teruggetrokken, na huil poging om Sas ah Baneh te bezetten en zouden deze gevechten alleen op een Abessijnsche aanval kunnen wijzen. Van italiaansche zijde wordt uit Asmara ge meld, dat bij de achtervolging van het Keizerlijke leger, dat in groote wanorde terugtrekt, inlandsche Italiaansche troepen slaags geraakt zijn met de troepen van ras Kwestasjoe. Daarbij zouden 2000 Abes- sijnen zijn gedood, terwijl veel oorlogs buit, o.a. meer dan 500 geweren, zou zijn buitgemaakt. Ras Kwestasjoe, een zwager van ras Seyoem en destijds ge-' zant van Abessinië te Parijs, moet doode* lijk gewond zijn. WAPENSTILSTAND. Lord Eden, de Engelscbe mijp. van bui ten!. zaken, heeft verklaard, dat het on-t duldbaar is. dat de Italianen de oorlog voortzetten, terwijl in Genève over de vrede wordt beraadslaagd. Weigert Italië langer in een wapenstilstand te bewilligen, dan zal Engeland een onmiddellijke bij- eenkomst van de Commissie van 18 ver langen, die verscherping der sancties zal moeten overwegen. Italië is onderwijl hard bezig, de zaak met behulp van Fran- rijk op de lange baan te schuiven. VERLIEST ITALIË TOCH? De lersche arts Brophil, die kort ge leden de leiding had van een Abessinische Roode Kruiseenheid, in het Noordien. des lands en die zich thans te Londen bevindt, heeft verklaard: „Naar mijn meening zullen de Italianen nooit Addis Abeba bereiken. De periode waarin hun krachten op de proet gesteld zullen wonden, zal met het regenseizoen! aanvangen. Het zal hun dan bijna onmo gelijk zijn, hun vooruitgeschoven steL lingen te ravitailleeren. Ik ben er van, overtuigd, dat de regens de Italianen een, verschrikkelijke nederlaag zullen toebren gen". Is het te verwonderen, dat Mussolini de laatste weken zooveel vaart zet achter de krijg in Abessinië? ONRUST IN FRANKRIJK. Een accoord tusschen de Locarno-sta- ten en Duitschland is helaas nog niet in zicht. Het wantrouwen is nog groot, aan beide kanten, niet het minst in Frankrijk. „Mijn Leven lang heb ik in onrust ver-i keerd", zei te Metz een Fransch hoogliec- raar en gemeenteraadslid tot een corres pondente van de New York Times, die onlangs in 't grensgebied poolshoogte is gaan nemen en die de ontsteltenis schetst door Hitler's denkbeeld van een ontman- ZOO WAS HET. - EEN KIEKJE UIT DE OUDE DOOS. De Steenenplaats te Den Burg. teling van het gebied aan be de kanten van de grens gewekt. En dan die Maginot-linie met haar forten tot 300 M. onder de grond, welke volstrekt onneembaar heet. Aan het prijsgeven daarvan valt natuurlijk nooit te denken. Dan nog maar liever Duitsche vestingen aan de Rjjn, zei de men. De schrijfster vond, dat de gewone bevol king aan weerszijden van de grens niets vuriger wenscli dan vrede en verstandiger is dan haar regeeringen. ZAMORRA AFGETREDEN. Spanje's President Zamorra werd ge noopt at te treden. Bij jen stemming over de vraag, ot de laatste Kamerontbinding door hem gelast, wel wettig was, bleet de president m(et 5 van de 243 stemmen ver in de minderheid. Hierdoor was af treden de eenige weg, welke hem nyg openstond. Zamorra is thans 70 jaar. Tweemaal was "hij minister van oorlog, voor het laatst in 1915. Aanvankelijk mo narchist ging hij najaar 1930 over naar; de republikeinen. Kort nadat Koning Alfonso, tot aftreden was gedwongen, vormde Zamorra een voorloopige regee ring. Sinds Oct. 1931 was hij president der Spaansche politiek. De vereenigde macht van communisten, soc. dem., de Republikeinsche Actie, en de linksche Re* publikeinen, bracht de President thans ten val, terwijl de twee monarchistische par tijen en de Katholieke Volksactie buiten stemming bleven. De heer H. J. Alhz. Kraai schrijft ons: (Vereenvoudigde spelling.) (Slot). In mijn vorig artikeltje wees ik op het belang, dat een goed en overzichtelijk natuurhistorisch museum in de nabije toe komst reeds voor Texel en de vele Texel-, vrienden heeft. Van belang is, dat zulk een museum ook een attractie van Texel bij uitnemendheid kan worden. Ik denk daarbij aan het Museum „Natura Docet", te Dene kamp. Twintig jaar geleden be stond dat uit één ongebruikt schoollokaal waarin een paar bakken met zwerfstenen, en wat opgezette vogels stonden. Nu is bet een groot gebouw met zeer interes* santé en leerrijke verzamelingen, dat jaarlijks duizenden bezoekers naar het dorpje Denekamp trekt. Dat is het gei volg geweest van een grote stat van be langstellende medewerkers precies als op Texel. OUD-TEXEL. En nu wil ik het tot slot graag eens hebben over een afdeling van het Mu seum, die tot nog toe niet zo heel veel betekende, maar toch pok steeds uitgei breider wordt. Het is de afdeling Texelse oudheden. Op vele plaatsen in ons land is men de laatste iaren bezig met het in richten van een oudheidkamer, waarin dè gebruiksvoorwerpen, werktuigen, kleder drachten enz. der voorouders worden be-r waard en tentoongesteld. Het zal niet zoveel moeite kosten, hier ook een com plete oud-Texelse woninginrichting met toebehoren bijeen te krijgen, en voorts oude prenten, platen, kaarten en foto's van het eiland. Het komt nu al dikwijls voor, dat ingezetenen een uur lang zitten, te snuisteren in de stapel toto's van alle dorpen van Texel. Er zijn nu albums aan geschaft, waar ze in geplakt zullen wor den, waardoor het nog overzichtelijker wordt. Maar in deze afdeling komen de voor werpen slechts druppelsgewijs binnen. Daarom vraagt het museumbestuur nu aan alle lezers van dit blad: is er bij de, schoonmaak niet een mooie oude prent, plaat ot kaart van Texel voor de dag ge komen, die u wilt afstaan ot in bruik leen geven? 't Mag ook iets anders zijn, 'als het maar betrekking heefj op het Texel van vroeger dagen. De leden van het museumbestuur zullen het gaarne in ontvangst nemen, de lieer Ritsco, de ver zorger van deze afdeling, zal het een goed plaatsje geven. Ik hoop in deze beide artikeltjes uiteen* gezet te hebben, wat het Texels Museum, voor betekenis kan krijgen en welke toe komstplannen we nebben. KOMT EENS KIJKEN. Het gaat goed, maar de vooruitgang za gen we graag iu wat sneller tempo. En, dat kunnen we gemakkelijk heneiken, als uzelf at en toe eens komt kijken. 't kost maar 15 cent ot 5 oent, al naar de leeftijd en als u elke gast op hei Mn* seum opmerkzaam wilt maken, dat kost li een kleine moeite. In het badseizoen is het elke werkdag van 1012 geopend, bovendien 's Woensdags en Zaterdags van 2- 5, ot op aanvrage bij ondergetekende. H. J. Albz. KRAAI DE N.J.V.-DAG. „Het is een goed plan geweest van de organisatoren van jullie bijeenkomst op 2e Paaschdag om juist op Texel samen te komen". Aldus ving Mr. A. F. Kamp, onze burge meester, in het programma-boekje voor de Prov. Bondsdag van het Ned. Jongelings verbond zijn inleiding aan. Een goed plan moet het inderdaad ge weest zijn, want ineer dan 700 N. j. V.'ers van de vaste wal gaven aan de oproep gevolg en de uitvoering van dat plan was bij de Texelsche Regelingscommissie met Ds. F. Visser aan het hoofd in zoo ver trouwde handen, dat Ds. Wildschut, als voorz. van de Prov. Commissie daarover in de middagvergadering zijn biezondere voldoening en groote vreugde te kennen gaf. Volledigheidshalve vermelden we, dat de Regelingscommissie bestond uit Ds. Visser, voorz., J. v. d. Knaap, lesecr., C. de Jong, 2e secr. en S. W. Bruin, penn., (Dage- lijksch Bestuur), terwijl verder nog een aantal dames en heeren haar (hun) mede werking verleenden. Omstreeks 11 uur kwamen de deelne mers van de vaste wal met de Dokter Wagemaker te Oudeschild aan. Het weer hield zich gunstig. De eerste Paaschdag met gure wind en hagel- en sneeuwbuien somwijlen beloofde voor de tweede niet veel goeds, maar het viel best mee. Wel had de zon veelal een zware strijd te strijden met grauwe wolkgevaarten, ze overwon zoo nu en dan, terwijl de tem peratuur vrij mild was en regen uitbleef. Dat was maar goed ook, want te voet ging de stoet naar Den Burg, via Braken- stein en Zuid-Haffel. Was dat even een mooie gelegenheid om kennis te maken met het Texelsche landschap zooals zich dat nu zoo aantrekkelijk voordoet Groot was allerwege de belangstelling van ingezetenen, vooral te Den Burg. Vooral ging de belangstelling uit naar eenige da mes en heeren van Marken, gekleed in de voor dat eiland karakteristieke costuums, en naar de vaandels, door afdeelingen mee gedragen. Tegen één uur ving in de Ned. Herv. I Kerk de Jeugddienst aan, waarin voorging ds. A. A. Wildschut, voorz. Prov.-Comm., van Ïjmuiden-Oost. Onder de aanwezigen merkten we o. m. op de Herv. predikanten van ons eiland, Ds. P. Veen, voorz. N.J.V. uit Utrecht, burgemeester Kamp, bestuurs leden van de Ring Texel (voorz. de heer C. Blom), oud-voorz. van de ring Texel R. v. d. Vis, enz. Ds. Wildschut las uit de H. Schrift uit de Brieven van Paulus aan de Philippenzen 3, vs. 7—14 en sprak naar aanleiding van het tekstwoord Fil. 3:10: Dat ik Hem kenne en de kracht Zijner opstanding. Op de Jeugddienst volgde het eerste deel van de middagvergadering, welkeds. Wild schut opende met een woord van welkom aan burgemeester Kamp, alsmede aan ds. Veen, voor deze dag uit Utrecht overgeko men. Verder bracht de voorz. dank aan de Regelingscomm., welke zoo buitengewoon veel werk had verzet en, zooals spr. zeide, voor een regeling had gezorgd welke in een woord „schitterend" kon worden genoemd. TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1