De Hieuwe Texelsche Courant No. 5044 49s18 Jaargang Woensdag 29 April 1936 ASPIEIM EERSTE BLAD. Van ^eek tot week Gevaren welke Europa bedreigen. Texelsche Berichten Jeugdherberg Panorama. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. La n geve ld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 et ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deefig tarief voor tiennguoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V» uur later.) 30 1 2 3 4 5 6 Mei 3,28 4.47 5 56 6,50 7,32 8,05 8.38 RIIWIELEN en RIITUIGEN 7 51 ZATERDAGAVOND. De Amerikaansche journalist H. R. Knickerbocker, een jour nalist van naam, geeft in dit ar tikel een overzicht van de geva ren, welke Europa bedreigen. Hij licht ze toe en geeft een beeld van de toestand, waarin ons we relddeel thans verkeert. Europa is als een slaapwandelaar, die langs de rand van een afgrond loopt en het is te vreezen, dat deze bge>le zomer de nachtmerrie van oorlogsdreiging in het brein van die 400 millioen bewoners van dit gekwelde werelddeel zal worstelen met vrediesdroomen. Zal de zoiner van 1936 een herhaling zijn van de zomer van 1914? Twee jaar geleden heb ik op zoek naar een antf woord op de vraag: „Komt er oorlog in Europa?" alle landen bezocht, waarvan dat antwoord kon afhangen. Nu zijn we precies twee jaar verder van een negatief antwoord afgeraakt. Se dert mijn onderzoek heeft Europa vijt maal vlak voor die afgrond gestaan en hui verend in de bodemlooze diepte gekeken. De eerste maal, toen de nationaal-socia- listische „Putschisten" Dollfuss, de Oos- tenrijksche bondskanselier, vermoordden op 25 Juli 1934. Vervolgens op 9 October van hetzelfde jaar, toen Maoeüonische en Kroatische terroristen te Marseille Koning Alexander van Joegoslavië vermoordden. De derde keer, toen Hitier de militaire clausules van het Verdrag van Versailles verscheurde, en'in nieuw, machtig Duitsch leger aankondigde: 12 Maart 1935. Daarna in September 1935: die Britsche vloot stoomde in volle macht en glorie, de Middellandsche Zee op om Mussolini te bewegen zijn oorlog in Ethiopië te sta ken. ADDIS ABEBA. Het gebouw van het Abessynsche Mini sterie vanOorog, dat door soldaten streng wordt bewaakt. Voor de vijfde maal, toen de troepen van het Derde Rijk het Rijnland binnen trokken en Hitier het verdrag van Locarno opzegde, Duitschland's eenige belofte. Frankrijk niet te zullen aanvallen. Vijf maal binnen twee-en-twintig maan den heeft Europa op de rand gewankeld en de kracht gehad terug te wijken. Met een angstwekkende regelmaat kwamen de crises om de vier en een halve maand en telkens deinsde Europa met ontzetting terug voor de sprong. Beteekent dit, dat het ook een volgende keer zal gebeuren Men vreest in Europa, dat dit niet zoo is. Elk van de vijf crises heeft de Oude Wereld een schrede dichter bij het drei gende onheil gebracht en hij élke stap brokkelde er een stukje af van de rand, Waarop zij zich staande houdt. De moord op Dollfuss heeft Oostenrijk de eenige main ontnomen, die nog Voor onbepaalde tijd zijn onafhankelijkheid had kunnen verzekeren. De moord op Alexan der heeft Joegoslavië de sterke hand ont roofd, die het land noodig had, om zijn krachten te kunnen stellen in dienst van de vrede. Hitler's herbewapening met veronacht zaming van het Verdrag van Versailles bracht Europa in een angstroes, die nog dagelijks in hevigheid toeneemt. De Brit-' sche vloot is nog niet uit de Middelland-* sche wateren teruggetrokken en Mussoli ni's houding blijft zoo uitdagend, dat de Britsche trots schreeuwt om een afstraf fing. Tenslotte heeft de zware tred van Duitsche laarzen op de bruggen over de Rijn in Frankrijk zulk een vrees ontke tend, dat Europa nog door een nieuwe nachtmerrie overvallen is. Het aantal nachtmerries groeit. Omneveld door de onontwarbare ver wikkelingen van het heden kan Europa slechts vaag gissen naar wat er in de toekomst zal gebeuren. Geen van deze gissingen is waarschijnlijk. Al deze droo- men en verwachtingen staan naast elkaar, vloeien in elkaar, zijn met elkaar in tegen spraak. Maar geen van de droomen is on gerijmd, want van de vrees van vandaag hangen de handelingen van m-orgen af. Europa's booze droomen zijn: Ten eerste: Oostenrijk wordt nationaal- socialistisch, Starhemberg en Schussnigg hebben een zwakker basis, dan welk land ter wereld ook. Italiaansch geld en de toe zegging van Italiaansche bajonetten heb ben hen in 'het zadel gehouden. Maar Itali aansch geld heeft te lijden van de sancties en menige Ital. bajonet vindt werk in Afrika. Twintig procent van de Oostenrij kers steunen het tegenwoordig bewind. De overige tachtig procent bestaan uit nazi's en de socialisten, die Dollfuss in hun huizen heeft laten bombardeeren. PRINSES ELISABETH. Het Engelsche prinsesje, de oudste dochter van de Hertog en Hertogin van York, gefotografeerd op haar 10e verjaardag (21 April 1.1.) Oostenrijk kan op een dozijn verschil lende manieren nationaal-socialistisch wor den, misschien nog wel voordat Hitier het gebruiken kan. Onmiddellijk trekt Musso lini Oostenrijk binnen om Duitschland er bujjen te houden. Duitschland mobiliseert tegen Italië. Frankrijk mobiliseert tegen Duitschland. De oorlog is er. Dit is een droom, maar iedere Europeesche diroomer weet, zelfs als hij klaar wakker is, dat hij ieder oogeriblik werkelijkheid kan worden. De tweede droom: de drie millioen Duitschers in Tsjechoslovvakije, die vlak bij de grens van het Derde Rijk wonen, verklaren zich onafhankelijk van de regee ring In Praag en stemmen voor aanslui ting bij 't nationaai-socialistische Duitsch land. Praag ontzegt hun het recht van afscheiding, mobiliseert, en de burgeroor log ontbrandt. De „Sudeten Duitschers" roepen de hulp van Berlijn in. Praqg doet een beroep op Parijs en Moskou, de twee bondgenooten. De oorlog begint. Dit is een droom, maar Hitler's program van aaneensluiting der Duitsch sprekende volken in zijn rijk is nimmer herroepen en blijft ten volle geiden. Het is een droom, maar het houdt Praag uit zijn slaap. Nog een droom: Groot-Brittannië tot het uiterste gebracht door Mussolini's aanmatiging, besluit hem te vernietigen. Engeland drijft de sancties zoo vér., dat Mussolini voor de keuze komt te staan tusschen onderwerping en een roemloos einde van de oorlog of oorlog en een roemrijk einde. Hij verkiest het laatste. Engeland sluit het Suzkanaal en blokkeert Italië. Italiaansche vliegtuigen vernietigen een aantal Britsche schepen. Frankrijk dat gehouden is Engeland te gteunejj, blijft thuis, met een bezorgde blik op Duitschland. De Oostenrijk sche nazi's, be vrijd van vrees voor Ital. intervciitiej ko men in opstand en proclammeren de aan sluiting bij Duitschland. Frankrijk, tot wanhoop gebracht door de twist tusschen haar beide bondgenooten en beseffende, dat dit haar laatste kans is, voordat het; nieuwe Oostenrijksch-Duitsche Rijk van 72 millioen zielen geconsolideerd is, ver klaart Duitschland de oorlog. De oorlog is in voile gang. De vierde droom: Japan's „Jonge offi cieren", die niet luisteren naar de regee ring te Tokio dringen zoover door in Mongolië, dat Rusland antwoordt met een slag, die ook Tokio niet kan accep teeren. De oorlog begint in het Verre Oosten. Terwijl üe Russische troepen in het Westen geleidelijk worden verzwakt om de legers in Siberië aan te vullen, en het vervoer en die organisatie in Ihet Sowietrijk steeds meer in de war raken, ziet Duitschland met groeiend ongeduld toe. Polen, reeds gedeeltelijk gemobili seerd om de Russische grens te bewaken., staat bloot aan de aandrang van Duitsch land om deel te nemen aan de inval in; de Oekraina. Polen moet kiezen, met de dood in het hart, maar voor wie? Da Polen weten het zelf niet, maar Frankrijk is verplicht de Russen te helpen bij een aanval ein Polen is met Frankrijk vérbon den. In elk geval is er op het oogenblikgeen conflict tusschen twee landen denkbaar^ dat niet onafwendbaar voert tot een al- gemeene oorlog. Kan dat eerste conflict vermeden wor den? Er zijn er, die daarop antwoorden; Ja. Maar niemand durft met dezelfde ze kerheid ja zeggen, als men zelfs nog in 1934 kon doen, toen Europa toch ook reeds zeer verontrust was. In het afge- loopen jaar zijn er in Europa bijna twee, millioen man meer onder de wapenen ge komen: 400.000 Duitschers, 800.000 Itali anen, 200.000 Franschen en op zijn minst een half millioen Britten, Polen, Oosten rijkers, Tsjechen en onderdanen van kleine landen, die zich nu alle haastig bewape-' nen, in de hoop, dat het hun lukken zal, een indringer zoolang te weren, totdat een machtige bondgenoot komt opdagen. De oude gemeenplaatsen, „gewapend legerkamp", „doodenwedloop", „op de rand van de afgrond" staan weer overal te lezen en Amerika wordt beu van het geroep van de schaapherder, die voort' durend blijft schreeuwen: de wolf, de wolf. Maar die kreet komt uit een wereld deel, dat verstijfd is van angst. Die angst vergiftigt de economische bloedsomloop. Het git benevelt de geest van een heele, generatie. Wat is de werkelijkheid achter die kreet, die tot een uitzinnig koor aan- zweft? Alg. Handelsblad. LORD BEAVERBROOK De Engelsche krantenkoning, wiens houding tegenover Baldwin en zijn kabinet al scherper vorm aanneemt. Aan het jaarverslag 1935 van de lieer W. J. Jouwersina, secr., ontleenen we: MINDER OVERNACHTINGEN. Sinds de stichting van de jeugdherberg „Panorama" is elk jaar het aantal over nachtingen toegenomen. Dat hieraan eens 'n eind zou komen, is begrijpelijk en 't be stuur had er danook op gerekend, dat verleden jaar, toen dit aantal 4529 be droeg, liet maximum ongeveer was be reikt. Dat het aantal echter maar 3549 zou bedragen, was beneden de verwach ting. Het is gebleken, dat deze achteruit gang niet plaatselijk was, maar in bijna alle Nederl. jeugdherbergen is gecon stateerd. Als vermoedelijke oorzaak is aan te wijzen de nog steeds voortdurende cri sis, verderde Brusselsche wereldtentoon stelling en de lage valuta iu de omlig' geilde landen, waardoor een groot aantal trekkers naar bet buitenland ging. Voor Texel valt in het biezqnder op, de achteruitgang van het aantal overnach tingen door schoolkinderen. Verleden jaar bedroeg dit 789, dit jaar slechts 254, oni danks de propaganda, die de N.J.Vi.V. voor het-scliooltrekken had gemaakt en de 500 prospecti, die door de secretaris aan de hoofden van onderwijsinrichtingen werden gestuurd. Gedeeltelijk zal dit ook toegeschreven moeten worden aan de slechte tijdsomstandigheden, daar het door intrekking van subsidies voor vele scho len niet meer mogelijk is meerdaagscbe schoolreisjes te ornaniseeren. DE GEEST. In het algemeen was er onder de trekkers wel een prettige geest, hoewel deze in de eerste jaren van het bestaan van de jeugd herberg beter was. Bij de groote toename van het ledenaantal van de N.J.H.V zijn ook diegenen lid geworden, die de jeugdherberg enkel be schouwen ais een goedkoop hotel zon der echter „trekker" te,zijn in de goede, zin van het woord. HULP. In de maanden Juli en Augus tus werd de herbergmoeder weer bijge staan door een volontaire van de school voor Maatschappelijk werk te Amsterdam. HET GEBOUW. Belangrijke verande ringen aan het gebouw werden niet aan gebracht, alleen werd het dak van de zob der, die bij groote drukte nog ais slaap plaats wordt gébruikt, beschoten. OVERDRACHT. Op Maandag 13 Mei van dit jaar had de reeds lang voorbe-» reide overdracht van de jeugdherberg aan de Maatschappij voor Jeugdherbergen N.V. plaats. Als afgevaardigde van deze maatschappij kwam de 'heer Meilink naar Texel, die met het bestuur een langdurige bespreking hield over bet beheer. BESTUUR. Belangrijke veranderingen zouden hierin niet worden aangebracht. Ook het bestuur bleef hetzelfde als voor de overdracht. De vergadering van 16 September was de Iaatstes waar de heer W. B. Oort als bestuurslid aanwezig was. Wegens vertrek naar Den Haag moest hij als zqodanig bedanken. Door de heer Lap werd hem dank gebracht voor het werk, dat hij sinds de oprichting van de jeugdherberg hiervoor had gedaan. De heer Oort nam afscheid met de wensch, dat de jeugdher berg een tijdperk van bloei tegemoet mag gaan, bij welke woorden wij ons gaarne aansluiten. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Favoriet, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT LICHT OP si L. een koude tochf veroorzaakt maar al Ie vaak hevige neu- ralgische pijnen. Maar één middel Neemt het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbüisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabt. 10 ets.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1