Uit de Maandagmiddag in De Zwaan gehouden ledenvergadering van C. Z. Een dracht. deelen we het volgende mee: In zijn openingswoord kon voorz. C. Stoepker een optimistische toon laten hoo- ren. Met blijmoedigheid, zoo sprak hij, kan ik getuigen, dat de Vereen, er goed voor staat. Financieel is de toestand uit stekend, mede dank zij de goede leiding van de directeur. De aanmelding van een tiental leden beteekent ook weer een be langrijke versterking van de Vereen. Na lezing der notulen en versterking van de inwendige mensch (koffie-maal- tijd) werd met alg. stemmen goedkeuring gehedht aan het 'voorstel tot nieuwe leden toe te laten de hoeren Jo;h. Hopman/ P. Koopman, S.C. Witte, O. Benit, C. van Heerwaarden, F. Witte, P. Dros Nz., Gebr. C. en IJ. Witte, C. Kuip Mz., Gebr. C. en G. Veeger. EXPLOITATIE BEDRIJF. CRISIS-MAATREGELEN. Hierover doet de beer Ens, directeur, belangrijke mededeelingen, nadat hij de nieuwe leden met een enkel woord" per soonlijk verwelkomd heeft. De hoeveelheid koeienmelk, iin het afge- loopen boekjaar, aangevoerd, gedroeg 2850314 Kg., de hoeveelheid schapenmelk 130281 Kg., resp. 45100 Kg. en 82000 Kg. meer dan vorig jaar. Gemiddeld vet gehalte 3.23 (vorig jaar 3.17). Gemidd. prijs 1.18 per pet. vet, per Kg. 3.81 voor de losse leveranciers; de leden ontvingen 10 ct. extra per 100 Kg., dus 3.91. Eteze 10 ct. werd bijgeschreven op de leden- rekening van ieder afzonderlijk. Van leden weid ontvaingen 1898390 Kg. van leve ranciers 951924 Kg. De toestand in het zuivelbedrijf wordt iets minder slecht. Bij vorig jaar vergele ken is de kaasprijs per Kg. 12 ct. hooger, de boterprijs 10 ct. hooger, ter wij l" de heffing cr op lager is. Nemen we de melk prijs, welke thans is uitbetaald, 4.44„ en vergelijken we hiermee wat hiervan uit de opbrengst der producten betaald zou kunnen worden, dan bedraagt dit 2 ct. per L., terwijl de steun er op 2.43 ct. nettoi is. Zonder deze toeslag zou het melkvee- houdersbedrijf ten ondergang gedoemd zijn. Nochtans kan de prijs ook met de toeslag geen basis zijn voor een gezond bedrijf, zoodat verhooging, hoe damook, noodzakelijk blijft. Nu beraamt men in re- geeringskringen middelen om hiertoe te komen. Zoo overweegt men drie maat regelen: 1. een teeltregeling voor het jongvee2. afslachting van overtollige dieren; 3. de bekende melksteunbeperking, waarbij men feitelijk het maximum te pro duoeeren kwantum melk voor ieder bedrijf wilde vaststellen. De teeltregeling zou men, ondanks alle bezwaren kunnen billijken, mits ze tot het beoogde doiel leidt. Maar vermindering van de aanfok hoeft geen vermindering van het aantal melkkoeien tot gevolg te hebben. De voorheen gemidd. korte le vensduur van de productiekoe laat zonder bezwaren toe, de melkveestapel op peil te houden door de dieren langer voor de productie aan te houden, waartoe de ver minderde afzetgelegenheid automatisch lei den zal. Doch daarnaast zal de teeltrege ling nooit tot het gewensdhte doel voeren, als de gelegenheid bestaat om bij voor- deelige verhouding tusschen voerprijs en melkprijs groote kwantuins krachtvoer om te zetten in melk, waarbij de mogelijkhe den groot zjjin, zooals de practijk, vooral ui Friesland en Z.-Holland leert. Ook de afslachting heeft niet tot ver minderde melkproductie geleid. Integen deel. De directe productiebeperking, die men verwachtte tengevolge van de melk steunbeperking is, zooals bekend, uitge schakeld door het afstellen van deze maat regel. Ot een derde afslachting tot minder melk zal leiden, is aan twijfel onderhevig. Is er wel teveel melk? „Neen", zeggen oud-voorz. F.N.Z. en oud-mini ster Dr. Posthuma. Wij denken er ook zoo over. DE BOTERAFZET is, .ondanks alle moeilijkheden dit jaar zoo verloopen, dat een recordproductie is geplaatst. Zelfs naast een "verlaging van het mengperoen- tage van margarine tot op 10 pet. en zelfs op een wijze, die, ook wat de prijs aan gaat, verbetering vertoont. Bovendien valt nog te rekenen op exportverbetering, wat aangaande de prijs eenig optimisme wet tigt. Ongelukkigerwijs bestaat in ons land tusschen boter- en margarineprijs een wanverhouding, wat de afzetmogelijkhe den voor de boter op de eigen markt zoo benadeelt, dat het margarinegebruik dat van boter nog overtreft. DE KAASproductie kan doeltreffend beperkt worden, o.a. door verplichte te ruggave van ondermelk naar de boerderij 2e. door de 'bereiding van magere melk poeder voor veevoer; 3e. door het berei den van groote- hoeveelheden caseïne. We vragen nogmaals: Is er teveel aan melk? en Wijzen nog op de mogelijkheid van beperking der margarine-industrie en van doeltreffende propaganda voor meer melk- en zuivelconsumptie. Hoe zal het gaan met de prijs per Kg. melk, als een groot deel als goedkoop exportproduct moet worden afgezet? Er zijn omstandigheden denkbaar, dat een overvoerde exportmarkt te lage prijzen biedt. Doch om aan dat bezwaar te ont komen, richte men allereerst zijn blik op de margarineindustrie (waarvoor de z.g. vrijwillige contingenteering nog steeds beteekent: het behoud van onnatuurlijk groot afzetgebied) en op een beter ex-. portregeling voor de boter. Voor het géval de melkprijs dan toch nog te laag mocht zijn, zooals nu, zou men zich kun nen beroepen le. op het recht van de boer om van de Nederl. consument een Ioonende prijs te ontvangen; 2e. op het groote, nationale belang van de zuivel- etport, die wettigt, dat maatregelen ge nomen worden. DE VLEESCHPOSITIE is beklemmend. Er moet iets gedaan worden voor de ver betering daarvan. De prijs van afgemol ken vee was extra laag, zonder perspec tief. Op grond hiervan lijkt ons afslach ting zeker te wettigen, vooral als men daarbij nogmaals gelegenheid geeft tot 't opruimen van minderwaardig vee. De melkveehouder zal echter op grond van de zuivelpositie slechts genoegen kunnen nemen met het scheppen van de moge lijkheid tot vrijwillige inlevering van vee tegen redelijke prijs, waardoor men dan de veeprijs kan steunen. Een veiplichte Inlevering, in welke vorm ook, op grond van het aantal stuks vee, op grond van de voorgenomen toewijzing van inelkoon- tingenten ot hoe ook, zal nimmer te aam vaarden zijn, omdat de basis van zooda nige verplichte beperking (het teveel aan melk) niet valt aan te toonen. Wil men om voornoemde reden toch trachten de vleeschpositie te verbeteren door gedwon gen afslachting, dan kan de veehouder o.i. pas accoord gaan met de gedwon-. gen afslachting, als men tegelijk de mar garine-industrie in belangrijke mate be perkt. De algemeene toestand is nog steeds slecht. De boer in het algemeen en de melkveehouder in het biezonder mogen met recht verwachten, dat doeltreffende maatregelen eindelijk eens zullen leiden tot een opnieuw rendabel bedrijf. De landbouw heeft zich op lager niveau aan gepast, meer zelfs dan men soms ver-, moedt. De aanpassing van de landbouw is. steeds voorop gegaan. Men verhoede, dat dit reeds op een zooveel lager niveau ingestelde bedrijf niet verder de dupe wordt van andere(n), die de noodzaak van deze aanpassing trachten te ontgaan. Voorz. dankt de directeur voot deze belangrijke beschouwing. VERSLAG FINAN. COMMISSIE. Bij monde van de lieer Jn. Roeper, voorz., doet de Comm. verslag van haar bevindingen. De zaak verkeert in de beste orde. Een flink bedrag werd voor aflos sing bestemd. De fabriek staat er gezond voor. BALANS EN EXPL. REKENING. De directeur licht beide toe. Het be-> stuur stelt voor: na te betalen 10 cent- per 100 Kg.; Ledenkap. bjjschrijven 10 ct. per 100 Kg. (f 1898.39). Afschrijving op gebouw en inventaris f 5000, op fusie De Hoop f1000, op melkinrichting f600, op uitbreiding gebouw en inventaris f600, te storten in reservefonds f1000 (wordt dan f 4550), te reserveernen voor aankoop machines f2000. Totaal f10200. Goedkeuring volgt. Aan directeur en Fi- nanc. Comm. wordt dank gebracht. ONDERMELK. De directeur deelt mee, dat de fabrieken van overheidswege ver plicht worden 10 pet. van de ondermelk naar de boerderij terug te zenden. De meeste veehouders zullen hierop niet ge steld zijn, waarom de fabriek overeen komsten met fabrieken elders tracht aan te gaan teneinde toch aan het voorschrift te kunnen voldoen. Indien de Eendracht hierin echter niet volkomen slaagt, zullen, de leden 10 pet. van de ondermelk terug moeten nemen. Wie weigert krijgt geen melksteun. Eventueel kan de ondermelk terugontvangen worden in de vorm van melkpoeder, welke plm. f12.per 100 Kg. kost en zeer goed als veevoer te be zigen is. Over het heele jaar zal de ihoej veelheid terug te nemen ondermelk 3000 Kg. bedragen. Verontrustend is dit in het geheel niet. De heer Goeman vraagt, of 's winters de verwerkingskosten niet 0.5 ct. lager ge steld kunnen worden. Dat zou z.i. een prikkel temeer zijn om 's winters meer melk te leveren. Het bestuur meentl hieraan niet te kunnen voldoen. Wel zou te overwegen zijn of geen premie kan war den gesteld op de hoeveelheid melk, welke meer geleverd wordt dan b.v. in de winter van 1932. De heer S. Kuijper zou fiouders van goede stieren vanwege de fabriek een premie willen toekennen; mede stelt hij voor, aan leden, die een t.b.c.-vrije stal hebben, wat meer uit te betalen, tenslotte, wil hij trachten melk in Amsterdam te plaa'tsen, omdat men daar z.i. zeer op melk van t.b.c.-vrije koeien gesteld is en er een goede prijs voor betaalt. Voorz. antwoord^ dat het bestuur ten aanzien van het fokken met goede stieren doen zal wat in zijn vermogen Jigt; wat de t.b.c.-bestrijding betreft: voorz. is van oordeel, dat alle leden van het belaag daarvan geheel doordrongen zijn. Aan moediging lijkt hem overbodig toe. Wat Amsterdam betreft, merkt spr. op, dat het vervoer naar Amsterdam zooveel kost, dat de hoogere prijs daartegen niet opweegt. SCHAPENMELK. Op diverse vragen deelt de voorz. mee, dat wederom scha penmelk verwerkt zal worden. Er zullen echter niet meer leveranciers aangenomen worden dan de fabriek meent noodig te hebben. De onverwachte stopzetting van de verwerking in het vorige jaar was het gevolg van te geringe boterafzet. Er wordt nu op volle medewerking, ook wat afname van boter betreft, gerekend. Komt er veel aanvoer van schapenmelk, dan gaan leden voor. AFZET OP TEXEL. De heer Benit vraagt, deze afzet te willen bevorderen.. De directeur merkt op, dat de slijters niet zelden vijandig tegenover de fabriek staan. Hii acht liet evenwel een gelukkig ver schijnsel, dat de burgerij meer en meer speciaal naar producten van de Eendracht vraagt. Hierdoor kan de slijter er niet buiten. SAMEN MET DEN HOORN. De heer Benit vraagt ook of nog getracht wordt samen te werken met Den Hoorn, waarop ten antwoord wordt gegeven, dat daarvan niet speciaal werk wordt gemaakt. Wel hoopt men langzaamaan tot het einddoel: ,,één Zuivelfabriek voor het heele eiland" te raken. GOEDE STIEREN. De heer Benit deelt mee, dat Stieren vereen. Den Hoorn een le klas stamboekstier heeft aangekocht. Hij wordt voor alle Texelsche koeien be schikbaar gesteld, mits deze door de vee arts zijn goedgekeurd. Door de heer Jb. Keijser (den Burg) wordt meegedeeld, dat dóór een vijftal veehouders een eveneens prima stamboek stier werd aangekocht. De heer R. Stoepker zou gaarne in Eierland een goede stier gestationneerd zien. Meegedeeld wordt, dat de heer Geense daartoe reeds stappen heeft ge daan. Wellicht, dat in samenwerking met hem het gewenschte doel kan worden be reikt. De heer C. Roeper, Holl. weg, zeide gaarne mee te zullen helpen. Hierna sloot de voorz. te 3.15 uur deze prettige en leerzame vergadering met de beste wenschen voor de Coöperatie en voor de leden persoonlijk. KRIJGT TEXEL EEN ZWEMBAD? Een groote vraag, maar waarop we spoedig hopen, dat een bevestigend ant woord kan worden gegeven. Het gaat er maar om, of de Texelsche Zwemrereeni- ging bij machte is zooveel belangstelling1 voor onze mooie, nuttige zwemsport wak ker te roepen, dat een nogal beteekenende, uitgaaf van plm. 2500 verantwoord is. Zijn er veel zwem liefhebbers, die van een bij Oudeschild aan te leggen zwembad ge bruik zouden willen maken? Zijn er veel ouders, die hun kinderen zwemonderricht zouden willen geven? Hierbij moogt ge natuurlijk uitgaan van de veronderstelling, dat het bad aan alle redelijke eischon aan gaande hygiëne, afmetingen en toezicht, voldoet. Hieraan te voldoen, zal de eerste taak van het bestuur zijn. [>e heer J. v.d. Pijl, bouwkundige al hier, vertrouwd ook met werken op wa terbouwkundig gebied, heeft op verzoek een voorloopig plan ontworpen. Het om vat de aanleg van een kinderbad van 10 bij 20 M. (diep 0.60 a 1.10 M.) en een. bad voor ouderen van 65 bij 20 M. (diep 1.50 a 1.60 M.), aan te leggen nabij'Ou deschild, aan de binnenkant van de zee^ dijk en de dijksloot, nabij de Schanssluis. Er zal indien tot uitvoering wordt overgegaan geen gebruik worden ge maakt van eenige bestaande sloot of gracht, opdat men niet met een modder bodem te worstelen krijgt. Het is de be-' doeling een perceel van plm. een derde H.A. in eigendom te krijgen en daarin door uitgraving twee zwembassins te be komen. Wellicht kan de graafmachine van de Dertig Polders hierbij dienst doen. Via een duiker, de Dijksloot en de Schans- sluis, zal gemakkelijk en in ruime mate, voor waterverrersching (zeewater) kun nen worden gezorgd. Rond het bassin zijn geprojecteerd een talud, met zoden be kleed, een looppad (1.20 M.) en, behalve aan de kant van de Dijksloot en de fprt- gracht, een heining; verder ter eene korte zijde een kleedlokaal, aan de andere kant eenige beplanting. Met elkaar een aanlok kelijk plan, bescheiden van opzet, maar, bij voldoende animo voor uitbreiding vat baar. Des winters zou het bassin bij vorst- weer als ijsbaan dienst kunnen doen. Een nieuwe mogelijkheid, die, zij 't van onderge schikt belang, wel eren vermeld mag wor den. We hopen door deze mededeelingen o.m. te bereiken, dat de vergadering, te gen Vrijdagavond door onze Zwemvereen. aangekondigd, druk bezocht wordt niet alleen, maar ook het aanlokkelijke plan dichter bij de uitvoering brengt. Een „Texelaar" schrijft ons: Het doet mij werkelijk aangenaam aan, in uw blad te hebben mogen lezen, dat er een actie gaande is om Texel van een Zwembad te voorzien. Dat zou in een dringende behoefte voorzien. Heel Texel zit er op te wachten. Uit hygiënisch en cultureel oogpunt is het van het hoogste belang. Dankbaar zijn met mij alle Texelaars de initiatiefnemers van 't Texelsch Zwembad. Daar ben ik zeker van. Alleen de plaats, waar het eventueel zou komen, zal nog heel wat stof opjagen. Het is mij ten eenenmale onbegrijpelijk waarom het centrum van het eiland, niet is aangewezen als de uitverkoren plek! Wat zou er tegen een plaats in het Park te Den Burg zijn. De kwestie van waterverversching zou m.i. onmiddellijk opgelost kunnen wor den door middel van de Nortonpomp, welke op de Groeneplaats staat. Plaats in het centrum van het eiland zou een gewichtige factor zijn voor de bestaanszekerheid en rendabiliteit van deze onderneming, doordat er uiteraard meer gebruik van zou worden gemaakt. Naar piijn bescheiden meening dient men grondig te overwegen, of er onover- kotnehjke bezwaren aanwezig zijn, wan neer net Zwembad te den Burg zou jje- böuwd worden, voordat men elders een geschikte gelegenheid zoekt. Wij zijn leeken op het gebied van waterbouwkunde en zwembaden bouw, maar op grond van_ practische en finan- cieele voordeelen komt ons de aanleg van zoo'n bad nabij stroomend water in dit geval de zee verkieslijker voor. We kuninen dan immers prachtig profiteeren van eb en vloed? Wie kan hierover meer licht laten schijnen? Red. HOOFD LAGERE LANDBOUWSCHOOL. We hebben het genoegen onze lezers hierbij eenige biezonderheden te kunnen meedeelen omtrent de persoon en de be voegdheden van "de heer E. v.d. Ban, te Reeuw'ijk, die Woensdag zooafs in vo rig nummer gemeld tot hoofd onzer Lagere Landbouwschool werd benoemd. De heer E.v.d. Ban werd 4 Sept. 1895 te Spijkenis9e op Voorne-Putten geboren. 18 Juni 1914 behaalde hij de acte L.O., 14 Juli 1917 de hoofdacte. Na enkele tijdelijke betrekkingen was de heer Van der Ban van 1 Jan. 1915—31 Dec. 1917 als onderwijzer te Oostvoorne werkzaam, Ivan 1 Jan. 191815 Sept. 1921 als zoo-i danig te Dordrecht. 14 Aug. 1919 slaagde hij voor de acte Landbouwkunde L.O., twee jaar later voor de acte Tuinbouw-* kunde L.O., terwijl hij eenige jaren nadien nadat hij 15 Sept. 1921 tot hoofd van de O.L. school A te Reeuwijk, bij Gouda, was benoemd «3e bevoegdheid voor het geven van onderwijs m pfuimveeteeTt ver wierf. Opgegroeid te midden van een boeren- öêvolking, in een sTreek voor gemengd landbouwbedrijf, gingen zijn sympathieën daarheen al spoedig uit. Naar de heer Van der Ban ons verze-j kerde is hij met zijn benoeming alhier zeer ingenomen. Altijd, zoo sprak hij, heb ik verlangd mij geheel te kunnen ge ven aan het landbouwonderwijs en de landbouwvoorlichting. Die tijd zal nu ko men. Naar we vernamen gaf de heer Van der Ban van 1922 af in Reeuwijk en om liggende gemeenten allerlei cursussen op het veelomvattende gebied van de land bouw, ook in landbouwbeekhouden. Hij nam en leidde er allerlei proeven, hield lezingen, enz. enz. Zoo verwierf hij meer en meer de sympathie, de belangstelling en het vertrouwen van de boeren, welke factoren zijn werklust niet weinig aanwak kerden en hem naar steeds weer meer arbeidsterrein deden omzien. Vooral was hij veel werkzaam op het gebied van veevoeding, veeverbetering (melkcontrole), varkensfokkerij en pluimveeteelt. Tweemaal bracht de heer Van der Ban een bezoek aan ons eiland en beide kee- ren nam hij van hier zulke prettige her inneringen mee, van land en volk, dat hij, naar ons wordt verzekerd, de tijd, dat hij zich hier vestigen zal, met lust en vertrouwen tegemoet gaat. Alleen dan slaagt men in dit soort werk, aldus de heer Van der Ban, als men sympathie en medeleven ondervindt. Mijn vluchtige in druk van de landbouwers, die ik op_Texel sprak, is, dat ze .goede voorlichting en goed landbouwonderwijs zeer zullen waar- deeren. Vooral maakte ik dit op uit de prijzende en zeer waardeerende manier, waarop over het werk van mijn voorgan ger, wijlen de heer Klimp, gesproken werd. Het zal moeiljjk zijn, besloot de heer Van der Ban, het zoo goed te doen als hij, maar ik zal mijn best doen. Hiermee hebben we, hopen we, voldaan aan het verzoek van hen, die van de heer Van der Ban gaarne wat meer wilden weten dan zijn naam alleen. Het komt ons voor, dat de keus van het schoolbestuur een zeer goede is geweest. Hetgeen we tot heden omtrent de nieuwbenoemde ver namen, houdt althans de beste verwachtin gen in. We hopen van harte, dat deze alle in vervulling zullen gaan. Dan zal de heer Van der Ban hier nuttig en aan genaam werkzaam zijn en Texels gansche landbouw-hevolking daarvan tot haar nut en genoegen de vruchten plukken. C.Z. EENDRACHT. RONDVRRAAG.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2