TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Woensdag 29 April 1936 COOP. P.T.V TEXEL. De gemiddelde prijs van de kippen eieren was aan de veiling der Coop P T.V. Texel over de vier weken van April 1936 f2.328 per 100; over April 1935 was het f 1.905 per 100. Een toename dus van ruim 42 cent per honderd. Een lichtpuntje. NAAR TEXEL. De Ned. Chr. Reisvereen. organiseert in Mei o.a. een driedaagsche tocht, waar van de laatste dag (14 Mei) op Texel zal worden doorgebracht. Leider: de heer G. J. Visser, te Oegstgieest. Onder leiding van Ds. Raabe, vroeger predikant aihier, wordt een driedaagsche Texélsche excursie voorbereid en wel van 2 lm. 4 Juni a.s. MARKT T.B.C.-VRIJE RUNDEREN Naar men ons verzekert heeft de eerste proef met het houden van een markt voor uitsluitend t.b.c.-vrije runderen een tame lijk bevredigend verloop gehad. De aan voer bedroeg zes kalfkoeien en 30 versche koeien. De Kwaliteit was over het geheel goed. De prijs varieerde voor de kalf koeien van f 125 tot f 150—f 160, voor de versche koeien van f135 tot f175f ISO. De belangstelling van koopers van de vaste wal was nog niet groot. Men ver- wacht echter, dat bij herhaling van dpze proef, de belangstelling wel grooter zal zijn. Vermoedelijk zal het houden van een marlet als deze op Vrijdag of Zater dag daaraan bevorderlijk zijn en wel zoo gat men ons te kennen in ver-* band met de Purmerender markt van Dinsdags. NIET NAAR Z.-AFRIKA. In het belang van Texelsche ambachts- 'ieden, die in Zuid-Afrika werk zouden willen gaan zoeken, vestigen wij 'de aan dacht op het volgende otficieele bericht: De Nederlandsch-Z.-Afrikaansche Ver- eeniging te Amsterdam en de Stichting „Landverhuizing Nederland" in Den Haag, raden timmerlieden, metselaars, stuca- doors electriciens en loodgieters ten sterkste af in de komende maanden naar Zuid-Afrika te gaan om werk" te zoeken Tegen Augustus komen verschillende groote bouwwerken gereed en vele hon derden bouwvakarbeiders zullen dan naar ander werk moeten omzien. Nieuwelingen hebben derhalve onder deze omstandig heden niet de minste kans om spoedig werk te vinden. Op grond van het bovenstaande hebben de Nedeit Zuid-Afrikaansche Vereeniging en de Stichting Landverhuizing „Neder land" thans danook alle bemiddeling niet alleen aan timmerlieden, welke reeds we ken was gestaakt, maar ook aan met se-, laars, stucadoors, loodgieters en electri ciens ingetrokken en stopgezet. Men wordt verder gewaarschuwd om op eigen gelegenheid te vertrekken, aan gezien men rekening zal moeten houden met sterke tegenwerking van de zijde van de vakbonden aldaar. HET MUZIEKCONCOURS. Men schrijft ons uit Oosterend: Als de voorteekenen niet bedriegen, zal het hier op Texel a.s. Hemelvaarts dag een concours worden, dat klinkt als een klok. De commissie, die met de orga nisatie belast is, heeft handen te kort. Toch schiet zij, dank zij het energiek aanpakken en meer nog, dank zij de mede werking van het publiek, flink op. Dat het concours op Texel, en voornamelijk aan Den Burg een geweldige drukte zal geven, staat vast. Ook aan de overkant bestaat zeer veel belangstelling voor dit muziekfeest. Dit blijkt wel uit de zeer vele aanvragen, welke er dagelijks bij de com missie inkomen om inlichtingen betref fende reisgelegenheid, enz. Velen nemen de gelegenheid tevens waar om eens een, kijkje te nemen op „het beroemde eiland". We hopen en vertrouwen, dat het niet zal tegenvallen en dat het bezoek maar dan voor langer duur) nog eens herhaald mag worden. Wat de deelnemende Texelsche vereeni- gingen aangaat: Het is overal aanpakken geblazen om zoo goed mogelijk voor de dag te komen. Succes toegewenscht, vrien den. Wilt u van het concours meer weten? Wilt u er alles van weten? Dan raden wij u sterk aan om de „gids" te koo-, pen, die voor deze gelegenheid wordt uit gegeven. Het is zoowaar een heel boek werk, wel 64 bladzijden groot. U vindt er alles in wat u zoekt: de volledige pro» gramma's, de namen der leden van het eere-comité, de lijsten van schenkers (sters) van prijzen; advertenties, waar voor wij ook overal uw aandacht vragen; verder beschrijvingen over Texel, ver schillende foto's, enz. Bestel zoo spoedig mogelijk een exem plaar om teleurstelling te voorkomen. De Gids is verkrijgbaar bij alle leden van Excelsior. We hopen op 't een en ander nog eens nader terug te komen. De nieuwe kruiser De Ruijter is gistermorgen op zijn proefvaart korte tijd op de Texelsche ree gewieest. RUITERSPORT. Naar men ons meedeelt, zal door de Ned. Federatie van Landelijke Rijvereen. een groote estafette-rit worden georga niseerd. De Noordhollandsche route zal 6 Mei te De Cocksdorp beginnen. De heele rit heeft plaats op 5-6-7 Mei en' wel ter gelegenheid van liet lü-j. bestaan der Koninklijke Ned. Federatie van Lan delijke Rijvereen. De tocht zal zich uit strekken over het gansche land, over een, lengte van 2000 K.M. 1. De hoofdronde loopt van Leens (Gr.) langs de Oost- en Zuidgrens van ons land via Arnhem, Den Haag en Utrecht naar Apeldoorn; 2. de Friesche route begint te St. Anna Parochie; 3. de Z.-Holl. Eilandenroute te Heusden (N.Br.); 4. de N.-Holl.route te De Cocksdorp. Den Haag is het knoop punt, Apeldoorn het eindpunt. Het traject De CocksdorpDe Mok 2-1 4 K.M. zal door 7 a 8 Texelsche) ruiters worden afgelegd; ieder plm. drie K.M. Het is n.l. de bedoeling de af standen zoo snel mogelijk af te leggen. Voorop staat echter: veiligheid. Op Texel berust de leiding bij de heer Joh. Kikkert; Dr. Veenings uit Midden-Beem- ster zal als etappeleider de deelnemers aan de Texelsche estafette van De Cocks dorp af per auto volgen. Een oorkonde, voor H.M. de Koningin bestemd, zal van De Cocksdorp af worden meegenomen en door een der ruiters tenslotte per Mok- bootje naar Den Helder gebracht waar ruiters gereed zullen staan. Op het Loo zal H.M. de diverse oorkonden persoon lijk in ontvangst nemen. Aan de Vereen., welke de grootste snelheid weet te berei ken, wordt een onderscheiding toegekend. We hopen op mooi weer. (Nadere bie- zonderheden volgen.) Burgemeester Kamp zal Woensdag morgen te De Cocksdorp de oorkonde aan de Texelsche ruiters overhandigen. Si'ORTNfEUWS. Onder de beste stemming werd Zater dagmiddag de reis aanvaard, terwijl het zangnummer „En we gaan naar de Zaan" het doel der reis duidelijk aantoonde. Bij de boot natuurlijk allemaal present. Van den Helder werd per bus verder gereisd. Langs het kanaal ging het eerst op Alk maar af. Veel watervirienden van Jan M. ontmoetten we, terwijl ook nu weer een vroolijk gezang ot een geestigheid de tijd voorbij deed vliegen. Spoedig was Alk maar bereikt en gingen we langs de mo len van „Piet", wat aanleiding gaf tot een nieuw lied: „Daar bij die Molen". Dit nummer werd niet afgewerkt, want plot seling klonk een kreet:,,Daar heb je Kra nenburg", even een schampere opmerking en liet was weer vergeten. We kregen ai een voorproefje bij de bollenvelden, want ook Limmen laat veel moois zien, tulpen hyacinthen in de mooiste kleuren. De tocht duurde niet lang, want ruim een uur na ons vertrek waren we in Wormerveer, waar de adsp.-vader van "Verkade" ons reeds stond op te wachten. Ruim half vijf waren we in Zaandam. Dit bleek te vroeg te zijn, daar de gastheeren ot -vrouwen «eerst tegen 5 uur waren aangezocht, om ons te komen af halen. Door de vooorz. werden we be-1 groet en ingedeeld, 's Avonds kwamen we samen in de „Harmonie" Dat gaf een gezellige drukte. De V-voorz. bood een beker aan voor de beste club-prestatie. Toen we 's avonds onze koffer opzochten, hadden we een welbestede middag en avond achter ons. Vol hoop gingen we krachten verzamelen voor Zondag. Halfzeven Zondagmorgen:grauwe lucht, stroomende regen, ongunstige wind. Dat leek een fiasco te worden. Toch naar het terrein; om' 10 uur zouden de le elftal len spelen. Plassen in het veld, troost loos vooruitzicht. Toch maar spelen. Al les even glad en modderig. De bal maar doorketsen en dan plots in een plas rem men. De speler loopt door en een tegen stander neemt over en diens pass ouden gaat hetzelfde lot. Eerst lijkt T. ons iets beter dan de gastheeren, waarvan we tot hun lof kunnen zeggen, dat ze zich flink inspanden. Het leek hun ernst om de strijd tot een goed einde te brengen. De rust komt dan met „remise", hoorden we zeggen (00). Na de rust is het spel niet beter. Toch is T. gevaarlijker. Een, scherpe voorzet van P.N. wordt door Niek zuiver in het doel getikt: 10. Maar spoedig wordt een zeer snelle doorbraak onze achterhoede te machtig: 11. Even later speelt Gom op groote afstand terug. De achterhoede grijpt niet in bij het snelle doorloopen der tegenpartij en handig wordt het 2Ivoor V. Tenslotte krijgt P.K.. plotseling de bal vrij. Hij schiet hard in, de keeper laat de bal vallen en nu zorgt Piet voor de gelijkmaker. 22. Zoo is het toch „remise" geworden in het allerlaatste moment, want direct fluit de goed leidende arbiter af. Dan komt het 2e. Dat boft, want het regent niet meer. Spoedig weet T. de te genstander geheel te bebeerschen. Na 10 minuten weet P.Keesom een voorzet van rechts te benutten 1—0. Spoedig volgt 'n 2e doelpunt, terwijl Klaas een voorziet geweldig hard naast kogelt. Een snelle doorbraak van de V-linkervleugel wordt met een prachtschot besloten en het is 21. Nog weet T. er 3—1 van te irtakcn. Na de rust is T. het meest aan bod, maar in de stand komt geen verandering. De V-voorz. reikt ons het bekertje over, daar wij met 3 punten uit 2 wedstrijden de winner waren geworden. Wij brachten onze dank over voor al het goede, hier genoten, en boden als herinnering een voetbalpla"iuette aan. In het eerste elftal was het niet in orde. Enkele spelers garen zich niet. Soms konden we ons niet losmaken van de ge dachte, dat de tegenpartij onderschat werd. Indien dit het geval was, is dit on sportief. Iedere tegenstander moet voor 100 pet. onze achting hebben door ons beste spel te willen spelen. De houding van onze midvoor vooral was ten zeerste at te keuren. Het 2e elftal speelde be hoorlijk. Ook in Verkade zijn wel eens moeilijkheden, waardoor de elftallen min der sterk verschijnen. Intusschen was deze overwinning toch de beslissing ge worden en kwam daardoor het bekertje in ons bezit. We kregen nog te zien een beslissings wedstrijd in de adsp. wereld. I.V.V. A Q.S.C. A. Dit is een felle strijd geworden, torsch somtijds. Einde 11. Dan 2x7y« minuut verlengen. I. maakt een doelpunt,, dus kampioen. In onze buurt stonden een paar NH VB scheidsrechters, die niet eens de be palingen bij gelijk spel in zoo'n wedstrijd wisten. De een meende zus en de ander zoo. Wij konden het hun beter vertellen. Het zullen danook wel goede scheidsrech ters geweest zijn. Dat ze onder de spot-i tende humor van „Gerrit" spoedig ver dwenen, laat zich begrijpen. Voor het verdere gedeelte was het pro gramma erg gevarieerd. Er zijn er naar ZFCBW gaan kijken, anderen naar de bioscoop, terwijl ons verzekerd werd, dat ook de avond in de beste stemming werd doorgebracht. MAANDAGMORGEN naar de bollen. Prachtig weer. Fijne auto met radio en een passend programma, tenminste toen „Eddy Wales" concerteerde. Een „Ver- kade"-vriend wist op een mondorgel de stemming te verhoogen en naast de uo.» dige zangoefeningen hoorden we de lach salvo's getuigen van het welslagen van ons bezoek aan „Verkade". Het is een mooie tocht geworden over Haarlem, Heemstede, Noordwijk, Lisse- Sassenheim, enz. We hebben de zee en het strand nog even gezien bij Noordwijk aan Zee. Prach tige parken en frissche ontluikende boo-' men en heesters, daartusschen bloemen, in de mooiste kleurschakeer.ngen, hebben ons volop te genieten gegeven. In Haar lem werd koffie gedronken, nadat we eerst onze auto met slingers hadden versierd en vele bloemen waren opgekocht. Om kwart over twee waren we weer terug. Tegen half vijf vertrokken we van Zaan dam, uitgeleide gedaan door de gastvrije j,Verkade"-famiIie. In de beste stemming en met de meest prettige herinneringen bereikten wjj Den Burg. Aan Z.V.V. „Verkade" onze oprechte dank voor de prettige dagen, ons bereid. De naam „Verkade" zal voor ons prettig blijven klinken. We hopen dat de ge maakte kiekjes nu eens zullen slagen. Zaterdag 9 Mei komt j,Verkade" bij ons. Nu zullen wij trachten als gasthee ren een goede beurt te maken. Ook wij moeten onze gasten laten genieten en hebben daarvoor ieders medewerkinunoo- dig. Laat „Verkade" straks met evenveel genoegen op zijn trip terug kunnen zien als wij nu. Trainen: Donderdagavond half aciit leden, Zaterdagmiddag halt drie adspiran- ten. D.D. WAARSCHUWING voor pluimveehouders. Naar men ons meedeelt ,doet zich hier en daar oi> het eiland onder de kippen 'n onrustbarende ziekte voor. De aangetaste kippen vermageren, en worden lusteloos; tenslotte treedt eem verlamming op, waar- Op niai 2 a 3 weken de dood volgt. Een pluimveehouder verloor op deze wijze 48 van zijn 76 kippen. We hebben gemeend ons licht eens te moeten .opsteken bij de heer Frederiks, dierenarts, die zich, naar ons bleek, needs eenige tijd met dit geval bezig houdt. Hij had al een paar aangetaste kippen ten onderzoek naar de Rijksseru min richting te Rotterdam opgezonden en daarop een advies ontvangen, dat we hier gaarne ter algemeene kennis brengen. De ziekte vindt zijn oorzaak in een ze nuwontsteking en is waarschijnlijk be smettelijk. De oorzaak van de verlamming is niet bekend. Vóór het verlammen treedt een ver mindering van het gezichtsvermogen op, wat zich uit door een dof-grijs worden van de oogen. Kippen, bij welke zich dit verschijnsel voordoet, dient men on middellijk op te ruimen. Een vakman, die „bij" wil blij- ven, leest zijn vakblad. Vraagt ons proefnummer en prijs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 27 April 1936 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Marretjc Keijser, wed. C. Knijper C/.., van Ik roep caféhoudster, wo nende te den Burg, Groeneplaats, no. 4 om verlof B, voor de navolgende locali- teitde Noordelijke woonkamer, (beneden kamer) van het perceel Groencplaats nr. 4. Mede, dat op 28 April 1936 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Boude- wijn Bakker, van beroep pensionhouder, wonende te Texel, wijk K. no. 83a, om een verlot A voor de volgende localiteit: de conversatiezaal van het perceel te Texel wijk K. no. S3a. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlcenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, 28 April 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMI'. llllllllllllliUllllüll ESPERANTO. KljllillUlllJlllin NAAR ALKMAAR. Zondag komt de Noord-Holl. Esperanto Propaganda Bond „La Norda Stelo" bij een te Alkmaar. Het programma vermeldt o.a. de opvoering van een tooneelstukje door een kindergroep en een stuk, te spe len door de Alkmaarsche Groep. De Roe- meensche Esperantist S. Pragano spreekt o\er Roemenie. Hier hebben we dus weel een mooie gelegenheid om onze Espc- ranto-kemnis aan de praetijk te toet9en. Uit verschillende plaatsen, waar de heer Pragano reeds optrad, bereikten ons be richten over best geslaagde bijeenkomsten. Wie willen deelnemen gelieren zich ten spoedigste aan te melden in Boekhandel Parkstraat. CONSULTATIEBUREAU. Door verandering in liet beheer van cafó Den Burg zal voor het consultatiebureau voor zuigelingen voortaan minder ruimte beschikbaar zijn dan gewoonlijk. In verband hiermee kunnen geen kinderwagens meer in de zaal worden toegelaten. Men ver zoekt ons hierop met nadruk de aandacht te willen vestigen, opdat de werkzaamheden een vlot verloop kunnen hebben. EEN VRIENDELIJK VERZOEK. Waaraan geeft gij in liet algemeen de voorkeur, lezer(es): aan een vervolgver haal in ons blad of aan een volledig ver haal in ieder nummer? De meeningen zijn verdeeld, maar wie zijn in de meerder heid? Mogen wij verzoeken om toezen ding van een kaartje De vermelding „ver volgverhaal" of „volledig verhaal" daar op is voldoende. JUBILEUM. Vrijdag zal het 12Vu j. bestaan van de School voor Chr. Volksonderwijs feeste lijk worden gevierd. De schooljeugd zal getracteend worden, waarna 's avonds de ouders, bestuursleden en verdere belang stel leurden in een feestelijke vergadering in Eben Haezer zullen bijeenkomen. RECLASSEEREN. Een woord ter opwekking, opdat ook de 9 Mei hier te houden collecte voor de re- classeering arbeidende voor ALLE ge zindten een succes wordt. Het antwoord op de vraagWat is re- classeeren kan kort en goed luiden Men sehen redden van een dreigende ondergang. Hetbeteekentde hand reiken aan duizenden die jaarlijks met die strafrechter in aan raking komen. Re cl as sec ren wil zeggen: georganiseerd samenwerken met die. rech terlijke macht om die vele slachtoffers ■door een voorwaardelijke veroordeeling nog een kans te geven om zich op te richten en staande te houden in bet leven. Dat is bet werk van de rapportage. In) die z.g. voorlichtingsrapporten wo;rdt aan getoond, door welke invloeden de afdwa ling werd geboren en hoe door voorwaar delijke straf en leiding een dieper wegzin king misschien voorkomen kan wordien. zonder gevangenisstraf. Ook voor hen, die als overtreders der wet reeds gestraft werden en na bet boe ten van hun straf bij hun terugkeer in die samenleving maar ai te vaak me*f koele oogen en koude harten ontvangen wor den, ook voor nen wem de Keciasseering. En dan blijft daar nog liet belaygrijke werk van het oelbezoek, dat eveneens door bijna alle groote reel as sec r i n s i n ste 11 i n - gen wordt gedaan. We komen hierop in volgende nummers nog uitvoerig terug. Mogen we nu reeds uw belangstelling daarvoor vragen en op wekken tot steun van de a.s. collecte? OUDESCHILD. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 20 April: 508 Kg. vrije garnalen; 21 April: 425 Kg. vrije garnalen; 22 April: 526 Kg. vrije garnalen; 23 April 593 Kg. vrije garnalen; 24 April: 3?7 Kg. vrije garnalen; 25 April: 464 Kg. vrije garna len, 507 Kg. vereen, wulken; 27 April: 90 8Kg. vrije garnalen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5